tisk-hlavicka

Na co se maminky vyptávají?

8.9.1999 Děti a my

Odpovědi na nejčastější dotazy Centra aktivniho porodu.

Zápis v CAP je každou středu, každý týden přibývá žen, které chtějí porodit tak, jak si samy přejí, v poloze, ke které spontánně dospějí.

Než se maminky zapíší na přeporodní kurs, porodní asistentka jim podá podrobné informace o tom, co v CAP mohou a nemohou očekávat a zodpoví podrobně všechny jejich otázky. Nač se maminky například vyptávají?

Maminka: Mohu chodit do CAP na předporodní kurs a porodit pak ve své porodnici?

Z.Š.: Samozřejmě. I když absolvujete u nás předporodní přípravu, je jen na vás, kde se rozhodnete přivést své dítě na svět. A také můžete nadále navštěvovat svého gynekologa. Náš lékař vás prohlédne v 36. týdnu těhotenství v případě, že se skutečně rozhodnete porodit u nás.

Maminka: Když porodím v CAP, musím absolvovat pobyt v porodnici v nemocnici na Bulovce?

Z.Š.: Zatím není možné porodit u nás a odejít na oddělení šestinedělí do jiné porodnice. Pokoje na zdejším oddělení šestinedělí jsou třílůžkové, vždy dva a dva mají společné sociální zařízení. Existuje zde také nadstandardní pokoj, ale je možné, že když sem přijdete, bude obsazený. Pokud byste si ho chtěly objednat předem, musíte ho platit od doby, kdy je zamluven.

Maminka: Proč musím chodit na předporodní kurs k vám, když je dělají i jiná zařízení?

Z.Š.: Naše kursy obnášejí veškeré informace o tom, co se by se mohlo dít jak v jednotlivých dobách porodních, tak po porodu i v šestinedělí. Podávají také podrobné rady ohledně kojení a péče o miminko. Měly by tedy poskytnout ucelený obrázek o tom, co vás čeká. A protože se péče u nás velice liší od péče v jiných porodnicích, je třeba abyste získala včas všechny podstatné informace. Když jdete porodit k nám, předpokládáme, že na základě kursu budete vy sama schopna rozhodovat o svém porodu, o jeho postupu. Myslíme si, že fyziologický porod je naprosto přirozená záležitost, je to něco krásného a normálního. Každá maminka v podstatě umí porodit sama a každé miminko ví, kudy a jak se má narodit, protože tato schopnost jim byla dána přírodou. Je nezbytné, aby maminky, které u nás chtějí porodit, tuto myšlenku přijaly za svou, proto musejí na kursy chodit právě k nám.

Maminka: Kdy se musím na kurs zapsat?

Z.Š.: Abyste u nás mohla porodit, je třeba stihnout celý kurs, který probíhá dvakrát týdně a obsahuje osm lekcí. Trvá tedy čtyři týdny. Ideální je, aby kurs skončil tak dva až tři týdny před porodem. Je proto dobré, zapsat se kolem 29. až 30. týdne, abyste měla jistotu, že kursy nebudou obsazené. Začít s kursy by se tedy mělo nejpozději do 36. týdne.

Maminka: Když nestihnu absolvovat celý kurs, znamená to, že nemohu v CAP porodit?

Z.Š.: Záleží na tom, kolik toho nestihnete. Když nestihnete třeba poslední dvě lekce, které se věnují péči o novorozence a informacím o kojení, není důvod, proč byste u nás nemohla porodit. Ale stejně je škoda o tyto informace přijít, protože ochudíte sama sebe.

Maminka: Proč musejí na kurs chodit i tatínkové?

K porodu u nás si maminky mohou vzít s sebou koho chtějí - manžela, maminku, přítelkyni, švagrovou, mohou si jich vzít s sebou i více. Ale každý, kdo při porodu bude, musí absolvovat třetí až pátou lekci našeho kursu. Tedy ne jen tatínek, ale každý, kdo u porodu bude. Funkce partnera je při porodu velice důležitá a je třeba mít všechny informace, aby vám vůbec k něčemu byl.

Maminka: V čem jsou výhody vany?

Z.Š.: Až nastanou stahy, až vás bude bolet pomalu celý člověk a ponoříte se do vany plné teplé vody, poznáte, jakou má voda výhodu - přivodí maximální uvolnění a relaxaci.

V úplném závěru porodu hlavička nějak veliká prochází porodními cestami podstatně menšími, roztahuje je. To jsou velice intenzivní pocity, lidé je běžně nazývají bolestí, a ve vodě proces dilatace, roztahování, probíhá daleko jednodušeji, méně nepříjemně, to je veliká výhoda

Maminka: Je u vás možný porod do vody?

Z.Š.: V CAP máme pohodlnou vanu, i když to není ideální porodnická vana, která má být hlubší. Všechno zařízení nám pořizovali sponzoři a speciální porodnickou vanu nebyla šance sehnat. Nejsem sice sama stoprocentně přesvědčena, že porod do vody je lepší než na suchu, myslím, že člověk je suchozemský tvor, ale v životě bych žádné mamince, která by se rozhodla do vody porodit, nebránila. Takže i to je u nás možné.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.