tisk-hlavicka

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky a co vše od vás banka bude požadovat?

17.1.2018 Komerční sdělení

O vyřízení hypotéky se často mluví jako o dlouhodobém procesu plném administrativy. Ano, získat hypotéku není otázkou jednoho dne, pokud jste ale dobře připraveni a sjednáváte si úvěr na bydlení s hypotečním specialistou, pak se rozhodně nejedná o byrokratický maraton, který by nezvládl běžný smrtelník.

Bez čeho se vyřízení hypotéky neobejde? A jak dlouho schvalovací proces včetně podání žádosti o hypoteční úvěr trvá?

Vyřízení hypotéky lze rozdělit do několika etap. Nejdůležitější je vybrat vhodný úvěr a banku, poté podat žádost o úvěr, připravit podklady, projít úspěšně schvalovacím řízením a při splnění všech podmínek zbývá už jen čerpání hypotéky. Celý proces trvá zhruba tři až šest týdnů. Vždy záleží na konkrétní situaci žadatele.

1. Nejdříve je nutné dát do kupy všechny podklady

Máte-li vybranou hypotéku, je nutné si připravit všechny potřebné podklady. Začít můžete od těch, které pomohou stanovit vaši bonitu. Jedná se tak o potvrzení o příjmech včetně potvrzení spolužadatelů a o daňové přiznání s potvrzením o zaplacení daně. Máte-li další příjmy jako jsou například ty z pronájmu, je vhodné dodat i nájemní smlouvu. Při vyřizování se neobejdete také bez dokladů totožnosti, výpisu z běžného příjmu, kupní smlouvy a odhadu nemovitosti.

Znalecký odhad stojí zhruba 5 000 Kč, některé banky ho nabízí v rámci vyřízení zdarma. Po dodání všech podkladů je banka musí projít, což zabere jeden až dva týdny. Dojde-li k nějakým problémům, určitě vás hypoteční specialista bude kontaktovat.

2. Na schvalování se připravte už při výběru hypotéky a banky

Schvalovací řízení žadatel jen stěží ovlivní. Banka podle předložených dokladů rozhodne, zda jste či nejste dostatečně bonitní a zda vám hypotéku schválí či neschválí. Na tuto část procesu se ale můžete připravit už předem, a to při vybírání hypotéky a banky.

Sami si můžete spočítat, jak velkou sumu zvládnete splácet, za jak dlouhé období ji splatíte a především jaké měsíční splátky jste schopni pravidelně po dobu několika let splácet. S výpočty vám pomůže hypoteční kalkulačka, která vám snadno vypočte i to, jak se změní úroková sazba snížením měsíční splátky o pouhých 1 000 Kč.

3. Při výstavbě domu může být čerpání peněz postupné

Poslední etapou je čerpání hypotéky, které začíná až po splnění podmínek stanovených v úvěrové smlouvě. Nutné je tedy podat návrh na vklad zapsání na katastr nemovitostí. Čerpání probíhá jinak u koupě nemovitosti a jinak u pořízení pozemku a stavby. Hypotéka na dům včetně pozemku s sebou nese složitější proces čerpání a především postupný.

Čerpání vždy probíhá bezhotovostní formou, a to buď zasláním peněz na účet klienta, nebo proplacením dodavatelských faktur. V případě koupě nemovitosti banka zašle peníze na účet prodávajícího.




Vyhledávání článků podle věku