tisk-hlavicka

Miminko v porodnici I

2.6.2003 Sylvie 4 názory

Na Rodině už byla popsána spousta stránek na téma "co čeká maminku v porodnici". Nějak jsem ale nenašla informace, co že v té porodnici čeká na zdravé miminko... tak je teda teď přináším.

Hlavička už kouká ven, poslední zatlačení... a miminko se třepe v rukou lékaře či porodní asistentky, kteří vám ho položí na bříško, případně vloží do náruče. Nelekejte se, čerstvě narozené miminko není ten čisťounký růžovoučký uzlíček, jaký často bývá ukazován na fotkách. Je normální, když zpočátku vypadá nafialověle, má mírně zdeformovanou hlavu, že je pokryté slizkým mázek či že po něm stéká krev. V některých porodnicích vám miminko podají před tím, než je přestřižená pupeční šňůra, v jiných ihned po jejím přestřižení a... stále ještě existují takové, kde se tak neděje vůbec :o( Proto je dobré se předem informovat, jaká je praxe v porodnici, kterou jste si k svému porodu vybrala vy.

Položení miminka na bříško matky není samoúčelné. Jednak je tu hledisko psychologické - časný kontakt povzbuzuje maminku i její dítě, aby se vzájemně seznámili. Novorozenec se musí vyrovnat s jiným prostředím, než na jaké byl doteď zvyklý - a právě vlastní maminka mu může všechno ulehčit. Má dobře vyvinutý hmat a dotyk kůže je mu příjemný (prý :o) ). Má také dobře vyvinutý čich a vůně matky ho uklidňuje. Slyší a má se za to, že dokáže rozeznat hlas své matky, proto na něj mluvte uklidňujícím tónem. Se zrakem je to už horší, vidí asi na dvacet centimetrů, ale pokud ho máte v náručí, tak i to stačí, aby si vás mohl prohlédnout. Navíc se po porodu na dětech začínají usazovat bakterie, takže je výhodnější, když je v kontaktu s kůží vlastní matky a přebírá její bakterie, než kdyby se na něj nalepily bakterie nemocniční.

Pupeční šňůra se může přestřihnout ihned po narození (po prvním nádechu) dítěte, nicméně pokud neexistují žádné problémy ze strany matky ani miminka (např. rozdílný RH faktor), je možné s tím vyčkat, než pupečník dotepe (cca 2-4 minuty). Pokud si přejete vyčkat (mimochodem tento postup je doporučen Světovou zdravotnickou organizací), je dobré se na tomto postupu domluvit již před porodem - v mnoha porodnicích se totiž ženě v samém závěru druhé nebo na počátku třetí doby porodní aplikuje oxytocin a poté při porodu placenty lékař vyvíjí jemný tah za pupeční šňůru spojený s protitlakem druhé ruky vzhůru na dělohu. Obojí napomáhá rychlejšímu odchodu placenty, ovšem zároveň je nutné pupečník přerušit ihned po porodu dítěte.

CO JE TO PUPEČNÍ ŠŇŮRA ?

Pupečník je zhruba půl metru dlouhý provazec z cév, které propojují cévy placenty s cévami plodu a v průběhu těhotenství tak zajišťují přívod živin k miminku a odvod odpadních látek od něj. Po porodu již ztrácí svůj význam, odstřižený pahýl postupně uschne a odpadne. Neobsahuje nervy, takže přestřižení není bolestivé.

JAK SE PUPEČNÍK PŘESTŘIHNE?

Směrem k dítěti se pevně převáže nebo zasvorkuje, směrem k placentě se zasvorkuje a v místě mezi oběma body se přestřihne. V některých porodnicích se tohoto úkolu mohou zhostit tatínkové - pokud by si to váš manžel přál, nebojte se na tuto možnost zeptat! V této době je také možné zasvorkování od placenty povolit a nabrat do zkumavek krev na různá vyšetření - například měl-li plod během porodu problémy s kyslíkem, je možné z vyšetření zjistit složení krevních plynů, při RH imunizaci se zjišťuje krevní skupina dítěte nebo máte-li zájem darovat pupečníkovou krev, provádí se odběr krve k transplantaci...

Když už jste se s miminkem trošku pomazlila, následuje tzv. první ošetření novorozence. To se provádí buď na vyhřívaném novorozeneckém lůžku a vy během porodu placenty či kontroly porodních cest a ošetření případného poranění můžete sledovat, co se s vaším děťátkem děje, nebo se miminko odnáší na speciální box - pak na něj sice nevidíte, ale má-li váš manžel zájem, může se ošetření zúčastnit. A to dokonce nejenom jako divák, ale i aktivně! Nezapomenutelné pro mne je, jak byl manžel vyzván, aby si podepsal dcerku na stehýnku - a hrdý otec ji rozmáchlým gestem označil od kotníčku do podpaží :o)

CO JE TO PRVNÍ OŠETŘENÍ NOVOROZENCE A PROČ SE PROVÁDÍ?

1. Otření miminka sterilní nahřátou plenou.

2. Zajištění průchodnosti dýchacích cest - je-li potřeba (tedy ne rutinně) se tenkou hadičkou šetrně odsaje nosohltan.

(Pokud jste dostala miminko na bříško, tak tyto dva kroky se provedou ještě dokud je miminko u vás.)

3. Ošetření pupečního pahýlu - zbytek pupečníku se podváže cca 2 cm od úponu, dezinfikuje a sterilně kryje. Předchází se tím případné infekci.

4. Měření a vážení - novorozeně se váží nahé, většinou na digitální váze. Délka se měří v "korýtku", do kterého se miminko položí a pro přesný výsledek se mu natáhnou nožičky. Právě pro to natahování se v některých porodnicích od měření po porodu upustilo a děťátko se měří až při propuštění (případně až u svého obvodního pediatra).

5. Měření tělesné teploty v zadečku.

6. Označení dítěte - se děje různě podle zvyklostí oddělení. Většinou se na stehno miminka Gentianovou violetí (fialová, hůře omyvatelná, vodička) napíše jeho příjmení, někdy se na hrudníčku označí číslem, navíc dostane miminko i maminka náramek se stejným číslem... Moje druhá dcera nebyla označená vůbec, ale od jejího narození do propuštění z porodnice jsme byly stále spolu, doprovázela jsem ji i na vyšetření.

7. Aplikace Kanavitu - vitamín K se podává v injekční formě jako prevence krvácení. Aplikuje se do stehna, někdy se podává i druhá dávka před propuštěním z nemocnice. Kanavit se poté užívá dlouhodobě ve formě kapiček. Doporučené dávkování je 1 kapka týdně do 1 měsíce a dále 1 kapka měsíčně do 1/2 roku.

8. Kredeizace - obě očička miminka se vykapou Opthtalmo-Septonexem, což působí jako prevence hnisavého zánětu spojivek. Nákaza by se mohla do očí zanést při průchodu porodními cestami.

A na závěr ošetření se dá miminku plena (často se napoprvé dává plena hadrová, i když se jinak používají pleny papírové - to proto, že v hadrové pleně je lépe vidět, zda se již miminko poprvé vyčůralo), oblékne se, zabalí do vyhřáté peřinky a už se z něj můžete těšit u sebe v náručí :o) Celé ošetření může trvat asi tak deset minut.


Označení novorozence

Současně s tím vším se ještě hodnotí tzv. APGAR SCORE - v první, páté a desáté minutě se sleduje puls, dech, svalové napětí, reakce na podráždění a zabarvení kůže miminka. Za každý ze sledovaných faktorů dítě dostává 0-2 body, přičemž čím víc jich dostane, tím líp. V ideálním případě hned v první minutě dosáhne 8-10 bodů, naopak získá-li méně jak 4 body, ocitá se vážném ohrožení života a musí být zahájena patřičná léčba (resuscitace). Je-li bodově mezi těmito hodnotami, často bývá nutné mu nějak pomoci - třeba krátkodobým podáváním kyslíku. Ne vždy nízký počet bodů musí znamenat, že miminko trpělo nedostatkem kyslíku - může být pouze utlumeno léky, které matka během porodu dostala. V páté minutě by měl být zdravotní stav vylepšen a v desáté už většina dětí dosahuje normální hodnoty. Pokud i v této době přetrvávají problémy, které vedou k nízkému bodovému ohodnocení, je miminko ohroženo poškozením mozku z nedostatku kyslíku a je potřeba ho v prvním roce života odborně sledovat a v případě potíží zahájit léčbu (např. rehabilitaci).

Tímto bychom měli za sebou zhruba první čtvrthodinku života miminka a můžeme přistoupit k příjemnějším záležitostem - ještě na sále si své miminko poprvé přiložíte k prsu. Teoreticky je to možné ještě před prvním ošetřením, ale pokud vím, většinou se tak děje až po něm. Porodní asistentka nebo dětská sestra vám pomůže miminko přiložit. I když v tuto chvíli ještě nemáte mléko, je to prospěšné - jednak sání bradavky děťátko uklidňuje, jednak se vám spouští oxytocin, hormon, který napomáhá zavinování dělohy a zmenšuje poporodní krvácení.

Pokud jste rodila v malé nemocnici "domáckého" typu a jste už ošetřena, je možné, že první kojení zvládnete už na svém pokoji ve své posteli, kam vás bude chodit porodní asistentka kontrolovat. Častější případ však je, že zůstáváte dvě hodiny pod dohledem asistentek na porodním sále, a teprve potom jste přemístěna na oddělení šestinedělí. A jak je to tou dobou s miminkem? Záleží na zvyklostech porodnice. Někde vám miminko nechají celou dobu a vy si ho odvážíte na oddělení, kde ho také máte stále u sebe. Jinde jsou zvyklí ze sálu miminko po nějaké době odnést "na prohřátí" a vrátit vám ho až po vašem příchodu na oddělení nebo dokonce až za několik hodin poté (abyste si mohla "odpočinout"). U zdravého donošeného dítě to není nutné, a pokud byste ráda měla miminko u sebe, nebojte se ozvat. Ne každá čerstvá maminka si totiž dokáže bez miminka odpočinout, často i sebevíc unavená rodička neusne a neusne a jenom myslí na jediné: co asi tam někde o samotě dělá její brouček...


Termolůžko

Na porodním sále se o vaše miminko postará dle zvyklostí oddělení buď porodní asistentka, která s vámi rodila, nebo dětská sestra, která v závěru porodu přijde na sál. Někdy bývá u porodu též pediatr, ale to spíš v případě, že ne všechno je úplně ideální (např. předčasný porod nebo naopak přenášení, zjištěná vrozená vada miminka, vícečetné těhotenství či abnormální polohy plodu, při podání tlumivých látek matce atd.).

Tak, pro dnešek je to vše. Příště si povíme, co miminko čeká na oddělení šestinedělí...

Názory k článku (4 názorů)
Pupečníková krev a oxytocin Babelle 2.6.2003 17:24
*Re: Pupečníková krev a oxytocin ...neviditelná... 2.6.2003 18:12
zklamání Eva + Simča 6 měsíců 14.7.2006 21:29
císařský řez Míša+2-lety syn Tomasek 31.10.2007 20:16




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.