tisk-hlavicka

Kamarádi se sluníčkem

4.7.2007 Olga Janouchová Děti a my 11 názorů

Kožními nádory bývají nejčastěji postiženi lidé, kteří na slunci pobývali bez náležité ochrany v dětském věku. Až polovinu nebezpečného slunečního záření totiž přijme tělo do patnácti let věku. Nezáleží přitom, jak dlouho se člověk slunil, ale spíše na tom, kolikrát se spálil. Dávky UV záření působící na kůži se sčítají a jeho důsledky se mohou projevit až po mnoha letech.

Kojenci do jednoho roku nemají být vůbec vystaveni přímému slunečnímu záření. Nemají ještě zcela vyvinuté přirozené ochranné mechanismy, a tak se jejich kůže velmi snadno spálí. Spolehlivou ochranou je pobyt ve stínu. Sluneční paprsky se však odrážejí od okolních ploch, i ve stínu má být proto kůže chráněna oděvem nebo opalovacími prostředky,“ říká MUDr. Ivana Krajsová, primářka dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je nutné používat prostředky primárně určené k péči o dětskou pokožku. V současné době se na trhu objevují dětské opalovací prostředky vhodné pro děti už od šesti sedmi měsíců věku. Jsou ideální pro dětskou kůži, ale neznamená to, že když je použijeme, můžeme dítě vystavit neomezeně přímému slunci.

Postupná zátěž

Postupně s růstem dítěte se kůže stává odolnější, ale za plně vyvinutou ji lze považovat až po pubertě. První dny musíme na sluníčku zatěžovat pokožku postupně. Chránit ji zcela před působením poledního žáru. Pozor na choulostivá místa - nárty, nos, uši, tváře, ramena, záda,“ radí lékařka. Při výletech a hrách na slunci je dobré zvolit vhodný oděv a ochranu hlavy. Podle typu kůže, intenzity záření a délky slunění volte opalovací krém s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Informujte se na ochranné prostředky, které sluneční záření odrážejí, nedochází tedy k jejich průniku do kůže. Opalovací prostředky by měly mít vždy UVB i UVA faktory. Naučme děti, jak se mají na slunci chovat a jak se před slunečním zářením chránit.,,Malé děti si neuvědomují nebezpečnost spálení kůže - naučme je být kamarády se sluníčkem,“ říká Krajsová.

Základním pravidlem při spálení kůže je nechodit na slunce, dokud se kůže nezhojí. Vhodné jsou chladivé obklady na spálená místa, aplikace panthenolu ve formě pěny nebo krému. Při vzniku puchýřů je možno je sterilní jehlou propíchnout. Při těžším spálení je vhodné navštívit lékaře,“ uzavírá Krajsová.

Pravidla slunění

  • děti ani dospělí by neměli na sluníčku pobývat mezi 11.-15. hodinou
  • krém nanášejte půl hodiny před opalováním
  • nanášení krému pravidelně opakujte, zejména po koupání
  • kůži chraňte vhodným oděvem
  • jakmile se kůže spálí, nesmí být znovu vystavena slunci až do úplného zahojení
  • při léčbě antibiotiky vůbec na slunce nechoďte
  • nezapomeňte na ochranu očí a pokrývku hlavy
  • aktuální denní hodnoty intenzity slunečního záření na www.planetarium.cz

Vitamin z vesmíru

Vitamin D zajišťuje dětskému organismu silné kosti a zdravé zuby. Doporučenou denní dávku vitaminu D získáme, když vystavíme obličej slunci na dobu do patnácti minut.

Autorka je publicistka.

Názory k článku (11 názorů)
Vitamín D Zuzka a Anežka 06/05 4.7.2007 11:25
*Re: Vitamín D Eva K, Lucie 15m 6.7.2007 16:2
**Re: Vitamín D martina 9.7.2007 18:29
Aplikace krému gatto 4.7.2007 11:31
*Re: Aplikace krému Marcela 4.7.2007 13:39
**Re: Aplikace krému Hana 4.7.2007 15:3
**minerální filtry MM, 2 kluci 4.7.2007 15:6
***Re: minerální filtry caira (Vojta1/03,Mates11/04) 5.7.2007 9:52
***Re: minerální filtry Zlatovláska, Sára 3r 9.7.2007 12:28
****Re: minerální filtry Janinka 10.7.2007 0:30
****Re: minerální filtry Zuzana, 2 vnoučata 23.7.2007 12:53
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.