tisk-hlavicka

Jak se žije maminkám v Číně 1 - Narození dítěte

25.9.2001 Li, Jing a Zuzana Dostálová, USA, Texas 1 názor

Vyprávění dvou mladých žen, Jing a Li, o rodinných tradicích Říše Středu.

Vědecké centrum University Texas v San Antoniu, kde jsem třetím rokem zaměstnána, je pracoviště vskutku mezinárodní, odvažuji se odhadnout, že rodilí Američané v něm tvoří zanedbatelnou menšinu. A to je skvělá příležitost dobře poznat lidí že všech koutů celého světa a slyšet naprosto autentická vyprávění o tom, jak se v té které zemi žije.Li a Jing přejí serveru Rodina hodne štěstí!

Před několika týdny se moje čínská spolupracovnice Jing rozhovořila o narození jejího dnes již osmiletého syna. Nejtěžší pro ní prý bylo to, že byla celý po porodu následující měsíc připoutána na lůžko bez možnosti vstát byť jen na krátkou chvíli. Samozřejmě, že jsem se hned vyptávala, jaké porodní komplikace nebo onemocnění že to chudák prodělala a odpověď pro mne byla opravdu nečekaná: Jing byla v průběhu těhotenství i po porodu zcela zdravá. Žádné komplikace ji ani jejího syna nepostihly. Zůstat celý měsíc ležet bez hnutí, nevyčistit si po tu dlouhou dobu zuby, nevětrat a nemýt se, to vše ji velí stará čínská tradice. A nejen to! Po dobu jednoho měsíce nejíst žádné ovoce ani zeleninu, pít horkou vodu a za těch třicet dní skonzumovat neuvěřitelných devadesát vajec! A kdo si myslíte, že v rodinách na dodržování tohoto prastarého zvyku dohlíží? Hádejte! No přeci tchyně! A k tomu musím dodat, že Jing a její manžel jsou oba vysokoškolsky vzdělání lidé, kteří již roky pracují na universitní půdě jako vědečtí asistenti.


Tak to, co má právě Liina holčička na hlavě, směli dříve nosit pouze císařové...

Tao, staročínsky spis, krásný k poslechu i zamyšlení, vyjímečný tím, kolikrát se odvolává na ženství, mateřství, bezmocnost dětství..... Podstata světa je v Taoismu ženského rodu, stejně jako většina těch, kdo čtou tenhle server, tak jsem pro nás vybrala pár citátů:

Počátku světa říkám Matka světa
Kdo nalézá svou matku
poznává své dětství
Kdo poznává své dětství
Přimyká se tím úžeji k matce
A je po celý život v bezpečí

Kdo vidí drobné, vidí jasně
Kdo si zachovává svou měkkost, je silný
Kdo používá vnějšího světla, aby se vrátil k vnitřnímu jasu
Je uchráněn všeho nebezpečí
Tomu se říká zdědit věčně

Názory k článku (1 názorů)
Cinske maminky Tana, 2deti 25.9.2001 23:50
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.