Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

(prohlížení deníku zajímavosti) Předcházející článek>>

Hunzové (2.část)

Autor: Biomamka , 4.7.2006

Dietní jídelníček


[image] Hunzové jedí výlučně to, co si vypěstují. Není toho mnoho, neboť jim chybí půda. Jejich jídelní lístek nám může připomínat půst. Děvčátka a chlapci do tří roků znají výlučně mateřské mléko. Potom dostávají okamžitě to, co dospělí. Základem jídelního lístku je především pšenice a proso, řidčeji ječmen a pohanka. Obilí mlátí pomocí zvířat, která chodí v kruhu po zrní rozloženém na zemi. Melou ručními, primitivními mlýnky. Mouka, kterou takto získají, má hodně celých zrn, otrub a často i klíčků. Mouku melou vždy čerstvou a pouze tolik, kolik právě potřebují. Ženy z ní pečou „čapati“, v Indii, ale i u nás známé ploché placičky různé velikosti. Stává se, že spolu se sušenými meruňkami je to po zimě jediné jídlo. Občas mouku na pečení míchají s rozemletým hrachem nebo fazolí. Mají i rýži. Hunzové jedí hodně zeleniny, především špenát, mrkev, okurky, salát, cibuli, řepu, brambory, zelí a mladé lístky různých rostlin. Všechny zmíněné zeleniny jedí nejčastěji syrové s vinným octem a olejem z meruňkových jader. V zemi Hunzů není palivo, dřeva je velmi málo. Když něco potřebují uvařit, vaří to na malém ohni, v malém množství vody a pod pokrývkou. Jídlo se podává „ve vlastní šťávě“, bez scezení. Zmíněným vařením totiž zelenina neztrácí svoje cenné vlastnosti. Třetím důležitým prvkem jejich jídelního lístku je ovoce, především syrové, v zimě i sušené. V údolí rostou obrovská jablka a hrušky, broskve, meruňky, višně, víno, moruše a ořechy. Hunzové ovoce suší a dělají z něho neslazené džemy. Bílkovin jedí málo -kozí sýr, kravský řidčeji, máslo, smetanu. Vejce je „superluxusem“, protože v celém údolí žije sotva několik desítek slepic a pár kohoutů. Zato tam pijí mnoho mléka, především kyselého, jí jogurty, ale požívají i silné hroznové víno. Vynikající je i „mléko ledovců“ -čistá voda z roztátých ledovců (dnes je známé, že takhle „aktivovaná“ voda má zvlášť dobré účinky na lidský organismus). Výzkumy ukázaly, že obsahuje mnoho minerálů. Maso se objevuje na stolech Hunzů pouze výjimečně. Zvířat chovají velmi málo (neměli by je čím krmit) a jsou příliš vzácná, aby je zabíjeli, když jím poskytují mléko. Velmi zřídka proto jedí maso dušené se zeleninou a rýží. Jako tuk používají Hunzové výlučně olej z meruňkových jader. Tento olej je i kosmetickým přípravkem a lékem. Možná je součásti tajemství mládí a zdraví Hunzů i skutečnost, že neznají cukr, mimo cukru z ovoce a medu. Tento národ jí proto, aby žil, a nežije proto, aby jedl. Díky tomu tam nelze potkat tlusté lidi, ale každý z nich se vyznačuje fyzickou silou a zdatností. Třeba se to napohled ani nezdá, ale ženy dbají o to, aby jejich jídla byla chutná. Možná bychom jídelníček Hunzů mohli vyzkoušet i my, vždyť dožít se sta a více roků ve zdraví a plné síle je dostatečným motivem.


Jídla Hunzů


Několik předpisů jídel Hunzů, které byly upravené na evropské poměry:


Polévka z prosa


Potřebujeme: 1 hrneček prosa, půl hrníčku mrkve nakrájené na kolečka, půl hrnečku celeru, 2 lžíce olivového oleje, lžíci soli, půl lžíce tymiánu, půl lžíce bazalky, lžíci nasekaných vlašských ořechů. Olej zahřejeme v hlubokém hrnci a proso mírně opražíme. Přidáme zeleninu, sůl, ořechy a ochutíme. Mícháme tři minuty. Potom dolijeme tolik vody, aby proso bylo namočené (3 cm nad něj). Vaříme na mírném ohni 15 minut. Potom odstavíme na teplé místo (například do peřiny), aby proso dostatečně změklo.


Čapati


Připravíme si: 2 hrnečky celozrnné pšeničné mouky, 3/4 hrnečku vody, půl lžíce soli, olivový olej. Všechny produkty vymícháme na těsto, které mírně posypeme moukou, dokud nebude hladké a elastické. Přikryjeme ho vlhkou utěrkou a necháme 30 minut stát. Potom odtrháváme kousky těsta, formujeme z nich třícentimetrové kuličky a vyválíme z nich slaboučké placky. Pečeme je z obou stran na pánvi jemně potřené olejem na mírném ohni. Hotové čapati můžeme polít hustou smetanou, natřít máslem nebo tatarskou omáčkou či měkkým sýrem. Placičky lze plnit vařeným špenátem, který zahustíme jogurtem.

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 1 čtenářů)
Zobrazeno doposud 1648 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.