tisk-hlavicka

Jaké motivy povlečení jsou IN?

1.8.2022 Komerční sdělení

Staré povlečení máte seprané, možná už na něm skoro není vidět původní motiv. Možná už ani nejde pořádně zapínat. Nebo si chcete jen udělat a pořídit si do ložnice něco pěkného?

V každém případě určitě přemýšlíte, jaké motivy povlečení jsou dneska IN.

Povlečení ovlivňuje kvalitu spánku

Naše tělo se bez spánku neobejde. Přes den toho musí tolik zvládnout, že je večer unavené a těší se na zasloužený odpočinek. Víte, že spánkem strávíme až třetinu našeho života? To je docela dlouhá doba, že? Náš organismus si ale takový relax zaslouží.

No, ale aby to byl opravdu relax, musí k tomu mít dobře nastavené podmínky. Postel by měla být na klidném místě, kde vás nikdo a nic nebude rušit. Ideálně mimo dosah televize. Na posteli má své místo kvalitní matrace opatřená prostěradlem a peřina s polštářem, obojí oblečené do příjemného a oku lahodícího povlečení.

Ano, i na takových drobnostech, jako je povlečení a prostěradlo, záleží. Obojí je v těsném kontaktu s pokožkou, nesmí ji dráždit. Zároveň musí být prodyšné a od těla odvádět pot. Kdo by se také v noci chtěl koupat ve vlastním potu?

Jak by mělo vypadat to pravé povlečení?

  • Povlečení by mělo být příjemné na dotek i na pohled.
  • Nesmí klouzat, elektrizovat vlasy.
  • Při jeho výběru je třeba se zaměřit na materiál. Dáte přednost klasické bavlně, která snese i vysoké teploty praní a žehlení, příjemnému bavlněnému saténu, hřejivému flanelu, nebo praktickému krepu, který se nežehlí?
  • Dobře byste měli zvolit i rozměry povlečení, které by měly korespondovat s polštářem a dekou. Není nic horšího, než když se deka do povlaku nevejde a shlukuje se v jednom místě, nebo když spíte jen pod povlakem, protože deka je menší a cestuje v něm. Standardem je velikost 70 x 90 cm pro polštář a 140 x 200 cm pro peřinu na jednolůžko, na trhu ale najdete i prodloužené povlečení o délce 220 cm nebo francouzské povlečení pro dva (200 x 200 cm, 220 x 200 cm nebo 240 x 200 cm).
  • Jakému zapínání dáte přednost? Zakládací povlečení a zapínání na knoflíky má dnes velkou konkurenci v zipovém zapínání.

A co ty motivy?

Dalším parametrem, na který byste se při výběru povlečení měli zaměřit, jsou jeho motivy. Barvu povlečení je dobré zvolit tak, aby vás uklidňovala a odnesla do pohádkové říše snů, no ale přece nebudete mít jen jednobarevné povlečení.

Oblíbené jsou různé kytičky, proužky, kolečka, geometrické vzory a lístky, děti zase dávají přednost svým oblíbeným pohádkovým hrdinům.

Zvláštní kategorií je vánoční povlečení, na které sice dojde v mnoha domácnostech jen jednou za rok, perfektně ale dotvoří ono pověstné kouzlo Vánoc. Navodí tu pravou atmosféru i ve vaší ložnici, vsadit můžete na motiv hvězdiček, sobů, stromečků i ozdobiček.

Jaké povlečení si na letošní Vánoce pořídíte vy?
Vyhledávání článků podle věku