tisk-hlavicka

Jak jsem “alternativně” rodila v Českém Krumlově

30.10.2007 Ing. Veronika Vojáčková 340 názorů

Když jsem byla těhotná, velice bych ocenila podrobný popis porodu a jeho průběhu. Tak jsem se o něco takového pokusila, třeba to některou nastávající maminku bude také zajímat…

O porod a to, jak já budu rodit, jsem se začala zajímat samozřejmě až v průběhu svého prvního těhotenství. Do té doby jsem to neřešila a porod považovala za nutné zlo, které provází narození dítěte a doufala, že ho snad nějak přežiju. Někdy v druhém trimestru se ke mně začaly především prostřednictvím internetu dostávat informace, které formovaly můj názor na současné porodnictví a medicínsky vedené porody. Čím více jsem toho věděla, tím jistější jsem si byla, že v porodnici rodit nemůžu. Pochopila jsem, že porod je natolik intimní záležitost, že jakákoliv necitlivost a vnější zásahy ze strany zdravotnického personálu v porodnici by ho mohly zkomplikovat, případně zastavit. Také jsem se dočetla o tom, že porod nemusí být nutně hrůzostrašná zkušenost, kterou je nutné zapomenout, ale může být krásným zážitkem, a to jak pro miminko, tak i pro rodiče. Koupila jsem si tedy knihu Porod doma od J. Doležalové a dále “Zdravé těhotenství, přirozený porod” od německé porodní asistentky I. Stadelmanové a začala plánovat porod doma.

Zjistila jsem ovšem, jak složitá taková příprava je. Žena, která dnes rodí v porodnici, potřebuje jen zjistit, jak rozpozná, že porod skutečně nastal, kam má dojet až to na ni přijde a co si má vzít sebou. Žena, která chce rodit doma, se na takovou událost musí připravovat v podstatě celé těhotenství. Shánět, zjišťovat a zařizovat. Základním předpokladem je, že těhotenství musí být fyziologické, probíhat bez problémů, žena nesmí užívat žádné léky a miminko musí být zcela v pořádku. Na pravidelné kontroly ke svému gynekologovi jsem docházela poctivě, a proto jsem věděla, že moje holčička i já jsme obě v pořádku, že je hlavičkou dolů a placenta nebude v cestě na svět vadit. Tudíž se dalo předpokládat, že porod doma by se dal v případě, že miminko donosím do termínu, provést. Dalším krokem bylo shánění porodní asistentky. K porodům doma dochází v České republice pouze několik málo porodních asistentek, kterým se za jejich služby musí platit. Pojišťovny tyto “riskantní” aktivity nepodporují. Zjišťovala jsem tedy kontakt na porodní asistentku v jižních Čechách, která by mě porodem doma provedla. Získala jsem kontakt na paní Skálovou z Českých Budějovic. Ta mi ovšem sdělila, že k porodům doma už nechodí z toho důvodu, že se na ni v porodnici v Českých Budějovicích koukali velice špatně, když se případně objevily komplikace. Jiná porodní asistentka v jižních Čechách není, a tak jsem se smířila s tím, že budu rodit sama doma jen se svým mužem. Samozřejmě, že ve mně hlodal červík pochybností, jak to všechno vůbec zvládneme a jestli přece jen své dítě zbytečně neohrožujeme.

Proto jsem se spojila s Johankou Kubaňovou, která bydlí nedaleko od nás a s porody doma má osobní zkušenost. Ujistila mě, že porod doma je stejný risk, jako porod v nemocnici, a že rodit jen s mužem není bláznovství a vůbec mě celkově podpořila. Velice mi také pomohla tím, že mi poradila, ať porod doma neberu jako jedinou možnost a pořád uvažuju nad možností, že budu rodit v porodnici. Ať se prostě rozhodnu v okamžik porodu podle toho, jak se v danou chvíli budu cítit. Když se budu cítit bezpečně doma, ať tam zůstanu a když ne, ať jedu do porodnice. Poradila mi také, jaká vyšetření jsou pro miminko povinná - ultrazvuk kyčlí do 6-ti týdnů od porodu, patičkový test do 3 dnů od porodu a očkování proti TBC do 6-ti týdnů od porodu. Na ultrazvuk kyčlí se musí objednat na ortopedii i miminko, které se narodí v porodnici, patičkový test normálně miminku dělají už v porodnici, domorodka si musí sama sehnat papírek, na který se odběr provádí a domluvit se s pediatrem, aby odběr provedl. A očkování proti TBC se provádí rovněž ještě v porodnici, doma narozené dítě je nutné objednat na kalmetizační stanici, kde očkování provedou. Dále je nutné se domluvit s pediatrem, aby dítě vzal rovnou po narození do své péče. Zajela jsem za předem vytipovanou paní doktorkou, ta se podle svých slov s takovým požadavkem nikdy nesetkala, ale byla ochotná moje miminko po narození převzít do péče.

Začala jsem tedy plánovat, v jaké porodnici bych případně mohla rodit, kdybych se pro ni nakonec rozhodla. Nemocnice v Českých Budějovicích pro mě nepřipadala v úvahu – příliš velké množství porodů vedených medicínsky, neumožňují porod v jiné poloze než vleže na porodnickém stole a ohlasy na internetu také nebyly zrovna lichotivé. Rozhodla jsem se proto pro vzdálenější, ale celkově kladně hodnocenou porodnici v Českém Krumlově. Poměrně malý počet porodů a možnost rodit alternativně – tedy do vody, na nízkém lůžku, hrušce ... jak si zrovna vyberu... rozhodly. Byla jsem tedy rozhodnutá v případě, že se nebudu cítit doma zrovna bezpečně, nebo v případě, že muž nebude doma (pracoval 5 hodin cesty od domova), že pojedu do Českého Krumlova.

Termín porodu jsem měla 5.9., muž měl pomocí kyvadla zjištěno, že porod proběhne 4.9. doma a bez komplikací. Tak jsem byla docela klidná a vůbec jsem se porodu nebála. Věděla jsem, že to dobře dopadne.

30.8. mě v noci probudily stahy. Byly poměrně bolestivé a přicházely po třech minutách pravidelně. Ležela jsem v posteli a říkala si, že to už asi bude porod, ovšem po hodině a půl se mi podařilo je zaspat a ráno nic. Vykydala jsem králíkům a na druhou hodinu odjela autobusem na kontrolu ke svému gynekologovi. Ten mi řekl, že tohle porod není a zatím se to ani nechystá, že porod začíná kontrakcemi po deseti minutách a objednal mě za týden na kontrolu. Tak jsem jela domů a večer si šla ke kamarádům sednout k ohni. K večeru mě začalo pobolívat v podbřišku, kolem desáté mě kamarádi doprovodili domů s tím, ať zavolám, kdybych potřebovala odvézt (muž nebyl doma). Smála jsem se, že to asi nebude potřeba, já přece budu rodit až za čtyři dny! Doma jsme si se sestrou pustily Vrchní prchni a když film skončil, už jsem nemohla ani sedět, jak mě kontrakce po třech minutách bolely. Taky jsem měla narůžovělý výtok a nebylo mi dobře od žaludku. Kolem půlnoci jsme tedy zavolaly kamarádovi, ať mě za půl hodiny vyzvedne, že asi rodím. Sestra nedala jinak, než že musím do porodnice, že se mnou doma sama rodit nebude. Vzhledem k tomu, že jsem nevěděla, jak dlouho to může trvat a jestli to muž stihne, raději jsem jela do porodnice.

V porodnici jsem se převlékla do svého pyžama a sestra mě napojila na monitor. Seděla jsem v křesle, monitor na břichu a sestra vyplňovala formuláře. Měla jsem kontrakce pořád po třech minutách a byly už poměrně bolestivé. Všechny údaje, na které se mě ptala, jsem měla napsané v porodním plánu, ovšem pro ten jsem si nemohla dojít, protože jsem byla na tom monitoru. Vyplňování trvalo docela dlouho (při porodu ovšem člověk ztrácí pojem o čase) a bylo docela nepříjemné. Ptala jsem se pak ale sestry, jestli bych to musela vyplňovat, kdybych se přijela do porodnice podívat dřív a v tom případě by se mnou všechno vyplnili dopředu a neobtěžovali by mě při porodu. Já ovšem návštěvu porodnice měla naplánovanou až na další víkend – tedy 3 dny před porodem. Sdělila jsem pak sestře, že mám porodní plán. Zeptala se mě, co v něm mám, vidět ho nechtěla. Tak jsem jí tak vyjmenovala, na co jsem si z plánu vzpomněla.

Šlo mi především o přirozený porod bez vnějších zásahů – stručně řečeno. Sestra moc příjemná nebyla, byla velice odměřená, ovšem to bylo jedinkrát, co jsem své požadavky musela někomu říkat, dále si už personál o mně mezi sebou řekl a veškeré kroky se mnou konzultovali a nic nedělali bez mého výslovného přání. Řekla jsem také, že chci rodit do vody. Poté přišel pan doktor a ten už věděl, že chci podle něj “alternativní porod” a chvíli si se mnou o tom povídal, že generace jeho rodičů bojovala o to, aby ženy měly možnost dostat oxytocin a další vymoženosti, že porody předtím byly velice dlouhé a namáhavé. Dále mě vyšetřil a sdělil mi, že jsem otevřená na dva prsty, a že když budu velmi dobrá, porodím v devět ráno, ovšem může to trvat i do devíti do večera – byly dvě hodiny ráno. Sestra mě odvedla na pokoj, kde bylo nízké lůžko, židle, balón, žebřiny, hruška a taky porodnický stůl. Nedá se tedy mluvit o pokoji, je to spíše taková průchozí místnost na další porodnický sál. Nabídla mi čaj a ponechala mě svému osudu. Vedle v místnosti byla ještě jedna rodička, k ní nechala pootevřené dveře. Zkusila jsem si lehnout, ovšem kontrakce už byly velice bolestivé a ležet mě nenechaly. Tak jsem chodila nebo seděla na židli nebo se opírala a porodnický stůl a prodýchávala kontrakce pomocí hlasitého ááá, což má pomoci k lepšímu otevření porodních cest. Rodička ve vedlejší místnosti byla zticha. Když mě ale slyšela, že si mezi kontrakcemi zpívám a klidně se hlasitě projevuji, začala své kontrakce prodýchávat stejným způsobem. Docela mi pomáhalo vědomí, že je na tom někdo stejně jako já.

V pět ráno dorazil manžel a ještě jedna rodička. Sestra se mně proto ptala, jestli chci opravdu rodit do vody, že by mě musela přesunout do další místnosti, kde je vana a místo mě dát nově příchozí pár. Ovšem dojímala, že nemá čisté povlečení na to nízké lůžko, že by byla radši kdybych zůstala tam. Já jsem ovšem trvala na svém, že chci opravdu rodit do vody. Tak se zašklebila a přesunula mě do místnosti s vanou. Kontrakce byly už opravdu dost bolestivé, nemám ani ponětí o tom, jak dlouho trvaly. Pan doktor mě znova vyšetřil, předtím se mě ovšem zeptal, jestli si to přeji. Já souhlasila, protože mě samotnou zajímalo, jak porod postupuje. Byla jsem otevřená na sedm centimetrů. Potom se na sále vyměnila směna a přibyly dvě nové sestry (ta nepříjemná ubyla) a přišla i nová paní doktorka (ta byla pro změnu zase dost odměřená). Sestřička za mnou přišla s papírem k podpisu, který byl nutný při porodu do vody (nevím, co na něm stálo, měla jsem už takové kontrakce, že jsem moc nevnímala) a nabídla mi klystýr, že bez něj porod do vody nejde. Uznala jsem, že klystýr je menší zlo, které můžu podstoupit a souhlasila jsem. Odvedla mě do vedlejší místnosti a napumpovala do mě vodu. Strávila jsem pak asi hodinu na záchodě a v teplé sprše na balóně, což mi dělalo tak dobře a tlumilo to kontrakce tak, že jsem z balonu málem spadla, když jsem mezi kontrakcemi usnula:)

Vrátila jsem se ze sprchy na porodní sál, kde jsem ještě asi hodinu prodýchávala kontrakce v sedě na hrušce napojená na monitor, manžel celou dobu seděl u mě, ovšem nemohl nic dělat, jakýkoliv dotyk mi byl nepříjemný a mezi kontrakcemi už byla třeba jen minuta volna a to jsem si odpočívala a podřimovala. Přibližně v sedm hodin mi napustili vanu teplou vodou a od té doby se už vše odehrávalo ve vaně. Příjemná porodní asistentka nám dokonce přinesla rádio, a tak nám hrála hudba – já ji ovšem vůbec nevnímala, kontrakce strašně bolely. V 8.15 kolem nás pronesla sestra řvoucí miminko maminky, která se mnou hlasitě prodýchávala a já už propadala beznaději, že nikdy neporodím. Nás si nikdo moc nevšímal, jen občas asistentka přišla zkontrolovat ozvy naší holčičky. Pokaždé se ptala, jestli už cítím tlak na konečník. Já tlak na konečník necítila, ale pak najednou to začalo samo tlačit. Tak jsem jí to řekla a kolem nastal chaos. Zavolali pediatra (k porodům do vody se volá), přišla sestra i porodní asistentka, dále dětská sestra a paní doktorka. Stály kolem vany jak sudičky, z každé strany dvě a za hlavou jsem měla manžela. Kontrakce přestaly být bolestivé a začaly být méně časté a nutily do tlačení. Pořád mi ovšem dítko nešlo vytlačit (nevím, jak dlouho to trvalo), ale všichni už ztráceli se mnou nervy a paní doktorka mi začala vykládat, že mám tuhou hráz, že by mě nastřihla – tak dva tři centimetry – že by to šlo mnohem rychleji.

Nedovedla jsem si v tu chvíli představit, že by mě dole někdo stříhal a tak jsem řekla, že to ještě zkusím. Když jsem tlačila při druhé kontrakci, holčička celá najednou vyklouzla do vody (já to neviděla ani snad necítila, ovšem vyprávěl mi to manžel, který mě zezadu přidržoval, aby se mi v podřepu lépe tlačilo), bylo přesně 9.30 h. Personál kolem mě začal trochu zmatkovat, kdo a jak jí bude držet až budou stříhat šňůru... na břicho mi jí vůbec nedali, jen jsem si jí pohladila, jak jí drželi nad vodou a muž přestřihl pupečník. Pak z pupečníku odebrali do dvou zkumavek krev kvůli vyšetření na Rh faktor (jsem totiž Rh negativní) a malou odnesli za roh na vyšetření.

Já mezitím s manželovou podporou vylezla z vany kvůli porodu placenty. Po nohou mi stékala krev, ale vůbec se mi z toho špatně nedělalo, s krví u porodu jsem počítala. Porod placenty proběhl v podstatě okamžitě na porodnickém stole. Myslím, že paní doktorka tahala za pupečník, aby vše urychlila (na to už se mě nikdo neptal). Také mi paní doktorka řekla, že hodně krvácím a že by bylo lepší nechat si píchnout oxytocin. Souhlasila jsem, bylo už po porodu, dítě už jsem ohrozit nemohla a vykrvácet jsem také nechtěla. Poté nastalo šití, na hrázi jsem se nenatrhla vůbec, měla jsem jen jeden nebo dva stehy v pochvě a povrchovou prasklinu podélně mezi stydkými pysky. Vše mi doktorka zašila, k čemuž mi (myslím) píchla nějakou znecitlivující injekci. Mezitím jsem poslala manžela, ať se dívá na malou, jak ji sestra vyšetřuje. Po zašití mi jí sestra přinesla a dost podivným způsobem přiložila k prsu – držela ji sama v náruči a cpala jí do pusy mojí bradavku. Malá moc pít nechtěla, tak jí pak dala manželovi a nechali nás s ní samotné. Mazlili jsme si jí a přiložili k prsu sami. Pak už pila. Dvě hodiny po porodu mě odvezli ze sálu na pokoj, kde jsem byla s tou maminkou, co rodila zároveň se mnou. Miminko odvezli na “bekárnu” a dostala jsem ji k sobě až za další dvě hodiny, kdy jsem se šla pod dohledem sestry vysprchovat.

Celkově bych porod v Českém Krumlově hodnotila kladně. Nedá se říci, že by veškerý personál byl příjemný, ovšem můj porod byl nakonec hezký s minimem ústupků proti mému přesvědčení (za pupeční šňůru bych si doma tedy netahala, oxytocin nepíchala, hned po porodu bych si miminko nechala dát na břicho a k prsu přiložila normálně ne na dálku). Co bych ovšem citlivějším rodičkám nedoporučovala, to je pobyt na oddělení šestinedělí. Ohledy veškeré žádné, že jste včera porodila, že máte miminko, které musíte nakojit... Vizita je důležitější. Příště bych přece jen chtěla zkusit rodit doma a když by to nebylo možné, pak bych chtěla rodit ambulantně – odejít co nejdříve po porodu domů.

Názory k článku (340 názorů)
Doma bych v zadnem pripade nerodila Jarka. Stanik 3 30.10.2007 8:53
*Re: Doma bych v zadnem pripade nerodil... Insula 30.10.2007 11:5
*Re: Doma bych v zadnem pripade nerodil... Inka 30.10.2007 13:1
**Re: Doma bych v zadnem pripade nerod... MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 13:7
***Re: Doma bych v zadnem pripade ner... Inka 30.10.2007 13:35
****Re: Doma bych v zadnem pripade n... Lenelka 30.10.2007 13:39
*****Re: Doma bych v zadnem pripade... MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 13:41
******Re: Doma bych v zadnem pripa... Lenelka 30.10.2007 13:49
*******Re: Doma bych v zadnem pri... MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 13:57
********Re: Doma bych v zadnem p... Lenelka 30.10.2007 14:2
******Re: Doma bych v zadnem pripa... Jarka 2.11.2007 12:28
*******Re: Doma bych v zadnem pri... Veronika,autorka clanku 2.11.2007 19:32
********Re: Doma bych v zadnem p... chloupek 5.11.2007 1:36
*****Re: Doma bych v zadnem pripade... Inka 30.10.2007 13:54
*****Re: Doma bych v zadnem pripade... Michala 4.11.2007 7:49
****Re: Doma bych v zadnem pripade n... Mortadela 30.10.2007 13:45
*****Re: Doma bych v zadnem pripade... Toranoko 30.10.2007 19:55
******Re: Doma bych v zadnem pripa... Ráchel, 3 děti 30.10.2007 20:3
*******Re: Doma bych v zadnem pri... Jitka 31.10.2007 8:55
*******Re: Doma bych v zadnem pri... Baba Jaga 31.10.2007 16:48
***Re: Doma bych v zadnem pripade ner... Lucka a Klaudinka 4 měsíce 1.3.2008 16:29
**Re: Doma bych v zadnem pripade nerod... Veronika,autorka clanku 30.10.2007 15:28
**Re: Doma bych v zadnem pripade nerod... Jarka, 3 děti 2.11.2007 12:11
*Re: Doma bych v zadnem pripade nerodil... Veronika,autorka clanku 30.10.2007 15:52
**Re: Doma bych v zadnem pripade nerod... satty 30.10.2007 22:39
***Re: Doma bych v zadnem pripade ner... Veronika, autorka clanku 30.10.2007 22:59
****Pomozte mi vybrat Iva + Simon 3.11.2007 14:49
**Re: Doma bych v zadnem pripade nerod... Baba Jaga 31.10.2007 16:52
**Re: Doma bych v zadnem pripade nerod... Katka 4.11.2007 19:6
*Re: Doma bych v zadnem pripade nerodil... Hanka 30.10.2007 16:31
**Re: Doma bych v zadnem pripade nerod... Hanka 30.10.2007 16:41
**Re: Doma bych v zadnem pripade nerod... Cucaracha+Daniela 5let+// 1.11.2007 21:12
*Re: Doma bych v zadnem pripade nerodil... Baba Jaga 31.10.2007 1:33
**Re: Doma bych v zadnem pripade nerod... lenka 31.10.2007 14:6
*Re: Doma bych v zadnem pripade nerodil... Bleška27 3.11.2007 13:56
**Re: Doma bych v zadnem pripade nerod... Ufonka 3.11.2007 22:28
*80% deti se rodi doma Klara, syn Robin (4 roky) 4.11.2007 9:55
*Šílenství VeraMicek 4.11.2007 20:29
**Šílenství VeraMicek 4.11.2007 20:31
***Re: Šílenství Veronika, autorka clanku 4.11.2007 21:24
****Re: Šílenství VeraMicek 5.11.2007 11:19
*Fanatismus nebo pokrok? Lucka 4.11.2007 21:1
**Re: Fanatismus nebo pokrok? MarkétaP + 4 dcerky 4.11.2007 21:14
*Re: Doma bych v zadnem pripade nerodil... Jana + Tom (4,5 měs.) 4.11.2007 22:5
*Re: Doma bych v zadnem pripade nerodil... Katka, syn 4 roky, bříško 38 tt. 1.7.2008 23:22
Doma bych v zadnem pripade nerodila Jarka. Stanik 3 30.10.2007 8:53
Doma bych v zadnem pripade nerodila Jarka. Stanik 3 30.10.2007 8:54
nechápu fisperanda 30.10.2007 9:15
*Re: nechápu ela-ela 30.10.2007 9:27
**Re: nechápu Bob the Ghost 30.10.2007 9:59
***Re: nechápu .Žaba 30.10.2007 10:43
****Re: nechápu MartinaNov (dva rošťáci 30.10.2007 11:38
*****Re: nechápu Lenka 30.10.2007 11:49
******Re: nechápu MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 11:55
***Re: nechápu Úja 30.10.2007 11:17
****Re: nechápu Hanka 30.10.2007 17:38
*****Re: nechápu Ráchel, 3 děti 30.10.2007 17:42
******Re: nechápu evka 30.10.2007 22:43
*******Re: nechápu Ráchel, 3 děti 30.10.2007 22:46
***Re: nechápu Bumbi&05,08,10 31.10.2007 20:48
Kdo je a kdo není hazardér Nasuada 30.10.2007 9:28
*Re: Kdo je a kdo není hazardér štěpulík 30.10.2007 9:47
**Re: Kdo je a kdo není hazardér Stáňa a dva kluci 30.10.2007 9:54
***Re: Kdo je a kdo není hazardér Peckaa - Ráďa,Mariánek 30.10.2007 10:0
****Re: Kdo je a kdo není hazardér Stáňa a dva kluci 30.10.2007 10:4
*****Re: Kdo je a kdo není hazardér Jane 30.10.2007 10:12
******Re: Kdo je a kdo není hazard... .Žaba 30.10.2007 10:39
******Re: Kdo je a kdo není hazard... Stáňa a dva kluci 30.10.2007 10:41
******Re: Kdo je a kdo není hazard... Ráchel, 3 děti 30.10.2007 13:28
****Re: Kdo je a kdo není hazardér Pudicitia 30.10.2007 10:36
*****Re: Kdo je a kdo není hazardér Peckaa - Ráďa,Mariánek 30.10.2007 10:56
******Re: Kdo je a kdo není hazard... MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 11:12
******Re: Kdo je a kdo není hazard... Lenelka 30.10.2007 11:12
******Re: Kdo je a kdo není hazard... Pudicitia 30.10.2007 11:23
*******Re: Kdo je a kdo není haza... Jiřule a 3 skřítkové 30.10.2007 20:14
******Re: Kdo je a kdo není hazard... Jitka 30.10.2007 13:53
******Re: Kdo je a kdo není hazard... Jiřule a 3 skřítkové 30.10.2007 20:11
***Re: Kdo je a kdo není hazardér novi (smudlinka 13 mesicu) 30.10.2007 11:32
**Re: Kdo je a kdo není hazardér Lenelka 30.10.2007 10:3
***Přesně tak. Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 30.10.2007 10:7
****Re: Přesně tak. Toranoko 30.10.2007 20:8
***Re: Kdo je a kdo není hazardér Pudicitia 30.10.2007 13:4
****Re: Kdo je a kdo není hazardér Lenelka 30.10.2007 13:36
*****ambulantni porody Pudicitia 30.10.2007 16:19
******Re: ambulantni porody Lenelka 30.10.2007 16:31
*******Re: ambulantni porody Pudicitia 30.10.2007 20:33
********Re: ambulantni porody Veronika, autorka clanku 30.10.2007 22:53
*********Re: ambulantni porody Lenka, Adamko 31.10.2007 5:41
**********Re: ambulantni porod... Ráchel, 3 děti 31.10.2007 7:44
**********Re: ambulantni porod... Pudicitia 31.10.2007 8:15
***********Re: ambulantni por... Lenka, Adamko 31.10.2007 10:10
************Re: ambulantni p... Ráchel, 3 děti 31.10.2007 10:20
*************Re: ambulantni... Pudicitia 31.10.2007 11:20
***********Re: ambulantni por... Baba Jaga 31.10.2007 20:2
**********Re: ambulantni porod... Sylvie 31.10.2007 11:29
***********Re: ambulantni por... Lenka, Adamko 31.10.2007 11:54
************Re: ambulantni p... Ráchel, 3 děti 31.10.2007 12:1
************Re: ambulantni p... Sylvie 31.10.2007 12:4
*************Re: ambulantni... Lenka, Adamko 31.10.2007 13:22
**************Re: ambulant... Sylvie 31.10.2007 14:25
***************Re: ambula... Slunečnice 31.10.2007 14:48
****************Re: ambu... Sylvie 31.10.2007 17:48
*****************Re: am... Ráchel, 3 děti 31.10.2007 17:56
****************Re: ambu... Sylvie 31.10.2007 18:2
*****************Re: am... Slunečnice 31.10.2007 19:11
******************Re: a... Sylvie 31.10.2007 19:24
*******************Re: a... Slunečnice 31.10.2007 19:30
********************Re: a... Sylvie 31.10.2007 19:52
******************Re: a... Sylvie 31.10.2007 19:29
**Re: Kdo je a kdo není hazardér Nasuada 30.10.2007 13:10
***Re: Kdo je a kdo není hazardér MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 13:18
*Asi nečteš zprávy, Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 30.10.2007 10:4
**Re: Asi nečteš zprávy, Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 30.10.2007 10:26
***Naštěstí. Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 30.10.2007 12:18
*Re: Kdo je a kdo není hazardér petra 30.10.2007 10:29
**Re: Kdo je a kdo není hazardér MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 10:32
***Re: Kdo je a kdo není hazardér petra 30.10.2007 11:15
**Re: Kdo je a kdo není hazardér Veronika,autorka clanku 30.10.2007 14:43
Porody Petra 30.10.2007 10:17
*Re: Porody petra 30.10.2007 10:32
**Porody doma Zuzka a Anežka 06/05 30.10.2007 11:29
***Re: Porody doma MartinaNov (dva rošťáci 30.10.2007 11:44
****Re: Porody doma Lenelka 30.10.2007 11:48
*****Re: Porody doma MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 12:1
******Re: Porody doma Lenelka 30.10.2007 12:15
****Re: Porody doma Zuzka a Anežka 06(05 30.10.2007 11:54
****Re: Porody doma Reya 30.10.2007 14:33
*****Re: Porody doma Toranoko 30.10.2007 20:18
***Re: Veroniko Pětka 30.10.2007 22:19
****Re: Veroniko MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 22:24
**Re: Porody Petra 30.10.2007 13:54
***Re: Porody petra 30.10.2007 14:42
souboj mezi zastánci a lékaři..... suzann 30.10.2007 11:8
*Re: souboj mezi zastánci a lékaři..... ... 30.10.2007 11:18
**Re: souboj mezi zastánci a lékaři...... Lenelka 30.10.2007 11:23
**Re: matka rozhoduje za dítě suzann 30.10.2007 11:40
***Rodit doma,to je hazard Staňka,2kluci 30.10.2007 11:57
****Re: Rodit doma,to je hazard suzann 30.10.2007 12:6
*****Re: Rodit doma,to je hazard Staňka,2kluci 30.10.2007 16:23
******Re: Rodit doma,to je hazard Lenelka 30.10.2007 16:33
******Re: Rodit doma,to je hazard mirka,PA 30.10.2007 22:27
****Re: Rodit doma,to je hazard Grainne 30.10.2007 12:13
****Re: Rodit doma,to je hazard LaraKroft 30.10.2007 13:9
****Re: Rodit doma,to je hazard Veronika,autorka clanku 30.10.2007 15:3
*****Nepobouřilo... MM, 2 kluci 30.10.2007 15:52
******Re: Nepobouřilo... Veronika,autorka clanku 30.10.2007 16:12
*******Re: Nepobouřilo... petra 31.10.2007 8:44
***Re: matka rozhoduje za dítě Jane 30.10.2007 11:57
****Re: matka rozhoduje za dítě MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 12:2
*****Re: matka rozhoduje za dítě Jane 30.10.2007 12:7
******Re: matka rozhoduje za dítě Lenelka 30.10.2007 12:17
******Re: matka rozhoduje za dítě myš 30.10.2007 12:55
****Re: matka rozhoduje za dítě suzann 30.10.2007 12:3
*****Re: matka rozhoduje za dítě Jane 30.10.2007 12:8
****Re: matka rozhoduje za dítě suzann 30.10.2007 12:32
***Re: matka rozhoduje za dítě Ráchel, 3 děti 30.10.2007 13:35
**Re: souboj mezi zastánci a lékaři...... .Žaba 30.10.2007 12:40
***Re: souboj mezi zastánci a lékaři.... suzann 30.10.2007 12:56
****Re: souboj mezi zastánci a lékař... Hanka 30.10.2007 22:1
*****Re: souboj mezi zastánci a lék... MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 22:17
******Re: souboj mezi zastánci a l... MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 22:23
*******Re: souboj mezi zastánci a... Pětka 31.10.2007 19:55
*Re: souboj mezi zastánci a lékaři, svě... Anna, dvě dospělé dcery 30.10.2007 13:36
**Re: souboj mezi zastánci a lékaři, s... Lenelka 30.10.2007 13:46
***Re: souboj mezi zastánci a lékaři,... petra 30.10.2007 14:47
****Re: souboj mezi zastánci a lékař... Lenelka 30.10.2007 14:55
*****Re: souboj mezi zastánci a lék... Ráchel, 3 děti 30.10.2007 16:36
******Re: souboj mezi zastánci a l... Jane 31.10.2007 8:22
*******Re: souboj mezi zastánci a... Ráchel, 3 děti 31.10.2007 8:29
*****Re: souboj mezi zastánci a lék... petra 31.10.2007 8:52
**Re: souboj mezi zastánci a lékaři, s... suzann 30.10.2007 13:51
***Re: souboj mezi zastánci a lékaři,... Lenelka 30.10.2007 14:1
****Re: souboj mezi zastánci a lékař... 16.5Salám&Lajka14 30.10.2007 14:9
*****Re: souboj mezi zastánci a lék... Lenelka 30.10.2007 14:18
*****Re: souboj mezi zastánci a lék... Bumbi&05,08,10 31.10.2007 21:13
****Re: souboj mezi zastánci a lékař... suzann 30.10.2007 14:22
**Re: souboj mezi zastánci a lékaři, s... Veronika,autorka clanku 30.10.2007 15:14
***Re: souboj mezi zastánci a lékaři,... Anna, dvě dospělé dcery 1.11.2007 12:27
****Re: souboj mezi zastánci a lékař... Cow :-) 1.11.2007 12:55
*****Re: souboj mezi zastánci a lék... Anna, dvě dospělé dcery 1.11.2007 14:26
****Re: souboj mezi zastánci a lékař... Ráchel, 3 děti 1.11.2007 14:44
***Re: souboj mezi zastánci a lékaři,... Bleška27 3.11.2007 15:3
Zvláštní, 16.5Salám&Lajka14 30.10.2007 12:31
*Re: Zvláštní, Stáňa a dva kluci 30.10.2007 12:37
*Re: Zvláštní, Úja 30.10.2007 12:44
**Re: Zvláštní, MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 12:51
***Re: Zvláštní, 16.5Salám&Lajka14 30.10.2007 13:15
*Re: Zvláštní, Mortadela 30.10.2007 13:34
*Re: Zvláštní, Veronika,autorka clanku 30.10.2007 14:17
**Re: Zvláštní, Jan Shon 14.11.2007 11:53
Gratuluji! Tara zelená 30.10.2007 13:2
*Ochrana matky u porodu Pavla, 4 děti 30.10.2007 13:19
Vyšetření pro dítě "povinná"??... gatto 30.10.2007 14:2
*Re: Vyšetření pro dítě "povinná&q... hanka 30.10.2007 14:15
**Re: Vyšetření pro dítě "povinná... Markéta, syn 5 l. 30.10.2007 14:28
***pro autorku veronika77 30.10.2007 21:24
*Re: Vyšetření pro dítě "povinná&q... Slunečnice 30.10.2007 14:20
**Re: Vyšetření pro dítě "povinná... gatto 30.10.2007 14:31
***Re: Vyšetření pro dítě "povin... Slunečnice 30.10.2007 14:47
****Re: Vyšetření pro dítě "pov... gatto 30.10.2007 14:53
****Re: Vyšetření pro dítě "pov... 10.5Libik12 30.10.2007 15:27
*****Re: Vyšetření pro dítě "p... Slunečnice 30.10.2007 15:33
*****Re: Vyšetření pro dítě "p... Slunečnice 30.10.2007 15:33
**Re: Vyšetření pro dítě "povinná... Toranoko 30.10.2007 20:38
*Re: Vyšetření pro dítě "povinná&q... Vanka 30.10.2007 14:32
**Re: Vyšetření pro dítě "povinná... Veronika,autorka clanku 30.10.2007 16:7
pohodlí pro rodičku nebo bezpečí pro mim... Katka Pavlínová 30.10.2007 14:43
*Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpečí p... gatto 30.10.2007 14:51
*Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpečí p... Lenelka 30.10.2007 14:51
*Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpečí p... suzann 30.10.2007 15:4
**Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpečí... Kalamajka2 31.10.2007 9:57
***Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpe... suzann 1.11.2007 7:50
****Re: pohodlí pro rodičku nebo bez... suzann 1.11.2007 7:54
*****Re: pohodlí pro rodičku nebo b... kalamajka2 1.11.2007 23:46
******Re: pohodlí pro rodičku nebo... suzann 2.11.2007 11:25
*Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpečí p... Linda 30.10.2007 15:26
**Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpečí... Lenelka 30.10.2007 15:33
***Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpe... Margot+1 30.10.2007 16:55
****Re: pohodlí pro rodičku nebo bez... Linda 31.10.2007 9:3
*****Re: pohodlí pro rodičku nebo b... Slunečnice 31.10.2007 10:25
******Re: pohodlí pro rodičku nebo... MSteflova 31.10.2007 10:29
*******Re: pohodlí pro rodičku ne... Slunečnice 31.10.2007 10:32
********No jo, Margot+1 31.10.2007 21:16
***Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpe... Linda 31.10.2007 9:0
****Re: pohodlí pro rodičku nebo bez... & 31.10.2007 11:36
*****Re: pohodlí pro rodičku nebo b... Linda 31.10.2007 14:13
**:) Katka,kluci 5 a 8 30.10.2007 16:58
***Re: :) Linda 31.10.2007 8:51
*Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpečí p... Toranoko 30.10.2007 20:35
**Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpečí... Mamina 30.10.2007 21:12
***Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpe... Mamina 30.10.2007 21:15
***Re: pohodlí pro rodičku nebo bezpe... alžbjeta 31.10.2007 14:42
Taky jsem rodila v Krumlově Jana, dvě holčičky  30.10.2007 19:39
*Re: Taky jsem rodila v Krumlově Pavla,syn 2 a půl roku 30.10.2007 20:9
názor na porod do vody pajaja, 06/05 30.10.2007 21:10
*Re: názor na porod do vody 16.5Salám&Lajka14 30.10.2007 21:14
**Re: názor na porod do vody Kahlan+5 30.10.2007 21:18
***Re: názor na porod do vody 16.5Salám&Lajka14 30.10.2007 21:20
***Re: názor na porod do vody Mamina 30.10.2007 21:25
**Nic proti porodům do vody Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 31.10.2007 7:10
*Re: názor na porod do vody MarkétaP + 4 dcerky 30.10.2007 21:14
*Re: názor na porod do vody Veronika, autorka clanku 30.10.2007 22:45
**Re: názor na porod do vody Jane 31.10.2007 8:39
***Re: názor na porod do vody Fidorka 31.10.2007 8:54
****Re: názor na porod do vody Apolena. 31.10.2007 9:2
*****Re: názor na porod do vody PajaMM 31.10.2007 9:38
******Re: názor na porod do vody PajaMM 31.10.2007 9:41
******Re: názor na porod do vody Apolena. 31.10.2007 10:14
*******Re: názor na porod do vody PajaMM 31.10.2007 10:35
***Re: názor na porod do vody eau a lipo 31.10.2007 9:56
****Re: názor na porod do vody Jane 31.10.2007 13:16
*****Re: názor na porod do vody eau a lipo 31.10.2007 13:28
**Re: názor na porod do vody pajaja 1.11.2007 13:59
*Re: názor na porod do vody LU,2děti 31.10.2007 16:30
Kyvadlo? Hanka, holky 6/03 + 6/08 30.10.2007 21:57
*Re: Kyvadlo? Veronika, autorka clanku 30.10.2007 22:38
**Re: Kyvadlo? DENISA 2.11.2007 20:42
porod doma je bežná záležitost veronika 30.10.2007 22:35
*Re: porod doma je bežná záležitost Veronika, autorka clanku 30.10.2007 23:10
**Re: porod doma je bežná záležitost veronika 31.10.2007 1:7
Ambulantni porody Baba Jaga 31.10.2007 1:28
*Re: Ambulantni porody LU,2děti 31.10.2007 22:57
doma určitě ne Renata 31.10.2007 8:53
*Re: doma určitě ne Ell 31.10.2007 10:23
**Re: doma určitě ne Ráchel, 3 děti 31.10.2007 10:32
**Ob(ú)div Dana 2 děti 1.11.2007 19:35
*Re: doma určitě ne Helena 31.10.2007 11:53
**Re: doma určitě ne Markéta, syn 5 l. 31.10.2007 12:24
**Re: doma určitě ne Lenelka 31.10.2007 12:39
**Re: doma určitě ne suzann 31.10.2007 13:43
*Re: doma určitě ne suzann 31.10.2007 13:36
**Re: doma určitě ne Slunečnice 31.10.2007 13:42
***Re: doma určitě ne suzann 31.10.2007 13:45
****Re: doma určitě ne Slunečnice 31.10.2007 14:2
miminko-zodpovednost-intimita-strach eau a lipo 31.10.2007 12:15
*Re: miminko-zodpovednost-intimita-stra... LU,2děti 31.10.2007 13:7
**Re: miminko-zodpovednost-intimita-st... eau a lipo 31.10.2007 13:22
*Re: miminko-zodpovednost-intimita-stra... Linda 31.10.2007 16:15
**Re: miminko-zodpovednost-intimita-st... eau a lipo 31.10.2007 21:40
***Re: miminko-zodpovednost-intimita-... petra 1.11.2007 8:56
*Re: miminko-zodpovednost-intimita-stra... Lenka, Adamko 1.11.2007 8:52
Kyvadlo? Vandalka, 3 děti 31.10.2007 14:41
*Re: Kyvadlo? Veronika,autorka clanku 31.10.2007 16:10
**ČK Emitom (Michi 8/04+Veru 7/07) 31.10.2007 18:49
***Re: ČK Veronika, autorka clanku 31.10.2007 19:45
****Re: ČK Emitom (Michi 8/04+Veru 7/07) 1.11.2007 10:53
OXYTOCIN BY SI DOMA NEPICHALA, RADEJI BY... DENISA 31.10.2007 19:31
tak to je tedy síla Helena 31.10.2007 23:4
*Re: tak to je tedy síla DENISA 1.11.2007 15:19
Také raději porodnici Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 1.11.2007 23:35
co by vadilo mně sunsung 2.11.2007 11:45
*Re: co by vadilo mně Emitom (Michi 8/04+Veru 7/07) 2.11.2007 13:43
Jako bych četla o sobě.... Markéta Červenková /3 měsíční dcera/ 3.11.2007 22:25
porod doma Lenie 4.11.2007 8:34
No to snad ne... Natasok 4.11.2007 19:23
*nase babicky marketa 4.11.2007 19:49
**Re: nase babicky ...neviditelná... 4.11.2007 19:57
***Re: nase babicky Markéta 4.11.2007 20:1
****Re: nase babicky VeraMicek 4.11.2007 20:24
*****Re: nase babicky Lenelka 4.11.2007 20:29
******Re: nase babicky VeraMicek 4.11.2007 20:33
*******Re: nase babicky ...neviditelná... 4.11.2007 20:35
********Re: nase babicky 16.5Salám&Lajka14 4.11.2007 20:40
*********Re: nase babicky ...neviditelná... 4.11.2007 20:45
**********Re: nase babicky 16.5Salám&Lajka14 4.11.2007 20:49
******Re: nase babicky neonka, 2 kluci+břicho 5.11.2007 12:26
*****Re: nase babicky ...neviditelná... 4.11.2007 20:34
******Re: nase babicky VeraMicek 4.11.2007 20:38
*******Re: nase babicky ...neviditelná... 4.11.2007 20:42
********Re: nase babicky VeraMicek 4.11.2007 20:44
*********Re: nase babicky ...neviditelná... 4.11.2007 20:47
**********Re: nase babicky VeraMicek 4.11.2007 20:52
**********Re: nase babicky VeraMicek 4.11.2007 20:52
**********Re: nase babicky VeraMicek 4.11.2007 20:53
***********Re: nase babicky ...neviditelná... 4.11.2007 21:6
**********Re: nase babicky VeraMicek 4.11.2007 20:53
***Re: nase babicky ...neviditelná... 4.11.2007 20:23
*Re: No to snad ne... ...neviditelná... 4.11.2007 19:52
**Re: No to snad ne... DENISA 5.11.2007 4:19
***Re: No to snad ne... ...neviditelná... 5.11.2007 8:46
****Re: No to snad ne... DENISA 5.11.2007 19:41
"Nádherný zázrak života" kvetahd 5.11.2007 0:35
Příliš mnoho otazníků Lada_ 5.11.2007 14:51
*Re: Příliš mnoho otazníků Veronika,autorka clanku 11.11.2007 19:50
**Re: Příliš mnoho otazníků Lada_ 17.11.2007 9:35
***Re: Příliš mnoho otazníků Sylvie 17.11.2007 10:5
porod doma ani náhodou Helena, tři dospělé děti 6.11.2007 17:45
*Re: porod doma ani náhodou Anna, dvě dospělé dcery 12.11.2007 15:26
Hazard! Maggie, Barča 14 měsíců 7.11.2007 12:56
*Re: Hazard! gita 7.11.2007 13:14
*Re: Hazard! Alena, Terezka 11 měsíců 7.11.2007 21:49
**Re: Hazard! MarkétaP + 4 dcerky 7.11.2007 22:5
***Re: Hazard! DENISA 7.11.2007 22:26
****Re: Hazard! MarkétaP + 4 dcerky 7.11.2007 22:37
*****Re: Hazard! DENISA 9.11.2007 16:49
******Re: Hazard! Sylvie 9.11.2007 18:9
Je to otazka nazoru Anucha 17.12.2007 14:56
*Re: Je to otazka nazoru Veronika, autorka clanku 22.3.2008 21:1
Český Krumlov Housenka :-) 28.5.2008 21:4
Ahoj Martina a Kuba 23.8.2008 10:21
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.