tisk-hlavicka

Jakou barvu použít na plastové modely?

3.8.2022 Komerční sdělení

Nejčastěji v první fázi svého modelářského hobby života se sami sebe ptáte: „Jaké barvy mohu použít na tento plastový model?“

„Mám použít akrylové barvy, emailové barvy nebo spreje?"Jak se tyto barvy od sebe liší?"

Modelářské barvy, které se nejčastěji používají, jsou tyto:

  • Akryly
  • Emailové barvy
  • Barvy ve spreji

Každý z těchto typů barev má jedinečné vlastnosti a do značné míry se od sebe liší, pokud jde o jejich použití, schnoucí vlastnosti a (občas) i jejich povrchovou úpravu. Podívejme se podrobně na každý z těchto typů nátěrů.

AKRYLOVÉ BARVY

Akrylové barvy jsou vodou ředitelné barvy, které se obvykle vymývají vodou. Akrylová modelovací barva je standardní preferovanou volbou pro téměř všechny modelářské nadšence. Jsou to také nejvíce doporučené barvy pro začátečníky. Nejsnáze se s nimi pracuje, rychle schnou a lze je snadno ředit smícháním s vodou. Akrylové barvy nemají silný zápach, takže jsou obzvláště vhodné pro použití v ne příliš dobře větraných prostorách nebo dokonce kolem dětí.

EMAILOVÉ BARVY

 Emailové barvy jsou barvy na olejové bázi a jsou tradičnější variantou, protože existují již velmi dlouhou dobu. Poskytují lepší krytí barev spolu s hladším povrchem ve srovnání s akrylovými. Nevýhodou je, že kvůli úrovni poddajnosti mají tendenci neschnout tak rychle jako akrylové barvy a také mají silný zápach. Zápach je způsoben terpentýnovým základem, ale i přes to je stále velmi oblíbenou variantou. Jsou nevhodné pro děti do 8 let.

Při používání emailů je třeba pamatovat na jednu věc – tyto barvy nelze míchat s vodou, místo toho jsou k dispozici speciální ředidla smaltu, která lze použít k namíchání emailové barvy a také k čištění štětců.

BARVY VE SPREJI

Barvy ve spreji mají různé báze, které jsou závislé od výrobce a receptury. Jsou buďto syntetického původu (laky) nebo na vodní bázi, které jsoušetrné k životnímu prostředí. Vyznačují se také tím, že téměř nezapáchají. Jsou velmi žádané, zejména kvůli airbrushingu. Jejich výhodou je vysoká kryvost a rychle schnutí.

MÍCHÁNÍ BAREV

Pokud při malování na plastové modely přemýšlíte, zda je můžete smíchat nebo použít na sebe, pak odpověď zní ANO, můžete! I když můžete použít 3 typy barev společně na jednom modelu, musíte tak činit s mimořádnou opatrností a zajistit, aby každá vrstva barvy nejprve úplně zaschla, než se ji pokusíte natřít jinou.

Nyní, když lépe rozumíte základům typů modelovacích barev, zbývá si jen vybrat svůj oblíbený plastový model a namalovat a upravit jej tak, aby vypadal přesně tak, jak chcete!
Vyhledávání článků podle věku