tisk-hlavicka

Jak poznat kvalitní bavlněné povlečení

10.12.2018 Komerční sdělení

Příjemnému, sladkému a tolik potřebnému spánku věnujeme zhruba třetinu svého života. Je tedy více než důležité zamyslet se nad otázkou jak a v čem vlastně spíme.

Všeobecné podvědomí se v posledních letech zvyšuje a zákazníci si o možné kvalitě zdravého spánku zjišťují stále více informací. Volí si kvalitnější rošty, zdravotní matrace společně s antialergenními lůžkovinami. Pak vzniká otázka, jaký zvolit materiál povlečení. A třeba i jak ale poznat kvalitní bavlněné povlečení? Na první pohled se může zdát jako rébus.

Gramáž bavlněného povlečení

Mezi jeden ze základních ukazatelů kvality patří gramáž bavlněného povlečení. Tento číselný údaj udává množství použitého vlákna na 1 m². Pokud tedy někde u produktu uvidíte gramáž povlečení 135 g/m², znamená to, že uvedená tkanina o stranách 1×1 m má hmotnost 135 gramů.

Ovšem nelze si jednoduše říci, že nejvyšší gramáž se rovná nejvyšší kvalitě.

Někdy se tímto faktem sami zákazníci uvádějí v omyl, neboť ač se jedná o vysokou gramáž, kvalita použitého vlákna může být nedostatečná. Použitá látka má krátká a silná vlákna, které sice mají vysokou gramáž, zato nízkou hustotu tkaných vláken. Takový materiál se brzy třepí a nedrží dostatečně tvar.

Cenové rozpětí bavlněného povlečení

Pořizovací cena může ledacos napovědět a řekněme za určitých podmínek může být i doslovným varovným signálem.

Krásné a výmluvné, našimi předky ověřené přísloví: „Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci.” mluví zcela za vše.

Při výrobě kvalitní bavlněné látky je důležité pracovat pouze s bavlnou, která má dlouhá a pevná vlákna. Zpracování takto kvalitní bavlny je s ohledem na jeho dlouhý proces mercerace nákladnější a tudíž i pořizovací cena povlečení utkaného z těchto vláken bude o něco vyšší než bavlněné povlečení příměsné.

U výběru kvalitního bavlněného povlečení nekoukejte pouze na líbivý vzor, berte v potaz i cenu, která bude u kvalitnějšího povlečení vyšší.

Výhody bavlněného povlečení

Ideální bavlněné povlečení se vyrábí z materiálu pevného, příjemně hladkého, prodyšného, lehce pružného a výrazně savého. Kvalitní 100% bavlna hravě splňuje všechna tato kritéria.

  • Bavlněné vlákno neobsahuje geneticky upravené částice.
  • Bavlna je velmi prodyšná a snadno se přizpůsobí okolní teplotě.
  • Bavlna je přirozeně hypoalergenní, tedy zcela vhodná pro všechny typy alergiků.
  • Lze ji prát v pračce a sušit v běžných pračkách a sušičkách.
  • Určité druhy bavlny nemusíte žehlit.
  • Zpracování bavlny = šetrné k životnímu prostředí.

Jemně česaná 100% bavlna

Už jste někdy na povlečení z česané bavlny narazili? Možná jste se sami sebe ptali, co za tím vším stojí, jaký je rozdíl? V čem je jiné damaškové povlečení a v čem Renforcé bavlna?

Za vší touto záhadou figuruje v první řadě drobná, bílá rostlina s příznačným jménem bavlník. Z jejích rozcuchaných semen získáváme jemnou bělavou hmotu, ze které následně vyrábíme známé bavlněné vlákno.

  • Ovšem než získáme ono úžasné jemné vlákno předchází tomu dlouhý a náročný proces zpracování, plný různých fází mísení, čechrání, mykání a mercerování.
  • Samotná výroba prochází několika náročnými fázemi a než získáme jemné vlákno předchází tomu dlouhý a náročný proces.

Povlečení z bavlněné krepu patří mezi absolutní hity posledních dvou let. Je vysoce kvalitní a navíc nízkoúdržbové.

1/ Renforcé bavlna. Jedná se o super čistou 100% bavlnu, očištěnou od nechtěných krátkých vláken, upravenou chemickým způsobem zvaným mercerace. Při mercerování vkládáme vlákna do speciálního extraktu, kde nám tato chemické reakce zanechá textilii maximálně jemnou, čistou a též bez nutnosti žehlení.

2/ Damašek. Původně se damašek vyráběl z hedvábných vláken, dnes se k výrobě používají nejkvalitnější mercerovaná vlákna bavlny. Hrubě odstupňované kontrasty světlých a tmavých odstínů s hladkým, zásadně jednobarevným podkladem dá vyniknout úžasnému kontrastu vznikajícímu střídáním vždy pouze jednoho osnovního vlákna.

3/ Bavlna Krep. Tato bavlněná tkanina je význačná svou matnou, speciálně vlnitou nemačkavou úpravou. Krepové výrobky se snadno řasí a a péče o ně je opravdu jednoduchá. Krep je velice oblíbeným materiálem po celá staletí, a věřte, že neztratil nic ze své předchozí slávy. Oblíbená krepová úprava se často využívá i u luxusních materiálů jako je šifon, hedvábí či japonská viskóza.

Všechny tři výše zmíněné úpravy bavlny patří mezi ty, se kterými byste rozhodně neměli udělat krok vedle. Patří mezi exkluzivnější materiály než klasické bavlněné povlečení. Opět při výběru koukejte po gramáži a ceně produktu.
Vyhledávání článků podle věku