tisk-hlavicka

Potíže s nedostatkem kritiky - hodnocení vlastního díla

15.5.2000 Jan Valenta

Bez ohledu na to jak drahý fotografický aparát berou do ruky, jak často a s jakým stupněm sebevědomí, všichni autoři fotografií (obecně autoři jakéhokoliv díla) mají zásadní problém:Jak objektivně posoudit svoje vlastní fotografie?Pokud je námětem fotky vlastní dítě nebo jiná osoba, ke které má autor silný emotivní vztah, pak už je to úplná katastrofa.

Dle mého skromného názoru, sám autor ani nikdy nemůže objektivně soudit (Mimochodem, co je to objektivně zhodnotit? Průměrovat subjektivní názory mnoha lidí?) své dílo, prostě proto, že je to jeho dílo ... je v něm kus jeho samotného ... ví, co chtěl obrázkem vyjádřit, na co myslel, ale neví jestli to ostatní poznají, jestli to do obrázku dostatečně „zakódoval“. Toto vědomí mu zamlžuje zrak a zněmožňuje vidět chyby, jichž se dopustil. Případně může oscilovat mezi přílišným přeceňováním a podceňováním svých děl ... To je asi můj případ, ačkoliv se už dlouho snažím předem odhadnout, co na mé fotky řekne veřejnost, dost často jsem zcela vedle - na obě strany.

Téměř každý autor nutně potřebuje znát názory druhých na svá díla, potřebuje zpětnou vazbu, aby mohl jít ve své tvorbě dál.

Částečně si sice autor může pomoci sám, tím, že se bude trénovat konfrontováním svých děl s cizími, studiem oboru a pod. (Také pomáhá čas - čím délší doba uplynula od tvůrčího tranzu. tím lépe lze dílo posoudit.) Ale jedině nezaujatí posuzovatelé mohou dát skutečnou zpětnou vazbu.

Náměty jak získat zpětnou vazbu - podnětné názory k vlastním fotografiím
Jak se zdokonalovat?

  • ukázat své obrázky zkušenějším kamarádům, fotoamatérům, kteří se rádi podělí o své názory
  • předložit fotky ve zdigitalizované podobě k diskusi na internetu - nejlépe na Foto Průvodci
  • studovat literaturu - mě kdysi nejvíce dala knížka Jána Šmoka - Začněte fotografovat (vyšla v 80.letech a v antikvariátech by mohla být k sehnání), která je vyjímečná tím, že se soustředí srozumitelnou a zábavnou formou na tvorbu snímků, s technikou zatěžuje jen v nejnutnější míře
  • navštěvovat fotografické výstavy
  • účastnit se práce fotoklubu (například je možné zajít na nedávno vzniklá nepravidelná pražská setkání fotoamatérů, které vznikly z diskusí amatérů na internetu - viz PhotoArt)
  • přihlásit se na kursy (jednodenní i delší kursy organizují je někteří pedagogové a podnikatelé, ale kvalita je nejistá), fotografické dílny (mohou být velmi užitčné pro vážnější fotonadšence), ...
  • ... a na další možnosti jistě připadnete sami


Přečtěte si příběh fotky
Kluci pousti lodicky na potoce

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.