tisk-hlavicka

Když vybíráte bazén pro celou rodinu, myslete na tyto 4 věci

19.6.2017 Komerční sdělení

Každý rodič asi ví, jaké to je trmácet se s dětmi ve 30stupňovém letním vedru na veřejné koupaliště. O kolik jednodušší je vyhnat děti za dům do vlastního bazénu. Kontrolovat je můžete přes okno a i kvalitu vody máte pod kontrolou. Nehledě na to, že i dospěláci si u bazénu odpočinou a zasportují. Jak ale vybrat ten pravý rodinný bazén?

Pokud máte opravdu napjatý rozpočet, nejspíš nezbude než se spokojit s provizorním řešením – velkým nafukovacím bazénem nebo nadzemním plechovým bazénem. Na zchlazení v horku to určitě postačí. Nevýhodou je, že takový bazén vydrží jen pár let, nemáte dobrý přístup do vody a hlavně si v kruhovém bazénu moc dobře nezaplavete.

Právě to často rodiny dožene k přemýšlení o pořádném zapuštěném bazénu.

Je to finanční investice do zdraví a rodinné pohody. „Od té doby, co máme bazén, máme dovolenou přes 3 roční období, od jara do podzimu,” říká ostatně paní Dudková, která pořídila bazén u české rodinné firmy Bazény Relax.

Co se při výběru takového bazénu určitě vyplatí mít na paměti?

1. Čím levnější materiál, tím méně toho vydrží

Možná jste to úsloví slyšeli: Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit levné věci.

Platí to i u bazénů. Cena materiálu se odrazí na životnosti bazénu. Plastový bazén pořídíte za pár desítek tisíc, vydrží vám zhruba 10–15 let a pak ho budete muset vyměnit. Je svařovaný z několika kusů a právě ve svarech se objeví první trhliny.

Oproti tomu třeba laminátový bazén je vyrobený na speciální formě z jednoho kusu. Sloužit bude klidně 40 let bez nejmenších potíží.

Nejdelší životnost mají bazény nerezové, jenže na ty si musíte našetřit i několik set tisíc. Hodí se tak spíš pro komerční využití.

2. Vybírejte tak, ať nemáte moc starostí s údržbou

Když bude údržba moc náročná, zákonitě se někdy stane, že vám bazén zezelená – a pak ho polovinu sezóny nebudete používat. Když už do pořízení bazénu investujete peníze i energii, je škoda ho nechat stát bez užitku.

Nejhůř se udržují fóliové bazény. Drhli jste někdy fólii? Má hrubý povrch, a tak se na ni snadno chytají nečistoty. Plast je zpočátku hladký, ale během let postupně zteří a zhrubne.

Nejsnazší na údržbu jsou moderní laminátové bazény s gelovou povrchovou vrstvou. Gelová povrchová úprava se používá třeba na luxusních jachtách. Bazénům dává luxusní vzhled a navíc je hladká a velmi tvrdá. Pokud máte pejska a ten si z bazénu udělá misku z vodou, nepoškrábe ho.

3. Chlor není jediné řešení

Každý bazén musí mít systém filtrace a desinfekce. Většina lidí automaticky sahá po chlorových tabletách. Jenže chlor dráždí oči i kůži a navíc moc nevoní. Kromě toho musíte každý týden měřit pH vody a regulovat množství bazénové chemie, aby voda vydržela čistá.

Naštěstí existují i další varianty. Množství bazénové chemie můžete výrazně snížit používáním UV lampy. Je to vlastně lampa, přes kterou protéká voda a působením UV paprsků se zbavuje škodlivých mikroorganismů.

Nejlepší a nejsnazší řešení pro rodinu je ale desinfekce slanou vodou. Ušetříte si spoustu práce. Když zvolíte automatizovaný systém, nadávkujete sůl na začátku koupací sezóny a dál už se o sebe bazén stará sám. Voda je slaná jen málo, a tak neštípe děti do očí jako u moře. Přitom je to geniální řešení pro atopiky, astmatiky a obecně pro děti. A voda vám vydrží křišťálově čistá bez velkého starání.

Určitě se vyplatí pořídit také kvalitní pískovou filtraci s dobrým výkonem. I ta vám ušetří hodně starostí s čištěním.

4. Rozměry vybírejte podle počtu plavců i velikosti pozemku

Nejlepší tvar je zaoblený obdélník nebo aspoň ovál. Různé ledvinovité a jinak atypické tvary na první pohled působí zajímavě, brzo ale zjistíte, že nejsou moc praktické. Když si chcete zaplavat, pořád zatáčíte.

Obdélník dobře využívá zabrané místo na zahradě. Pro menší rodinu je ideální bazén dlouhý 6 metrů a široký 3 metry. Zdá se vám to moc? Představte si, že chcete plavat 2 dospělí vedle sebe a povídat si – a každý potřebuje aspoň metr a půl, aby se při plavání mohl rozpřáhnout. Pokud do bazénu chcete i skákat, měl by mít hloubku aspoň 1,4 m.

Nechte si poradit od známých i přímo od bazénářů

Poptejte se známých a sousedů. A nebo si vyrazte bazény prohlédnout a třeba i vyzkoušet osobně. Skvělou příležitost máte třeba u české rodinné firmy Bazény Relax. Jejich Bazénové centrum je v Roudnici nad Labem jen 20 minut cesty od Prahy, jsou to přímí výrobci a navíc budete mít jistotu, že vám při návštěvě nebude nikdo nic nutit.

„Nejde nám primárně o to prodat bazén. Chceme lidem dobře poradit, aby si vybrali to, s čím budou spokojení,” říká tamní bazénář Michal Vlášek, který mezi bazény prakticky vyrostl.




Vyhledávání článků podle věku