Práce, povinnosti, nemoci, zábava.
Dalším krokem je návrat do zaměstnání, pokud patříte mezi ty šťastné a máte se kam vrátit. Pokud ne, čeká vás nepříjemné období pohovorů, vysvětlování a řada odmítnutí. Pracovní úřad a jeho nekompromisní úředníci. Zde opět mohu popřát jen hromadu štěstí, protože v dnešní době najít práci jako matka samoživitelka je nereálné a sil je málo. Ale vraťme se k zaměstnání, pokud ho máte. Už samotný návrat po 3 letech do pracovního procesu je náročný a vy se navíc cítíte, jako by jste žádnou mateřskou neměla, vysátá citově a myšlenky máte jinde. Veškeré vaše životní hodnoty jsou jinde, posunuté jinam, nikomu nerozumíte a nevíte, co to po vás všichni chtějí. Bude vám trvat delší dobu, než se opět zaběhnete a všemu porozumíte. Stokrát budete chtít utéct a někam se schovat, šéf na vás bude protivný a bude vám vytýkat vaše nedostatky. Za dva až čtyři měsíce by se vám to mělo podařit, záleží na druhu práce a povaze resp. odbornosti povolání. Bohužel to vše musíte překonat a vydržet, ač je to smutné, ale nikde jinde na vás s otevřenou náručí nečekají. Vizitka vdova s několika dětmi „nic moc“. Vyhráno máte, pokud sama podnikáte a nejste na nikom závislá, jenže kolik takových maminek asi je? Nebo jste manažerka na vysoké pozici a můžete si dovolit chůvu. Další možnost je zapojit příbuzenstvo, ale ani zde to není vždy možné. Jednoduše řečeno nastal další boj, kromě financí ještě přibyla práce.
Máte pocit, že už tak nic nezvládáte, nic neumíte a ještě na vás doma vše padá. Úklid a vaření jsou pro vás vedlejší. Jste ráda, že stihnete dát prádlo do pračky a nachystat věci dětem a sobě na druhý den. Pokud vaše dítko/a chodí do školy a paní učitelka si myslí, že domácí příprava na vyučování má být řádná a minimálně dvouhodinová a týká-li se to více dětí, pak vám nezbývá, než buď nafouknout čas nebo prostě něco nedělat. Opět je to o prioritách. Některé děti se učí samy a dobře a nepotřebují tolik péče, v opačném případě se obrňte trpělivostí a tabulkou čokolády k ruce. Zapomeňte, že nemáte vařenou večeři, v práci se vám nepovedlo splnit úkol a v koupelně leží koš nevyžehleného prádla. Neudělaly byste jeden jediný domácí úkol a nenaučily dítě počítat ani do deseti. Věnujte se vždy jen jedné z činností, jinak se zblázníte. Koš s prádlem počká, jistě máte co na sebe a eventuelně jít párkrát v nevyžehleném ještě nikoho nezabilo. Nemáte vařeno, však chleba s máslem je také jídlo. A nestihly jste napsat všechny úkoly nebo neumí dítě násobilku, nemáte do školky vystřižené a vybarvené obrázky? Seznamte s tímto faktem paní učitelku a omluvte se. Buď to přijme a když ne, stejně s tím nic nezmůžete a vyslechnete si spoustu zbytečných řečí, které hodíte za hlavu. Nikdy nebudete už tak „dokonalá“, jako jsou maminky, které nemají na starost nic jiného než děti a rodinu (tímto jsem se jich nechtěla nijak dotknout, jejich činnost je záslužná a velmi těžká). Vy jste ale především člověk a musíte myslet i na sebe. Všechny činnosti na vašich bedrech jsou důležité a těžké. Musíte je zvládnout, jen prostě nebudou na 1* a ne vždy to bude dle něčích představ. Co se týká výchovy dvojčat maminkou samoživitelkou, je to na sepsání dalšího článku. A že za několik málo let těch zkušeností a postřehů člověk nasbírá hodně.
Kromě již zmíněných starostí a povinností jsou tu bohužel další a to v podobě ryze mužské povahy. Ať máte byt nebo dům, ale i auto. Jakoby se vše na vás domluvilo a začnou se objevovat postupně nebo najednou poruchy všeho druhu. U auta přestane svítit světlo, nejde odemykat kufr apod. Samé maličkosti, se kterými si prostě neporadíte sama a musíte někoho povolat nebo rovnou do servisu a zase spousta peněz. Nemluvě o rozbitém mrazáku, který ani opravovat už nejde, musíte koupit nový. Tuhá zima se podepsala nejen na účtu za paliva, ale i na zničeném kotli. Těch nástrah je spousta. Není měsíc, kdy by se něco nestalo a vy jste nemusela do něčeho investovat čas, sílu a peníze. To vše vám ubírá energii. Čím dříve se naučíte ji dobíjet a pracovat s ní, třídit starosti a povinnosti na důležité a nedůležité, tím dříve budete klidnější a vyrovnanější a hlavně budete vše zvládat mnohem lépe. Nečekejte zázraky za pár dnů. Bude to trvat dlouho a bude to stát spoustu slziček, křiku i nadávek, ale časem se to ustálí a zklidní. Finanční rezervy jsou téměř vždy na dně a pokud nějaké máte, jsou zcela mizivé. Oprostěte se od myšlenky na něco šetřit a trápit se tím. Samozřejmě otázka financí vždy záleží na počtu osob a nákladech v celé domácnosti. Maminka jednoho dítka s bytem 1+1 ve městě určitě nebude muset řešit takové krizové situace jako maminka s třemi dětmi a starým domem na vesnici, kde je stále co opravovat a kam investovat.
Pokud děti onemocní, tak aby vás z práce po pár měsících nevyhodili, budete hledat hlídání a maskovat kdejakou rýmu a kašel každé ráno před školkou. Máte-li více dětí, tak si délku nemocí vynásobte jejich počtem. Nepsané pravidlo u nás je, že po 3 dnech nemoci jednoho ji dostane druhé, ale můžete mít to štěstí a vaše děti budou zdravé jako řípa. Ani se neodvažuji pomyslet na vlastní onemocnění. Počítejte s tím, že řadu nachlazení a viróz musíte prostě přechodit a jinak zvládnout za běžného provozu domácnosti. Pokud vás nemoc skolí natolik, že je nutné ulehnout, pusťte dětem pohádky a připravte se na to, že z bytu udělají kůlničku na dříví, zatímco vy budete podřimovat, ale někdy to prostě jinak nejde. Když není nikdo na hlídání a vám už je tak zle, že se neudržíte na nohách, ani sebevětší nepořádek a rozbité věci vám nezabrání si prostě odpočinout. O děti se nebojte, mateřský pud i přes váš zdravotní stav většinou i tak zabrání tomu, že by se dětem něco přihodilo. Kromě toho nepořádku se nic strašného nestane. Tím nechci zlehčovat situace, kdy jde opravdu o život a vás například chytne zánět slepého střeva, silný žlučníkový záchvat nebo se vám stane úraz, což se v běžném životě prostě stává. Zde je nutné vyhledat pomoc odborníka, neváhejte a volejte sanitku. O děti si starost v tu chvíli dělat nemusíte, však oni je tam samotné nenechají a vaše zdraví/život je přednější. Opět si myslím, že v drtivé většině těchto situací pomohou prarodiče.
S nečekanými a náhlými problémy všeho druhu se budete setkávat téměř denně. Časem si na ně zvyknete a naopak budete překvapená, že se nic neděje. Občas, když večer sedím a půl hodiny v klidu souvisle sleduji pořad v TV, tak si říkám, jak je to možné, že se nic neděje a nic nedělám. Naučila jsem se po 21. hodině odpočívat, ne vždy se to povede. Snažím se chodit brzo spát, je to nutnost a pokud máte ještě navíc malé děti, které se stále budí a to i několikrát za noc, je opravdu potřeba se trochu vyspat a odpočívat.
Čas a náladu na zábavu zpočátku určitě mít nebudete. Jenže i ta k životu patří a je dobré se časem trochu pobavit a zajít do společnosti. Začněte pozvolna například s kamarádkou na sklenku, s dětmi do kina, s babičkou do divadla. Samy po nějaké době přijdete na to, že potřebujete alespoň jednou za měsíc si pročistit myšlenky a třeba na chvíli být i za krásnou dámu v divadle a jednoduše se líbit i sama sobě. Pokud vám to jen trochu finanční situace dovolí, udělejte si radost něčím hezkým, oblečením, parfémem, čímkoliv, z čeho budete mít radost a ne jen užitek. Máte na to právo mít se ráda a hlavně si to zasloužíte. Až všechnu bolest překonáte a váš život se ustálí, naučíte se zvládat problémy a starosti a čas dá na vše záplatu. Měl by nastat nový směr a nový život. U každého člověka je to nastaveno jinak, někomu stačí pár měsíců a jiný potřebuje roky. Ať tak nebo tak, žádný tvor v přírodě nechce být sám a opuštěný a člověk už vůbec ne. Nebraňte se a na „řeči“ okolí nedejte, oni za vás žít nebudou a od samoty a bolesti na duši nepomůžou. Dělejte jen to, co sama chcete, je čas na to, abyste zase byla šťastná.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.