tisk-hlavicka

Elektrický invalidní vozík vám může usnadnit život

30.3.2021 Komerční sdělení

Když vám štěstí zas tolik nepřeje a vy ke svému životu potřebujete invalidní vozík, proč si to všechno aspoň trochu neusnadnit? Mechanický vozík je fajn, ale elektrický vám život může přeci jen o něco víc zjednodušit. Jediná potíž je v tom, že na elektrický vozík na pojišťovnu nemá nárok každý.

Kdo může získat elektrický vozík na pojišťovnu?

Elektrický invalidní vozík je určen dětem, dospělým i seniorům s omezenou pohyblivostí a také tělesně postiženým osobám. Všem může usnadnit život, umožní jim bezpečný a komfortní pohyb. Mezi jeho přednosti mimo jiné patří:

  • Výškově a úhlově nastavitelné opěrky nohou
  • Sklopná opěradla
  • Nastavitelné opěrky hlavy
  • Skladovací koše a další výbava

Ačkoli dokáže hodně pomoci se soběstačností a nezávislostí a zlepšuje kvalitu života, nemá na něj nárok každý, kdo má ztíženou pohyblivost.

Mezi podmínky pro přidělení elektrického invalidního vozíku patří kromě toho, že vám jej musí předepsat odborný lékař z rehabilitace, neurologie, ortopedie nebo internista. O přidělení pak na základě žádosti rozhoduje revizní lékař zdravotní pojišťovny. Jaké jsou další podmínky?

  • Osoba, které má být vozík přidělen, musí mít zachovanou schopnost bezpečně vozík ovládat.
  • Vozík může lékař předepsat osobám s postižením obou dolních končetin, znemožňující samostatný pohyb v kombinaci s postižením horních končetin nebo osobám s postižením obou dolních končetin při kombinaci se závažným chronickým onemocněním, které nedovoluje zvýšit fyzickou zátěž, kterou je i ovládání mechanického vozíku.
  • Součástí žádosti pak musí být i jednoznačné vyjádření odborných lékařů, že je pacient schopen elektrický vozíček ovládat a že také splňuje další kritéria (doložená psychologickým a očním vyšetřením).

Víte, že na elektrický invalidní vozík nepotřebujete řidičské oprávnění, přesto se s ním můžete pohybovat na pozemních komunikacích?

Co dělat, když vám pojišťovna elektrický vozík nepřidělí, nebo na něj prostě nemáte nárok?

Jedinou cestou je v takovém případě pořízení elektrického invalidního vozíčku za vlastní finance. Teď možná namítnete, proč byste to dělali? Peněz není nazbyt a určitě je dokážete využít jinde. Pořízení invalidního vozíčku ze své kapsy má ale celou řadu výhod.

  • Vozíček na pojišťovnu vám pojišťovna může kdykoli odebrat. Když si ho koupíte sami, bude navždy váš, nepřijdete o něj.
  • Vyberete si takový invalidní vozík, který vám perfektně padne a splní všechny vaše požadavky. Nebudete se na něm vrtět, protože vás někde tlačí, bude se vám dobře ovládat.
  • Získáte ho dřív, než když budete čekat, jak se k tomu postaví pojišťovna.

Víte, že správně vybraný vozíček může pozitivně ovlivnit průběh léčby? Když bude pohodlný, vy se budete cítit lépe a projeví se to i na vašem zdravotním stavu. Navíc můžete výběr vozíčku přizpůsobit tomu, kde ho budete nejčastěji používat. Do exteriéru jsou totiž lepší silnější vozíky, do interiéru zase ty malé a obratné.
Vyhledávání článků podle věku