tisk-hlavicka

Děti a léky

7.6.2000 Souradová Věra 2 názory

Pár praktických rad, jak přimět vaše malé ratolesti polknout nepřijemnou medicínu.

Lzicka s leky je primo klasicky symbol rodicovskeho teroru pro male deti. Copak je mozne spolknout neco tak odporneho jako antibiotika nebo jine nechutne leky? Mnohe leky pro deti na nasem trhu se uz zlepsily, neni treba brat antibiotika kazdych 6 hodin, mohou byt v podobe syrupu a nekdy i docela chutnat, ale primet dite polykat je delsi cas vyzaduje trochu napaditosti.

Kazdy lekar, detska sestra nebo lekarnik vam daji nejakou radu, jak snaze dostat neprijemny lek do male pusinky. Taky maminky jsou neuveritelne vynalezave, co se tyce zpusobu a cest, jak dostat patricne davky, nekdy i tri krat denne do detskeho briska. Drive nez pouzijete nektere z techto rad, at uz od kohokoliv, zeptejte se lekare, zda je lek mozne podavat s jidlem. Kdyz ano, zeptejte se, zda jsou nektere druhy jidla, se kterymi by lek nemel byt michan. Nektere potraviny mohou snizovat nebo naopak zvysovat ucinnost leku.

Tady mate nejdrive par typu od americkych maminek, jak je prinaseji casopisy pro peci o deti:

  • Moje maminka pouzivala celou lzicku cukru, aby v ni rozmelnila neprijemnou chut antibiotik.

  • Moje dcera dava prednost slehacce ve spreji. Vstriknu trosku na lzicku s lekem: teprve , kdyz uz je lek na ceste dolu, zameni jeho horkou chut slehacka v puse. Je to ponekud narocne, ale funguje to. Obcas.

    A RADY ODBORNIKU:

    Pro kojence:

    Dejde zmerenou davku leku do dudliku na deske lahvice. Nasadte prazdnou lahvicku na dulik drzte pri tom lahvicku hlavou dolu a strcte dudlik miminku do pusy. Vycucne lek a spolkne jej drive nez si staci uvedoit jeho hroznou chut. Dejte mu hned napit stavu nebo vodu, pokud lek nema byt prijiman na hladovy zaludek. Nemichejte lek, ktery musi byt presne davkovan se stavou nebo s mlekem, nemate totiz jistotu, zda dite vypije skutecne celou davku a pak nevite, kolik leku skutecne vypilo.

    Vhodna jsou i kapatka, kterym opatrne vstriknete davku do pusinky.

    Pro batolata:

    Kdyz vase batole nechce spolknout lek, ktery jste mu uz dostali do pusinky, fouknete mu prudce do obliceje. Bude reagovat prudkym zavrenim oci to posle lek dolu.

    Dejte diteti lzicku sladkeho husteho syrupu, nez mu date lek. Muzete dat i med. Nalepi se diteti na patro a jazyk a zabrani tak chuti leku prosadit se. Lek chutna lip.

    Dejte lek do kelimku na leky a strcte do nej slamku. Vhodne pro deti, ktere radi piji slamkou a jsou schopne tak lek samostatne vycucnout.

    Dejte diteti drive nez mu date lek ovocnou zmrzlinu nebo lizatko. Zmrzlina je lepsi, mimo sladke chuti jeste trochu "umrtvi" jazyk a patro a neprijemna chut se zase neprosadi.

    Pevne leky, tablety a pod.

    Mohou byt take pricinou boju mezi rodici a detmi. Tady je zase par rad, jak prekonat odpor malych pacientu:

    Kdyz nemusi byt lek prijiman jen na lacno, dejte diteti bonbon s vyraznou chuti spolu s tabletou . Muze je rozkousat spolecne a prekryje tak chut tablety.

    Zeptejte se lekare, jestli je v poradku, kdyz lek zamichate do jidla. Kdyz ano, rozmackejte tabletu do malinkeho mnozstvi oblibeneho jidla, nejlepe kasoviteho, ktere se da jen spolknout, aby nemusely kousat. Napriklad do jogurtu, do jablecneho protlaku nebo do kousku zmrzliny, to je zvlast dobry napad. Ujistete se, zda dite snedlo celou davku. Muze o tom i vedet, ze lek je v jidle a "spolupracovat" tim, ze vsechno sni.

    Davate-li diteti tablety, ktere muze kousat, pred spanim, dejte mu navrch jeste kousek chleba nebo jablko, nez si pujde cistit zuby, abyste mela jistotu, ze cely lek zustal v tele a nebyl "odpucovan" pri cisteni zubu.

    Nektere deti maji rady, kdyz se tableta rozpusti na lzicce ve vode ci ve stave, snadneji se spolkne.

    Vetsina tablet se da upravit v tekutem roztoku ( jako penicilin pro deti). Tyto tekute leky chutnaji detem lepe. Zeptejte se proto pro jistotu v lekarne neni-li lek v tekute pobobe. Nebo zda je mozne jej tak upravit.

    Velmi dulezite:

    Prestat davat lek, jenom proto, ze jej "dite nebere" je nebezpecne. Musite v zajmu ditete vytrvat. Kdyz prestanete lek davat, muze dojit k navratu nemoci nebo ke koplikacim a to znamena jen vice leku .

    Na co se mate zeptat lekare, kdyz vam predepisuje lek?

    Existuje nejaky jiny lek, ktery by diteti pomohl, ale ktery ma min davek. (aby se nemuselo budit v noci, kratsi cas atd)?

    Existuje pripadne nejaka jedna injekcni davka, kterou je mozne dat misto opakovanych oralnich davek ?

    Co chutna lepe, bezny lek na trhu nebo nejaky jiny, "znackovy" ci zahranicni lek ?

    Existuje nejaky jiny lek, jehoz uciky jsou srovnatelne dobre a chutna lepe nez predepsany?

    Jsou ruzne formy tohoto leku ( v syrupu, zvykacce, cipky), ktere se bud nemuseji polykat nebo chutnaji lepe?

    A ted uz jen brzke uzdraveni.

    Z americkych pramenu

  • Názory k článku (2 názorů)
    léky Hanka, 2 dcerky 3,5 roku a 4 měsíce 19.6.2000 23:39
    *Re: léky Hana, 2 kluci 20.6.2000 9:4




    Vyhledávání článků podle věku

    Seriály

    Vývojové tabulky

    Těhotenství

    Dítě


    Zajimavé odkazy:
    Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.