tisk-hlavicka

Půjčky jako z hodiny zeměpisu: Co znamená americká hypotéka nebo čínská půjčka?

31.7.2020 Komerční sdělení

Španělská vesnice, italská domácnost, britský humor… a pak třeba taky americká hypotéka nebo švýcarská půjčka. Čeština je bohatý jazyk, který si občas pomůže i názvy států nebo měst. Pojďte se společně s námi mrknout na finanční produkty, které jako by vypadly z hodin zeměpisu.

Americká hypotéka: Nikdo se neptá, na co ji chcete

Potřebujete si půjčit opravdu hodně peněz, ale nechcete se bance zpovídat z toho, do čeho je investujete? Ať už je chcete na rekonstrukci nemovitosti, nebo třeba na financování studia svého dítka v zahraničí, je to jen a jen vaše věc.

Od podzimu 2018, kdy došlo ke zpřísnění podmínek, za nichž je možné získat klasickou hypotéku, se o tu americkou začínají lidé zajímat víc, než kdy dřív. Pro některé rodiny jde totiž o jediný způsob, jak si zafinancovat vlastní bydlení.

Proč je americkou hypotéku zájem? Kromě toho, že nemusíte sdělovat účel, na který chcete finance vynaložit, je velkou výhodou nižší úrok než u spotřebitelských úvěrů. K dalším plusům patří možnost delšího splácení než u běžného úvěru a jednodušší vyřízení než u klasické hypotéky.

Nicméně pozor na ALE: Tím zásadním je zpravidla vyšší úroková sazba než u klasické hypotéky, dále pak kratší doba fixace, vyšší poplatek za schválení a maximální částka k půjčení. Zákony navíc neumožňují využít daňové úlevy jako běžných hypoték (nicméně i u těch nových bude odpočet úroků nejspíš v budoucnosti zrušený). U americké hypotéky ručíte, stejně jako u té klasické, nemovitostí.

Americkou hypotéku můžete využít na cokoli – třeba i na nákup nového vozu.

Velmi zjednodušeně řečeno je americká hypotéka finančním produktem někde na půli cesty mezi klasickou hypotékou a bezúčelovou půjčkou na cokoli. Se všemi klady i zápory na obou stranách.

Kde se americká hypotéka vzala?

Ve Spojených státech, jak už název napovídá. Tam ji označují jako home equity loan nebo home equity line of credit – to první chápeme jako klasickou hypotéku s předem daným datem splacení, to druhé jako sérii revolvingových úvěrů.

U nás je „americká hypotéka“ jen obecný pojem, nikoli pojmenování konkrétního produktu s konkrétně nastavenými pravidly. Jednotlivé banky si pak produkt upravují podle svých potřeb a s „americkým“ názvem pracují proto, aby bylo zřejmé, že jde o úvěr v řádech statisíců až miliónů na cokoli – od půjčky na auto až po půjčky na rekonstrukci bydlení.

Češi si mohou brát americkou hypotéku od 1. května 2004, a to díky zákonu č. 190/2004 Sb. o dluhopisech, jenž rozšířil definici hypotéky o neúčelový úvěr. V případě americké hypotéky jde tedy o neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí.

Švýcarská, čínská nebo japonská půjčka: Pozor na chytáky, na kterých staví

 

Pozor na neseriózní poskytovala zejména rychlých a malých půjček. Výhodné podmínky půjčky na druhé straně vyvažují až drakonické poplatky z prodlení.

 

Co raději vsadit na jistotu a férovost banky?

Bez výjimky je lepší získat půjčku u banky. Banky totiž žadatele prověřují nikoli proto, aby jim následně škodolibě žádost zamítly, ale aby je nedostávaly do těžko řešitelných finančních situací. Pokud tedy u banky s žádostí o půjčku neuspějete, mělo by to být varování. A jestli peníze skutečně potřebujete, je mnohdy lepší obrátit se na své blízké.

 

Zdroje:

https://www.porovnej24.cz/clanky/americka-hypoteka-se-vyplati

https://www.navigatoruveru.cz/svycarska-pujcka/

https://www.pujckyhned.cz/pujcka/Svycarska-pujcka

https://www.pujckyhned.cz/clanek/cinska-pujcka-prinasi-vysokou-dostupnost

https://www.navigatoruveru.cz/cinska-pujcka/

https://www.pujckyhned.cz/pujcka/Japonska-pujcka

http://nebankovniamerickehypoteky.cz/historie-i-soucasnost-americke-hypoteky/

 
Vyhledávání článků podle věku