tisk-hlavicka

Tohle dáma nedělá!

18.3.2002 Souradová Věra 10 názorů

Moje maminka vždycky s nepochopením kroutí hlavou, když chodím na jakýkoliv druh fitnesu a vrčí na mne: "Kdybys musela pořádně makat, tak jako já jsem musela, nepotřebovala bys žádný fitnes."

Jediné cvičení, které jakž takž uznávala bylo cvičení maminek s dětmi... To přece slouží zdravému vývoji děti! Že by nějaký fitnes mohl sloužit k zdravému "vývoji" nebo tedy k zdravějšímu životu mne, to ji nikdy nenápadne. Že bych třeba mohla mít jen tak radost z pohybu, to už vůbec ne. V jejich očích správná žena musí trpět. Musí nést svůj "kříž" a ne někde trdlovat...

I když její pohled na sportování je pokud extrémní, má přece jen trochu pravdu. V její generaci (jak čtenáři Rodiny vědí bude ji 81) skutečně pracovní zapřažení žen, ať už byly zaměstnané nebo ne, bylo tak vyčerpávající, že jen málokterá měla čas anebo i jen chuť se ještě někde unavovat pro radost. Ve volném čase sportovalo jen pár nadšenkyň nebo ty, které to skutečně potřebovaly z nějakých zdravotních důvodů. Pro moji generaci už to bylo poněkud jiné a co teprve pro dnešní mladé maminky. Když sledují všechny možnosti sportování v Čechách dnes, všechny fitnes kluby, kursy aerobiku, posilovny, břišní tanec, myslím, že se jednomu , tedy přesněji jedné, z toho výběru může zlehka zatočit hlava...A to nemluvím jen o Praze.

Že je velmi důležité vybrat si něco, co bude vyhovovat právě vám a ne jen to co zrovna letí, si můžete přečíst jinde. Já se s vámi podělím o svoji mezinárodně-mezigeracni zkušenost a jak si někdy připadám jako na jiné planetě. A musím vám říct, že moje maminka by koukala! Když krásná neznámá Diana začne jakoby boxovat do imaginárního pytle kulim oči i já...


V popredi něžná Diana, jejiz uder je skutecne "od rany". V pozadi slabsi povahy vyssich rocniku.

Ale musím začít popořádku. Od cvičení maminek s dětmi v Sokolovně pod Petřínem, které bylo nejen vynikající, ale v mnohem i průkopnické, alespoň v bývalém východním bloku (cvičily podle něho například i maminky v Berlině) jsem se pomalu propracovala k aerobiku, který právě letěl v Němečku. Ale po nějakém čase mi hopsání přestalo vyhovovat a našla jsem pro sebe nejlepší způsob pohybového vyžití tančení břichem. Tedy orientální tanec a k němu trochu jógy. Zůstala jsem této kombinaci léta věrná, ale při mém přestěhování do Ameriky jsem pořád nemohla najít pro mne vhodnou učitelku na břišní tanec. Všechny to braly moc vážně. Jako umění, chtěly pořád někde vystupovat a to já tak ráda nemám. Jedna moc prima, která to brala jako radost z pohybu a fitnes, je zase moc daleko. Jóga je moc fajn, ale potřebovala jsem na doplnění trošku "action"...(Holt nemakám jako ta moje maminka...). A teď se mi to povedlo najít. Je to typický kalifornský vynález. Jako téměř všechno v oblasti moderního fitnesu. Však ti, kdo navštíví

Jazzercise... Jak praví jejich propagační slogan je: "Efektivní kondiční program pro celé tělo, který vám pomůže cítit se báječně, vypadat nádherné a přinese novou energii do vašeho života." Vymyslela si ho v 69. roce Judi Sheppard Missett a kombinuje v něm cvičení s prvky jazz danc s doprovodem nejmoderněji hudby.

Co vám muse jazzercise přinést? Posílí váš kardiovaskulární systém, zlepší metabolismus, pozvedne váš energetický systém, zpevní svaly, celkové zlepší vás zdravotní stav a životní pocit. Tak tedy praví brožurka.

Proč jsem si to vybrala já? Protože je to trochu tančení a ne jen hopsání a také mají hlídání pro malé děti.

A jaké to je? Jak už jsem naznačila: Nejdřív zlehka kulturní šok a pocit, že jsem na jiné planetě, ale je to vynikající. Možná, že právě proto. Proto, že je to tak jiné, než jsem očekávala. Taky pro prima babinec, který tam vládne, (jezzercise mohou dělat i muži a někde v Los Angeles to i dělají). Můžete si je prohlédnout na jejich webové stránce. Ale najdete je spíš mezi učiteli, než mezi cvičícími), výborně koncipované hodiny. Skutečně se na nich vyřádím.


Nase trenerka Margi, ktera to umi opravdu rozjet. Bavi ji to. Je to na ni videt a umi velmi dobre strhnout vsechny v sale...

Chcete vědět v čem byl ten šok?

Tak předně muzika. Není to jazz, jak byste očekávali (jen sem tam), je to hlavně skutečně neposlednějších 40 hitů, dost často taková hudba, před kterou jsem zavírala dveře, když ji poslouchaly moje děti.

Potom choreografie. Zůstala jsem trčet někde u krásy Šmokových choreografii. A tady najednou POWER! Promiňte, ale síla nemá tu sílu! Něžně bytosti tu dupou, kopou a boxuji v rytmu hudby. Tak to by moje maminka opravdu zírala. Bylo to trošku silné kafe i pro mě.

Tohle dáma nedělá! A moje boxování jako boxování skutečně nevypadalo. Ale už je to lepší.

I v naší třídě je vidět trochu generační rozdíl. Starší ročníky nemají tu vášeň při kopání do stran či boxování.

K jezzercisovemu programu patří americká positivní motivace, která spočívá mimo jiné v pokřikování učitelky: "Jak se má první řada?" "Co dělá vás pot?" " Jste připraveny pro krásný den?" " Jak se máme všichni dohromady?" A sál odpovídá sborem: "Výborně!!!" "Teče!" a tak podobně. Nejdiv jsem, jako správné skeptická evropanka měla zábrany odpovídat. Však to znáte. Máme něco proti masové radosti a masovému pokřikování. Mám navíc stále ještě pocit, že na otázku: "How are you?" , někdo očekává skutečnou odpověď. A v jezzercise nestačí: "Fine"! Musí to být: "Great"! Ale hudba, humor naší učitelky a celková atmosféra ve třídě mě časem strhly. Už někdy křičím : "Ho a hu", při imaginárních boxerských úderech. A když tančíme cha, cha, cha nebo si hrajeme na kovboje na mlatě, tak se bavím opravdu náramně.


Jak se vam libi tenhle pravy hak nezne cinske dlane?...

Našla jsem už i několik přítelkyň. Doporučujeme si navzájem kulturní či sportovní podniky, kde šikovně nakoupit, dohazujeme hlídání děti. Vyjít mezi lidi, navázat přátelství patří taky k programu jazzercise.

Takže pokud se rady hýbete, rady tančíte a nejste nějací škarohlídi (všimli jste si , že to nemá ženskou formu?), tak až někdy uslyšíte o jazzercise, zkuste to.

Mimo webove stránky www.jazzercise.com, kde se můžete podívat na obrázky z klubu po celém světě i na módu pro cvičení. Obchod je obchod a tenhle opravdu kvete. Sympatické na něm je, že v katalogu používají skutečně reálné účastníky kursu. Se jménem a odkud jsou. Žádné profesionální modelky. Mají také svůj televizní program na Fox News Channel's, videa podle kterých můžete cvičit doma atd. Zkrátka můžete to třeba zkusit i doma. I když ve skupině je to asi lepší. Třeba si nějakou můžete založit. I na to je na jejich webových stránkách návod. Vážně zkuste to. Je to opravdu moc fajn.

Názory k článku (10 názorů)
Diky za prispevek Gabka a dcerka Eliska[15 mesicu] 18.3.2002 18:33
*Re: Diky za prispevek Vera S.Clarisska brzy 6, USA 24.3.2002 23:43
**Re: Diky za prispevek maybe 13.4.2004 23:13
*Re: Diky za prispevek maybe 13.4.2004 23:15
**slunicko pri strede... Renda a spol 14.4.2004 8:42
Tohle dáma nedělá... Tohle dáma neděla - Věra Souradová 19.3.2002 6:38
*Re: Tohle dáma nedělá... Markéta Hančová - Kaněrová 13.4.2004 21:57
*Re: Tohle dáma nedělá... Marketa Kanerova  13.4.2004 22:5
pobyt se cvicenim maybe 13.4.2004 23:14
chyba maybe 13.4.2004 23:17
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.