tisk-hlavicka

Jak probíhají utajené porody v Dětském domově Aš

30.8.2000 Miroslav Rákos Náhradní rodinná péče 8 názorů

Od roku 1997 jsme zahájili v našem dětském domově akci nazvanou Utajené porody. Oč jde?

Součástí našeho DD jsou i 4 pokoje pro matky s dětmi. Jednolůžkové pokoje s dobrým sociálním zázemím poskytují matkám před i po porodu služby na velmi dobré úrovni. Dva menší pokoje jsme vyčlenili pro tzv. utajené porody.

Hlavním cílem

našeho projektu je nabídnout těhotným ženám další alternativu řešení těžké životní situace. Dosud měly ženy, které se z různých důvodů nemohly nebo nechtěly o své dítě po porodu starat, tyto možnosti:

– přerušení těhotenství – buď legální nebo kriminální

– po porodu svěřit dítě do náhradní rodinné péče

– zůstat svobodnou matkou

– tajit těhotenství před svým okolím a po porodu na nahodilém místě (WC, koupelna, příroda) dítě v šoku vážně poškodit nebo zabít.

Chceme nabídnout ženám z poslední skupiny další možnost. Je zcela jasné, že žena, která své nechtěné těhotenství tají i před svými nejbližšími, prožije celé těhotenství ve velkém stresu a ten zcela prokazatelně negativně působí na plod. O úrovni stravování takovéto ženy můžeme také pochybovat, stejně jako o tom, že chodí na pravidelné preventivní prohlídky k porodníkovi. Tyto negativní jevy velmi neblaze působí na vývoj dítěte a neúnosně se zvyšuje riziko prenatálního poškození plodu.

Těmto ženám proto nabízíme:

– ubytování ve značné vzdálenosti od místa bydliště – omezení stresu z odhalení a negativní reakce okolí (přijímáme matky z celé ČR). Zároveň garantujeme utajení všech údajů, které se dovídáme při příjmu matky.

– kvalitní stravování – dostatek potřebných živin a vitaminů pro matku i plod

– pravidelné lékařské prohlídky – zajišťuje odborný dohled na průběhem těhotenství

– sociálně-právní ochranu – nabízíme matkám možnosti řešení jejich nelehké situace (kontakt se sociálním odborem, úřadem práce apod.). Zároveň garantujeme vyřízení všech náležitostí týkající se osvojení v co nejkratší době.

Matky přijímáme

do našeho zařízení na jejich vlastní žádost. Při přijetí požadujeme průkaz totožnosti, rodný list, průkazku pojištěnce, těhotenskou průkazku a doklad o výši příjmů.

Při přijetí je s matkou sepsána podrobná zdravotní a sociální anamnéza. Diskutujeme i o důvodu jejího závažného rozhodnutí. Během jejího pobytu opakovaně rozebíráme její sociální situaci. Získáváme tak řadu údajů, které nám zůstávají za normální situace skryty a které jsou velmi důležité při podávání informací adoptivním rodičům (inteligence matky, vzhled matky i biologického otce dítěte, vzdělání otce, sociální situace rodiny apod.). V den porodu zabezpečujeme převoz matky do nejbližší porodnice a po porodu vyřizujeme všechny právní předpoklady k umístění dítěte do NRP. Poté matka odjíždí zpět do svého bydliště.

Finanční krytí

je jištěno z peněz, které nám poskytli sponzoři této akce (nejvíce Nadace KB Jistota). Matky platí dle svých možností všechny náklady pobytu (110,- Kč denně), v případě jejich finanční tísně je po dohodě pobyt hrazen ze sponzorského účtu.

Jsem přesvědčen, že tato akce plní svůj hlavní záměr, tj. pomáhat dětem, aby se mohly narodit v důstojném prostředí, zdravé a po porodu v co nejkratší době najít těmto dětem v co nejkratší době rodinu, ve které se může dobře vyvíjet.

Autor je ředitelem Dětského domova 0-3 Aš.

Kontakt:

tel.: 0166/525688, 526721

Rádi nabídneme pomoc.

Názory k článku (8 názorů)
Skvělé Martina Matoušová,Kateřinka 18.měsíců 3.9.2000 19:36
Užitečné Věra S. dvojčata 13 let, nyní 6. měsíc těh. 5.9.2000 8:3
*Re: Užitečné Jířa 5.2.2004 15:31
Doklady? Hanka, 2 děti 8.5.2003 13:15
dotaz Bara 15.2.2004 18:49
pomoc Jan a Ren pestúnsky rodičia 6.3.2004 17:23
žádost Jana 10.5.2004 20:14
Žádost Míša 21.7.2004 14:58
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.