tisk-hlavicka

"Čas pro mě" aneb pomůžete?

25.9.2003 Heli, Lída a Ester 7 názorů

Úryvek z apelujícího dopisu, který vznikl jako reakce na hromadně rozesílaný e-mail. Zmíněná žena pochází z Austrálie, ale tématika poporodní deprese je zajisté transkontinentální. Je zajímavé, jak zkreslené představy o tomto onemocnění panují...

"....Váš příběh o ženě trpící poporodní depresí, která utopila svého šestiměsíčního chlapečka, mě skutečně dojal. I já mám tuhle hroznou nemoc, ale díky Bohu mi pomáhají skvělý manžel, léky a výborný lékař a jsem už skoro zase jako dřív. Chtěla bych požádat všechny bratry a sestry, aby nedosuzovali takovéto ženy, které dělají, co se mnohým zdá "nemyslitelné".

Mohu vám říci, že tato ubohá žena se tolik bála toho, co cítí, že musela ukázat lidem, jak zlé to pro ni skutečně je.

Mnozí lidé, když zjistí, že má nějaká žena poporodní depresi (pokud jí nikdy sami netrpěli), přijdou se skutečně příšernými radami. Tady je několik rad, které jsem dostala:

"Ano, to jsem měla, ale došlo to tak daleko, že jsem se z toho prostě musela vykřesat."

"A z čeho byste měla být deprimovaná? Jste hezká, máte tři krásné děti a váš manžel vám hodně pomáhá."

"Každý máme v životě nějaké problémy a mnozí jsou na tom mnohem hůře než vy. Prostě buďte vděčná za to, že jste zdravá a máte domov."

Seznam pokračuje. Je neuvěřitelné, jak malá informovanost panuje o této nemoci. Proto chci tuto informovanost zvýšit tím, že svým bližním řeknu… "PROSÍM VZDĚLÁVEJTE SE." TEĎ!!!!! Potřebujeme pomoc. Znáte někoho s dětmi pod 5 let? Zajděte k nim na návštěvu. Upečte pro ně něco dobrého a spřátelte se s nimi. Zaskočte k nim pravidelně!

Mnozí lidé dělají tu chybu, že předpokládají, že všechno je v pořádku, protože matka má kolem sebe rodinu. K tomu musím říci, že ať se rodina zdá jakkoliv milá, nemusí matku podporovat způsobem, jaký ona potřebuje! Nepředpokládejte NIC!

Deprese nás zasáhne těžce. Takže hledejte hlavní známku poporodní deprese… PERFEKCIONISMUS.

Tato nemoc je způsobena chemickou nerovnováhou v mozku, jejíž příčinou může být mnoho věcí, jako např.:

  • Nedostatek spánku
  • Dlouhý nebo traumatický porod
  • Problémy s příbuznými manžela
  • Neklidné dítě
  • Úmrtí v rodině
  • Nadměrný stres
  • Finanční problémy atd. atd.

Matka obvykle vypadá, že to zvládá velmi dobře, děti skvěle oblečené, dům uklizený a obyčejně vypadá jako super matka! Dávejte na tyhle matky pozor, zhroutí se a vše spálí!

Prosím, modlete se za matky malých dětí. Zoufale to potřebujeme!!!

Měla jsem štěstí, že jsem byla tři týdny hospitalizována, takže jsem se mohla dozvědět o své chorobě a dostala jsem správné léky. Věcí číslo 1, kterou mi v nemocnici zdůrazňovali, byl "Čas pro sebe". Čas pouze pro mě, ve kterém si mohu dělat, cokoliv budu chtít. Čas bez dětí, abych se mohla dát dohromady. "Čas pro sebe" je způsob, jak si matky mohou doplnit energii. Můžete pomoci matce, kterou znáte? Pokud umíte stříhat vlasy, dělat manikúru nebo pedikúru, přikládat masky na obličej, upravovat zahradu, péct, hlídat děti, nakupovat potraviny, mýt auto atd. atd., PROSÍM, nabídněte své služby některé matce (nebo několika), kterou znáte. Udělejte z toho dar lásky a ukažte jim, že chápete, že být matkou není vždy to, co vidíme na plátnech kin. Pokud jste k dispozici, s chápavými slovy, laskavými gesty a MODLITBOU, pak matka, které pomáháte, vám bude moci opravdu důvěřovat; nebude nucena sáhnout k drastickým prostředkům, aby viděla, jestli ji někdo skutečně chápe nebo se o ni zajímá!

Poporodní deprese JE léčitelná a jednoho dne tato ubohá žena, která utopila své dítě, bude zase zdravá - a já se modlím, aby si dokázala odpustit tak, jak jí odpouští Bůh, protože ON ví, že ona není zdravá a stejně tak já, protože jsem to zažila. Ale ti z vás, kteří to nezažili, otevřete svá srdce Bohu a požádejte ho, abyste mohli využít veškerý svůj talent k pomoci ženám, které možná potřebují vaši péči a lásku a nenaslouchejte tomu slabému hlásku, který vám říká: "Co musím nabídnout? Myslím, že to přenechám někomu jinému."

Buďte aktivní a dělejte, co je ve vašich silách!.."

Na Rodinu poslala LídaK, přeložila Heli.

Závěrem

Ještě několik užitečných tipů, kde se dočíst o této tématice:

Diskuse zde na Rodině na téma poporodní deprese.

Starší diskuse před rokem založená na podobné téma také zde

Stránky v angličtině.

Starší články z Rodiny na toto téma:

Zde, zde a zde.

Názory k článku (7 názorů)
ještě zdroj... Lída. 27.9.2003 11:57
Dodatek!! irena (Míša5/00+Maruš3/03) 28.9.2003 14:45
*Hrůza Linda Jedličková, Kuba 9 měsíců 22.4.2007 10:5
**Re: Hrůza jarka 23.4.2007 7:58
*spaní miminka Zuzana, 2 vnoučata 23.4.2007 9:14
**Re: spaní miminka renai,3.mimi na cestě, 2kluci 25.4.2007 16:9
*drobná oprava Zuzana, 2 vnoučata 23.4.2007 9:16
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.