tisk-hlavicka

Symptotermální metoda V. - Problémy menstruačního cyklu

14.9.2004 Alena Harless 139 názorů

Zdá se vám, že vaše měření teploty, hlenu nebo čípku neodpovídá standartnímu schématu?

Každá žena se svým menstruačním cyklem mírně liší od ostatních žen, ale i její vlastní cykly bývají různé. Jiný cyklus určitě zaznamená v období puberty, po vysazení hormonální antikoncepce, během kojení a v období před menopauzou. U někoho může mít na cyklus také výrazný vliv nemoc, cestování, stres nebo cvičení.

Následující příklady vám pomohou rozeznat, jaké odchylky v cyklu jsou ještě normální a kdy jsou způsobené zdravotními potížemi (hormonální poruchy ap.).

ODCHYLKY V CYKLU ZJIŠTĚNÉ MĚŘENÍM BAZÁLNÍ TEPLOTY

Anovulační cyklus

Pokud bazální teplota zůstane po celý cyklus nízká, pravděpodobně nedošlo k ovulaci. Takový cyklus pak nazýváme anovulační cyklus. Ten by se v plodném věku ženy měl objevit jen sporadicky, dlouhodobý výskyt může být jednou z příčin neplodnosti.

Častější anovulační cykly jsou normální:

 • u mladých dívek začínajících menstruovat, u kterých se hormony ještě neustálily.
 • u kojících žen: kojení ovlivňuje tělo hormonálně, takže i když už žena menstruuje, její cykly mohou být anovulační.
 • u žen v období před menopauzou: po čtyřicátém roce se výrazně zvyšuje počet anovulačních cyklů, protože dochází zásoba vajíček ve vaječnících, což postupně vede k úplnému zastavení menstruace kolem padesátého roku. (menopauza = poslední menstruace)

Dále bývá anovulace způsobena nemocí, cestováním, namáhavým a dlouhodobým sportováním, nadváhou, podvýživou a stresem. U nemoci, cestování a stresu je cyklus ovlivněný jen krátkodobě, po odeznění příčiny se vrátí do normálu. U podvyživených žen a sportovkyň je příčinou anovulace nedostatek tukové tkáně, která je zdrojem až třetiny celkového množství estrogenu, naopak u obézních žen může nadbytek estrogenu narušit dozrávání vajíček. V těchto případech stačí mírně změnit životosprávu, upravit váhu a ovulace se většinou sama obnoví.

Ukázka anovulačního cyklu způsobeného stresem:

Při určování plodných a neplodných dnů v takovém případě použijeme Billingovu metodu, která má dvě pravidla: každý den s cervikálním hlenem je potenciálně plodný a tři dny po každém vrcholu jsou také potenciálně plodné. Neplodné dny jsou v tabulce označeny červeně.

Dlouhodobě snížená plodnost či neplodnost nastává, když je anovulace vyvolána vnitřními důvody. Lékař většinou stanoví jednu z těchto diagnóz:

 • syndrom retence oocytu
 • syndrom luteinizovaného neprasklého folikulu
 • hyperprolaktinémie
 • špatná funkce hypothalamu, hypofýzy, štítné žlázy nebo nadledvinek
 • syndrom rezistentního ovária
 • syndrom polycystických ovárií
 • absence oocytů (včetně předčasného klimaktéria)
 • diabetes (neléčený)

Krátká luteální fáze

Další z příčin neplodnosti může být krátká luteální fáze. Pro zdárné uchycení zárodku je třeba, aby luteální fáze trvala aspoň 10 dnů.

Přestože zpravidla počítáme délku luteální fáze podle dnů zvýšených teplot, v zásadě platí, že luteální fáze trvá od prvního dne po ovulaci do posledního dne před menstruací. Můžou tedy nastat případy, kdy naměříte méně než 10 dnů vyšších teplot, ale o krátkou luteální fázi se nejedná:

 1. Zpožděný vzestup teploty po ovulaci (viz níže)
 2. Pokles teploty "pod čáru" den před menstruací (viz níže)

Špatná funkce štítné žlázy

Funkce štítné žlázy má vliv na bazální teplotu. Nadměrná funkce (hypertyreóza) způsobuje zvýšenou bazální teplotu. V takovém případě se teploty měřené v ústech pohybují u folikulární fáze v rozmezí 36,2 - 36,5 ?C (a více) a u luteální fáze 36,6 - 37,0 ?C (a více). U měření v pochvě se pak jedná o teploty 36,7 - 37,0 ?C (a více) pro folikulární fázi a 37,2 - 37,6 ?C (a více) pro luteální fázi.

Průvodní jevy hypertyreózy: slabá menstruace, dlouhé cykly, snížená plodnost.

Naopak nedostatečná funkce štítné žlázy (hypotyreóza) způsobuje sníženou bazální teplotu. Měření v ústech: 35,5 - 35,9 ?C (a méně) pro folikulární fázi a 35,9 - 36,3 ?C (a méně) pro luteální fázi. Měření v pochvě: 35,9 - 36,3 ?C (a méně) pro folikulární fázi a 36,4 - 36,7 ?C (a méně) pro luteální fázi.

Průvodní jevy hypotyreózy: dlouhé cykly, častější anovulační cykly, dlouhé období bílkového hlenu, silná menstruace, snížená plodnost.

Malý rozdíl teplot folikulární a luteální fáze

Pokud zaznamenáte nevýrazný rozdíl mezi teplotami folikulární a luteální fáze, doporučuji si pořídit digitální teploměr měřící na dvě desetinná místa, u rtuťového teploměru odečítejte hodnoty na pět setin (37,05 - 37,10 - 37,15 atd.). Může se totiž stát, že zaokrouhlováním se smaže rozdíl měřených hodnot.

Pokud však i při měření na dvě desetinná místa teploty luteální fáze nezůstávají "nad čarou" (viz obr.), znamená to, že žluté tělísko neprodukuje dostatečné množství progesteronu, což může snížit vaši plodnost (špatné podmínky pro uchycení zárodku). Ve výjimečných případech je hladina progesteronu normální, jen organismus na to nereaguje adekvátním zvýšením teploty.

Vysoká teplota během menstruace

Je normální (a docela běžné), že naměříte vyšší teplotu i během několika prvních dnů menstruace. Je to zapříčiněno zbytkovým progesteronem z minulého cyklu, na plodnost to nemá vliv. Pozor - tyto dny nejsou součástí luteální fáze předchozího cyklu, ale už nový cyklus, protože cyklus začíná menstruačním krvácením, ať je teplota jakákoli.

Pokles teploty po ovulaci

Některé ženy zaregistrují pokles teploty druhý den po ovulaci. Jak se v tomto případě řídit při stanovení neplodných dnů - podle čípku a hlenu nebo podle teploty? Pravidla STM říkají, že volíme vždy tu méně riskantní variantu, tedy v tomto případě je určující teplota, přestože hodnoty čípku a hlenu jsou podle všeho pravdivější.

Pokles teploty v polovině luteální fáze

Hlavní vliv na změny v teplotě, hlenu a čípku mají dva hormony - estrogen a progesteron. Estrogen vyvolává snížení teploty a tvorbu hlenu, progesteron naopak zvýšení teploty. Zatímco progesteron je produkován žlutým tělískem a je tedy typický pro druhou polovinu cyklu, estrogen se tvoří ve dvou vlnách - první vrcholí jeden až dva dny před ovulací, druhá (slabší) vrcholí asi v polovině luteální fáze. Tento druhý vrchol může být provázen snížením teploty a krátkodobým výskytem hlenu. Nemusíte se tedy bát, že by se jednalo o obnovené plodné dny cyklu či špatnou funkci žlutého tělíska.

Pokles teploty "pod čáru" den před menstruací

Také tento jev je častý a zcela normální. Znamená to, že na konci cyklu převládne produkce estrogenu nad progesteronem. Tento den je stále ještě součástí luteální fáze, nový cyklus začíná až krvácením.

Zpožděný vzestup teploty po ovulaci

U některých žen tělo reaguje zpožděně na produkci progesteronu, takže ještě několik dní po ovulaci žena naměří nízké teploty. Tento jev může zmást jak při určení, kdy proběhla ovulace, tak při určení délky luteální fáze. Protože luteální fáze začíná den po ovulaci, její součástí jsou i dny nízkých teplot, nejedná se tedy o krátkou luteální fázi.

Tento jev je docela řídký. Abyste měly jistotu, že se opravdu jedná o zpožděný vzestup teploty a ne o zpožděnou ovulaci, musíte mít zcela jednoznačné výsledky hodnocení hlenu a čípku.

ODCHYLKY ZJIŠTĚNÉ SLEDOVÁNÍM CERVIKÁLNÍHO HLENU

Permanentně lepkavý hlen

Některé ženy zaznamenají lepkavý hlen po celý cyklus. U nich sliznice čípku, která produkuje hlen, zasahuje až ven na špičku čípku (viz obr.). Bývá to běžné například po porodu.

V tomto případě jsou dny s lepkavým hlenem považovány za neplodné. Je však důležité rozpoznat sebemenší změnu hlenu oznamující začátek plodného období.

Dlouhé období plodného hlenu

Pokud proděláte delší období krémového či bílkového hlenu (déle než 8-10 dní), je to známka příliš vysoké hladiny estrogenu. To může být spojeno s hypotyreózou nebo s polycystózou vaječníků. Průvodními jevy jsou dlouhý cyklus a snížená bazální teplota. Někdy může být hlen zaměněn za infekční výtok (viz níže). Ať už se jedná o cervikální hlen nebo infekční výtok, je vhodné stav konzultovat s lékařem.

Nestandartní charakter hlenu

Často bývají ženy zmatené či zbytečně vystrašené, když jejich hlen neodpovídá standartnímu popisu lepkavý - krémový - bílkový. Pokud se nejedná o infekční výtok (viz níže), není třeba si dělat starosti, každá jsme jiná. Budete-li sledovat hlen po delší dobu, zjistíte, co je typické pro vás. Hlavní je, abyste zachytily všechny tři stupně kvality, pokud se vám totiž netvoří bílkový hlen, může to být projev nedostatku estrogenu.

Lepkavý - může být taky drobivý či mazlavý.

Krémový - hustý krém nažloutlé barvy, ale i velmi vodnaté bílé mléko.

Bílkový - měl by být čirý nebo jen mírně zakalený, většinou i elastický jako bílek, ale není to podmínkou, mezi bílkový hlen počítáme i čirý vodnatý hlen, který se nenatahuje.

Infekční výtok

Výtok je průvodním jevem zánětu. Záněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami nebo parazity. Poševní sliznice ženy je za normálních podmínek osídlená bakteriemi, které vytváří v pochvě kyselé prostředí s pH 4. K porušení rovnováhy dochází např. při používání nevhodných mýdel (narušení pH), při užívání antibiotik (redukce kolonií prospěšných bakterií), v těhotenství (změna pH) nebo zavlečením agresivních kmenů bakterií, plísní, virů a parazitů (při sexu, koupání). Kromě výtoku jsou dalšími příznaky: zarudnutí, pálení, svědění a případně i opuchnutí pohlavních orgánů a bolest při pohlavním styku.

Bakteriální vaginóza: Způsobená přemnožením bakterií, provázena změnou pH. Výtok je vodnatý se zápachem po rybách.

Kapavka: Sexuálně přenosná, způsobená bakterií Neisseria gonorrhoea. Výtok je hnisavý, často i z močové trubice.

Trichomoniáza: Také sexuálně přenosná, způsobená prvokem Trichomonas. Výtok je řídký, šedobělavý a často i zpěněný.

Mykóza (plísňový či kvasinkový zánět): Je nejčastější příčinou výtoku. Většinou se kvasinky v pochvě nacházejí i za normálních podmínek, jejich přemnožení je vyvoláno poruchou rovnováhy pH a mikroorganismů v pochvě: léčba antibiotiky, nevhodná osobní hygiena, poruchy metabolismu cukrů, poruchy imunity, hormonální dysbalance. Častěji postihuje též těhotné ženy. Faktory, které přispívají k rozvoji infekce: vlhko v oblasti rodidel, mokré plavky, horká koupel, poševní tampóny, vložky, deodoranty, parfemizovaná mýdla a spreje. Onemocnění se řadí k sexuálně přenosným chorobám, u muže se však infekce projeví jen zřídka. Výtok (také povlak stydkých pysků a pochvy) je bílý, tvarohovitý a svědivý.

Opakovaná tvorba hlenu u dlouhých cyklů; oddálená ovulace

Pokud máte často výrazně nepravidelné a dlouhé cykly, nechte se vyšetřit doktorem, jestli není příčinou polycystóza vaječníků. Občas dlouhý cyklus zaznamená i žena s jinak pravidelnými cykly. Většinou je to dáno stresem či jiným faktorem narušujícím běžný denní režim (cestování, stěhování, nemoc ap.). Neplodné dny (v tabulce označeny červeně) určujeme Billingovou metodou.

Výskyt hlenu během luteální fáze

Uprostřed a na konci luteální fáze můžete někdy zaregistrovat hlen, doprovázený nižší teplotou. Je to normální reakce na vyšší obsah estrogenu (viz Pokles teploty v polovině luteální fáze a Pokles teploty před menstruací).

ODCHYLKY ZJIŠTĚNÉ SLEDOVÁNÍM ČÍPKU

Čípek nelze najít

Některé ženy mají problém najít čípek během nejplodnější fáze. Čípek je v tomto období zkrácený a tedy výše posazený v pochvě, takže je špatně dostupný kratšími prsty. Měkký čípek se také hůře rozlišuje od poševní stěny.

Čípek se zcela nezavírá

U žen, které rodily pochvou, bývá čípek mírně otevřený i mimo plodné období.

Cysty na čípku

Při hodnocení čípku můžete někdy na jeho povrchu nahmatat jeden i více drobných vřídků. Těchto vřídků (cyst) se není třeba obávat, většinou se objeví a zase samy zmizí. Častěji se vyskytují u žen se sliznicí čípku zasahující až ven na špičku čípku. (viz Permanentně lepkavý hlen)

ABNORMÁLNÍ KRVÁCENÍ A BOLESTI

Normální menstruační krvácení trvá průměrně pět až šest dnů a jeho intenzita většinou probíhá takto:

slabé - silné - střední - slabé - velmi slabé

nebo: silné - silné - střední - střední - slabé

Krvácení je vyvoláno poklesem progesteronu na konci luteální fáze, tělo se tak zbavuje děložní sliznice, která se vytvořila během cyklu. Menstruací začíná nový cyklus. Pokud je však narušena hormonální rovnováha a žena prodělává výrazně nepravidelné cykly, anovulační cykly nebo krvácení a špinění i během cyklu, pak je složité vůbec začátek a konec cyklu vymezit. Zásadní pomůckou je v tomto případě bazální teplota:

menstruační krvácení - předchází mu období min. 10 dnů vyšších teplot, následuje ho období nižších teplot,

krvácení u anovulačních cyklů - teploty před i po jsou nízké,

ovulační krvácení či špinění - předchází mu období min. 5 dnů nižších teplot, následuje ho období min. 10 dnů vyšších teplot.

Krvácení u anovulačních cyklů

Krvácení u anovulačních cyklů může být jednak výrazně slabé nebo naopak výrazně silné. Silné anovulační krvácení u starších žen může být spojeno s fibroidy. Slabá menstruace je výsledkem nedostatečně vyvinuté děložní sliznice.

Proč vůbec dochází ke krvácení, když tělu chybí progesteron, jehož pokles spouští klasickou menstruaci? Krvácení u anovulačních cyklů může být spuštěno jedním ze dvou mechanismů:

 1. Hladina estrogenu pomalu vzrůstá až dosáhne maximální hranice, poté poklesne. Pokles estrogenu pak spustí krvácení.
 2. Častěji bývá krvácení vyvoláno odloučením děložní sliznice, která se vyvinula až do stádia, kdy se už nemůže udržet.

Ovulační špinění a bolest

Asi u 10% žen se vyskytuje špinění uprostřed cyklu, trvající většinou jeden až dva dny. Bývá to častější u žen s dlouhými cykly. Špinění se objevuje v období nejplodnějšího bílkového hlenu, čímž hlen dostává hnědý, růžový nebo červený nádech. Je to dáno náhlým poklesem estrogenu před ovulací, není třeba se tím znepokojovat, naopak - v těchto dnech je žena nejplodnější. Pokud však špinění trvá déle než dva dny, pokud přetrvává i po vzrůstu bazální teploty (viz obr. níže) nebo pokud se místo špinění objeví jasně červené krvácení, je třeba to konzultovat s lékařem.

Špinění při nidaci zárodku

Pokud zaznamenáte jeden až dva dny špinění v období 7 - 14 dnů po ovulaci, může to znamenat, že jste těhotná. Uhnízdění zárodku v děloze lehce naruší její sliznici, to pak může vyvolat slabé špinění. Nedostaví-li se do 18 dnů po ovulaci menstruace a teploty zůstávají vysoké, těhotenství je potvrzeno i bez těhotenského testu.

Špinění po porodu a při kojení

Pro poporodní šestinedělí je typické krvácení postupně slábnoucí do špinění. Krvácení je způsobeno nejen tím, že se děloha vrací do původní velikosti a její sliznice po odloučení placenty se hojí, ale také tím, že v těle klesá obsah těhotenských hormonů. Kojení je také regulováno hormony, jejichž hladina může kolísat v závislosti na měnících se potřebách dítěte, to pak může být příčinou občasného špinění.

Špinění a bolest po gynekologickém vyšetření

Bývá to vyvoláno podrážděním pohlavních orgánů. Je to většinou považováno za normální.

Bolest při souloži, špinění po souloži

Bolestivost při pohlavním styku mívá různé příčiny. Bolest v pochvě může být způsobena nedostatečným zvlhčením, alergií na latex nebo spermicidy, infekcí v pochvě nebo tzv. vulvodynií (bolest pohlavního ústrojí). Příčinou hlubší bolesti bývá většinou narážení penisu na čípek v období, kdy je uzavřený a prodloužený do pochvy, zejména v luteální fázi. V období kolem ovulace může být bolest vyvolána drážděním vaječníku, který se zrovna chystá uvolnit vajíčko. Plný močový měchýř může být také příčinou bolesti. Pokud je bolest opravdu intenzivní, je vhodné se nechat vyšetřit, jestli se nejedná o cysty na vaječnících nebo vážnější endometriózu.

Špinění po souloži je většinou následkem podrážděného děložního čípku, zejména pokud se na čípku nacházejí vřídky, polypy nebo pokud žena trpí cervicitidou (zánět sliznice děložního hrdla). Další příčinou může být infekce a při výraznějším krvácení i rakovina děložního čípku.

Špinění při užívání antikoncepce

Typické pro první měsíc po nasazení antikoncepce nebo při přechodu na antikoncepci s nižším obsahem hormonů. Většinou při dalším cyklu vymizí, což znamená, že si tělo zvyklo na nové hladiny hormonů.

Špinění před menstruací

Je považováno za normální, pokud trvá jeden až dva dny a pokud nezačne dříve než desátý den luteální fáze. Pokud trvá déle než pár dní, může to indikovat: problém se štítnou žlázou, fibroidy, endometriózu nebo polypy na děložní sliznici. Pokud začne dříve než desátý den luteální fáze, může to znamenat nedostatečnou funkci žlutého tělíska a tedy i sníženou plodnost.

Poznámka: Špinění je součástí předchozího cyklu, nový cyklus začíná až jasně červeným krvácením.

Hnědé špinění po menstruaci

Pokud trvá déle než dva dny, je pravděpodobně dáno nepravidelným odlučováním sliznice dělohy. Je to téměř vždy výsledek ne zcela optimální funkce hormonů luteální fáze předchozího cyklu. Zdravý vývoj sliznice dělohy během luteální fáze je nutný pro zdárné uchycení zárodku, takže snažilky by stav měly konzultovat s lékařem.

Většina údajů v článku byla čerpána z knížky Taking Charge of Your Fertility autorky Toni Weschler.

Informace o zánětech ženských pohlavních orgánů byly použity ze serveru gyn.cz.

Všechny grafy teplot jsou ukázky měření v ústech.

Názory k článku (139 názorů)
Bolest při ovulaci Věrka a 3 kluci 14.9.2004 21:51
*Re: Bolest při ovulaci Myshka + 2 14.9.2004 22:11
**Re: Bolest při ovulaci Lucka 20.11.2004 20:44
*Re: Bolest při ovulaci Jana Vykoukalová,jedna dcera 17.5.2009 21:20
**Re: Bolest při ovulaci Tanja27 17.5.2009 21:30
***Re: Bolest při ovulaci Jana Vykoukalová,jedna dcera 17.5.2009 21:35
****Re: Bolest při ovulaci Tanja27 17.5.2009 21:46
****Re: Bolest při ovulaci Jana Vykoukalová,jedna dcera 28.5.2009 9:52
*****Re: Bolest při ovulaci Jana Vykoukalová,jedna dcera 30.5.2009 21:51
*****Re: Bolest při ovulaci Jana Vykoukalová,jedna dcera 30.5.2009 21:53
Baz.teplota po Postinoru Gabča 15.9.2004 8:27
*Neotevírá se čípek Iminka 15.9.2004 9:7
**Re: Neotevírá se čípek Věrka a 3 kluci 15.9.2004 10:12
***Re: Neotevírá se čípek xy 15.9.2004 10:28
**Re: Neotevírá se čípek xy 15.9.2004 10:30
**KDE PŘESNĚ SE NACHÁZÍ TEN ČÍPEK? Martina 4.8.2006 20:58
Prosím o radu Eva 15.9.2004 11:25
*Re: Prosím o radu xy 15.9.2004 11:57
**Re:dobrá rada nad zlato rolnička 26.6.2005 14:59
*Re: Kdy otěhotnět? Konstanta & 3 raraši 15.9.2004 12:5
**Re: Kdy otěhotnět? Eva 15.9.2004 12:19
*Poradite mi? Sabina,syn 3 roky 17.9.2004 10:23
**Re: Poradite mi? Maťa. 17.9.2004 12:8
***Re: Poradite mi? Burka 22.9.2004 21:14
****Re: Ahojky Burka... Maťa. 5.10.2004 8:23
*****Re: Re: Fertil... Maťa. 5.10.2004 8:45
******Re: Re: Fert... Maťa. 5.10.2004 8:53
*******Re: Re: Fe... Maťa. 5.10.2004 8:59
********Re: Re: ... Maťa. 5.10.2004 9:5
********* Re: R... PAVLA 2.11.2004 14:13
**********Re: Re: Maťa. 3.11.2004 9:33
*********Re: Re... jitka 16.8.2005 23:50
**********Fertility Friend - V... Maťa. 18.2.2007 23:29
**Re: Poradite mi? Maťa. 17.9.2004 12:10
*špinění v době ovulace Pavla, syn 2roky 3.9.2005 10:38
Menstruační kalendář zdarma ke stažení Mamina 15.9.2004 22:36
*diagnoza: lichen Alena 18.10.2004 18:10
*menstruace po 14.dnech alena 2 holcicky.1 a 4 roky 20.9.2007 12:47
*Re: Menstruační kalendář zdarma ke sta... Petra Laskavá 27.4.2009 9:13
Vysoká teplota před ovulací Věrka a 3 kluci 16.9.2004 8:31
Krátká luteální fáze Monika 16.9.2004 11:55
*Re: Krátká luteální fáze Milena, 3 koťátka 18.9.2004 9:53
Moje grafíky:-) Maťa. 17.9.2004 9:3
*Re: Moje grafíky:-) Maťa. 5.10.2004 9:13
**Re: Moje grafíky - o... Maťa. 5.10.2004 9:56
***Re: Re: Moje grafí... Maťa. 5.10.2004 9:59
****Re: Re: Moje g... Sisa 17.10.2004 12:12
Doporučení knihy Scheina 17.9.2004 9:17
barva bilkoveho hlenu marti* 19.9.2004 23:3
*Plodný hlen Zuzana Hájková, žádné děti - snaha o těhotenství 28.12.2006 10:0
porad te mi nekdo,prosím Evča 20.9.2004 8:6
* entizol Konstanta & 3 raraši 20.9.2004 8:9
*Re: porad te mi nekdo,prosím Sisa 20.9.2004 16:40
Prosím o radu Saša 20.10.2004 6:24
*Re: Prosím o radu Sisa 20.10.2004 17:10
**Re: Prosím o radu Saša 21.10.2004 12:43
***Oprava Sisa 21.10.2004 18:35
****Re: Oprava Maťa. 26.10.2004 9:23
**Zväčšená maternica Tinuška  10.3.2005 6:50
Měření teploty Tuja 23.10.2004 12:4
*Re: Měření teploty Konstanta & 3 raraši 23.10.2004 14:10
**Re: Měření teploty Tuja 24.10.2004 11:6
***Re: Měření teploty Maťa. 26.10.2004 9:17
****Re: Měření teploty Tuja 28.10.2004 16:24
*****Re: Měření teploty Hanka 31.10.2004 8:1
urceni OVU dle BT Karol 25.10.2004 7:38
*Re: urceni OVU dle BT Maťa. 26.10.2004 9:12
*Re: Hormony žlutého tělíska andrea 26.10.2004 14:57
**dodatek andrea 26.10.2004 15:7
**Re: Hormony žlutého tělíska Karol 27.10.2004 10:45
**Vysazeni Karol 27.10.2004 11:11
***Re: Vysazeni andrea 29.10.2004 8:42
Špinění v luteální fázi Valerie, 31, snažilka 27.10.2004 14:56
*Re: Špinění v luteální fázi andrea 29.10.2004 8:40
**Re: Špinění v luteální fázi Jana 4.11.2004 9:12
***Re: Špinění v luteální fázi andrea 5.11.2004 12:32
****Re: Špinění v luteální fázi jana 5.11.2004 13:44
*****Re: Špinění v luteální fázi kaktuska- snažilka 5.11.2004 18:30
******Re: Špinění v luteální fázi andrea 9.11.2004 14:50
Tehotenství podle BT Monika 3.11.2004 20:55
*Re: Tehotenství podle BT andrea 4.11.2004 7:53
*Re: Tehotenství podle BT Radka 30.4.2007 11:46
**Re: Tehotenství podle BT lenka lorencová, 0 dětí 24.7.2008 6:53
Vysoka teplota pri MS Vendulín 4.11.2004 7:48
*Re: Vysoka teplota pri MS andrea 9.11.2004 14:53
nevyznám se ve svých BT Leník, snažilka 12.11.2004 9:31
*Re: nevyznám se ve svých BT Hanka 13.11.2004 11:11
**Re: nevyznám se ve svých BT Leník, snažilka 15.11.2004 7:29
***Re: nevyznám se ve svých BT Bára 15.11.2004 10:35
***Re: nevyznám se ve svých BT Hanka 17.11.2004 0:53
****Re: nevyznám se ve svých BT Leník, snažilka 18.11.2004 10:21
**Re: nevyznám se ve svých BT Šárka 6.4.2005 14:54
vysoká teplota po ms Pavlína 24.11.2004 20:56
*Re: vysoká teplota po ms Lukáš 24.11.2004 21:13
*Re: vysoká teplota po ms Lukáš 24.11.2004 21:13
*Re: vysoká teplota po ms Martina 24.11.2004 21:19
**Re: vysoká teplota po ms Pavlína 24.11.2004 22:30
**Re: vysoká teplota po ms Pavlína 24.11.2004 22:48
***Re: vysoká teplota po ms Martina 25.11.2004 12:46
****Re: vysoká teplota po ms Pavlína 25.11.2004 13:9
*****Re: vysoká teplota po ms Martina 26.11.2004 22:0
******Re: vysoká teplota po ms Pavlína 27.11.2004 13:45
*******Re: vysoká teplota po ms Martina 14.12.2004 10:4
********Re: vysoká teplota po ms Pavlína 14.12.2004 11:45
*********Re: vysoká teplota po ... Martina 19.12.2004 15:28
**********Re: vysoká teplota p... Pavlína 27.12.2004 21:47
*Re: vysoká teplota po ms agent 21.12.2004 13:20
**Nízká teplota SnažiLenka 29.3.2005 14:56
***Re: Nízká teplota andrea 24.5.2005 16:19
dotaz Jana, snažilka 28.7.2005 11:14
*Re: dotaz Katka, snažilka 8.8.2005 16:8
**Re: dotaz Jana, snažilka 9.8.2005 9:30
hnědá menstruace Marcela 29.10.2005 18:23
*Re: hnědá menstruace Líza 29.10.2005 18:25
**Re: hnědá menstruace Abigail 15.5.2006 12:3
*Re: hnědá menstruace Elena 19.12.2005 16:59
*Re: hnědá menstruace Šárka 21.3.2007 12:40
**Re: špinění Alča  30.4.2007 10:39
***Re: špinění PajaMM 30.4.2007 11:59
poraďte mi prosím!!! Evík 7.12.2005 23:23
*Re: poraďte mi prosím!!! PajaMM 8.12.2005 8:6
STM a PCO katka 22.3.2006 16:51
prosim odpovězte.. Bára 11.11.2006 14:26
*Re: prosim odpovězte.. Nika 13.11.2006 13:31
problém?? zuzu 19.1.2007 23:18
*Re: Jahůdka, tři děti 19.1.2007 23:44
uzavreny cipek radka 30.4.2007 10:52
menstruační krvácení Myška 15.5.2007 15:50
*Re: menstruační krvácení Terezka 25.5.2007 9:10
Absence štítné žlázy Vlaďka 30.5.2007 21:29
*Re: Absence štítné žlázy barbora 20.8.2007 6:41
Změna délky luteární fáze Jana 4.8.2008 1:18
Ovulační krvácení Monika Novotná 10.12.2008 20:45
vysoka bazalna teplota Alikaaa, snazilka 15.5.2009 17:31
menstruace v těhotenství Petka 30.9.2010 15:16
Docházející vajíčka? Kamila 11.3.2013 22:36
krvacení 3-4 den po ovuluci janka 28.5.2013 14:3
Špinění týden před očekávanou MS po záně... anička 26.5.2014 15:2
Spineni Zuzana Anýžová 27.3.2017 17:3
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.