tisk-hlavicka

Kvalita českého povlečení je rozhodující parametr

27.1.2020 Komerční sdělení

Nemůžete se rozhodnout, jaké povlečení se bude ve vaší ložnici vyjímat? Chcete, aby bylo nejen hezké, ale i praktické? Přinášíme vám pár tipů, jak takové povlečení vybrat.

Na kvalitě záleží

Kdo z nás už si alespoň jednou nepořídil povlečení, které po pár cyklech v pračce změnilo tvar, vybledlo, možná bylo i skoro průhledné? Na vině byla špatná kvalita a nízká gramáž. Co ovlivňuje kvalitu a dlouhou životnost povlečení?

  • Materiál
  • Hustota příze
  • Švy
  • Správná údržba

Jaký materiál je TOP?

Jelikož v posteli trávíme víc než třetinu svého života, měl by to být dobře a kvalitně využitý čas. Během spánku naše tělo regeneruje a čerpá síly na další náročné úkoly. Jeho kvalitu ovlivní výběr postele, matrace i povlečení. To by mělo být příjemné na dotek, prodyšné a schopné absorbovat pot.

Mezi nejoblíbenější materiály patří klasická bavlna, krep, flanel, mikrovlákno a bavlněný satén. Když se rozhodujete nad materiálem, vezměte v potaz i individuální potřeby toho, kdo pod ním bude spát. Povlečení, pod kterým spí děti by se mělo snadno udržovat, alergici potřebují hypoalergenní povlečení.

Důležitá jsou použitá vlákna

Jsou jedním ze znaků kvality. V nejlepším případě by tkanina měla být vyrobená z bavlny s dlouhými vlákny.

Náš tip: Už jste někdy spali pod povlečením z bavlněného saténu?

Hustota příze

O kvalitě toho řekne asi nejvíc. Hustota vláken totiž udává pevnost materiálu. Mnozí z nás sledují gramáž, která je dána hustotou tkaní, jemností a pevností příze. Jenže není všeříkající. Některé materiály, třeba mikrovlákno, mají nízkou gramáž, přesto jsou opravdu kvalitní.

Jak vypadá ideální hustota příze?

  • Hustota příze pod 200 nití na palec čtvereční není u povlečení zárukou dlouhé životnosti. Takovému povlečení se radši vyhněte.
  • Hustota 200-300 nití na palec čtvereční je dnešním standardem, značí vysokou kvalitu.
  • Hustota 300 nití na palec čtvereční je aktuální TOP.

Švy musí výt krátké, rovné a husté

Čím víc jich tam bude, tím bude povlečení kvalitnější a odolnější vůči opotřebení a třepení. Nezapomeňte si je hned zkontrolovat. Jakmile budou popraskané a dlouhé, vyberte si radši jiné povlečení.

Správná údržba

I kvalitní povlečení špatnou péčí zničíte. Proto si vždy dobře prostudujte štítek údržby, ze kterého se dozvíte, na jakou teplotu můžete povlečení prát, zda ho můžete žehlit atd.

Povlečení vždy perte odděleně od ostatního textilu, nezapomeňte ho obrátit naruby a zapnout zip nebo knoflíky.
Vyhledávání článků podle věku