tisk-hlavicka

Jak žijí Dvořáci

30.6.1999 Josef Dvořák 9 názorů

Zdraví vás maminka Zuzana a táta Pepík, děti: Pavla, Honza "velkej", Míša, Jirka, Kuba, Honza "malej", Žaneta, Petra, Fanda, Jana, Radek, Kačka a Sára. Tabletka, Jiskra a Šahiela s hříbátkem - koníci a poníci, Vendulka s Verunkou, Adélka a Emilka - kravičky, Vašík, Pašík a Hašík - čuníci, Malvína - kočka perská domácí, Myšák a Macek - domácí kocouři, pět koček venkovních, Baruška, Cecilka a Rača - smečka psů hlídacích, králík Karel, kohouti se slepicemi, husičky a kachničky, kapři v rybníčku, myši ze sklepa a blechy ze psích kožichů.

Vážení přátelé,

chtěl bych vám představit asi nejmenší dětský domov v České republice, který se jmenuje DUHA a je jedním z mála soukromých dětských domovů opravdu rodinného typu - a o tom to všechno je. Zatím nikdo nevymyslel nic lepšího pro zdravý duševní i fyzický vývoj dítěte než funkční rodinu s matkou, otcem a dětmi. Duha je vlastně rodina netypická na dnešní dobu svojí velikostí. Náš stát dokáže svými nástroji, zákony a soudy děti ze špatné a nefunkční rodiny odebrat. A za tuto špatnou rodinu, za kterou dítě nemůže, mu věnuje ústav.

Ministerské povolení tedy - zařazení do sítě školských zařízení - jsme dostali 1.9.1992. Potom jsme více než rok přestavovali starý statek a v listopadu 1993 jsme se otevřeli prvním dětem. Na počátku roku 1994 jsme měli osm dětí "ústavních" plus dvě vlastní do patnácti let a tři vlastní již zletilé. Na konci roku 1997 jsme se rozrostli o jednoho člena.

Sejdeme-li se všichni doma, je nás u stolu šestnáct. Byla nám udělena výjimka - snížení věkové hranice k nám nastupujících dětí na 0 let. Naše historie je tedy velice krátká.

Žijeme na zemědělské usedlosti a z toho vyplývají naše další činnosti pracovní i zábavné. Chováme zde malé skupinky hospodářských zvířat. Máme několik krav, koníky, ovce, prasata, králíky, drůbež hrabavou i vodní,

ale také psy a kočky, obhospodařujeme malé políčko, spoustu luk s rybníčkem a kapry, snažíme se vypěstovat brambory, zeleninu a založili jsme ovocnou zahradu. Děti se spolu s námi podílejí na většině domácích prací i v hospodářství, ty větší aktivně tím, že opravdu pomáhají, menší tak, že jsou při práci s námi. Mohou se tak doslova držet mámy za sukně. Větší děti pomáhají menším a tím vlastně i nám, intuitivně se vzájemně ovlivňují jak při pracovních činnostech tak při zábavě. Vzniká tím vlastně pozitivní zázemí rodinného prostředí, ve kterém má každý člen své nezastupitelné místo, je jedinečný a nenahraditelný. Vše co doma děláme má smysl, žádná z našich činností není "jako".

Děti umístěné v našem dětském domově k nám přišly z velmi špatného rodinného prostředí, kojeneckého ústavu, dětské psychiatrie a přes svůj nízký věk mají již za sebou dost ztrát, trápení, zklamání a problémů.

Problémů se vztahem k okolí, lidem, věcem i sobě samým, takže se snažíme obnovit nebo vytvořit jejich vztahové schopnosti. Vztah dětí ke zvířatům je jedním z kroků k jejich utváření. Velmi důležitý vztah k jídlu získávají tak, že dobře vědí, kolik práce dá něco vypěstovat, vychovat nebo zpracovat (kráva se musí nakrmit, uklidit ve stáji, podojit, mléko vychladit, odstředit, pasterizovat, zasýřit, přecedit, vyformovat a měsíc ošetřovat než je sýr hotov). A tak je to s veškerými našimi produkty. Vztah k práci získávají při jednoduchých činnostech na zahradě, se zvířaty, v dílně, v kuchyni. Pocit bezpečí získávají z důvěrně známého, útulného, přehledného prostředí a vztahu.

Náš domov je vhodný pro malé děti a sourozenecké skupiny s nařízenou ústavní výchovou u nichž není předpoklad umístění do pěstounské péče. Myslíme tím děti převážně předškolního věku, které jsou schopny nabídku rodinné intimity využít a vžít se do ní. Nebyl by vhodný pro adolescenty nebo mládež, která již odrostla ve městě.

Chtěli bychom v Duze vychovat jednu generaci dětí. Děti tedy nebudou nuceny od nás odejít v osmnácti letech, ale opravdu v momentě, kdy budou stát na vlastních nohách. Duha tedy po čase zanikne a zůstane pouze domov, kam se může každý vracet.

Tak je tedy popsán současný stav s vizí do budoucnosti. Tato vize je ovšem závislá na dotacích MŠMT. Pokud se bude dotační politika tohoto ministerstva ubírat dosavadním směrem, kdy od roku 1994 se téměř nezměnila výše dotace poskytované našemu domovu, nevíme jak tuto vizi budoucnosti Duhy naplnit. Prostředky poskytované nám prostřednictvím školského úřadu stačí v současnosti pouze na přežívání. Díky naší zemědělské činnosti se alespoň dobře najíme. Co bude dál nevíme.

Zdraví Vás všichni DVOŘÁCI a ne - DVOŘÁCI z Mezirolí, jmenovitě:

Maminka Zuzana a táta Pepík, děti: Pavla, Honza "velkej", Míša, Jirka, Kuba, Honza "malej", Žaneta, Petra, Fanda, Jana, Radek, Kačka a Sára. Tabletka, Jiskra a Šahiela s hříbátkem - koníci a poníci, Vendulka s Verunkou, Adélka a Emilka - kravičky, Vašík, Pašík a Hašík - čuníci, Malvína - kočka perská domácí, Myšák a Macek - domácí kocouři, pět koček venkovních, Baruška, Cecilka a Rača - smečka psů hlídacích, králík Karel, kohouti se slepicemi, husičky a kachničky, kapři v rybníčku, myši ze sklepa a blechy ze psích kožichů.

Názory k článku (9 názorů)
Pozdrav Jana ( dvě dcery, 7 a 10 let ) 22.6.2000 11:26
*Re: Takových víc Vladka,3 kluci(7,4,14 týdnů) 7.11.2001 21:49
Srdečné pozdravení Věduna Bubleová 2.3.2001 13:40
*Sluníčkové pozdravení pro vás všechny.... Hanka Nováková 14.4.2006 13:6
Tak ono už to existuje!!! Lili Szewczyková, studentka 13.2.2004 14:18
Tak ono už to existuje!!! Lili Szewczyková, studentka 13.2.2004 14:18
pozdrav ivanova maria 26.3.2005 19:41
*Re: pozdrav dibaj 26.3.2005 20:4
dd Dioliana 11.10.2010 12:54




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.