Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
    

Všechny naše deníky

  • Akce  (1 článek)
    tipy na zajímavé akce
  • Ekofarmy  (2 články)
    Kde nakoupit ze dvora, kam na dovolenou...
  • Jak na to  (1 článek)
    Jak přidávat články, obrázky apod. Jak funguje deník. Tipy, triky a rady.
  • Jídelníčky  (5 článků)
    pro prcky aneb co jí naše dětičky...
  • Literatura 
    Tipy na zajímavé knížky o zdravé výživě, kuchařky, knihy o ekologii apod.
  • Odkazy  (14 článků)
    Užitečné adresy ze světa eko a bio a vůbec trvale udržitelného života, třeba i trochu ekodomácnosti, třídění a tak ;-)
  • Recepty  (6 článků)
    Zdravé dobrůtky pro všechny, slané sladké, zkrátka bio :-)
  • Restaurace, kavárny 
    tipy na podniky, kde se dá zdravě a dobře najíst , kam se dá jít s dětmi, kde se nekouří ...
  • Tipy na dobrůtky  (1 článek)
    Máte nějakou biodobrůtku, bez které byste se neobešli? Nějaký tip, který můžete doporučit? Víte o nějaké novince? Sem s tím, pište, co vás tak zaujalo :-)
  • zajímavosti  (2 články)
    různé,alternativní styl života,etnika,moda...

 Poslední články ze všech deníků 110 z 41 [Dalších 31 >>] 
 od AnžuliJídelníčky
prcek 2 a 3/4 roku

Ahoj holky,

Bylo to pro mě moc zajímavé přečíst si Vaše jídelníčky, takže zmíním i náš, i když se moc od těch Vašich neliší. Ale třeba to někomu pomůže.

Snídaně – povětšinou kaše z vloček (ovesné, rýžové, špaldové) nebo z krupice (špalda, pohanka, polenta) nebo špaldové mouky. Vařené jen s vodou. Na to trošku másla/oleje a dobrůtky (jabko /švestky/hrozinky/semínka…v létě to bylo super s drobným ovocem). Julce to ničím nesladím, nevyžaduje to (teda ona to sladké ani nezná, chuděrka). Já to baštím s ní, ale s javorovým sirupem/medem. Mnoho let jsem jedla k snídani jenom jogurty, ale poslední půl rok jsem si na ty kaše tak navykla, že po nich můj žaludek ráno vysloveně volá. Nevím, jestli dělám dobře, že ji to vařím každý den, tak to občas proložím chlebem s máslem/medem/žervé/kozím/tvrdým sýrem. Stejně se ale shání po kaši.

Obědy- skoro to samé jako vy – takže v jednom (max. 2 hrních) obilnina, zelenina, luštěnina. Když ne luštěnina tak maso nebo tofu nebo nic. Nebo zeleninové omáčky a různé druhy těstovin. Občas sladká jídla (jáhelník, žemlovka, pohanka s ovocem, těstoviny s tvarohem). Občas obdoba české klasiky (pečené/dušené maso, kapusta, špenát, ryba, vaječná omeleta s hráškem, dušená mrkev,…. Julka vyžaduje polévky, takže u nás se oběd bez dvou chodů neobejde. Nezachrání to ani hustá polévka. Polévky buď zeleninové bez zásmažky (ale s nějakou obilninou) nebo alá krémové (různé druhy rozmixované zeleniny – dýně, mrkev, červená řepa, brokolice,…). Opeču k tomu na sucho dalamánek nebo chleba. Někdy si Julka slavnostně naservíruje na talíř i bio kysanou smetanu – to miluje. Teď hodně ujíždíme na červené řepě v různé podobě . Současná mňamka je pečená ve šlupce v alobalu – jako příloha na teplo i studeno. Super je po upečení nakrájená na kostičky, máslo, zelená petrželka, sůl, česnek

Svačiny dopo – ovoce (momentálně snad jen jabka, občas víno), někdy přesnidávka.

Svačiny odpo – bílý jogurt a lupínky/pukance/rýžový chlebík nebo „zdravá mamčina buchta“ Oblíbený je desert z jáhlí a jablek (uvařené jáhly rozmixované s lehce podušeným jabkem, mixované) Večeře – polévka od oběda nebo různé druhy placek (z vařených brambor, z kupovaného jáhlového nebo polentového knedlíku, z cz mouky, ze zbytků) nebo palačinky (špaldové, pohankové) nebo chleba (třeba s rozetřeným avokádem). Uvědomuji si, že téměř nevařím brambory jako přílohu, maximálně v polévce nebo občas placky. Ale zase je vaří babičky.

Pro známé a příbuzné v okolí to přijde pořád to samé, ale myslím, že ani nemají ponětí, kolik existuje např. druhů obilnin, tak tu jednostrannost moc neřeším. Obávám se školky, je to moje černá můra. Připomínám, že cácorce budou v květnu už 3 roky.

Anžuli
Více ...
Vložil: Biomamka dne 2.2.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 od IrennJídelníčky
prcek 2 roky

U nás je dětský jídelníček taky hodně furt to samé dokola (kromě obědů, ty se snažím hodně obměňovat). Ale ráno mívá Natánek různé kaše (nepije vůbec mlíko, tak aby měl aspoň něco mlíčného) nebo špaldovou vánočku s máslem, nebo pečivo s něčím. Sváča ovoce nebo přesnídávka, případně pár celozrnných sušenek z DM nebo odjinud. Sváča odpolko většinou jogurt, někdy ovoce nebo sušenky. Večer buď zbytek od oběda nebo pečivo s něčím, snažím se k tomu dávat čerstvou zeleninu, ale tu Natánek vůbec nechce:-( Tak to řeším zeleninovými polívkami, velký hit jsou různé krémové (z dýně, mrkve, pastiňáku, topinamburů) rajská.

2 - 3x týdně má Natánek maso nebo rybu. to mívá ve školičce, kam 2x týdně na dopolko chodí. Co se týče obědů, jíme všechno možné - tenhle týden jsem dělala špenátový koláč, pilaf z rýže a quinoi s tofu, seitan na způsob znojemské, plněné cukety.
Více ...
Vložil: Biomamka dne 2.2.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 od PeťulyJídelníčky
prckové 3 a 1/4 roku a rok

Z našeho jídelníčku pro ročník +/- 2003 něco možná inspirace: Ráno mu vyšlehávám rýžové mléko (už home made :-) s banánem a trochou javorového sirupu, jinak obvykle pohanková kaše dělaná šetrně z celých zrn pohanky, nebo chléb s rostlinným margarínem, pažitka, sezónní zelenina. K obědu taky nejrůznější obvykle domácí zeleniny, z příloh dělám oblíbenou bramborovou kaši nastavovanou jáhly (je výborná), bulgur, těstoviny, rýži, kuskus. 2-3x týdně máme kousek bílého masa nebo ryby. Ultrarychlá mňamka je: svařím rýžové mléko s jemně mletými ovesnými vločkami, nechám chvíli nabobtnat a přidám rozmačkaný banán. Nebo povařím jablíčka s jemně nastrouhanou mrkví, nakonec přidám trochu ovesných vloček, zakápnu olejem lisovaným za studena a přidám lžíci sladěnky. Rychlé jsou nejrůznější celozrnné koláče na kulatý plech. Těsto obvykle plácám co dům dá :-) Taky jsou rychlé a moc dobré zeleninové polívky - taky ála co dům dá (zahušťuju je jáhlami, kuskusem) nebo polívky krémové šlehané. Ze zbytků kaší nebo příloh dělám placky, stačí do nich osmahnout do růžova cibulku a je to fakt dobrůtka. Taky dělám nejrůznější obilninový dezerty, nechávám je rozvařit, vyšlehám, přidám ´pudingový´ krém (dělávám z kuzu), přidám ovoce, ozdobím kokosem a sirupem, nebo nastrouhanou černou čokoládou. Nedávno jsem dle receptu od některé šikulky zde dělala pilaf rýže/čočka - MOC dobré! :-) Vše dělám bez mlíka a živočišných tuků.

Kořením mořskou solí, Wurzlem, sojovkou Shoyu, miso pastou a taky umeoctem.
Více ...
Vložil: Biomamka dne 2.2.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 od KlaudieJídelníčky
prckové 3 roky

my to máme hooodně zjednodušené školkou:-)

Snídaně - ta jejich 300 Beby Bifidus :-) a k tomu jen pár zobnutí - chlebík se žervé, chlebík+máslo+marmeláda, 5 celozrnných piškotů (nebo BIO vafle z Delvity), nebo rýžový chlebík (s čokoládkou - mají super taky v Delvitě)

Svačina - ve školce- chleba s máslem a zelenina (vyjímečně něco jiného, tohle je asi nejčastější)- zelenina jsou papriky, rajčata, kedluben, mrkev, ředkvičky...

Oběd - taky školka - např. včera byly špagety, dnes bude zeleninové rizoto

Svačina - školka - byl včera jogurt, dnes je jablečný koláč

(oni mají ve školce vlastní kuchařku jen pro tu jednu třídu, takže sice to není BIO, ale je to aspoň čerstvé a s láskou vařené a pečené :-))

II. svačina - doma - většinou ovoce - jablko, banán, hroznové víno, mandarinka

Večeře - včera květáková polévka s mixem ostatní zeleniny, zahuštěná ovesnými vločkami, dnes asi bramborová kaše (předpokládám že k tomu vyloudí babiččin broskvový kompot), zítra udělám těstoviny (a já si je dám s nastrouhanou čokoládou). Já totiž večer jím s dětma - před půl sedmou, manžel jí většinou až když se vrátí z práce anebo když už TT spí.

O víkendu jíme většinou k jednomu obědu maso + brambor(bramborový kendlík, těstoviny) + zeleninu - a k druhému buď masa málo (rizoto)anebo vůbec :-). Někdy mi přijde že jíme málo ryb, jenže ryba je u Terky pořád potencionální alergen, takže jí máme tak 1-2x měsíčně. Mně to chybí, takže si jí dávám v práci k obědu aspoň jednou týdně :-)
Více ...
Vložil: Biomamka dne 2.2.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 od LucieJídelníčky
prcek 3 a 3/4 roku

taky je naše kuchyně docela jednotvárná, ale Adámek si zatím nestěžuje, většinou sní, co mu dám. Snídá chleba namazaný kozím žervé a obložený sezónní zeleninou (teď v zimě nastrouhaný kedluben, mrkev, ředkev nebo naklíčená vojtěška či řeřicha), nebo chleba s tahini a jablečnými povidly nebo chleba namazaný mandlovou pastou z Rozmarýny.

K obědu velice často různé varianty bio "eintopfu" tzn. různé druhy nakrájené zeleniny krátce povařené, do toho mu dávám různé druhy těstovin, pohanku, čočku, rýži, kuskus nebo jáhly, lehce zakápnu olejem. Tak jednou za tři dny do toho dostane kousek masa (bio vepř, hovězí, jehněčí nebo kuře Extra kvalita z Delvity), jinak mu do toho dávám nakrájené tofu nebo tempeh, občas na to nastrouhám sýr. Někdy je to tekutější jako polívka, jindy hustší jako rizoto.Vzhledem k tomu, že střídám druhy zeleniny, přílohy a maso nebo tofu, není to zas taková nuda. Občas udělám jednodruhovou hutnou polívku: mrkvovou, dýňovou, čočkovou nebo cizrnovou, anebo klasiku jako špenát nebo fazolky na (sojové) smetaně (k tomu hotový jáhlový knedlík nebo polentu). To jsou obědy, v podstatě to teď s ním jím taky, jen si občas do polívky dopřeju trochu sypkého vývaru Wurzl.

K svačině tradičně jogurt s lupínky nebo občas jablečný krém s jáhlami (prodává Rozmarýna)

K večeři mívá Adam nekořeněnou variantu toho, co jíme my - těstoviny, salát, rybka nebo maso na grilu s přílohou atp. Pokud máme něco ostřejšího nebo exotičtějšího, tak mu udělám ovesnou nebo jáhlovou kaši s nastrouhaným ovocem, trošku oslazenou javorovým sirupem. (P.S. Nejsem tak úžasná hospodyně, abych vařila dvě teplá jídla denně, večer většinou vaří manžel a relaxuje u toho).
Více ...
Vložil: Biomamka dne 2.2.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Fair Tradeový magazínOdkazy

http://www.newconsumer.org/

Britský magazín specializovaný pro etický a šetrný konzumní život

Více ...
Vložil: achjo dne 19.7.2006| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Kváskový chlébRecepty
Jak založit kvásek, nebo kde ho sehnat, a jak z něj upéct dobrý Chléb

Chleba. Tak to je na dlouhé povídání :-) Peču kváskový, sice v domácí pekárně, ale to jen z mé pohodlnosti (upřímně, nemít ji, tak ho upeču tak maximálně jednou do měsíce. Takhle ho peču furt a jsme chlebově zcela soběstační).

Začnu kváskem - dá se buď koupit v Michelských pekárnách (je potřeba si ho předem objednat, stojí 15 korun, k vyzvednutí je ve středu po poledni, pokud si to ještě pamatuju...). Nebo si ho člověk může udělat - smíchá se voda s žitnou celozrnnou moukou, konzistence asi jako na lívance? a nechá se v teple, za 24 hodin by to mělo začít kvasit. (pozor, nabyde minimálně 2x) Pak se do toho přimíchá mouka a voda zase na tu lívancovou konzistenci a nechá se znovu kvasit, tentokrát by to mělo být rychlejší. Jakmile vykvasí, opět se přidá voda a mouka a nechá se kvasit do třetice (teď už stačí tak ca 8 hodin). No a hotovo, kvásek se může začít používat, už ho stačí jenom udržovat - domíchávat vodu s moukou, uchovávat v lednici. Před použitím nechat chvíli v teple, aby se zase pěkně aktivoval. Většinou nechávám v lednici jenom (jak říká Pavlína :-))) ) zprasenou misku a pak do toho zamíchám tu mouku s vodou a nechám aby zvasilo a použiju. Pokud člověk ví, že péct třeba týden či déle nebude (dovolená...), je dobré kvásek strčit třeba do mrazáku. Trvá sice pak chvíli dýl, než "obživne", ale je to rychlejší a spolehlivější, než zakládat nový...

No a chleba - já peču špaldovo žitný. Do těsta dám jenom jemně mletou celozrnnou špaldovou a žitnou mouku (většinou trochu víc špaldové, ale je to putna, péct jde i jenom špaldový nebo jenom žitný), vodu, trošičku soli pro chuť a ten kvásek (odhadem tak 100g, je to vcelku fuk, vyjde to i s čajovou lžičkou, ale trvá to dýl...). Těsto se lepí, nepomůže si ruce namoučnit, na rozdíl od kvasnicového těsta, je lepší ruce spíš namočit. Těsto by mělo být spíš řidší než kvasnicové, líp a rychleji pak kvasí. Tak nějak aby to bylo jako když utopíš mlynáře :-) Určitě je potřeba ten chleba pak nechat kvasit a péct v nějaké formě, například hřbet, římský hrnec... Kvasí dlouho, mnohem víc, než kyne těsto s droždím... Takže klíďo i čtyři pět hodin, to člověk odhadne časem, podle okolní teploty, stavu kvásku, hustoty těsta, počasí, fáze měsíce (nedělám si srandu...). Těsto by mělo nabít tak ca jednou tolik. Kdyby se začalo propadat, tak buď okamžitě s ním do trouby (to už ale chleba trochu spadne a nebo přidat mouku a vodu a začít znovu, holt budou chleby z jednoho dva :-) Jak dlouho péct a na jakou teplotu neporadím, to je asi nejlepší vyzkoušet, ale řekla bych, že asi na dost vysokou teplotu (když si tak představím chlebovou pec...) a dost dlouho (podle velikosti - já ca kilový chleba peču ca hodinu).

Do chleba se samozřejmě dá přidat i nějaký dobrý (třeba olivový) olej a nebo různá semínka. Naprosto bezkonkurenční jsou vlašské ořechy, pak kombinace bazalka-sušená rajčata a nebo olivy. Fantazii se prostě meze nekladou...

Více ...
Vložil: Biomamka dne 15.7.2006| 3 komentáře | Přidej komentář | Poslat mailem
 ZavařováníRecepty
Zdravé zavařování - z časopisu La Cucina Italiana (červenec 2006)

Vše se dá zavařovat i bez cukru a bez chemických přísad. Jako sladidlo lze použít i jablečnou nebo hroznovou šťávu, popřípadě med. Při přidání pektinu obsaženého zejména ve slupce a jádrech, je možné použít obecně menší množství sladidla. Pektin se přidává při zavařování ovoce s jeho menším obsahem, váže cholesterol i těžké toxické kovy, jako olovo, rtuť či kadmium, i radioaktivní látky. Jako želírující látku lze užít také želatinu z mořských řas agar agar, bohatou na minerály, vitamíny a zdroj výživných látek. Při zavařování se neubráníme zničení ovocných enzymů (které se naopak neničí mražením ani sušením), a částečně vitamínu C a některých vitamínů skupiny B. Naproti tomu ostatní vitamíny jako i minerální látky odolávají vyšším teplotám. Z hlediska zdravé výživy jsou proto k zavařování velmi vhodné druhy ovoce s nižším obsahem vitamínu C a vysokým obsahem minerálních látek, jako např. švestky.

Více ...
Vložil: Biomamka dne 15.7.2006| 1 komentář | Přidej komentář | Poslat mailem
 agropenziony, biofarmy... Ekofarmy

Prosím o vaše zkušenosti, pokud jste na nějaké z farem byli, kupujete její výrobky apod...

http://www.biofarma.cz/Dá se tu koupit masíčko, šunka, uherák, brambory, rádi vás i na farmě provedou... Ale je potřeba se dohodnout předem, je to přece jenom hooodně velký areál a je tam na pár lidí plno práce. Pan Sklenář je moc příjemný a nadšený. A zaměstnaný :-) Určitě by šlo domluvit si i projížďku na koni.

http://www.orlicko.cz/ubytovani/biofarma/index.htm

http://www.sweb.cz/ekofarma.baucis/

http://www.ekoherba.cz/index.html

http://www.farmamorava.cz/

http://www.farmaborova.cz/

http://www.farmabovine.com/

http://www.volny.cz/ekolife1/

http://kielarova.ecn.cz/kdo_jsme.htm

http://www.marwin-pretoria.cz/marwin.php?lang=cz

http://www.baurudvur.cz/

http://web.quick.cz/karilo.oldris/

http://www.stasak-statekudrc.cz/

http://home.tiscali.cz:8080/ekofarma/

http://www.usedlost.cz/Dobře se sem dá dojet příměstským autobusem, staví skoro hned pod farmou. Farma je maličká, jsou tu připraveni i na děti - je tu prolézačka se skluzavkou, koupit se dají mléčné výrobky, mošt, ale je asi lepší se domluvit předem (záleží, jestli kravka dojí, nevím, jestli mají pořád jen jednu, nebo nějakou ještě přikoupili...). Z truhlářských výrobků doporučuju kuchyňská prkénka - fantastická na bylinky...

http://www.dvorec-kavka.cz/

http://www.farmafiloun.cz/

http://www.cernykun.jizdarna.cz/

http://www.ekofarmaukotyku.cz/

http://www.biofarma-slunecna.cz/

http://www.camphill.cz/I tady se dá nakoupit nějaká zeleninka (mangold, fazolky, cukety, mrkev, brambory, červená řepa, bylinky...), ale určitě volejte předem a dohodněte se. Jsou tu i dílny pro zdejší postižené klienty. Určitě nepohrdnou, pokud jim nabídnete nějakou pomoc, letos jim chybí zahradník, nebo pomoc při nějaké akci - pořádají například vánoční jarmark...

http://www.kozimleko.cz/agroturistika.html

http://www.mesicbiopotravin.cz/?o=2&g=14

Více ...
Vložil: Raďulka dne 7.7.2006| 1 komentář | Přidej komentář | Poslat mailem
 Září - měsíc biopotravinAkce

Podrobnější informace o akcích v rámci měsíce biopotravin najdete tady
http://www.mesicbiopotravin.cz/

Více ...
Vložil: .Lola. dne 7.7.2006| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Poslední články ze všech deníků 110 z 41 [Dalších 31 >>] 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.