tisk-hlavicka

V USA se testuje lék na rýmu

2.7.1999 Děti a my Portál

Většinu onemocnění horních cest dýchacích způsobují rhinoviry.

Většinu onemocnění horních cest dýchacích způsobují rhinoviry. Těchto organismů je známo více než 100 druhů. Nová očkovací látka, kterou testují v USA, by měla být účinná proti 48 z nich. Její fungování je podobné tomu, jak působí léčiva proti HIV, jen má jiný cíl. Tímto cílem je enzym 3C proteáza, který je pro virus důležitý při množení a šíření v těle. Přesněji řečeno v nose, protože tudy virus do těla vniká a odtud se většinou šíří.

Základem vakcíny je látka s pracovním označením AC7088, která v laboratorních podmínkách 3C proteázu inaktivuje. Protože rýmou trpí pouze lidé a šimpanzi, byly zatím provedeny testy právě na šimpanzích. Tyto neprokázaly žádné nežádoucí účinky léčiva.

V první fázi klinického zkoušení byla účinná látka aplikována nosním sprejem zdravým dobrovolníkům. Dále bude sledováno působení rozdílných dávek po dobu jednoho týdne. V další části pak bude ověřena účinnost léčiva u osob vystavených virům způsobujícím rýmu. Odborníci dodávají, že rhinoviry jsou jednodušší než virus HIV. Proto by v boji proti nim měla stačit jediná látka. Doufejme, že vědci uspějí – tytam by byly kapičky u nosu a věčné popotahování!

(MAFS)

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.