tisk-hlavicka

Kupujeme kolo - část 3.

10.12.2004 Jitka Vrtalová

Jak si zabezpečit pohodlnou jízdu na kole? Na co bychom si při koupi kola měli dát pozor, aby se nestalo spíš mučícím nástrojem?

Velikost rámu - základ pohodlné jízdy

Základem pohodlné jízdy na kole je správná velikost rámu. Ta se udává v palcích (u horských a trekkingových kol) nebo v centimetrech (pro silniční kola). Velikost rámu vybíráme podle výšky postavy a délky nohou.

Asi nejlepší je jednoduchá zkouška přímo v obchodě. Pokud si stoupnete obkročmo na kolo, mělo by mezi vaším rozkrokem a horní rámovou trubkou zbývat 8-10 cm u horského/trekkingového kola nebo 2 cm u kola silničního.

Toto pravidlo platí samozřejmě jenom pro rovné rámové trubky. Pokud je rámová trubka šikmo, počítáme od úrovně jejího navaření, jako kdyby byla vedena rovně.

Převody, aneb jak se zbytečně nedřít

Mnozí se při koupi kola zajímají o počet převodů a také výrobci tento údaj zhusta uvádějí. Součástí technických specifikací je vždycky údaj o převodech typu "3x7" nebo "3x9". Trochu to svádí k doměnce, že víc převodů rovná se "lepší" kolo. Pokud ale není člověk závodník, mnohem důležitější je počet zubů na předním a zadním převodníku a jejich rozsahy.

Při koupi se rozhodujte podle toho, jestli chcete své kolo rozjet do maximálních rychlostí nebo zda je pro vás důležitější pohodové zdolávání kopečků. Chcete-li jezdit rychle, zvolte na předním převodníku tácu rozsah 28-38-48 zubů. To ale také předpokládá, že máte silné nohy - jinak se s takovým převodem budete zbytečně dřít a nadměrně zatěžovat záda.

Pokud používáte kolo jen občas a nejste příliš "nasportovaní", výhodnější je převodník 22-32-42(alt. 44) zubů, který vám umožní snadněji vyjíždět kopce. Na rovince sice nevyvinete takovou rychlost, ale zato se nemusíte do pedálů opírat s takovou silou.

Pokud jde o zadní převodník, počty zubů a jejich rozsah se v minulosti hodně měnil. Dnes je obvyklý rozsah 34 (alt. 32)-11 zubů.

Základní pravidlo na kole zní: Pokud máte převody, používejte je! Zdá se to směšná rada? Kdybychom jen tak často neviděli borce, kteří se se zatnutými zuby snaží vyšlapat strmé stoupání na nejtěžší převody. Pokud se chováte jako oni, riskujete opotřebení nejenom svého řetězu (rychleji se vytáhne), ale především svých zad.

Tolik tedy doporučení pro pohodovou jízdu. Příště se zaměříme na odpružení kol.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.