tisk-hlavicka

Rodí se více dětí, přibývá ale i seniorů

17.10.2017 Iva Ritschelová, ČSÚ 1 názor

Kromě toho se zvyšuje podíl svobodných a rozvedených osob.

Obyvatel České republiky přibývá. Nejvýrazněji roste počet seniorů. Populace stárne, přestože se rodí více dětí. Kromě toho se zvyšuje podíl svobodných a rozvedených osob.

Populace České republiky se vloni rozrostla z 10 553 843 na 10 578 820 obyvatel. Bylo to hlavně vlivem stěhování, ale i díky tomu, že počet narozených byl vyšší než počet zemřelých.

"Obyvatel přibývá zejména ve věkové skupině 65 a více let. Během loňska se počet seniorů zvýšil o 56,5 tisíce na necelých 1,99 miliónu. To je o půl miliónu více než v roce 2006. Na konci loňského roku bylo v seniorském věku 18,8 % obyvatel," říká předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Stárnutí populace pokračovalo. Průměrný věk obyvatel, který plynule roste od počátku 80. let, se meziročně zvýšil o 0,2 na 42 let. Na konci minulého roku připadlo na sto osob ve věku 15 až 64 let celkem 29 seniorů starších 65 let a 24 dětí mladších 15 let.

Počet dětí v posledních letech pravidelně roste. Vloni se zvýšil o 23,6 tisíce na necelých 1,65 miliónu. Děti tak tvořily 15,6 % obyvatel. V minulém roce se živě narodilo 112,7 tisíce dětí. "Průměrný počet dětí na jednu ženu dosáhl hodnoty 1,63. To je nejvíc od roku 1994," upřesňuje Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Průměrný věk matky při narození dítěte zůstal na 30 letech. 48,6 % dětí přišlo na svět mimo manželství.

Dál se mění složení obyvatelstva podle rodinného stavu. "Nižší sňatečnost, spojená s vyšším průměrným věkem při vstupu do manželství, a vysoká rozvodovost se projevily zvyšujícím se podílem osob svobodných a rozvedených. Naopak postupně klesá podíl ženatých nebo vdaných a v důsledku snižující se úmrtnosti také podíl ovdovělých," vysvětluje Jana Křesťanová z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Většinovou skupinou zůstávají ženatí muži a vdané ženy. Jejich váha v populaci se ale od počátku 80. let snižuje. Na konci roku 2016 bylo ženatých či vdaných 47,2 % všech obyvatel starších 15 let.

Více informací naleznete v nové analýze ČSÚ Vývoj obyvatelstva České republiky 2016.

Názory k článku (1 názorů)
Cituji z článku: "Rodí se více dětí... Ivo Patta st., čtyři děti 21.10.2017 19:26
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.