tisk-hlavicka

Zahradničení s dětmi

29.5.2003 Souradová Věra 3 názory

Práce na zahrádce, pěstování rostlinek, pozorování života hmyzu a ptáků je škola v přírodě i škola o životě vůbec. A vůbec to nemusí být nějaká velikánská zahrada.

Může mít i jen velikost většího květináče. I v nich se daří slunečnicím, rajčatům či fazolkám. Může to být kaslík na balkoně, nebo kousek hlíny v koutě na dvorku. Dokonce i ti nejmenší, kterým ještě ani nejsou dva roky už vám budou rádi pomáhat se zaléváním, sázením a vylepšováním zahrádky.

O tom, jak zahradničíme s Clarísskou, jsem vám už kdysi psala. Tentokrát jsem vám vyhledala pár vtipných nápadů, co s dětmi dělat na zahrádce i tedˇ později na jaře či v létě:

Děti milují pěstovat dýně. Můžete děti nechat vyškrabat jejich jméno na malou dýni. Nechte dýni růst spolu se jménem vaší ratolesti. Když máte děti dvě nebo víc můžete soutěžit, kdo vypěstuje vetší dýni.

Už jste viděli okurky vypěstované v plastikové láhvi? Když už se vám na rostlině objevil první plod, zasunete jen opatrně do láhve. Jen je musíte přikrýt, když už jsou veliké, aby se na slunci "neuvařily".

Slunečnice je vynikající květina pro pěstování s dětmi. Roste rychle a největší z nich mohou být vysoké i přes dva metry. Pro potěšení dětí můžete slunečnicím nasadit staré sluneční brýle (zbavte brýle nožiček a nalepte je nejlépe horkým lepidlem, v každém případě takovým, které déšt nerozpustí , na obličej slunečnice). Zralá slunečnicová semínka mohou deti vydloubat a jíst samy nebo je dát do ptačího krmítka.

Pnoucí fazole nebo třeba i řeřicha mohou vytvořit zahradní domeček, malé "tajné" klubové tee pee. Nasejte semena fazolí nebo řeřichy ve velkém kruhu. Nechte místo pro vchod. Zabodněte do země podropu pro pnutí z velkých prutů nebo bambusovývh tyček, tak 3 ‚4 metru až metr od sebe a nahoře je svažte jako tee pee, nebo do oblouku, podle toho jaký tvar má váš domek mít. Napněte horizontálně provázky asi asi 30 cm od sebe. Fazole je brzy pokryjí listy a květy.

Pro malé a netrpělivé

Některé, zvláště malé děti, nemají trpělivost opravdu pracovat na zahrádce a nechtějí pomáhat. Chtějí si zrovna hrát na dinosaury, když vy se potřebujete vrtat na zahrádce. Dejte milovníkovi dinosaurů koutek, kde se může rýt a hledat vykopávky.

Mohou vám pomáhat sbírat šneky do kyblíčku (nejhorší problém mojí zahradky v Kalifornii. Nasbírám jich každý druhý den až 4O). Jste-li rodina, která dětem za pomoc platí, můžete i stanovit cenu za šneka a děti za pomoc vyplatit... Můžete je na šnecích učit počítat atd.(Zlikvidovat je můžete už bez pomoci dětí).

Můžete je učit poznávat a jmenovat barvy. Např. Najdi všechny kytičky, které mají barvu jako tvoje oči, jako tvoje tričko. Kolik je červených, kolik žlutých atd.

Umělci v zahradě

Většina malých dětí rada něco tvoří. Malují nebo vytvářejí objekty ať už z plastelíny nebo jiného materiálu. Připravte jim někde v zahrádce umělecký koutek, kde mohou tvořit, zatímco vy pracujete na zahrádce. Mohou malovat květiny, které vidí na zahrádce, nebo které by chtěly mít, či nejaké "zátiší". Nechte je malovat na prázdné pytlíky od semínek, nebo malé kartičky, které potom upevníte na malé tyčky k označení rostlin na zahrádce.

Někdy se dají zakoupit takové dřevěné cedulky, které momou deti popsat a pomalovat.

Můžete vytvořit z cementu nebo nabarvit kamennou cestičku v zahradě.

Nebo udělat domeček pro žabky v zahradě z kamenů a starého květináče. Či připravit podobně přezimování pro ježka.

Výborný uměleký projekt je take strašák do zelí udělaný ze starého tátova trička a klobouku. Fantazii se meze nekladou.

Také různé druhy větrníků mohou být zajímavým projektem.

Můžete je nechat vytvořit skalku nebo namalovat ozdobné kameny do zahrádky.

Děti které nerady malují, mohou lisovat květiny do herbáře. Připravovat směsi sušených bylinek, nebo svažečky levandule mezi prádlo atd.

A co milovníci zvířat?

Hlavně na venkově budete překvapeni, kolik zvířátek navštevuje vaši zahrádku a co všechno se dá v zahradě pozorovat. Zahrádka může být školou přírodovědy o vývoji hmyzu, o tom, co která zvířatka jedí, která jsou užitečná a která ne atd. I školou ekologie a správného hosporaření.

Když znáte cestičky některých navštěvníků, můžete je večer posypat moukou a nechat druhý den děti číst stopy myšek, žab nebo i králíků, či sousedovy kočky.

Pořidte dětem zvětšovací sklo nebo lupu, aby mohly pozorovat malinkaté obyvatele v zahrádce jako třeba mravece nebo berušky. U nás se na to v zahradnictvích prodávají speciální "výbavy", v Čechách už možna taky: Zvětšovací skla, domečky pro brouky, sítě na motýly a budky pro zakuklení. Nechte např. zakuklit housenku, ukažte jim tu zázračnou proměnu z ošklivé housenky do nádherného motýla...

Když do práce na zahrádce zapojíte už malé děti, když je to pro ně hra a opravdu to chtějí, bude pro ně radost pomáhat vám i až budou větší a máte naději, že "zdědí" vaši lásku k hlíně a jednou budete moci odpočívat na jejich zahrádce...

Pokud máte nějaké další nápady, co se s dětmi dá na zahrádce podnikat, podělte se s námi.

Názory k článku (3 názorů)
ošklivé housenky Michal 24.3.2004 12:10
*Re: ošklivé housenky Kůža 20.4.2011 8:39
Díky Kůža 20.4.2011 8:38




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.