tisk-hlavicka

Bojíte se chřipky? Jak ji poznáte? Kdy je lépe navštívit lékaře?

24.2.2020 Komerční sdělení

Ke zvýšenému počtu onemocnění dýchacích cest, tj. nachlazením a chřipkám, dochází obvykle v chladnějším období roku.

Chřipka přichází v epidemiích. Rýma provázená kýcháním a kašlem se vyskytuje po celý rok. Ke zvýšenému počtu onemocnění dýchacích cest, tj. nachlazením a chřipkám, dochází obvykle v chladnějším období roku.

Nachlazení je označením pro mírné virové infekce postihující sliznice horních cest dýchacích. Může být doprovázeno zvýšenou teplotou, projevuje se rýmou, kašlem, pálením v hrdle, někdy i pobolíváním hlavy, kloubů, svalů, malátností. Nachlazení je obvykle lehce probíhající onemocnění. Někdy dochází ke komplikacím – rozšíření infekce například do vedlejších dutin nosních nebo u dětí do středního ucha.

Chřipka (influenza) je nakažlivé virové onemocnění, které postihuje převážně dýchací cesty - dráždivý kašel je jeden z hlavních příznaků. Často převládají výrazné celkové příznaky: horečka, bolesti svalů, kloubů, hlavy. První příznaky se objeví již krátce po nakažení (často za několik hodin, výjimečně až za 3 dny). Viry těžce poškozují sliznici dýchacích cest, a tím usnadňují průnik bakterií i do dolní části dýchacího ústrojí a dochází k rozvoji akutní bronchitidy nebo i zápalu plic.

Akutní bronchitida je zánětlivé onemocnění průdušek, často nasedající na infekce horních cest dýchacích. Projevuje se dráždivým kašlem, který přechází ve vlhký, mírně zvýšenou teplotou, bolestí v krku a chrapotem. Původci nemoci jsou většinou viry, někdy i bakterie. I chřipkové viry mohou vést k akutní bronchitidě.

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plic, nejčastěji bakteriálního původu, projevující se kašlem s hnisavým hlenem, dýchacími potížemi, bolestí na prsou, teplotou a schváceností. Původci onemocnění jsou nejčastěji bakterie, ale může být způsobena i viry a dalšími mikroorganismy.

Proč je důležité vědět, co nemoc způsobuje? Víte, že asi 90 procent infekcí dýchacích cest je způsobeno viry? Virové infekce se neléčí antibiotiky – ta na viry neúčinkují.

Zatímco u bakteriální infekce se uplatňují antibiotika, u virové infekce je léčba zaměřena na zmírnění příznaků nemoci. Při běžných, nekomplikovaných infekcích si často vystačíme se samoléčbou. Vedle režimových opatření (klid na lůžku, dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu…) mohou pomoci volně prodejné léky. V posledních letech stoupá zájem o léky na bázi rostlinných extraktů, které díky obsahu přírodních antimikrobiálních látek ulevují od příznaků nemoci a mohou přispět k rychlejšímu uzdravení. S výběrem vhodného léku Vám poradí Váš lékař nebo lékárník.

Znáte výtažek z jihoafrické pelargonie? Již celá staletí Jihoafričané využívají její účinky proti virům i bakteriím k rychlejší úlevě od různých onemocnění. V lékárnách můžete výtažek z pelargonie zakoupit ve formě rostlinného léčivého přípravku pod názvem Kaloba®.

Kdy navštívit lékaře?

I běžná rýma se může zkomplikovat bakteriální infekcí. U nemocného se může objevit zánět vedlejších dutin, při chřipce může dojít k zápalu plic a tak dále. Podezření na bakteriální infekci by měly vzbudit: nelepšící se stav, přetrvávající horečky, zhoršující se dýchací obtíže a žlutozelený hlen při vykašlávání a smrkání. V těchto případech neváhejte a raději navštivte lékaře.

Kaloba 20 mg/7,5 ml sirup a Kaloba 20 mg potahované tablety jsou léky k vnitřnímu užití s obsahem extraktu z léčivé pelargonie (Pelargonium sidoides). Před použitím si pozorně přečtěte příbalový leták. Žádejte ve své lékárně.




Vyhledávání článků podle věku