Tak tady ho máte. A pak že není nikde zpodobněný. Není to krásný Ježíšek?
A víte, kde jsem ho našla? Ne v krabici na půdě, ani u babičky ve skříni, ale v krásné americké knížce Vánoce v Texasu.
Jako úvod k obsáhle kapitole o českém příspění do texaských vánočních tradic pod titulkem: Kolaches, Polkas, and Blessed Chalk...(jde o křídu, kterou se na Tři krále píše K+M+B).
Autorka knížky Elisabeth Silverthorne jej zase spolu s Ladovými obrázky a spoustou jiných našla v Courtesy SPJST Museu v městečku TEMPLE v Texasu.
Už jsem vám vypravěla o tom, že české tradice patří zcela nenahraditelně do pokladnice lidových zvyků amerického Jihozápadu. Autorka knižky o texasských vánocích o tom říká:
"Texasští Češi jsou pověstní svou pracovitostí, svým dobrým jídlem, jejich oblibou jakýchkoliv oslav, ať už jde o společné pikniky, svatby, festivaly, sobotní taneční zábavy, zpěvácké festivaly či slavení svátků. Čestí emigranti posledních desetiletí přispěli k obnovení starých tradic. Jejich nadšené oslavy Svátků vanočních poteší oboje: tělo i duši."
Autorka podrobně a zasvěceně rozebírá tradice, které si Češi do Ameriky přinesli už od počátku 19. století až po dnešek.
Popisuje obcházení Mikulášské, Svatoštěpánské i Tři krále. Našla jsem u ní i jeden zvyk, který neznám z Čech ani ze Slovenska, ale možná někdo z Vás bude vědět, ve kterém kraji byl tento zvyk doma než jej vyvezli za moře:
"V některých českých rodinách se slavil svátek 8. prosince: Neposkvrněné početí panny Marie. Na tento den hodné děti dostávaly oříšky a ovoce do svých připravených botiček od Matičky (Blahoslavené matky Boží)... V noci jim je přinesla"...
Mně to připomíná Barborku, která chodila a chodí u nás, ale na 4. prosince... a naděluje do punčošky...
Vypráví i o lití olova a plavení lodiček z oříšků, ale také o střílení, které je prý českou tradicí... Tedy v Texasu ano. Vyhánějí střílením dábla... Vím, že v Čechách se stejně jako v Německu vyháněl dáběl práskáním bičem, ale střílení? A v souvislosti se střílením uvádí i tady neobvyklou (a zakázanou) tradici prskavek...
V knize jsou i recepty na koláče, na vánočku. Říká, co to je muzika a uvádí recepty na perníčky.
Popisuje, jak vypadá český kroj, co je to beseda a taroky, poučení, která by se hodila i mnohým z nás...
Vypráví také, že Češí obvykle drží stromeček do Tří králů a už se prý začínají připravovat na další svátky, svátky velikonoční. Jídlo a hlavně kraslice jsou také v Texasu velkou tradicí...Někam jí utekl MASOPUST... ale třeba jej češi v Texasu moc neslavili...
V některých jiných knihách o vánočních tradicích po celém světě můžete Čechy a Slovensko najít také, ale mnohdy jsou jejich údaje nepřesné, zkreslené nebo úplně chybné. Vždycky si řikám, jak to že jim nestojí za to, si takové informace ověřit. Ale tahle knížka je opravdu zasvěcená a krásná a jak vidíte, objevila něco i pro nás...
Tak teď můžete Ježíška ukázat svým dětem, je opravdu líbezný a jistě Vás potěší i ta říkanka...
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.