Zdá se vám, že vaše měření teploty, hlenu nebo čípku neodpovídá standartnímu schématu?
Každá žena se svým menstruačním cyklem mírně liší od ostatních žen, ale i její vlastní cykly bývají různé. Jiný cyklus určitě zaznamená v období puberty, po vysazení hormonální antikoncepce, během kojení a v období před menopauzou. U někoho může mít na cyklus také výrazný vliv nemoc, cestování, stres nebo cvičení.
Následující příklady vám pomohou rozeznat, jaké odchylky v cyklu jsou ještě normální a kdy jsou způsobené zdravotními potížemi (hormonální poruchy ap.).
Pokud bazální teplota zůstane po celý cyklus nízká, pravděpodobně nedošlo k ovulaci. Takový cyklus pak nazýváme anovulační cyklus. Ten by se v plodném věku ženy měl objevit jen sporadicky, dlouhodobý výskyt může být jednou z příčin neplodnosti.
Častější anovulační cykly jsou normální:
Dále bývá anovulace způsobena nemocí, cestováním, namáhavým a dlouhodobým sportováním, nadváhou, podvýživou a stresem. U nemoci, cestování a stresu je cyklus ovlivněný jen krátkodobě, po odeznění příčiny se vrátí do normálu. U podvyživených žen a sportovkyň je příčinou anovulace nedostatek tukové tkáně, která je zdrojem až třetiny celkového množství estrogenu, naopak u obézních žen může nadbytek estrogenu narušit dozrávání vajíček. V těchto případech stačí mírně změnit životosprávu, upravit váhu a ovulace se většinou sama obnoví.
Ukázka anovulačního cyklu způsobeného stresem:
Při určování plodných a neplodných dnů v takovém případě použijeme Billingovu metodu, která má dvě pravidla: každý den s cervikálním hlenem je potenciálně plodný a tři dny po každém vrcholu jsou také potenciálně plodné. Neplodné dny jsou v tabulce označeny červeně.
Dlouhodobě snížená plodnost či neplodnost nastává, když je anovulace vyvolána vnitřními důvody. Lékař většinou stanoví jednu z těchto diagnóz:
Další z příčin neplodnosti může být krátká luteální fáze. Pro zdárné uchycení zárodku je třeba, aby luteální fáze trvala aspoň 10 dnů.
Přestože zpravidla počítáme délku luteální fáze podle dnů zvýšených teplot, v zásadě platí, že luteální fáze trvá od prvního dne po ovulaci do posledního dne před menstruací. Můžou tedy nastat případy, kdy naměříte méně než 10 dnů vyšších teplot, ale o krátkou luteální fázi se nejedná:
Funkce štítné žlázy má vliv na bazální teplotu. Nadměrná funkce (hypertyreóza) způsobuje zvýšenou bazální teplotu. V takovém případě se teploty měřené v ústech pohybují u folikulární fáze v rozmezí 36,2 - 36,5 ?C (a více) a u luteální fáze 36,6 - 37,0 ?C (a více). U měření v pochvě se pak jedná o teploty 36,7 - 37,0 ?C (a více) pro folikulární fázi a 37,2 - 37,6 ?C (a více) pro luteální fázi.
Průvodní jevy hypertyreózy: slabá menstruace, dlouhé cykly, snížená plodnost.
Naopak nedostatečná funkce štítné žlázy (hypotyreóza) způsobuje sníženou bazální teplotu. Měření v ústech: 35,5 - 35,9 ?C (a méně) pro folikulární fázi a 35,9 - 36,3 ?C (a méně) pro luteální fázi. Měření v pochvě: 35,9 - 36,3 ?C (a méně) pro folikulární fázi a 36,4 - 36,7 ?C (a méně) pro luteální fázi.
Průvodní jevy hypotyreózy: dlouhé cykly, častější anovulační cykly, dlouhé období bílkového hlenu, silná menstruace, snížená plodnost.
Pokud zaznamenáte nevýrazný rozdíl mezi teplotami folikulární a luteální fáze, doporučuji si pořídit digitální teploměr měřící na dvě desetinná místa, u rtuťového teploměru odečítejte hodnoty na pět setin (37,05 - 37,10 - 37,15 atd.). Může se totiž stát, že zaokrouhlováním se smaže rozdíl měřených hodnot.
Pokud však i při měření na dvě desetinná místa teploty luteální fáze nezůstávají "nad čarou" (viz obr.), znamená to, že žluté tělísko neprodukuje dostatečné množství progesteronu, což může snížit vaši plodnost (špatné podmínky pro uchycení zárodku). Ve výjimečných případech je hladina progesteronu normální, jen organismus na to nereaguje adekvátním zvýšením teploty.
Je normální (a docela běžné), že naměříte vyšší teplotu i během několika prvních dnů menstruace. Je to zapříčiněno zbytkovým progesteronem z minulého cyklu, na plodnost to nemá vliv. Pozor - tyto dny nejsou součástí luteální fáze předchozího cyklu, ale už nový cyklus, protože cyklus začíná menstruačním krvácením, ať je teplota jakákoli.
Některé ženy zaregistrují pokles teploty druhý den po ovulaci. Jak se v tomto případě řídit při stanovení neplodných dnů - podle čípku a hlenu nebo podle teploty? Pravidla STM říkají, že volíme vždy tu méně riskantní variantu, tedy v tomto případě je určující teplota, přestože hodnoty čípku a hlenu jsou podle všeho pravdivější.
Hlavní vliv na změny v teplotě, hlenu a čípku mají dva hormony - estrogen a progesteron. Estrogen vyvolává snížení teploty a tvorbu hlenu, progesteron naopak zvýšení teploty. Zatímco progesteron je produkován žlutým tělískem a je tedy typický pro druhou polovinu cyklu, estrogen se tvoří ve dvou vlnách - první vrcholí jeden až dva dny před ovulací, druhá (slabší) vrcholí asi v polovině luteální fáze. Tento druhý vrchol může být provázen snížením teploty a krátkodobým výskytem hlenu. Nemusíte se tedy bát, že by se jednalo o obnovené plodné dny cyklu či špatnou funkci žlutého tělíska.
Také tento jev je častý a zcela normální. Znamená to, že na konci cyklu převládne produkce estrogenu nad progesteronem. Tento den je stále ještě součástí luteální fáze, nový cyklus začíná až krvácením.
U některých žen tělo reaguje zpožděně na produkci progesteronu, takže ještě několik dní po ovulaci žena naměří nízké teploty. Tento jev může zmást jak při určení, kdy proběhla ovulace, tak při určení délky luteální fáze. Protože luteální fáze začíná den po ovulaci, její součástí jsou i dny nízkých teplot, nejedná se tedy o krátkou luteální fázi.
Tento jev je docela řídký. Abyste měly jistotu, že se opravdu jedná o zpožděný vzestup teploty a ne o zpožděnou ovulaci, musíte mít zcela jednoznačné výsledky hodnocení hlenu a čípku.
Některé ženy zaznamenají lepkavý hlen po celý cyklus. U nich sliznice čípku, která produkuje hlen, zasahuje až ven na špičku čípku (viz obr.). Bývá to běžné například po porodu.
V tomto případě jsou dny s lepkavým hlenem považovány za neplodné. Je však důležité rozpoznat sebemenší změnu hlenu oznamující začátek plodného období.
Pokud proděláte delší období krémového či bílkového hlenu (déle než 8-10 dní), je to známka příliš vysoké hladiny estrogenu. To může být spojeno s hypotyreózou nebo s polycystózou vaječníků. Průvodními jevy jsou dlouhý cyklus a snížená bazální teplota. Někdy může být hlen zaměněn za infekční výtok (viz níže). Ať už se jedná o cervikální hlen nebo infekční výtok, je vhodné stav konzultovat s lékařem.
Často bývají ženy zmatené či zbytečně vystrašené, když jejich hlen neodpovídá standartnímu popisu lepkavý - krémový - bílkový. Pokud se nejedná o infekční výtok (viz níže), není třeba si dělat starosti, každá jsme jiná. Budete-li sledovat hlen po delší dobu, zjistíte, co je typické pro vás. Hlavní je, abyste zachytily všechny tři stupně kvality, pokud se vám totiž netvoří bílkový hlen, může to být projev nedostatku estrogenu.
Lepkavý - může být taky drobivý či mazlavý.
Krémový - hustý krém nažloutlé barvy, ale i velmi vodnaté bílé mléko.
Bílkový - měl by být čirý nebo jen mírně zakalený, většinou i elastický jako bílek, ale není to podmínkou, mezi bílkový hlen počítáme i čirý vodnatý hlen, který se nenatahuje.
Výtok je průvodním jevem zánětu. Záněty ženských pohlavních orgánů jsou infekční onemocnění vyvolaná bakteriemi, viry, kvasinkami nebo parazity. Poševní sliznice ženy je za normálních podmínek osídlená bakteriemi, které vytváří v pochvě kyselé prostředí s pH 4. K porušení rovnováhy dochází např. při používání nevhodných mýdel (narušení pH), při užívání antibiotik (redukce kolonií prospěšných bakterií), v těhotenství (změna pH) nebo zavlečením agresivních kmenů bakterií, plísní, virů a parazitů (při sexu, koupání). Kromě výtoku jsou dalšími příznaky: zarudnutí, pálení, svědění a případně i opuchnutí pohlavních orgánů a bolest při pohlavním styku.
Bakteriální vaginóza: Způsobená přemnožením bakterií, provázena změnou pH. Výtok je vodnatý se zápachem po rybách.
Kapavka: Sexuálně přenosná, způsobená bakterií Neisseria gonorrhoea. Výtok je hnisavý, často i z močové trubice.
Trichomoniáza: Také sexuálně přenosná, způsobená prvokem Trichomonas. Výtok je řídký, šedobělavý a často i zpěněný.
Mykóza (plísňový či kvasinkový zánět): Je nejčastější příčinou výtoku. Většinou se kvasinky v pochvě nacházejí i za normálních podmínek, jejich přemnožení je vyvoláno poruchou rovnováhy pH a mikroorganismů v pochvě: léčba antibiotiky, nevhodná osobní hygiena, poruchy metabolismu cukrů, poruchy imunity, hormonální dysbalance. Častěji postihuje též těhotné ženy. Faktory, které přispívají k rozvoji infekce: vlhko v oblasti rodidel, mokré plavky, horká koupel, poševní tampóny, vložky, deodoranty, parfemizovaná mýdla a spreje. Onemocnění se řadí k sexuálně přenosným chorobám, u muže se však infekce projeví jen zřídka. Výtok (také povlak stydkých pysků a pochvy) je bílý, tvarohovitý a svědivý.
Pokud máte často výrazně nepravidelné a dlouhé cykly, nechte se vyšetřit doktorem, jestli není příčinou polycystóza vaječníků. Občas dlouhý cyklus zaznamená i žena s jinak pravidelnými cykly. Většinou je to dáno stresem či jiným faktorem narušujícím běžný denní režim (cestování, stěhování, nemoc ap.). Neplodné dny (v tabulce označeny červeně) určujeme Billingovou metodou.
Uprostřed a na konci luteální fáze můžete někdy zaregistrovat hlen, doprovázený nižší teplotou. Je to normální reakce na vyšší obsah estrogenu (viz Pokles teploty v polovině luteální fáze a Pokles teploty před menstruací).
Některé ženy mají problém najít čípek během nejplodnější fáze. Čípek je v tomto období zkrácený a tedy výše posazený v pochvě, takže je špatně dostupný kratšími prsty. Měkký čípek se také hůře rozlišuje od poševní stěny.
U žen, které rodily pochvou, bývá čípek mírně otevřený i mimo plodné období.
Při hodnocení čípku můžete někdy na jeho povrchu nahmatat jeden i více drobných vřídků. Těchto vřídků (cyst) se není třeba obávat, většinou se objeví a zase samy zmizí. Častěji se vyskytují u žen se sliznicí čípku zasahující až ven na špičku čípku. (viz Permanentně lepkavý hlen)
Normální menstruační krvácení trvá průměrně pět až šest dnů a jeho intenzita většinou probíhá takto:
slabé - silné - střední - slabé - velmi slabé
nebo: silné - silné - střední - střední - slabé
Krvácení je vyvoláno poklesem progesteronu na konci luteální fáze, tělo se tak zbavuje děložní sliznice, která se vytvořila během cyklu. Menstruací začíná nový cyklus. Pokud je však narušena hormonální rovnováha a žena prodělává výrazně nepravidelné cykly, anovulační cykly nebo krvácení a špinění i během cyklu, pak je složité vůbec začátek a konec cyklu vymezit. Zásadní pomůckou je v tomto případě bazální teplota:
menstruační krvácení - předchází mu období min. 10 dnů vyšších teplot, následuje ho období nižších teplot,
krvácení u anovulačních cyklů - teploty před i po jsou nízké,
ovulační krvácení či špinění - předchází mu období min. 5 dnů nižších teplot, následuje ho období min. 10 dnů vyšších teplot.
Krvácení u anovulačních cyklů může být jednak výrazně slabé nebo naopak výrazně silné. Silné anovulační krvácení u starších žen může být spojeno s fibroidy. Slabá menstruace je výsledkem nedostatečně vyvinuté děložní sliznice.
Proč vůbec dochází ke krvácení, když tělu chybí progesteron, jehož pokles spouští klasickou menstruaci? Krvácení u anovulačních cyklů může být spuštěno jedním ze dvou mechanismů:
Asi u 10% žen se vyskytuje špinění uprostřed cyklu, trvající většinou jeden až dva dny. Bývá to častější u žen s dlouhými cykly. Špinění se objevuje v období nejplodnějšího bílkového hlenu, čímž hlen dostává hnědý, růžový nebo červený nádech. Je to dáno náhlým poklesem estrogenu před ovulací, není třeba se tím znepokojovat, naopak - v těchto dnech je žena nejplodnější. Pokud však špinění trvá déle než dva dny, pokud přetrvává i po vzrůstu bazální teploty (viz obr. níže) nebo pokud se místo špinění objeví jasně červené krvácení, je třeba to konzultovat s lékařem.
Pokud zaznamenáte jeden až dva dny špinění v období 7 - 14 dnů po ovulaci, může to znamenat, že jste těhotná. Uhnízdění zárodku v děloze lehce naruší její sliznici, to pak může vyvolat slabé špinění. Nedostaví-li se do 18 dnů po ovulaci menstruace a teploty zůstávají vysoké, těhotenství je potvrzeno i bez těhotenského testu.
Pro poporodní šestinedělí je typické krvácení postupně slábnoucí do špinění. Krvácení je způsobeno nejen tím, že se děloha vrací do původní velikosti a její sliznice po odloučení placenty se hojí, ale také tím, že v těle klesá obsah těhotenských hormonů. Kojení je také regulováno hormony, jejichž hladina může kolísat v závislosti na měnících se potřebách dítěte, to pak může být příčinou občasného špinění.
Bývá to vyvoláno podrážděním pohlavních orgánů. Je to většinou považováno za normální.
Bolestivost při pohlavním styku mívá různé příčiny. Bolest v pochvě může být způsobena nedostatečným zvlhčením, alergií na latex nebo spermicidy, infekcí v pochvě nebo tzv. vulvodynií (bolest pohlavního ústrojí). Příčinou hlubší bolesti bývá většinou narážení penisu na čípek v období, kdy je uzavřený a prodloužený do pochvy, zejména v luteální fázi. V období kolem ovulace může být bolest vyvolána drážděním vaječníku, který se zrovna chystá uvolnit vajíčko. Plný močový měchýř může být také příčinou bolesti. Pokud je bolest opravdu intenzivní, je vhodné se nechat vyšetřit, jestli se nejedná o cysty na vaječnících nebo vážnější endometriózu.
Špinění po souloži je většinou následkem podrážděného děložního čípku, zejména pokud se na čípku nacházejí vřídky, polypy nebo pokud žena trpí cervicitidou (zánět sliznice děložního hrdla). Další příčinou může být infekce a při výraznějším krvácení i rakovina děložního čípku.
Typické pro první měsíc po nasazení antikoncepce nebo při přechodu na antikoncepci s nižším obsahem hormonů. Většinou při dalším cyklu vymizí, což znamená, že si tělo zvyklo na nové hladiny hormonů.
Je považováno za normální, pokud trvá jeden až dva dny a pokud nezačne dříve než desátý den luteální fáze. Pokud trvá déle než pár dní, může to indikovat: problém se štítnou žlázou, fibroidy, endometriózu nebo polypy na děložní sliznici. Pokud začne dříve než desátý den luteální fáze, může to znamenat nedostatečnou funkci žlutého tělíska a tedy i sníženou plodnost.
Poznámka: Špinění je součástí předchozího cyklu, nový cyklus začíná až jasně červeným krvácením.
Pokud trvá déle než dva dny, je pravděpodobně dáno nepravidelným odlučováním sliznice dělohy. Je to téměř vždy výsledek ne zcela optimální funkce hormonů luteální fáze předchozího cyklu. Zdravý vývoj sliznice dělohy během luteální fáze je nutný pro zdárné uchycení zárodku, takže snažilky by stav měly konzultovat s lékařem.
Většina údajů v článku byla čerpána z knížky Taking Charge of Your Fertility autorky Toni Weschler.
Informace o zánětech ženských pohlavních orgánů byly použity ze serveru gyn.cz.
Všechny grafy teplot jsou ukázky měření v ústech.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.