| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Kreslení

3.4.2002 21:37:02   Silvie Nedvědová
Dobrý den, Radko,
můj názor je, že to děláte dobře, tak, jak to popisujete.
Podle tabulek navíc, je pro čtyřleté dítě naprosto přiměřená kresba „hlavonožce“. To je hlavička s očima a čtyřmi čárovitými končetinami. U pětiletého je to trup a hlava bez krku, už s náznaky obličejových rysů, končetiny jsou dosud přiměřené ve formě čar.
U šestiletého dítěte přibývají prsty a jejich správný počet, znázornění chodidel nebo bot, pozitivně je hodnoceno, pokud aspoň nohy už jsou zachyceny obrysem, ne jen čarou, mělo by přibývat realističnosti u znázornění obličejových rysů. Pozitivní je znázornění aspoň nějaké části oblečení. Krk může dosud chybět.
Modelování, stavebnice, stříhání, lepení…, to vše motoriku ruky rozvíjí. Kreslí-li syn v současné době technické věci, může to být i tím, že ho tyto věci mnohem více oslovují, zajímají, jsou pro něho mnohem výraznější.
Řekla bych, že postavy budou dřív a lépe kreslit holčičky, protože jejich motorika dříve dozrává a jejich zájmy mají více sociální charakter, případně je pro ně často důležitá otázka vzhledu. Také jejich oblíbenými hračkami jsou panenky.
Zajímají-li chlapce auta tramvaje, technické součástky, je přirozené, že je kreslí.
Možná, bude-li se synovi líbit nějaký sport, zaujme ho třeba loutkové představení… bude se časem snažit zachytit i postavy. Touto cestou bych se asi vydala, kdyby to vypadalo, že technické zájmy dítěte se stávají přece jen příliš jednostrannými. Při koupi Lega bych třeba koupila takové, že tam budou i panáčci – řidiči, kosmonauti, rytíři, ale třeba i postavičky znázorňující členy rodiny… Zájem o části lidského těla, vnímání jejich tvaru, rozvíjejí i hry, třeba s prstovými barvami (doporučit mohu Jovicolor), obtiskování nabarvených rukou, ťápoty nohama, v létě lze třeba obkreslovat se navzájem do písku; výroba masek, líčení obličeje na karneval nebo improvizované divadelní představení, skládání rozstřihaných obrázků postaviček, postavičky z různých tvarů, kamínků, časem i puzzle…
Myslím, že pro zdravý rozvoj celé osobnosti svého syna děláte víc, když mu sice nabízíte různé zájmové činnosti, ale zároveň vnímáte a respektujete jeho vlastní styl, než kdybyste se ho křečovitě snažili naučit jednotlivým izolovaným dovednostem, které „má“ umět.
Pokud mají s babičkou vytvořen vlastní komunikační styl, a synka by třeba to obkreslování nebo kreslení s vedením ruky bavilo, a babička by vytvořila atmosféru hry, a ne nátlaku, asi bych je nechala, ať se tak spolu baví. Nezdálo by se mi ale vhodné kreslení motivované vyhrožováním typu „když to nebudeš umět…, a „takovej velkej kluk…“
Mějte se pěkně
Mgr. Silvie Nedvědová
Názory k dotazu (2 názorů)
Re: Maličkost? Kreslení Lidka, syn 7 5.4.2002 19:58
Re: Maličkost? Kreslení Eva,3 děti 6.5.2002 22:32

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.