| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Hledání 

Noc vědců 2021

Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.
Kdy:24.9.2021
Kde:Ostravská univerzita a VŠB Dvořákova 7 701 00 Ostrava
Region:Ostrava-město
Popis:Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.

Už podruhé za sebou se koordinátorům z VŠB – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity podařilo získat prestižní grant European Resarchers'' Night. Termínově popularizační akce připadá na poslední zářijový pátek, tedy 24. září, a to v celé Evropě.

Specialitou českých pořadatelů Noci vědců je pak každoročně jiné ústřední téma. Tím letošním je čas.
Kolik času zbývá? Záleží na úhlu pohledu. Čas můžeme a nemusíme měřit. Vybízí ale k nekonečné fantazii a otevírá dobrodružný svět. Odhalme společně tajemství relativity, nesmrtelnosti, stárnutí nebo vývoje. Přijďte včas a poznejte čas nejen jako fyzikální veličinu.

Rozmanitosti tématu proto odpovídá i grafika, která charakterizuje čas ve více dimenzích. Každý jeden prvek grafiky má pro téma význam. Ať už mluvíme o růstu, stáří, o čase minulém, přítomném nebo budoucím, o fázích měsíce, nebo teorii relativity. Rebelským a tajuplným elementem jsou pak červené tečky, které znázorňují evropská hlavní města v různých časových pásmech.

Po loňské online zkušenosti se i letos organizátoři na tuto virtuální alternativu Noci vědců připravují. Už teď je totiž zřejmé, že část programu bude na jednotlivých institucích alespoň z části online.

Letošní ročník celorepublikové Noci vědců zastřešuje už počtvrté jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských univerzit (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do Noci vědců se zapojuje přes 20 univerzit, mezi nováčky se letos řadí Vysoká škola Ekonomická v Praze a Vysoká škola polytechnická Jihlava. Do akce se dále zapojuje přes 40 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších.

Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.
Mapa:
GPS:49°50'17.711”N, 18°17'26.628”E
WWW:https://www.nocvedcu.cz/tiskova-zprava/letosni-program-noci-vedcu-se-zameri-na-tema-cas-a-i-tentokrat-bude-v-evropskem-meritku
Vložil: Admin
Názory k aktivitě (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

zpět

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.