| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Podávání odstříkaného mléka

1.10.2002 14:51:16   MUDr. Magdaléna Paulová, CSc
Milá maminko,
je to poněkud více otázek, nejdříve ty, které neslyším ráda.

1/ odstříkávat vás měli naučit v porodnici, vlastně by domů neměl odejít nikdo, kdo to neumí. Nemusíte to třeba nikdy dělat, ale umět je někdy velmi důležité. Radila bych vám, protože to nejde v krátkosti popsat, abyste se obrátila na některého poradce při kojení, ale musím vědět, odkud jste. Máme jich přes 50 v celé republice.Pomůže vám také nejbližší Baby friendly porodnice, těch je 22. V nejhorším případě použijte odsávačku, krátce a jen občas, mohou otéci dvorce a bradavky a dítě se špatně přisává.

2/ čerstvé mléko k již zchlazenému přilít můžete, a to 24 hodin v ledničce, přilévat můžete mléko čerstvě odstříkané k již zmrazenému, pokud by to bylo po 24 hodinách a v mrazáku /-18 stupňů/ rychle zmrzlo. Pro hygienu je nejdůležitější čistota rukou při odstříkávání a čistota nádob.

3/ mléko podejte dítěti lžičkou, plochou, ale musíte mléko na lžičce vložit na zadní polovinu jazyka, dítě neumí často posouvat mléko ze špičky jazyka dozadu, protože to při kojení nedělá. Polykací reflex se vyvolá z oblasti od kořene jazyka. Mléko na lžičce musíte na jazyk trochu, opatrně "nalít". Vyžaduje to trochu cviku, ale když dítě chce jíst, určitě to zvládne. Pak bych vám doporučila injekční stříkačku velikosti 5-10 ml, zase na zadní polovinu jazyka mléko kapat. Dítě stříkačku obejme ústy a samo táhne píst. Pokud by ani to nešlo, dejte mu do úst ukazovák čistě umyté ruky bez dlouhého nehtu bříškem k patru dítěte a mléko vstřikujte, jakmile ucítíte že dítě začalo prst sát. Při tomto t.zv. alternativním způsobu krmení, by dítě mělo být v zavinovačce pevně zabalené a v náručí s horní polovinou těla výše, "ve stoje", jako při odříhávání, aby mléko nevdechlo a v žádném případě nesmí při krmení křičet. Tak krmíme děti od l kg výše, takže u vás to nemůže být problém.

4/ zkuste dítě ještě nakojit než odejdete, i když je to třeba proti "programu", někdy si třeba dá řict a babička se krmení vyhne, nebo dítě chvíli počká a vy nebudete ve stresu. Ale to alternativní krmení zvládnete. 4 měsíční dítě je již zkušené a také kojení je už zavedené a tak snadno se nepoškodí.

5/ horší jsou dvě provinění proti jídelníčku, který je v dnešní době jasně doporučen WHO. Do ukončeného 6. měsíce výlučné kojení, od 7. měsíce postupně zavádění příkrmu /nemléčné porce/, jako první zeleninové polévky, dál ovocné dřeně a šťávy a pak ev. kaši od 8 měsíce. Pokračovat v kojení je doporučeno do 2 let věku dítěte i déle. Tolik rezoluce WHO, kterou v květnu tohoto roku podepsala i ČR. Obvodní dětští lékaři u nás jsou ale chytřejší než kolegium expertů WHO a jejich "globální doporučení pro výživu kojenců a malých dětí" doporučují něco jiného. Totéž platí pro čaj kojenému dítěti do půl roku. Kolikrát jsem na tento zbytečný mýtus odpovídala a nic platné. Pokud má dítě neomezený přístup k prsu, žádný čaj nepotřebuje. Přidávání tekutiny přichází v úvahu asi od 9. měsíce, když už je dítě na smíšené stravě a pije mléka málo nebo není kojeno.
Do mléka, prosím nic nepřidávejte a jestli dítě správně podané mléko nepije, tak ho buď nechce a asi nepotřebuje.

zdraví M.Paulová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.