tisk-hlavicka

Nejčastější chyby při výběru úrazového pojištění pro děti

27.8.2018 Komerční sdělení

Pojistný trh je velmi různorodý a mnozí rodiče netuší, jakým pojištěním své děti zabezpečit nejlépe. Jakých chyb a přehmatů se vyvarovat?

Ne všichni rodiče mají jasno v tom, jak své dítě správně úrazově pojistit. Velké procento lidí má úrazové pojištění pro děti nastaveno špatně.

Chrání je tak pro případ triviálních rizik, zatímco pro ta podstatná kryti nejsou. Na co si tedy dát při výběru pojistky pozor?

Podstatná versus méně důležitá rizika

Nejvíc by do rodinného rozpočtu zasáhla situace, pokud by vašemu dítěti zůstaly po úrazu trvalé následky. Trvalým následkem může být například snížená hybnost končetin, úplné ochrnutí, anebo výrazné jizvy po úraze.

Rodinu by taková situace výrazně finančně zasáhla. Například bezbariérová přestavba bytu může vyjít i na půl milionu korun. Laserové odstranění jizev také není nejlevnější. Proto by riziko trvalých následků v žádné pojistce nemělo chybět.

Při volbě částky na trvalé následky se zamyslete nejen nad výdaji, které by trvalé následky dítěte znamenaly po finanční stránce, ale i nad podmínkami progrese.

Progrese spočívá ve znásobení pojistné částky v případě, že dojde k poškození ve výši určitého procenta těla. Ilustrujme si to na příkladu. Pojistíte vaše dítě například na částku 500 000 Kč. V případě, že se trvalé následky budou týkat 80 – 100 % těla, může vám pojišťovna nabídnout určitý stupeň progrese, například dvounásobnou, třínásobnou nebo i vícenásobnou. Tudíž pokud máte v tomto případě sjednanou trojnásobnou progresi, pojišťovna vám vyplatí 1 500 000 Kč.

Zatímco trvalé následky jsou velmi užitečným pojištěním, denní částka při pobytu v nemocnici patří naopak mezi ta méně užitečná. Jedná se o pojištění, kdy vám za každý den, kdy se dítě léčí v nemocnici, vyplatí určitou částku peněz. V dnešní době, kdy je nemocniční péče bezplatná, toto pojištění nedává příliš smysl.

Nepodceňte denní částku pro případ léčení

V případě, že se vaše dítě bude léčit s úrazem, můžou vám vzniknout nečekané finanční náklady. Jestliže jste už tento rok vyčerpali dovolenou a budete potřebovat zůstat s vaším potomkem doma, zřejmě vám nezbyde nic jiného, než si vzít neplacené volno.

Právě pro tyto případy slouží denní odškodné pro případ léčení úrazu. Stanovte si odpovídající výši, která skutečně pokryje váš případný výpadek příjmu. Mnozí lidé chybují v tom, že pojistí své děti na velmi triviální částku, například na 150 Kč na den. V případě měsíčního léčení úrazu tudíž dostanou pouhých 4500 Kč, která jim příliš nepomůže.

Při stanovování denní částky při léčení je tedy třeba vzít v potaz skutečné výdaje rodiny.

Neodmítejte indexaci

Pojišťovna vám čas od času nabídne možnost zvýšit pojistné. Za nepatrně vyšší cenu vám navýší pojistné částky u jednotlivých rizik. Je to z důvodu inflace. Když například pojistíte dítě na denní odškodné při léčení úrazu na 500 Kč na den, za deset let vám tato částka už nebude vyhovovat, protože ceny a životní náklady budou mnohem vyšší.

Z toho důvodu pojišťovna čas od času nabízí možnost zvýšení ceny pojištění a tím pádem i pojistných částek. Neexistuje univerzální návod, jak často si pojištění indexovat. Zde se vyplatí použít selský rozum a položit si otázku, zda by vám dané pojistné limity, které jste si sjednali před několika lety, stačily i v dnešní době.

Pokud chcete poradit s výběrem správného úrazového pojištění pro vaše děti, neváhejte se obrátit na specialisty z Netfinance.cz, kteří vám rádi s výběrem poradí. Stačí si na stránce https://www.netfinance.cz/urazove-pojisteni/ porovnat nabídky pojišťoven a následně vám bude nabídnuta podpora zdarma.




Vyhledávání článků podle věku