tisk-hlavicka

Jaké jsou vyhlídky pro koupi vlastního bydlení v roce 2022?

29.11.2021 Komerční sdělení

Mnoho dnešních rodin žije v podnájmu, pro svoje děti by si ale rodiče přáli něco úplně jiného.

Domeček se zahrádkou, kde si děti budou moci hrát, vy budete sedět na terase a užívat si těch krásných chvil. Taky se v tom vidíte? Dost možná přemýšlíte, jak podnájem, jehož cena není zrovna malá, vyměnit za vlastní bydlení a tenhle sen proměnit ve skutečnost.

Možná vás uklidní, že v tom nejste sami. Podobné otázky si kladou i jiné rodiny nebo ti, kdo bydlí s kamarády v pronajatém bytě, případně stále u rodičů. Na to, aby si pořídili vlastní , nemají dostatek financí. Kdo by taky našetřil na nový byt nebo dům, když to není tak dlouho, co začal být ekonomicky aktivní, a navíc ještě třeba s malým dítětem? Východiskem tak může být hypotéka na byt nebo dům.

Hypotéka je dnes běžnou cestou k vlastnímu bydlení

Hypotékou rozumíme dlouhodobý úvěr, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti určené k bydlení. Banka se zástavou chrání pro případ, kdy by dlužník nebyl schopen úvěr splácet. Uzavírá se na desítky let standardem jsou třeba hypotéky To je poměrně dlouhá doba, po kterou se z rozpočtu ukrajují tisíce korun.

Když ale splátku srovnáte s nájmem, moc velký rozdíl vám nevyjde. Ceny nájmů stále rostou, hypotéky se do nedávna daly sehnat za velmi výhodných podmínek. Úroková sazba byla i pod 2 %. Navíc je třeba si říct, že když zainvestujete do vlastního bydlení, časem bude byt nebo dům váš a vy se budete pyšnit několikamilionovou nemovitostí.

Dneska je to ale jinak. ČNB před pár dny šokovala celou širokou veřejnost, včetně ekonomů, a základní úrokovou sazbu navýšila o 1,25 procentního bodu na 2,75. Na to musely reagovat i banky poskytující hypoteční úvěry, takže levným hypotékám, dá se říct, odzvonilo.

Ke zvyšování úrokových sazeb bude docházet i nadále, v závěru roku mohou atakovat Je tak jasné, že vzroste zájem o nájemní bydlení a poptávka po hypotékách se sníží. To se ostatně ukazuje už nyní, zájem začal postupně upadat už v létě, kdy sazby začaly růst.

Jaký je výhled pro rok 2022?

Sazby hypoték rostou a financování vlastního bydlení se tak prodraží jak novým žadatelům o úvěr, tak těm, kterým končí sjednaná doba fixace. To je jasné už dnes. Za růst úrokových sazeb může hlavně inflace, která v posledních týdnech a měsících zrychlila a ČNB na to musela zareagovat.

Nyní se ještě dá sehnat hypotéka se sazbou jde ale o úplně poslední takové hypotéky, nabízí je jen pár bank. I ty budou muset brzy srovnat krok s konkurencí, takže kdo o hypotéce vážně uvažuje, má poslední šanci.

Náš tip: Podívejte se na nejvýhodnější aktuální nabídky na trhu hypoték prostřednictvím online hypoteční kalkulačky.

Další zdražování hypotečních úvěrů se dá očekávat i nadále, poptávku po vlastním bydlení bude ovlivňovat jak výše úrokových sazeb, tak vývoj cen nemovitostí a fakt, zda banky půjdou cestou nižšího počtu hypoték s odpovídajícím výnosem, nebo zase budou prodávat hypotéky s hraniční marží.

Obchodní ředitelka online sjednávače hypoték hyponamiru.cz, Veronika Hegrová k tomu dodává:

„Úročení hypoték se bude i nadále odvíjet od kroků centrální banky. Nastavení úrokových sazeb u hypoték ovlivní i to, pro jak početnou skupinu zájemců o vlastní bydlení budou hypotéky hůře dostupné. Pokud bude chtít banka zacílit i na tuto skupinu, bude muset přijít například se zvýhodněnými úrokovými akcemi nebo jinou zajímavou nabídkou.“
Vyhledávání článků podle věku