tisk-hlavicka

Hromnice a americký svišť PHIL

12.2.2003 Souradová Věra

Aneb proč máte takovou zimu...

Svítí-li slunce na hromnice, bude zimy o šest neděl více...

To je jen jedna z pranostik, které se vztahují k 2. únoru, svátku Hromnice. Dneska už na ten den stojí v kalendáři Nela, ale už od předkřesťanských dob byl tento den v celé Evropě považován za důležitý. Souvisí to s tím, že je to jakýsi předěl mezi temnotou zimy a vracejícím se sluncem. Na Hromnice o hodinu více...

Ještě na počátku tohoto století se tenhle 40. den po narození Péně, a posvěcení panny Marie uvedením do chrámu, považoval za velmi důležitý svátek a náležitě se slavil. Jako s každým důležitým církevním svátkem s ním bylo spojeno moho pranostik tolik důležitých pro hospodářský rok. Všechny předpovědi vztahující se k Hromnici a k počátku února vlastně vysvětlují, že se už sice zdá, že jaro je blízko, i některá zvířata se pod vlivem sluníčka budí že svého zimního spánku, ale ve skutečnosti může zima ještě pěkně udeřit, dokonce dojít svého vrcholu.

Nás k mému dnešnímu vyprávění bude zajímat především pranostika o jezevcí:

Vyjde-li jezevec o Hromnicích z díry na čtyři neděle zpátky zas pílí.

A taky ta o medvědovi;

Je-li o hromnicich teplo, staví medvěd boudu, pakli o Hromnicích zima, bourá medvěd boudu.

Takovéhle a podobné pranostiky si evropští vystěhovalci přivezli s sebou do Ameriky. Německé pranostiky znějí téměř úplně stejně jako naše a anglická pranostika je o výrobci svíček a jeho stínu.

Z toho všeho si ak vytvořili hospodáři v Novém Světě tradici sviště (GROUDHOG je latinsky MARMOTA MONAX), který předpovídá, jak dlouhá bude letošní zima.

Když vyleze z díry 2. února a uvidí svůj stín (je-li tedy slunečno), zima potrvá ještě dlouho.


Takhle vypada pracovni list skolnich ditek o krali svistu. Uci se z nej o pocasi, o zvycich, cislovky, cteni...vidite k cemu vsemu muze takova pranostika poslouzit.

A tak i letos: Jeho oficiálni zpráva zní: "Na Gobbler's Knobu v PUNXSUTAWNEY v Pennsylvanii o sedmé hodině ranní 27 minut , na DEN SVIŠTĚ (Groudhog Day), o 2. únoru 2003, Phil z Punxsutawney, král všech svišťůu, největší z věštců, tisíckrát napodobovaný, ale nedosažený, odpověděl pánovi presidentovi Svišťové společnosti..." zkrátím to, nebudu vás unavovat květnatou řeči prohlášení Jeho Velicevstva sviště Phila, zčásti i rýmovaným: Bude dalších 6 týdnu zimy.

Nevím, zda to platí i pro vás, ale asi jo. Je to pranostika přivezená z Evropy.

Phil do dotáhl za těch víc ne sto let služby (poprvé se o jeho předpovědi zmiňoval tisk v roce 1886) na filmového hrdinu velmi populární americké komedie (Graoudhog Day), ale stal se i součástí školní výuky. Učí se o něm děti po celých USA. I u nás v Kalifornii, kde si upřímně řečeno může svoji předpověď strčit za klobouk... Máme už od začátku ledna teploty vysoko přes 20 stupňů Celsia. A tady bychom se měli asi přece jen pozeptat Indiánů na jejich pranostiky.

Jeho popularita po zmíněném filmu natočeném v 90. letech, ovšem stoupla natolik, že se letos jeho vylézání z díry zúčastnilo téměř 40 tisíc diváků. Z města musely být vypraveny speciální autobusy... Předpověď mu zatím vychází. I když jeho kunkurenční kolega v Ohiu , kde bylo počasí jiné, předpověděl opak. K popularitě Phila přispěl jistě nejen film, ale jistě i nevyslovitelné jméno jeho domovského města.

Pokud byste chtěli vidět, jak tenhle svišť vypadá a co všechno se kolem jeho tradice vytvořilo, můžete se kouknout na jeho vlastní webove stránky. I Jejich Veličenstva se dnes modernizují...

www.punxsutawneyphil.com

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.