tisk-hlavicka

Stará a nová sláva amerických Karlových Var

11.5.2001 Souradová Věra 2 názory

To, že my bydlíme právě tady, je sice náhoda, ale Carlsbad jsem si vybrala z okolí San Diega vědomě.


Na mape jste si jiste vsimli, ze lezi primo na brehu Ticheho oceanu. Ma prekrasne pisecne i oblazkove plaze. A puvabne male mineralni lazne, ktere jsou tak rikajic v ceskych rukou. Nejdrive se ale podivejte na mapku. Abyste si trosku udelali predstavu o idealni poloze Karlovych Var na jihu Kalifornie:

V tom prvnim kolecku do 30 mil ( tedy tak pul hodinu jizdy autem) je mimo San Diega a jeho proslule Zoologicke zahrady, take Sea World a Wild Animal Park (jakesi safari, kde se zviratum velmi dobre zije) je i San Juan Capistrano. Jedna z nejhezcich misii v rade 21, ktere se tahnou po El Camino Real ( kralovske ceste) od San Diega az k San Fracisku. Tahle je znama hlavne tim, ze do ni priletaji pravidelne na sv.Josefa vlastovky, a odletaji v polovine rijna. Jako nacasovane. A v okoli teto mise se take roji motyli monarchove.

V kolecku do 60 mil (takze jste na miste tak za hodinku ) je Disneyland a predmesti Los Angeles a jeho nejlepsi plaze, poust s katusy a sukulenty , jako jsou agave s prizviskem Jezisovy stromy, a teplymi prameny v Palm Springs a Mexiko, kam se da, jak jsem uz rekla, ze San Diega dojet tramvaji.


Městská pláž v Karlových Varech

Mestecko, spis vesnicka Carlsbad, melo v dobe, kdy prislo ke svemu jmenu kolem 300 obyvatel. Dnes ma, i kdyz to tak na prvni pohled nevypada 73 tisic obyvatel. A kazdy mesic jich nekolk set pribyva. Ovsem nenechte se tim cislem oklamat. Jeho stred porad vypada jako malicke lazenske mestecko. Jeho "downtown" projdete za par minut. Ten velky pocet obyvatel zije rozhazen po kopcich, v malych uzavrenych komunitach s bazeny a parkovou upravou jako je ta nase.

Ke svemu dnesnimu jmenu prislo mestecko v 80. letch 19. stoleti. Kdyz se v nem v r.1880 usadil vyslouzily namorni kapitan JOHN FRAZIER, puvodem z Karlovych Var a pri kopani studne na svem pozemku narazil na mineralni vodu. Jeji chemicke slozeni pry bylo stejne jako prameny v Karlovych Varech. Jeste se budu muset na podrobnosti zeptat odoborniku. Vsichni vime, ze v Karlovych Varech neni pramen jeden, ale 12 (nepocitaje Becherovku), takze ktery? A vite, ze do proslulych nemeckych laznich Baden Badenu se po leta dovazela karlovarska sul, ktera se sypala do pramenu, aby mely stejny ucinek jako prameny karlovarske? Voda byla mineralni a bublala, ale bez ucinnych soli. Potucek od pramenu se vine celym mesteckem jako ve Varech. Spolecensky zivot v nich kvetl pozdeji i bez soli, kdyz se ve Varech propenovali hlavne sovetsti dustojnici...

V americkych Karlovych Varech nejdrive velkoryse nabizeli mineralni vodu pro osvezeni cestujicim ve vlaku drahy Santa Fe mezi Los Angeles a San Diegem. Pozdeji byla zalozena Spolecnost pro uzivani mineralni vody, byl vystaven hotel se 100 pokoji a vybudovano "nejvejvelkolepejsi sanatorium na popbrezi Pacifiku"... Lazne byly slavne a oblibene. Jezdili se sem lecit a odpocivat vyznacne osobnosti a hvezdy z Los Angeles. V dobe deprese, ve tricatych letech, ale slava lazni pohasla, pramen, ktery potreboval renovaci, opet zmizel a bylo po laznich...

Na zacatku 90 . let se rozhodl karlovarsky rodak, pan Ludvik Grigoras, studnu a pramen znovu vykopat, tedy presneji navrtat, coz se mu padarilo. Prvni porevolucni starosta Karlovych Var a sochar Vaclav Lokvenc vytvoril a daroval mestu bronzovou sochu kapitana Johna Fraziera, ktera ted stoji pred rekostruovanymi laznemi.


Interier dnesnich lazni, ktere vede karlovarak Ludvik Grigoras.

Mineralka zase tece. Prodava se v lahvich i ve velkem a muzete se v ni vykoupat, nechat si udelat masaz, dat o sebe pecovat. Takove denni spa...lazne na jedno odpoledne. Ty jsou v Americe velice popularni. Americane do lazni, jak to zname z Evropy moc nejezdi. Pracuji, nemaji cas, pokladna to neplati. Ale "vypnout" na jedno odpoledne, nechat se opecovavat, udelat neco pro svoje telo i dusi, to je neco pro ne.


Mineralni voda na nadrazi pro osvezeni cestujicich.

A tak jsou male "ceske" lazne velmi oblibene. Sama jsem je jeste nevyzkousela, ale moje pritelkyne Eva, ktera zije ve Svycarsku, byla pri sve navsteve s peci a masazi spokojena. Az sama vyzkousim Cleopatrinu ci Gladiorskou masaz, tak Vam o tom napisu.


Obed s cernou kosatkou (killerwall). Takhle blizko k nim muzete byt v Sea World. Doslova s nimi poobedovat. Take "vymozenost polohy Karlovych Var.

To, ze my bydlime prave tady, je sice nahoda, ale Carlsbad jsem si vybrala z okoli San Diega vedome. Kdyz uz tady misto s takovym jmenem a takovou tradici je, tak jsme zkouseli hledat dum v jeho okoli. A protoze se tu ted velmi stavi, jsou tu velmi dobre skoly, mesto je zname tim, ze hodne dela pro rodiny s detmi, ma nadherne a dobre vybavene parky, navic tak blizko oceanu nepotrebujete klimatizacni zarizeni, nebylo opravdu lepsiho mista a tak vam ted muzu psat z Karlovych Varu....

Názory k článku (2 názorů)
díky za krásné příspěvky Viki 17.5.2001 13:44
Re: Ke článku: Stará a nová sláva americ... Vera S., Clarisska uz 5 let 20.5.2001 23:12




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.