tisk-hlavicka

Český soud poprvé uznal adopci dětí homosexuály

9.12.2015 Klááára

V účinnost totiž vešel nový zákon o mezinárodním právu soukromém, který dovoluje, aby české soudy uznávaly cizí rozsudky o osvojení.

Český soud poprvé uznal pár gayů za rodiče adoptovaných dětí. Tento pár adoptoval před 10 lety dva chlapce jako kojence v americké Kalifornii, kde s nimi také žije. Každoročně však chlapci tráví prázdniny u české babičky, ale k nim otec zatím neměl žádná práva, uvedla MF Dnes.

Rozsudek byl vynesen letos 5. listopadu prostějovským okresním soudem na základě změny právních předpisů: v účinnost totiž vešel nový zákon o mezinárodním právu soukromém, který mimo jiné dovoluje, aby české soudy uznávaly cizí rozsudky o osvojení.

České občanství pro své děti letos získal i další pár gayů. Čecha, jenž se svým dánským manželem vychovává v Kalifornii čtyřletou dceru a dvouletého syna, uznal v květnu český Nejvyšší soud za otce syna. Zde však nešlo o klasickou adopci. Gayové využili služeb náhradní matky a při umělém oplodnění lékaři použili spermie obou mužů. Díky tomu se mohl každý z mužů stát biologickým rodičem jednoho dítěte, uvedla MF Dnes.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.