tisk-hlavicka

Deníček atopického dítěte aneb Máme doma ekzém 2

8.10.2001 Maminka Terezky a maminka Magdalenky 108 názorů

Něco je jinak…Prvních 6 měsíců s ekzémem.

T E R E Z K A z Roztok

Po příchodu z porodnice nám pediatrička řekla, že dcerka má velmi citlivou kůži a předepsala jí do koupele olejíček Balneum Hermal. Dcera měla jakési olupující se plochy, něco jako když se loupe kůže po opalování. Po oleji se to opravdu oloupalo a dcera měla krásnou kůži.

No a pak to začalo. Nejdříve se jí začala dělat červená vyrážka (složená z drobných pupínků) na tvářích. Dostali jsme mastičku, dělanou v lékárně s názvem CRAMOR LENIENS. Paní doktorka říkala, že to je jen tzv. Kojenecký ekzém, vlastně reakce citlivé pokožky na to, že přišla z plodové vody do smogem a škodlivinami zamořeného prostředí. Takže jsme byli v klidu, mazali asi týden a nic moc to nepomáhalo. Asi po 10 dnech jsem se telefonicky obrátila opět na pediatričku, co máme dělat, že nyní máme červené celé tváře. Paní doktorka mi řekla, že by bylo dobré dojet na kožní na polikliniku v blízkosti našeho bydliště. A tak jsme jeli. První problém byl v tom, že to bylo před koncem kalendářního roku a málem nás nevzali, neboť prý měli splněny jakési "limity" pro tento rok. Paní doktorka z kožního mi v telefonu (když jsem se snažila nás objednat a popisovala celou situaci, že se jedná o miminko atd.) sdělila, ať si v lékárně koupím Jarischovu vodu a tím dceři tváře potírám. A pokud prý trvám na objednání, tak až v Novém roce, případně ať si zavolám jinam (na poliklinice ordinuje ještě druhá paní doktorka). Vzhledem k tomu, že jsme na polikliniku stejně museli na ultrazvukovou prohlídku kyčlí, tak jsme to na tom kožním zkusili ještě jednou. Manžel prakticky uprosil paní doktorku, ať se na dceru podívá. Dostali jsme Jarischovu vodu a ujištění, že to nic není, opět nám bylo řečeno, že se jedná o reakci organismu na ovzduší. Dceři bylo v té době přesně 5 týdnů a paní doktorka na kožním tvrdila, že do šesti neděl bude vyrážka pryč. Ptala se i na to, co jsme na to zatím dávali. Na Cramor Leniens řekla, že to nepomůže, že to naopak póry na kůži "ucpe" a kůže pak nemůže dýchat.


Terezka - stáří 1 měsíc

Na šestinedělní prohlídce se nás pediatrička zeptala, jak jsme pochodili na kožním. Popsali jsme celou situaci od toho, že už nás nechtěli ani vzít, že jsme dostali Jarischovu vodu a že to prý nic není. Pediatrička se podivila, že jsme dostali pouze Jarischovu vodu (zdálo se jí to dost málo na to, co měla dcera na obličeji) a předepsala nám opět Leniens v kombinaci s jakousi vodičkou na potírání. Párkrát jsme to potřeli a pak se to začalo samo ztrácet až tam nebylo nic. Aha, byl to ten Kojenecký ekzém, říkali jsme si, samo to ustoupilo, sice ne v 6 týdnech, ale je to pryč.

Hádáte správně, bylo to asi na 14 dní. Přibližně ve věku 2,5 měsíce to na tvářích bylo zas. Na 3-měsíční prohlídce nám už bylo pediatričkou sděleno, ano, je to Atopický ekzém. "Hlavně dlouho kojte", řekla pediatrička a očkování jsme nedostali. Tou dobou si manžel prvně všiml, že se mu zdá, jako by Tereza ve spánku měla tendenci se škrábat. Já mu to odpověděla, že to je nesmysl, copak se takhle malé miminko umí vědomě podrbat? Za pár dní jsem už věděla, ano, UMÍ, bohužel. A jeli jsme znovu na kožní. Paní doktorka na kožním opět ujišťovala, že až se změní počasí, až trošku vykoukne sluníčko, atd. bude vše dobré. A že prý se ještě nedá určit, zda to atop je či zda je to stále jen Kojenecký ekzém. Dostali jsme první kortikoidovou mast, ADVANTAN a na promazávání Excipial LIPOLotion. Po Excipialu jí ložiska výrazně zčervenala a škrábala se o to víc. V noci začínala být neklidná. Tou dobou byla ještě v zavinovačce a snažila se ručičky vysunout a obličejíček si škrábat.


Terezka ve dvou měsících

Začali jsme zjišťovat všechno o této nemoci, zkoušeli postupně toto:

Homeopatika - nejdříve jsme se dostali k homeopatičce v blízkosti bydliště. Nezapůsobilo na nás dobře, když chtěla dávat ani ne 3-měsíčnímu miminku léky, čekali jsme, že se Atop dá léčit "přes" kojení. Tzn., že léky bere maminka a mimi je vypije v jejím mléku. Celá návštěva nám připadala trochu podivná, manžel byl znechucen hygienou. Paní doktorka totiž vzala jakési zkumavky pochybné čistoty a do těch neumytýma rukama nandala ty cukříky. Manžel prohlásil, no kdyby to byly léky pro mne, tak bych to snědl, ale dávat to tomu miminku??? Navíc to měla vycucat, což jsem si nedovedla představit : -(((Jediné, co jsem si uměla představit bylo, že jí to v krčku zaskočí a bude se dusit. Tím jsme tady skončili…

Další návštěva u homeopatů byla v jednom centru homeopatie. Byla jsem s dcerou objednána na určitou hodinu, s 4-měsíčním miminem nás vzali "již" po hodinovém čekání a k ničemu to nebylo. Lékařka sice dala léky pro kojící maminku, ovšem zároveň mi sdělila, co všechno nesmím jíst a co bych naopak neměla vynechat. Doporučila luštěniny (snad aby Terezka měla navíc problémy s nadýmáním)!!!! Tím jsme skončili i tady…..

Ve věku kolem 4 měsíců jsem se přes server www.rodina.cz seznámila s maminkou malé Magdalénky a začalo mi hodně pomáhat, že si mohu s někým o našem problému pohovořit. Začala jsem Terezce připravovat večerní koupele z pšeničných otrub, které mi ochotně přivezla Magdalénčina maminka.


Takhle to dopadlo po jedné noci (ve 4 měsících), kdy si Terezka do krve rozškrábala místo pod krkem.

V 5.měsíci Terezku čekalo první vyšetření na alergologii. Pan doktor se poptal po alergii v rodině (manželovi se alergie projevila asi ve 32 letech a to pylovou alergií, já mám alergii na ajatin a na náplast). Terezce byly udělány krevní testy, zde byla alergie potvrzena. Dále byly dělány testy na domácí prach (roztoče) a plísně. Oba testy vyšly negativně. Dále jsme v tomto měsíci vyzkoušeli péči nového kožního lékaře v centru Prahy (Sanatorium ve Štěpánské ulici), zde jsme opět byli lehce rozladění…. Lékař neměl v ordinaci ani místo na rozbalení miminka:-( Odešli jsme s dělanou kortikoidní mastí :-( a s olejem Oilatum do koupele.


Terezka v 5 měsících při jednom nočním probuzení kvůli neustálému svědění. Podívejte se na fotografii pozorně, poznáte stránky tohoto serveru :- ))) Terezka má na rukách ponožky, aby se v noci nesvědila - to jsou ty zelené proužky.

6. měsíc - ekzém je již na celém tělíčku, i na zádíčkách, kde se kůže až do teď držela čistá. Vše je suché, červené, a velmi, velmi svědivé.


Terezka v půli roce. Váha při plném kojení 7020g.

M A G D A L E N K A z Kladna

Dny doma po návratu z porodnice vesele utíkaly. Mája přibírala váhu sice pomaličku, ale stálým tempem, byla hodná, klidná, dny prospala - noci byly vojenské cvičení a jsou dodnes a nic nenasvědčovalo tomu, že by se nám na paty přilepil takový prevít jako ekzém….

Jednoho dne, to bylo malé asi 2,5 měsíce, se jí na obličeji objevily pupínky….takové divné, praskaly, tekla z nich tekutina a já tedy popadla "chytrou knihu" kde úplně stejně popisovali potničky.

" Aha!" řekla jsem si " tak potničky !!!"


začalo to pupínky na obličeji…..

Podle knihy jsem Magdalence omývala tváře chladnou vodou a ty se trochu zklidnily a vyčistily. Nicméně puchýřky nezmizely docela. Asi za týden se milé potničky po jediné noci rozšířily na celý hrudníček a udělaly se praskliny v podpaží a za oušky do živého, přesně ve zlomu kůže….to mě dožralo! "Sakra, malou nijak nenavlíkám, je říjen, kde by vzala potničky!!!" Strčila jsem milou Máju do kočáru a jela k doktorce. Paní doktorka ji prohlédla a povídá:" Dám vám dvě mastičky, jednu bílou na promazávání a druhou takovou tuhou a tou jí mazejte jen ta místa s vyrážkou." V lékárně jsem nafasovala kelímek s bílou mastičkou ( Ambiderman), dále tuhou mastičku ( až o 14 dní později jsem zjistila, že je to prokletý Hydrokortizon) a láhev Jarišové vody. Po týdnu na kontrole mi bylo řečeno mazat jen půlku hrudníčku a druhý den tu druhou…to už mi začínalo být divné a rozhodla jsem se, že na ty

" potničky" vyzraju. Až doposud mi totiž nikdo neřekl, že máme ekzém. Nuže, sedla jsem ke knihám a počítači a ještě ten večer jsem měla jasno- ATOP!!!

Hydrokortizon letěl do koše a začalo období zatím neukončeného boje. Když si dnes vzpomenu, že mě nikdo nevaroval co to mám v ruce za mast a jak se má správně užívat….jímá mě vztek. Ekzém se nejvíc držel na tvářích, hrudníku, krku a za ušima. Nejhorší bylo, že neustále mokval, schnul, praskal a mokval, schnul a praskal…. Ale ještě pořád to šlo, neuměla se totiž drbat. Jakmile se to naučila začala jsem zkoušet cokoli, co by v tom zabránilo, rukavičky, ponožky podkolenky…..nakonec se osvědčily jako pytlíky zavázané rukávky od overálků, ráno si chtěla v postýlce hrát a to by jí zašité rukávky ( doporučení knih a lékařky) nedovolovaly. Jenže ani to netrvalo věčně, jelikož kolem jednoho roku se naučila ruku vsunout dovnitř pyžámka a vesele se po nocích " rvala " na hrudníku a všude kam dosáhla.

Za pomoci internetu jsem vyhledala snad všechny možné léky a masti volně prodejné ( moc mi pomohly stránky: www.lékarna.cz , www.Leky.cz, www.google.com , www.alergia.cz a www.medicina.cz ) ale marně. Byly to tyto: Excipial mast, Žindavová mast od Popova, Petrolejová mastička, koupel Linola Fett, Balneum Hermal plus, Balmandol, Infadolan mast, řepíkové a heřmánkové koupele, jarišova voda, tekutý pudr, Ambiderman, Meduňkový olej od Ryoru, Modrá Indulona, Měsíčková Indulona, koupel v pšeničných otrubách, …a snad je to vše.

Ve stejné době s objevením se ekzému se k nám přidaly ještě problémy s kyčlemi a kvůli nedostatečné abdukci ( rozevření nožek do stran) kyčelních kloubů jsme dostaly dečku. Pod ní se to parádně potilo a ekzém jen kvetl. Nějaký chytrák ji totiž vyrobil potaženou igelitem, zřejmě v dobré víře, ale nám uškodila. Igelit jsem z milé dečky vypreparovala a bylo to hned o poznání lepší…:c)))


4,5 měsíce - jedna z mála klidnějších chvil - ekzém jen na tvářích, navíc dečka na špatnou abdukci kyčliček…

Přešla zima, byl únor 2001 a Majdě půl roku. Tedy 3 měsíce s ekzémem….Přes den to šlo, hrály jsme si a na ekzém se občas dalo i zapomenout, většinu času jsme stejně byly venku a to jí dělalo dobře na bolavé tvářičky, které se v chladnu zklidnily.O nocích jsem se zmínila, stejně jako dnes se budila 2-3 za noc. Stále jsem kojila a okolo nového roku jsme vyzkoušely ovocné šťávy a rýžovou kaši do lahve k večeři, to proto, že Mája byla maličká a skoro nepřibývala ( v půli roce 5,9 kg). Dnes již vím, že to k ničemu nebylo, protože váha se ani tak nehnula. K ostatním léčebným kůrám jsem připojila ještě koupele z odvaru pšeničných otrub - denně, ekzém se stabilizoval, byl suchý, svědivý, ale hlavně přestal mokvat. Účinek se ale dostavil až kolem 14 dnů provádění koupelí.

Také jsem poznala moji milou spolutvůrkyni těchto článků Miladu s Terezkou z Roztok a najednou jsme na to byly dvě….:c))) Jak prima pocit!


Téměř půlroční Majda s parádní medailí na tváři….. a bude hůř…

Máte také dítě s ekzémem? Pamatujete si průběh ekzému v prvních 6 měsících Vašeho dítěte? Napište své zkušenosti pro ostatní rodiče, prosím, ZDE.

Názory k článku (106 názorů)
Atopický ekzém - zkušenosti Blanka 37 let, kluci 12 a 8 9.10.2001 9:12
*Re: Atopický ekzém - zkušenosti Mirka, Anicka11m 9.10.2001 21:0
**Re: Atopický ekzém - zkušenosti Blanka 37 let, kluci 12 a 8 let 10.10.2001 9:23
***Re: Atopický ekzém - zkušenosti Mirka, Anicka 11m 10.10.2001 20:14
***Re: Atopický ekzém - zkušenosti Lenka C. 4.11.2001 7:40
****Re: Atopický ekzém - zkušenosti Radek 19.12.2004 14:29
**Re: Atopický ekzém - zkušenosti Lenka C. 4.11.2001 8:25
**Re: Atopický ekzém - zkušenosti Zdena Frohlihová , dcera 14 a syn 11 let 16.2.2004 12:12
***Re: Atopický ekzém - zkušenosti *Jitu* 16.2.2004 13:19
****Re: Atopický ekzém - zkušenosti Daniela,syn 2 roky a 6 let 18.2.2004 22:35
*****Re: Atopický ekzém - zkušenost... Monika 19.2.2004 21:40
******Re: Atopický ekzém - zkušeno... Ori, 3 děti 20.2.2004 8:21
******Re: Atopický ekzém - zkušeno... Daniela 20.2.2004 19:21
*******Re: Atopický ekzém - zkuše... Daniela 20.2.2004 19:50
*******Re: Atopický ekzém - zkuše... ...neviditelná... 20.2.2004 20:49
*****Re: Atopický ekzém - zkušenost... hana hanzlikova 2 roky a 7 mesicu dcerka 1.7.2015 19:23
**Re: Atopický ekzém - zkušenosti Božena 6.3.2007 16:6
*Re: Atopický ekzém - zkušenosti Michaela 34let, 2 děti 10.10.2001 9:20
*Re: Atopický ekzém - zkušenosti s Gold... Anka 10.10.2001 21:33
**Re: Atopický ekzém - zkušenosti s Go... Marcela 19.1.2005 20:33
*prosím o radu _ děťátko 5,5 měsíce Denisa, syn Ondrášek 5,5 měsíce 18.1.2007 18:3
*Re: Atopický ekzém - zkušenosti Jana 7.5.2009 13:7
**Re: Atopický ekzém - zkušenosti jana,syn,dcera 7.5.2009 22:44
"Náš život s ekzémem a s tím ostatním" Michaela s 20 měsíční Michalkou 10.10.2001 22:36
*Re: Atopický ekzem - zkušenosti Blanka , dva kluci 11.10.2001 10:14
Atopický ekzém Andrea, syn Filip 8.5 měs. 11.10.2001 15:5
*Re: Atopický ekzém Milada, dcera 11m, syn 5,5 roku 11.10.2001 15:55
Další pokus zdolat ekzém Helča 27, Magdalenka 14m 13.10.2001 13:1
ekzém T.Holoubková, dnes už babička 16.10.2001 9:0
Atopicky ekzém a pšeničné otruby Dáša, syn 3 měsíce 24.10.2001 20:16
*Re: Atopicky ekzém a pšeničné otruby Helča 27 a Magdí 15m 25.10.2001 20:49
**Re: Atopicky ekzém a pšeničné otruby Dáša, syn 3m 2.11.2001 20:1
**Re: Pšeničné otruby Jirina 18.8.2004 13:47
**Re: Atopicky ekzém a pšeničné otruby Zuzana Zoňová 25.4.2008 18:40
**Re: Atopicky ekzém a pšeničné otruby Zuzana Zoňová 25.4.2008 18:40
*Co nám pomohlo (? )na ekzem Laďka Horová, dcera 6měsíců., syn 3 roky 12.5.2007 13:55
**Re: Co nám pomohlo (? )na ekzem Pavla,dcera ELiška-atopický exzem 19.6.2007 11:42
***Re: Co nám pomohlo (? )na ekzem Katka 19.6.2007 14:8
****Re: Co nám pomohlo (? )na ekzem gábina černá, 2 malé děti 19.6.2007 14:15
*****Missiva Katka 19.6.2007 14:35
******Re: Missiva gábina černá, 2 malé děti 19.6.2007 15:27
******Re: Missiva Kackuli 19.6.2007 17:54
*******Re: Missiva Katka 19.6.2007 18:50
********Re: Missiva gábina černá, 2 malé děti 19.6.2007 21:36
********Re: Missiva Countrylady 6.5.2011 15:9
******Re: Missiva Monika dvě děti 19.6.2007 23:13
*******Re: Missiva gábina černá, 2 malé děti 20.6.2007 8:41
*******Re: Missiva Kackuli 20.6.2007 9:22
********Re: Missiva Jana + Vojta 7/2006 21.6.2007 12:28
*********Re: Missiva gábina černá, 2 malé děti 21.6.2007 12:35
*********Missiva Kackuli 21.6.2007 14:31
**********Re: Missiva Kackuli 21.6.2007 15:5
******Re: Missiva Countrylady 6.5.2011 15:0
***Re: Co nám pomohlo (? )na ekzem gábina černá, 2 malé děti 19.6.2007 14:13
*Re: Atopicky ekzém a pšeničné otruby LiTr 2.11.2009 21:3
Atopicky eksem Milada 27, Zuzanka 15 mesicu 24.10.2001 21:31
*Re: Atopicky eksem Helča 27 Magdí 15 m 25.10.2001 20:58
*Re: Atopicky eksem Anna Šujanová, syn atopik už 28 r. 3.5.2006 13:25
*Re: Úporný atopicky eksem Věra Dolistová - dvě vnoučátka 2 + 4 roky 31.8.2007 11:15
**Re: Úporný atopicky eksem gabina 31.8.2007 17:51
***Re: Úporný atopický ekzém Megí 31.8.2007 23:32
****Re: Úporný atopický ekzém Ekaterina 1.9.2007 8:8
*****Re: Úporný atopický ekzém chobotničkaa_Kuba+Tomík 11.5.2008 9:53
******Re: Úporný atopický ekzém Klarisa13 14.5.2008 19:10
Mame exem? brka david 3,5 a timea 5 mes. 24.11.2003 12:37
*Re: Mame exem? Jana Vargová, 2 synovia 21.2.2005 12:14
*Re: Mame exem? Jana Vargová, 2 synovia 21.2.2005 12:15
Moje zkušenost s ekzémem Marcela,Honzík 3roky 21.2.2004 18:16
atopický ekzém Lucka syn12 dcera 5 16.11.2004 15:28
*Re: atopický ekzém ...neviditelná... 16.11.2004 15:59
**Re: atopický ekzém Bára 29.11.2004 19:38
***Re: atopický ekzém ...neviditelná... 29.11.2004 21:55
ekzem mataaa 25.3.2005 12:28
*Re: ekzem Yasminka 11.6.2005 13:18
ekzem patricie 8.7.2005 22:54
*Re: ekzem Romana a syn Adamek 6 mesicu 17.8.2005 11:6
snad to maminkám a miminkům s AE pomůže Lenka a Románek 21.10.2006 10:28
*Re: snad to maminkám a miminkům s AE ... Markéta, 2 malé děti 1.11.2006 15:1
*Je třeba to řešit komplexně aneb bojuj... Vera + Magda 3M 16.6.2007 15:31
**Re: Je třeba to řešit komplexně aneb... Jana,Kuba 8 měs 24.11.2007 15:33
eksem iva 2deti 10.2.2007 14:26
*Ekzém - co nám pomohlo!!!! Jana s malou Káčen 12.3.2007 10:7
**Re: Ekzém - co nám pomohlo!!!! Erika, syn Filip, 6 měsíců 18.4.2007 10:45
***Re: Ekzém - co nám pomohlo!!!! jana Magetová,vnuk 16.5.2007 22:56
***Re: Ekzém - co nám pomohlo!!!! jana Magetová,vnuk 16.5.2007 22:56
***Re: Ekzém - co nám pomohlo!!!! jana Magetová,vnuk 16.5.2007 22:56
**Re: Ekzém - co nám pomohlo!!!! zelvička 3.1.2009 22:30
16 let nic nepomohlo verunka 23.3.2007 21:8
Koupele z otrub - co s hlavičkou??? Ilona, Madla 4měsíce 7.5.2007 20:13
*Re: Koupele z otrub - co s hlavičkou??... Iva 8.5.2007 9:41
ekzém Jarmila 19.8.2007 18:52
Co dělat? Helena, kluk 2 roky 30.8.2007 14:40
mesičkovi děcky olejiček vasek kysela 3 deti 26.9.2008 12:20
hledání zelvička 3.1.2009 22:37
*Re: hledání Haisík 21.1.2009 20:37
**Re: hledání kate z. 17.8.2012 14:41
Toaletní vlhčené ubrousky - POZOR ! Jana  16.3.2009 14:22
*Re: Toaletní vlhčené ubrousky - POZOR ... ...neviditelná... 16.3.2009 15:15
**Re: Toaletní vlhčené ubrousky - POZO... Pole levandulové 16.3.2009 15:18
**Re: Toaletní vlhčené ubrousky - POZO... Tulka 16.3.2009 15:21
je to boj Vlasta - 1rok syn,3.roky dcera 4.3.2010 22:0
*Re: je to boj Rayan 19.5.2011 15:6
**Re: je to boj Lenka a Kubík 4 roky 21.3.2012 21:22
***Re: je to boj M. Nováková 9.12.2012 18:54
Atop.exem Michaela Fusková 31.3.2010 21:9
*Re: Atop.exem tupejmanka 28.9.2010 20:3
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.