tisk-hlavicka

Příliš široké spektrum autismu

23.9.2022 Jill Escher 1 názor

Je autismus jako takový smysluplně nastavená diagnóza?

Otevíráme diskuzi o tom, zda je autismus jako takový smysluplně nastavená diagnóza.

Podivná otázka? Ne tak docela. V globální debatě na toto téma je už nějaký čas slyšet hlas organizace National Council on Severe Autism, která ve Spojených státech hájí práva lidí s těžkou formou této poruchy. Tedy spojenou s intelektuálním hendikepem, výraznými potížemi v komunikaci a učení, často též chováním náročným na péči.

???? NSCA tvrdí, že současné diagnostické pojetí autismu používané ve Spojených státech je nelogické a v praxi výrazně poškozuje zájmy lidí s hlubším postižením a jejich rodin.

Prezidentka NSCA a matka dvou dětí s těžkým autismem Jill Escher, mimo jiné říká, že rozdělení diagnózy je třeba nově definovat, aby bylo možné naplňovat práva těch, kteří potřebují k životu nejvíce podpory.

Diagnostický manuál používaný v Česku sice v současné době dělí autismus jinak, ale novelizace, která v následujících letech začne platit, přináší podobný přístup tomu, jaký mají nyní Američané – jednu diagnózu PAS s několika subkategoriemi. Neznamená to samozřejmě, že v praxi bude mít změna stejné důsledky jako za oceánem. Přesto považujeme za velmi důležité diskuzi otevřít.

Názory k článku (1 názorů)
Co nám vlastně chtěla tím svým příspěvke... Justýna 26.9.2022 8:1

Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.