tisk-hlavicka

Poradna: Nemá žádné kamarády

Zdá se mi, že nedokáže adekvátně reagovat na ostatní.

Dělá mi starosti, že naše devítiletá dcera nemá kamarády. Při vstupu do školy u ní zjistili lehkou poruchu pozornosti. Ve škole potíže nemá, je jedničkářka, ale v kolektivu dětí jakoby se neuměla chovat, na jednu stranu je vážná a uzavřená a má zájmy starších dětí (hlavně četbu). Někdy se ale chová spíš jako mladší dítě. Zdá se mi, že nedokáže adekvátně reagovat na ostatní a nezávazně si s nimi povídat, nemá pochopení pro jejich zájmy a hry.

Pro děti bývá opravdu těžké ve vztazích uplatnit a realizovat byť i dobře míněné a prospěšné rady rodičů. Co ale můžete udělat mnohem snáze, je vytvářet dceři příležitosti, aby si kamarádku našla, a to i mimo školu.

Mám teď na mysli nějaký kroužek, sport či skautský oddíl, kde se dcera setká s dětmi podobných zájmů. Zároveň si tam osvojí dovednosti, které mohou být pro ostatní děti přitažlivé a které skupina vrstevníků oceňuje. Někdy pomůže pozvat přátelsky nakloněné dítě domů, což může přispět k posílení kamarádského vztahu.

V rámci rodiny se vyplatí podporovat sociálně pozitivní a vstřícné chování, jako je například nabídnout někomu pomoc, udělat někomu z rodiny radost, v dobrém ho překvapit, rozdělit se o něco nebo půjčit, co jiný nemá. Tyto sociální zkušenosti totiž dcera dobře uplatní i v dětském kolektivu.

Názory k článku (4 názorů)
Holčička je zřejmě jedináček Dana 12.8.2016 8:30
*Re: Holčička je zřejmě jedináček Lou+3 15.8.2016 2:0
*Re: Holčička je zřejmě jedináček Lída+4 15.8.2016 9:3
*Re: Holčička je zřejmě jedináček nordica 15.8.2016 15:45
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.