tisk-hlavicka

Stravování těhotných

31.8.2005 Magdalena Mikulandová 203 názorů

Zdravá výživa spočívá především v přijímání co nejpestřejších jídel, co nejvíce v přirozeném stavu. Těhulka by měla jíst pravidelně, alespoň 5x denně, ale menší porce.

Na prvním místě by měla být čerstvá zelenina a ovoce, mléčné výrobky a libové maso. Aby byly zachovány výživové hodnoty, měly by být potraviny tepelně upravovány dle moderních metod správné výživy.

V průběhu těhotenství se budou měnit nároky na jídlo a pocit hladu a nasycenosti. Je to dané především zvětšováním bříška a tlakem dělohy na žaludek a játra. Malé množství potravy v kratších intervalech je nejlepší forma stravování v těhotenství.

Tipy:

Nejezte večer hutná a těžká jídla. Množství stravy by se během těhotenství nemělo zvětšit víc jak o 200 kilokalorií za den (830 kJ), strava se musí hlavně zkvalitnit a zpestřit. Pro zdárný vývoj dítěte nemusíte sladká jídla, ani velké množství příloh z mouky. Jezte víckrát za den (5 x až 6 x denně).

Nepodléhejte tolik svým chutím:
Celkový přírůstek na váze by na konci těhotenství neměl přesáhnout více než 12 kg. Tento přírůstek má být rovnoměrně rozložen na celé období těhotenství. Nadměrné přibývání na váze může mít vedle nesprávné výživy i jiné důvody, a proto je zapotřebí se při rychlejšímzvyšování hmotnosti poradit s odborníky. Když těhotná žena zjistí, že její příjem potravy je nadměrný, pak má omezit především tuky a sacharidy.

Obilniny, těstoviny, pečivo a rýže

Z těchto potravin má těhotná žena čerpat nejvíce energie denně. Z obilnin se v naší zemi nejčastěji konzumují pšenice, oves, kukuřice, rýže, případně také pohanka. Pro lidské tělo jsou tyto potraviny dobrým zdrojem škrobu (tedy sacharidů), dále nestravitelné vlákniny (celulózy), a to zvl. celozrnné tmavé výrobky. Významný je také obsah vitamínů skupiny B, zvl. B1, B2 a niacinu (vitamín PP). V této skupině potravin se nacházejí také minerály, jako vápník a železo, ale ve srovnání s ostatními potravinami, třeba mlékem a masem, jsou tato množství mnohem nižší. Obilniny jsou také zdrojem bílkovin, které však velmi často neobsahují všechny tzv. esenciální neboli nezbytné aminokyseliny, a proto by se měly kombinovat s kvalitnějšími zdroji, např. tvarohem, sýry, drůbeží, rybami, masem nebo vaječným bílkem. Doporučované potraviny jsou: pečivo z celozrnné nebo tmavé mouky (graham, dalamánek, žitný chléb, moskevský chléb, knäckebrot), ovesná kaše, celozrnné pochoutky s rozinkami, konzumní chléb, rýže, müslli. Méně vhodné potraviny jsou:

sladké bílé pečivo, tukové pečivo, sladké knedlíky, buchty, koláče.

Bílkoviny - proteiny

Jsou základními živinami pro plod a matku. Jejich spotřeba vzroste o 30%. Vydatným zdrojem jsou ryby, maso, vejce a mléčné výrobky. Dalším vhodným zdrojem jsou luštěniny a oříšky, obiloviny, rýže, těstoviny. Bílkoviny by měly být alespoň ve 3 denních jídlech.

Cukry - sacharidy

Jsou zdrojem energie. Zdravé je jíst cukr obsažený v ovoci, medu, a tzv. pomalý cukr - škrob v obilovinách, rýži, vločkách. Dobrá je také melasa a hnědý cukr, mléko, luštěniny.

Méně vhodné jsou potraviny s obsahem tzv. "prázdných" cukrů: čokoláda, sušenky, žvýkačky, sladké limonády, zmrzliny, bonbóny a sladký alkohol.

Tuky - lipidy

Jsou to zásobní látky, které dodávají energii a jsou nezbytné pro vstřebávání vitaminů A, E, D, a K. Nejkvalitnější jsou za studena lisované rostlinné oleje! Při trávení vznikají mastné kyseliny, které procházejí placentární bariérou a tak se dostávají k plodu. Podíl tuků v potravě by neměl překročit 30 %. Pokud žena použije ve stravě a k vaření tuky, pak jsou nejvhodnější: ze 2/3 za studena lisované rostlinné oleje (zdroj vitaminu E a omega mastných kyselin) - např.olej olivový, z 1/3 živočišné tuky - máslo, kvalitní vyškvařené sádlo. Méně vhodný je margarín a ztužené tuky. Nevhodný je tuk přepálený.

Vitaminy

Jsou nenahraditelnou složkou potravy, protože se v těle nevytváří. Největším zdrojem vitaminů je zelenina a ovoce.

Z nich nejdůležitější jsou vitamin C, beta karoten, vitaminy řady B a kyselina listová. Již 2 měsíce před plánovaným početím je vhodné zvýšit přísun kyseliny listové, která je pro zdravý vývoj plodu nezbytná, po porodu je naopak nezbytná pro kojící maminku. V těhotenství v prvním trimestru ji těhotné pravděpodobně předepíše gynekolog.

Nedostatek kyseliny listové může způsobit mnoho vrozených vývojových vad, zejména defekty neurální trubice a rozštěpy rtu. Pravidelný přísun kyseliny listové v tabletách může snížit výskyt těchto vad až o 75%. Najdete ji také v syrové listové zelenině, špenátu, droždí, játrech, černém chlebu.

Zdrojem vitamínu A, E, B6 a zároveň minerálů (stopových prvků), zinku a hořčíku, draslíku, fosforu, železa je listová a kořenová zelenina, brokolice, zelí, špenát, rajčata. Využitelnost vápníku ze zeleniny je poměrně nízká. Většina druhů ovoce je velmi dobrým zdrojem vitamínu C, žluté a oranžové plody také zdrojem beta-karotenu, dále draslíku a pektinu.

Největším zdrojem vitaminů řady B je droždí, ryby, vločky, ořechy, mléčné výrobky. Ryby jsou též vynikajícím zdrojem vitaminu A, D. Za studena lisované rostlinné oleje zase vynikajícím zdrojem vitaminu E.

Vhodná je především zelenina (ovoce) syrová, příp. sušená, mražená.

Za nevhodnou zeleninu se považují např. chipsy.

Minerály a stopové prvky

Jsou nezbytné pro výstavbu těla plodu. Podílejí se na látkovém metabolismu v těle matky i plodu. Nejvýznamnější jsou vápník (Ca), hořčík (Mg), jód (J) a železo (Fe).

Ca - vápník: důležitý pro udržení pevnosti kostí a zubů a dobrou funkci svalů a nervů. Plod odebírá svou potřebu z mateřské krve. Největší zdroje Ca: odtučněné mléko v prášku, sýry, mléko, další mléčné výrobky, olejovky (sardinky, více šproty), petržel, sojové produkty, mák, zelenina. Přisvojitelnost vápníku je ovšem vázána na přítomnost vitaminu D - např. ze slunečního záření.

Fe - železo: nutné pro tvorbu červeného krevního barviva (hemoglobinu) společně s vitaminem C - aktivuje Fe v těle, B12 a kyselinou listovou. Železo je nutné přijímat potravou: maso, černý chléb, vejce a k tomu hodně zeleniny. Ocet v salátu však veškeré železo zeleniny ničí. Bohatým zdrojem železa jsou dále kvasnice, játra, žloutky, vločky, ryby, červená řepa, mandle, fíky, rozinky a sušené švestky.

Pokud přirozený příjem železa v potravě těhotné nestačí, je nutné rozšířit zdroje o lékovou formu. Léky dodávající železo do organismu se však často hůře vstřebávají a brzdí resorbci (vstřebávání) zinku do organismu. Tyto léky též přispívají k tvorbě zácpy. Proto je lepší dodávat železo do těla hlavně přirozenou cestou v potravinách.

Mg - hořčík: spolu s vápníkem v poměru 2:1, Ca: Mg, pomáhá k výstavbě kostí, zubů a nehtů. Nedostatek se projeví svalovou křečí, hubnutím, únavou, poruchami spánku, u těhotných hrozí předčasný porod. Potraviny obsahující vysoké dávky hořčíku: kakao, sója, fazole, mák, oříšky lískové, kešu, mořské plody, vločky.

P - fosfor: je vázána na vápník. Potraviny bohaté na fosfor: drůbež, mořské ryby, ořechy, plnotučné mléko a podmáslí.

J - jód: je významnou složkou napomáhající vývoji plodu, zvlášť pak jeho mozku. Štítná žláza potřebuje jód pro tvorbu hormonů, které ovládají životně důležité funkce těla. Nejvíce jódu lze získat v těchto potravinách: jodizovaná sůl, mořské ryby a mořské plody, brokolice, pórek, višně, špenát, kvalitní voda.

Tipy:

 • čerstvé potraviny mají přednost
 • duste a pečte
 • lepší je jogurt než majonéza
 • chléb, rohlíky vs. sladké pečivo
 • polévka je grunt
 • pořiďte si odšťavovač
 • omezte uzeniny

Tekutiny

V dnešní době často zapomínáme na dostatečný přísun tekutin. V běžném stavu by měla žena vypít 2 až 3 litry tekutin denně. Když je těhotná, spotřeba se zvyšuje.

Vhodné jsou minerální vody, je nutné je střídat, aby se měnily koncentrace minerálů, které dodáváte tělu. Pijte také kvalitní stolní vody. Denně vypijte asi 1/2 litru mléka nebo kefíru.

Výjimečná konzumace malého množství alkoholu (vinný střik) vám ani dítěti neublíží. Také menší množství piva nikterak neškodí. Rozhodně byste ale měla vynechat "tvrdý" alkohol. Příliš vhodný není ani silný černý čaj a káva, když už je budete pít, tak s mlékem.

Především v I. trimestru není vhodné pití toniku a coca-coly, kdy specifické složky těchto produktů neprospívají k zdárnému vývoji vašeho děťátka.

Vhodné jsou čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy, zeleninové džusy a 100% ovocné džusy bez přídavku cukru. Obecně platí, že tekutiny, které vypijete, nemají být sladké. Tím výrazně snížíte přísun cukru do těla a omezíte tím vaše starosti s rychlím přibýváním na váze během těhotenství.

Závěrem:

Rizika spojená s obezitou či vysokými váhovými přírůstky v těhotenství

 • zvýšení krevního tlaku, preeklampsie
 • těhotenská cukrovka
 • častější výskyt zánětů žil
 • vysoká porodní hmotnost plodu (nad 4,5 kg) - je spojena s větším rizikem při vybavování plodu (perinatální úmrtnost), větším výskytem obezity a diabetu u takových dětí
 • obtížná kontrola hmotnosti po porodu

Rizika spojená s nízkou těhotenskou hmotností a nedostatečnými váhovými přírůstky v těhotenství:

 • předčasný porod, nízká porodní hmotnost
 • zpomalený růst a vývoj plodu v děloze
 • potrat

Zdroje: Magdalena Mikulandová: Těhotenství a porod - průvodce české ženy od početí do šestinedělí, doplnění: WHO, Zuzana Brázdová: Výživa těhotných a kojících žen

Názory k článku (203 názorů)
jděte s tím někam... Hannah 31.8.2005 10:10
*Re: jděte s tím někam... Rosie 31.8.2005 15:29
**Re: jděte s tím někam... Hannah 31.8.2005 15:46
***Re: jděte s tím někam... Ivana, dcera 2 roky, 10 tt 1.9.2005 8:18
****Co blázníte, ženský Zo.e 5.9.2005 7:39
*****Re: Co blázníte, ženský Ája 5.9.2005 8:37
******takže podle zoe... Hannah 5.9.2005 9:44
*******Pomůžete? Aneta 5.9.2005 10:28
********Re: Pomůžete? Ančík 5.9.2005 14:58
*********Re: Pomůžete? Veronika Timková 17.3.2008 18:13
**********Re: Pomůžete? Babinka.š 17.3.2008 21:25
***********Re: Pomůžete? mjanickam 18.3.2008 7:22
********Re: Pomůžete? Magda, cekajici prvni detatko 8.9.2005 13:20
*********Re: Pomůžete? Madla 20.9.2005 19:17
********Re: Pomůžete? Myška, 5 let a 5 tt 20.9.2005 11:39
*********Potíže po vysazení ant... Kačka 23.12.2005 10:49
**********Re: Potíže po vysaze... Oggová 23.12.2005 21:50
***********Re: Potíže po vysa... Kačka 27.12.2005 11:1
**********Re: Potíže po vysaze... Alča+Verča(3)+bříško 38.týden 25.12.2005 21:37
***********Re: Potíže po vysa... Kačka 27.12.2005 11:0
********Re: Pomůžete? Dana 30.9.2005 10:14
********Re: Pomůžete? Magda, prvnička :-) 7.11.2005 12:52
*********Re: Pomůžete? tedezka 8.11.2005 8:12
*********Re: Pomůžete? - pro Ma... Beru  10.11.2005 10:31
*********Re: Pomůžete? Hana, 5 měsíční Alžběta 14.11.2005 21:3
********Re: Pomůžete? askimka 27.5.2006 14:20
********Re: Pomůžete? Kamila 15tt 29.5.2006 15:48
********Re: Pomůžete? Pavlina 14.9.2006 16:49
*********Re: Pomůžete? Tussi + 3 14.9.2006 17:50
*********Re: Pomůžete? Zuzi 16.3.2007 17:54
********Re: Pomůžete? Zuzka 25.10.2006 13:56
*********Re: Pomůžete? Lucka 25.10.2006 14:44
**********Re: Pomůžete? Bal+♂ 25.10.2006 15:30
**********Re: Pomůžete? Markéta, Alex 05/06 25.10.2006 19:3
***********Re: Pomůžete? Schimi2 10.8.2007 11:44
********Re: Pomůžete? Katy 4.2.2008 16:26
*********Re: Pomůžete? mjanickam 5.2.2008 18:58
********Re: Pomůžete? liky, tehotna 16.11.2008 13:47
********Re: Pomůžete? Dáša 16.11.2008 17:44
********Re: Pomůžete? jurodiva +3 21.11.2008 22:10
*******Re: takže podle zoe... Raja + Zuzanka 8.2. 5.9.2005 11:46
*******Re: takže podle zoe... Jiřule a 3 skřítkové 5.9.2005 12:29
******Re: Co blázníte, ženský pumlíček 1.3.2010 14:1
*****Re: Co blázníte, ženský Jiřule a 3 skřítkové 5.9.2005 12:27
*****Re: Co blázníte, ženský Jiřule a 3 skřítkové 5.9.2005 12:33
*****Re: Co blázníte, ženský Sára, syn 2,5, 23 tt 5.9.2005 13:23
*****Re: Co blázníš Zoe Deni 12tt 9.9.2005 19:26
*****Re: Co blázníte, ženský Lukáš 13.9.2005 18:9
*****Re: Co blázníte, ženský Eva K, 12tt 15.9.2005 10:19
******Re: Co blázníte, zenské Jitka, 3 deti 21.9.2005 14:16
*****Re: Co blázníte, ženský HEHE 16.9.2005 11:36
*****Re: Co blázníte, ženský Sarah a mimčo TP 30.12.05 17.9.2005 15:25
*****Re: Co blázníte, ženský Lucka 7.10.2005 11:15
*****Re: Co blázníte, ženský soniccz 7.12.2005 16:27
*****Re: Co blázníte, ženský ........ Iva 12.1.2006 14:36
******Re: Co blázníte, ženský ...... Líza 12.1.2006 14:39
*******Re: Co blázníte, ženský .... NatalieS 12.1.2006 14:55
********Re: Co blázníte, ženský ... nicol-H 12.1.2006 15:15
*********Re: Co blázníte, žensk... nicol-H 12.1.2006 15:19
**********Re: Co blázníte, žen... vlcice76 12.1.2006 15:42
***********Re: Co blázníte, ž... NatalieS 12.1.2006 18:24
************Re: Co blázníte,... Míša,Kryštof12/04,Vanda9/06, 12.1.2006 18:30
*************Re: Co bláznít... NatalieS 12.1.2006 18:35
**************Re: Co blázn... Míša,Kryštof12/04,Vanda9/06, 12.1.2006 19:0
**************Re: Co blázn... Mikejla 12.1.2006 21:33
***************Re: Co blá... NatalieS 12.1.2006 22:12
***************Re: nicol-H 12.1.2006 22:22
****************Re: nicol-H 12.1.2006 22:23
*****************Re: nicol-H 12.1.2006 22:25
******************Re: Sylvie 12.1.2006 23:17
*******************Re: NatalieS 13.1.2006 1:23
********************Re: Sylvie 13.1.2006 15:33
******************Re: B... Lukyska 13.1.2006 9:36
*******************Re: B... Míša,Kryštof12/04,Vanda9/06, 13.1.2006 14:8
***************Re: Co blá... Jiřule a 3 skřítkové 13.1.2006 17:13
***********Re: Co blázníte, ž... Verca 4.4.2006 16:51
*******Re: Co blázníte, ženský .... Iva 13.1.2006 13:54
********Re: Co blázníte, ženský ... Eva 13.1.2006 17:45
*********Re: Co blázníte, žensk... d.jitka 13.1.2006 21:4
**********Re: Co blázníte, žen... NatalieS 13.1.2006 21:49
*********.ŠŤASTNÁ TĚHOTNÁ.. monca 6.11.2007 23:29
**********Re: .ŠŤASTNÁ TĚHOTNÁ... aja, dve dcery 18.1.2008 19:46
******Re: Co blázníte, ženský ...... Dáša 12.1.2006 18:41
******Re: Co blázníte, ženský ...... ivana,11 syn+12tt 15.3.2006 10:56
******Re: Co blázníte, ženský ...... Romča 27.3.2007 11:36
*****Re: Co blázníte, ženský Radim 8.9.2006 7:6
*****Re: Co blázníte, ženský Janulka 11.1.2007 22:20
*****Re: Co blázníte, ženský Krupierka 18.1.2007 12:10
******Re: mykoza a začátek těhu JanaD 18.1.2007 18:30
*******Re: mykoza a začátek těhu azul 18.1.2007 19:13
********Re: mykoza a začátek těh... Tereza 15.2.2007 22:7
*****Re: Co blázníte, ženský Markéta 17.4.2007 10:41
*****Re: Co blázníte, ženský mikule, 2 dcery a bříško 21.5.2007 12:38
*****Re: Co blázníte, ženský zasloužilá matka 7.9.2007 10:25
*****Re: Co blázníte, ženský pisinka 17.12.2007 15:15
*****Re: Co blázníte, ženský Romca80 7.5.2009 8:33
*****Re: Co blázníte, ženský Ella-maya 3.7.2009 0:40
*****Re: Co blázníte, ženský Ella-maya 3.7.2009 0:44
*****Re: Co blázníte, ženský kofa 21.9.2010 17:24
***Re: jděte s tím někam...POCHVALA ! Zuzuli 24.8.2009 15:46
**Re: jděte s tím někam... Šerlok Homeless 15.10.2007 20:28
*Re: jděte s tím někam... Petra, 15tt 2.9.2005 8:26
**Re: jděte s tím někam... Janinka 2.9.2005 8:32
***Re: jděte s tím někam... Míša 2.9.2005 9:4
***Re: jděte s tím někam... Piotra, 2 holčičky 4.9.2005 13:38
**Re: jděte s tím někam... AndreaH. 3roky,17tt 2.9.2005 13:58
*Re: jděte s tím někam... Ivana Procházková 2.9.2005 21:6
*A co zkusit vitaminky? Evik 31.8.2006 10:32
*Re: jděte s tím někam... iva slama 21.11.2006 19:18
**tvrdnutí bříška Gabča, 23. týden 22.11.2006 8:56
**Re: jděte s tím někam... MarcelaNet 22.11.2006 16:54
**Re: jděte s tím někam... Pavla (Filip+Honzik) 23.11.2006 10:45
***Re: jděte s tím někam... Klarka, 13tt 27.11.2006 12:30
*Mám šílenou žízeň Michala 23.4.2007 2:1
*Re: jděte s tím někam... Markéta, těhotná,I.trimestr 2.9.2007 11:52
J - jód? Žžena 31.8.2005 10:36
* Re: Evčo, Lída,3 kluci a holka 31.8.2005 11:23
**Re: Re: Evčo, Denisa 31.8.2005 17:2
***Re: Re: Evčo, Denisa 31.8.2005 17:6
****tak jsem neodolala! Smoojna 31.8.2005 17:42
*****Re: tak jsem neodolala! Jiřule a 3 skřítkové 31.8.2005 18:6
*****Re: tak jsem neodolala! Ivana03 31.8.2005 23:24
****Re: Re: Evčo, Lída,3 kluci a holka 31.8.2005 21:24
*****Re: Re: Evčo, Denisa 31.8.2005 22:27
******Re: Re: Evčo, Lída,3 kluci a holka 31.8.2005 22:52
*******Re: Re: Evčo, Mája-O3roky+TP27.11 3.9.2005 22:19
souhlasím s Hannah Lennca 31.8.2005 10:52
Blafy z letáku Louise, 2 děti + bříško 31.8.2005 11:48
*Re: Blafy z letáku Jiřule a 3 skřítkové 31.8.2005 13:26
**Re: Blafy z letáku pinky 31.8.2005 14:12
Souhlasím Olina 31.8.2005 12:19
*Re: Souhlasím Smoojna 31.8.2005 12:31
**Re: Souhlasím Hanka a svištík 23tt 31.8.2005 13:0
**Re: Souhlasím Katka,kluci 3 a 6 31.8.2005 13:11
***Re: Souhlasím Jiřule a 3 skřítkové 31.8.2005 13:28
****Re: Souhlasím Smoojna 31.8.2005 13:46
*****Re: Souhlasím Eli 31.8.2005 23:28
**Re: Souhlasím (písek, malta apod.) Jana, syn 12 let, 28 tt 31.8.2005 14:32
***Re: Souhlasím (písek, malta apod.) Eli  31.8.2005 23:37
****Re: Souhlasím (písek, malta apod... Lída,3 kluci a holka 31.8.2005 23:54
****Re: Souhlasím (písek, malta apod... alifie 1.9.2005 16:8
*****Re: Souhlasím (písek, malta ap... Eli., 5.9.2005 19:56
*****Re: Souhlasím (písek, malta ap... Eva K, 12tt 15.9.2005 11:14
***Re: Souhlasím (písek, malta apod.) Eva K 1.9.2005 9:44
****Toxoplazmóza, nadváha v těhu a j... misa + 1 x 6 mesicu 2.9.2005 3:12
*****Re: Toxoplazmóza, nadváha v tě... Eva K, 12tt 15.9.2005 10:40
**Re: Souhlasím Hannah 31.8.2005 15:12
**Re: Souhlasím zuzek 31.8.2005 18:7
janý! Poslouchejme sami sebe a to co nám... speak 31.8.2005 16:26
*Re: janý! Poslouchejme sami sebe a to ... Eliška 31.8.2005 23:43
**Cola Eva K, 12tt 1.9.2005 9:59
Co se v tehotenstvi jist nema... Sugar+3 1.9.2005 0:53
*Re: Co se v tehotenstvi jist nema... vojtami 1.9.2005 9:23
**Re: Co se v tehotenstvi jist nema... Janinka a mimi 3/06 1.9.2005 21:16
***Re: Co se v tehotenstvi jist nema.... Sugar+3 2.9.2005 23:24
***Re: Co se v tehotenstvi jist nema.... Petra Hloskova- 12 tyden tehotenstvi 30.10.2007 23:52
***Re: Co se v tehotenstvi jist nema.... Petra Hloskova- 12 tyden tehotenstvi 30.10.2007 23:56
**Re: Co se v tehotenstvi jist nema... Petra 2.9.2005 1:28
*Re: Co se v tehotenstvi jist nema... Eva K, 12tt 1.9.2005 9:54
**Re: Co se v tehotenstvi jist nema... olí 1.9.2005 13:3
***Re: Co se v tehotenstvi jist nema.... Eva K, 12tt 15.9.2005 10:9
*Re: Jen malá poznámka moskvanka 2.9.2005 13:3
**Re: Jen malá poznámka Eva K, 12tt 15.9.2005 10:11
*Re: Co se v tehotenstvi jist nema... Monika. 4.9.2005 14:39
*Re: Co se v tehotenstvi jist nema... Ivana 4.9.2005 19:27
*Re: Co se v tehotenstvi jist nema... Petra78 6.12.2005 8:45
**Re: Co se v tehotenstvi jist nema... Eva K 29.2.2008 13:49
*Vitaminy - denni davky a tipy kde se n... myšovlk 4.8.2007 9:36
*Re: Co se v tehotenstvi jist nema... Afrodita Posedlá 31.1.2009 19:49
U mě by 12 kg přibrat nestačilo Piotra, 2 holčičky 1.9.2005 14:9
*No jo, doktoři Išenka 5.9.2005 13:33
**Re: No jo, doktoři Eva K, 12tt 15.9.2005 10:46
***Bryndza Renda 16tt 11.3.2006 18:28
a co třeba čistící přípravky? Piggy 1.9.2005 14:22
*Re: a co třeba čistící přípravky? Piotra, 2 holčičky 1.9.2005 18:56
V těhotenství se nesmí jíst Olina 1.9.2005 16:42
*Re: V těhotenství se nesmí jíst Alamagoosa 1.9.2005 21:2
**Re: V těhotenství se nesmí jíst evulik 3.9.2005 9:49
***vitamín A Eva K, 12tt 15.9.2005 11:3
Plenivé sýry Katřina  5.9.2005 12:26
*Re: Plenivé sýry Eva K, 12tt 15.9.2005 11:11
**Re: Plesnivé sýry Romísek 17.9.2005 19:12
Plenivé sýry Katřina  5.9.2005 12:27
*Re: Plenivé sýry Renda 16tt 11.3.2006 18:35
*Re: Plenivé sýry Monika 13.6.2006 15:11
*Re: Plenivé sýry Šerlok Homeless 15.10.2007 20:44
kyselina listová v přirozené podobě - ko... Olina, 16tt 24.10.2006 12:53
*Re: kyselina listová v přirozené podob... Veronika Uherský Brod 7.2.2007 12:13
**Re: kyselina listová v přirozené pod... Kitys a Terezka 3.9.2007 7.2.2007 12:17
***Re: kyselina listová v přirozené p... nikolice 7.2.2007 13:13
pomužete? Verča 4r.syn 8tt 22.1.2007 19:53
pomužete? Verča 4r.syn 8tt 22.1.2007 19:54
*Re: pomužete? ája 23.1.2007 13:11
*Re: Bylinky v těhotenství Elen 13.2.2007 20:14
**Re: Bylinky v těhotenství Dáša 1.5.2010 22:28
Prosím o radu káka85 12.6.2007 16:23
*Re: Prosím o radu Martina, 3 synové 13.6.2007 17:58
**Re: Prosím o radu káka85 2.7.2007 20:11
*Re: Prosím o radu Jana K. 15.6.2007 20:1
**Re: Prosím o radu káka85 2.7.2007 20:9
železo Marthina 10.12.2007 14:7
*Re: železo terka78 10.12.2007 14:34
Úžasné vitaminy Alena Vaculová, 3 děti 23.6.2008 13:44
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.