| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Psychologie těhotenství a raného vývoje dětí (do 3. let věku)

Upozornění:
v této poradně nejsme schopni odpovědět na všechny otázky. Vybíráme proto pouze ty nejzajímavější a ty, na které jsme dosud neodpověděli. (Viz archív). Dotazy, které nebudou do 14 dnů zodpovězeny, budou vymazány. Děkujeme za pochopení.
Na vaše otázky týkající se psychologie těhotenství a raného vývoje dětí (do 3. let věku) odpovídá Ilona Špaňhelová, soukromá psycholožka. Nejvíc se zabývá maminkami, které čekají miminko a raným vývojem dětí. Maminka čtyř dětí.

Poznámka: chcete-li poradit se staršími dětmi, použijte poradnu Mgr. Jitky Jeklové Předškolní, školní a adolescentní psychologie!
?
88678

Bojácnost, hysterie, závislost na matce 
( 12.8.2014 17:54:46 Dana, dvě děti 2,5 a 9 let )

 Dobrý den, Mám problém s mladší 2,5 letou dcerou. Byla rozena cís.řezem a kojena plně 2,5 roku. Od mala se bojí cizích lidí a i těch známých, které delší dobu nevidí. Byla na mě vždy fixovaná. Co musím zmínit je její otec, který je jiný než u starší dcery a který nás bohužel opakovaně opouští. Přibližně tak 3x do roka a bylo to různě, na 3 týdny, měsíc, měsíc a půl.Jinak když je s námi, tak chodí pryč „jen“ co druhý víkend, který tráví se svým synem jinde. Naposledy byl pryč 3 měsíce, kdy už jsem ho pak nechtěla vzít zpět, ale nakonce vzala, malé pak trvalo 3 týdny než mu začala zase plně důvěřovat a já mohla chodit pryč a ještě mi mávala, byla zase tatínkův ocásek. Bohužel po měsíci a půl od nás opět odešel. Bylo to plánované a mělo to být jen na 4 dny za synem, ale pohádali jsme se a už nepřišel. Je to 9 dní. A od té doby mi připadá, jakoby se malá zbláznila. Začala mě hlídat na každém kroku, v noci za mnou s křikem a pláčem letí i na záchod, dokonce se mi počůrala, když máme jít ven, tak se těší, u východu z paneláku začne křičet a plakat a letí zpět na schody…když už ji dostanu ven, tak letí k autu s tím samým křikem a bezhlavě se do něj dobývá, jako by ji někdo ohrožoval a chtěla se schovat..v autě se uklidní,ale zase je problém, když máme vystoupit. Obyčejný nákup se mění v noční můru. Chvíli je v klidu, pak z ničeho nic začne křičet a plakat a sápe se na mě, já to nepodporuji a snažím se vysvětlovat, že se nic neděje, ať se uklidní, zkoušela jsem dát po zadku, jakoby v té chvíli nevnímala..když vezmu v jednom z deseti případů na ruce, tak se uklidní..podotýkám, že do minulého týdne byla dítětem, které nechtělo vodit ani za ruku, natož se nosit. Máme teď v září nastoupit do školky, ale to si nějak nedovedu představit. Nevím co s ní mám dělat, nevím jak reagovat, jak jí pomoci..připadá mi, že to není vztekání z rozmaru, opravdu vypadá vyděšeně..může to souviset s odchody jejího otce? Snažím se nedávat najevo své zklamání a rozčarování z jeho odchodu, ale první dny se mi to asi úplně nedaří skrýt ve svém chování.. Děkuji za každou radu… Vaše zkušenosti:
překlep

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88550

Náhlá změna při usínání dítěte - hysterický pláč 
( 30.4.2014 23:24:19 Ivana )

 Dobrý den, prosím o radu či krátký rozbor chování naší dcerky při usínání, je jí 20 měsíců, dlouhodobě usínala bez problémů, pohladili jsme jí a odcházeli a ona se s úsměvem loučila a sama usínala (od 9 měsíců spí sama v pokojíčku), nyní cca 2 týdny každý večer hystericky pláče a chce maminku, jakmile se vrátím, lehá si a chce spinkat, chce držet mou ruku, vyžaduje mou fyzickou přítomnost při usnutí, ale tomu se bráním, neboť pak jí vzbudí i jen malé vrznutí podlahy (zkrátka hodně si mě hlídá). Přes den se chová jako dříve, bez zjevných strachů, je hodně společenská. Moc nevím, jak reagovat, abychom nenapáchali více škody než užitku. Mnohokrát děkuji za radu. Ivana

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88362

Hysterický pláč v noci po odebrání dudlíku 
( 1.3.2014 9:51:42 Markéta )

 Dobrý den, zhruba před 10 dny se moje dcera (2roky) po probuzení rozhodla že dáme dudlíka čertovi. Chytla jsem se toho, protože se o odstavení dudlíka snažíme už nějakou chvilku. Večer jsme dali dudlíčky do tašky za dveře s tím že si pro ně čertík přijde a druhý den přinesl i hračku kterou si přála. Usínání bylo trošku delší, ale dudánka nějak nevyžadovala, zato v noci měla opravdu hysterický jekot a nevěděla co se sebou. Byla jsem u ní a nakonec přece jenom usnula. Druhý den to samé, třetí den už lepší a čtvrtý den dokonce v noci bez probuzení. Po týdnu začala odmítat jít spát přes den a dokonce i večer do postele. Usne docela dobře, ale zase začala mít ty hysterické záchvaty brekotu v noci. V tu chvíli na sebe nenechá sáhnout, nechce se nechat přikrýt a ani mě nechce u sebe. Tak ji po chvíli vezmu do náruče a to se uklidní. Ale začínám se bát že má nějaké trauma z postele a spaní. Jsem nešťastná ale dudlíka vrátit nechci. Jen nevím co s dcerou když odmítá jakoukoliv pomoc ode mne a manžela. Ale při tom brečení si na dudlíka nevzpomene, ani večer když usíná po něm netouží.

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88359

Spaní dítěte s rodiči a problémy s usínáním 
( 26.2.2014 10:08:42 Petra, 6-měsíční syn )

 Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně špatného usínání a spaní našeho syna. Brzy bude mít 6 měsíců a od svých 14 dnů má problémy se spaním (měl žloutenku a prvních 14 dní jsem ho musela na kojení budit, pak se to ze dne nad den zlomilo). Spí s námi v posteli (naše ložnice je příliš malá a dispozičně špatně řešená na postýlku). V noci se budí i po dvou hodinách, dokáže být i 1,5 vzhůru. Chtěla bych to začít řešit - mám výborné reference na knihu Annette Kast-Zahn "Každé dítě může dobře spát" (např. chodit k dítěti po 3-5-7 minutách apod.) Je nutné, abysme syna přestěhovali do jeho vlastní postýlky (tzn. do vedlejšího pokoje) nebo se to dá aplikovat i v případě, že spí s námi? Také stále kojím... Nemůže to být na překážku? Co byste mi doporučila? Případně na koho bych se mohla obrátit? Píši velmi stručně, detailní popis chování mého syna by vyšel na dlouhý mail. Děkuji předem za jakoukoliv radu. S pozdravem Petra M.

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88331

Tvrdohlavost a zarputilé ne 
( 7.2.2014 23:09:16 Lída )

 Dobrý den, náš syn, kterému budou nyní dva roky je velice bystrý, už zná pomalu celou abecedu, všechno si hned pamatuje, ale je strašně tvrdohlavý a pořád na vše říká NE. Jen se ráno vzbudí a volá nás, i když hned přiběhnu a promluvím na něj laskavým hlasem, hned se vzteká a nechce sejít s námi dolů na nočník, na jídlo atd. Snažíme se ho nalákat na věci, které má rád, že uvidí pohádku, že až se nasnídá, půjdeme spolu ven, ale nic nepomáhá. Pokud nejdu a nečapnu ho, což je dost náročný, jelikož nás začne mlátit, vyvrcholí to v pořádný záchvat vzteku. Když už byl na nás hodně ošklivý, odešla jsem a nechala jsem ho vykřičet. Ale nikdy se tím neuklidní, spíš je to o tom, že ho pak jdu po hodině uklidnit a mám ho v náručí, ale pak se mě zase nechce pustit. Tyhle stavy má každý den. Ráno se vzbudí a už křičí NE, nechci a NE. Nevím co se děje, nebo co se stalo. Celý den je hodně náročný. Nerada s ním proto chodím na nákup nebo do společnosti, protože vždycky, jak není po jeho, tak má záchvat vzteku a musím ho pak vzít a odnést. Ale tím jeho vzdor nekončí. Z jeho vzdoru už jsme pak unavení a dost na něj křičíme. Vím, že tím se to nezlepší a kolikrát mě to pak dost mrzí. Řeknu mu nesahej na to, spálíš se! Ne, tolikrát už se poranil, ale přesto příště jde a udělá to znovu. Čím víc mu to důsledně opakuji, tím je to horší. Hodně bohujeme s jídlem. Pláče jaký má hlad. Ale i když má na stole jídlo, tak když se "šprajcne" prostě nepůjde. Přitom vždy jsem u jídla s ním. Věnuju se mu a snažím se, aby do sebe aspoň něco málo dostal. Ale kolikrát je to marný. Zkoušeli jsme vypnou televizi, aby neměl žádné rušivé podněty kolem sebe, ale nic nepomáhá. Zkrátka u stolu neposedí. Mám metodu, chceš jíst, bež jíst, nechceš jíst, nenutím tě. Ale vždy trvám na tom, aby jedl u stolu, tak jak se má. Snažíme se být důslední, ale to jeho NE nás tak vyčeprává... Poraďte nám, prosím, co s tím. Děkuji!

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88198

Starší syn si hraje na miminko a žárlí 
( 20.12.2013 20:38:45 Radka, syn (3r)+dvojčata(1r) )

 Dobrý večer, již jednou jsem na obdobné téma psala a dostala jsem od vás dobré náměty k řešení naší "žárlicí" situace mezi dětmi, ... ráda bych se na podobné téma ozvala ještě jednou. Mám syna (3 roky) a dvojčata - dceru a syna (1 rok). Vztah staršího syna k dvojčatům už prodělal mnoho fází (pozitivních a negativních). Stručně ... nejprve byli zajímavou atrakcí, později je moc nebral na vědomí, když začali lézt je nenáviděl a slovně a fyzicky atakoval (to jsem vám psala), nyní je ve fázi napodobování miminek. Trvá to už skoro měsíc a zdá se mi, že to má stále se zhoršující tendenci ... žvatlá nesrozumitelné věty, chce krmit v miminkovské jídelní židli, chce zpátky dudlíka, chce nosit do schodů atp. Vím, že je to asi není nijak výjimečné a potýká se s tím řada rodin ... dříve nebo později to určítě skončí. Nežli to ale skončí, zajímalo by mne, jak se v těchto situacích chovat. Samozřejmě mu vysvětluji, že je můj velký šikula, a že má oproti miminům spoustu výhod (může koukat na pohádky, chodit na hřiště, papat laskominy atp atp...) ... ale jak reagovat ve chvíli, kdy vyžaduje nějakou mou "miminkovskou asistenci" typu krmit, nosit atd? Mám ho přehlížet a čekat až ho záchvat přejde? Nebo mu vyjít vstříc? ... dost si s tím lámu hlavu... manžel mě kritizuje, že z něj sama dělám miminko ... ale já nechci, aby se cítil odstrčený ... dvojčata jsou přecejen dvojitá konkurence naráz :) Díky za radu, Radka

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88163

Dítě nechce být samo v postýlce 
( 27.11.2013 14:54:46 Josef )

 Dobrý den, měl bych dotaz k spánku naší 2 leté dcery. Naše dítko zhruba od 4 měsíců spí samo v postýlce. Poslední cca 3-4 měsíce jsme měli režim usínání takový, že večer byl rituál, koupání, mlíčko, šup do postýlky – to šla sama, dát dobrou noc a odejít. Dcera si pak cca 10-20 minut povídala a pak bez problému usnula. Občas se v noci probudila, chvíli si povídala a pak zase usnula. Když brečela, tak jsme za ní došli, pochovali a uspali. Teď byla nemocná a v noci jsme ji museli budit na léky, ze začátku to procházelo, ale jednou se probudila a nechtěla usnout. Pak přijela babička a vše se zdálo v pořádku. Po dojezdu babičky nechce jít do postýlky. Hned se zvedne, začne hystericky brečet a vyžaduje naší přítomnost a nechce si lehnout, jako by se bála být sama. Přes den to končí tak, že pak spí v obýváku. Večer je situace podobná s tím, že v postýlce s držením za ruku po cca 15-30m usne. Ale zhruba za 3-5 hodin se vzbudí a začne to nanovo. Pokud si ji vezmeme, tak se hned uklidní, usne, ale jakmile ji dáme do postýlky, tak začne hystericky brečet. Nakonec to skončí tak, že si ji vezmeme k sobě. Zkoušeli jsme ji nechat vyřvat, ale to to také nepomohlo a už nevím co dělat, aby se to vrátilo do starých kolejí. Děkuji za odpověď.

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88116

Dcera nereaguje na cizí osoby 
( 13.11.2013 8:43:11 danca )

 Dobrý den , měla bych dotaz dcera má 33měs v únoru má jít do školky . Ale když chodíme do školky (vodím tam starší dceru) a paní učitelka mluví na dceru tak na ni nereaguje , nedívá se ni ní , neodpovídá . Je pravda že dcera málo mluví umí jen pár slov :( věnuji se ji ale ona se nechce moc učit . Jak mám dceru přimět k tomu aby se učila? Pokud nebude reagovat tak nám ji to školky nevezmou:( . Děkuji za odpověd

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88101

2,5letá dcera a čůrání 
( 6.11.2013 15:41:18 Aneta )

 Dobrý den, už jste odpověděla spoustu dotazů,ale každé dítě je jiné. Má holčička od nejmenšího věku odmítá sednout na nočník, záchod, malé prkénko. Nikdy se nepočůrá ani do gatí. Když si to ještě neuvědomovala chodila bez plenky a když čůrla, tak začla hystericky plakat a nehla se z místa, proto jsem jí takto často nenechávala. Kolem dvou let vydržela bez plenky a nikdy se nepočúrala, ale taky si nikdy nesedla na nočník. Rázně ho odmítá s křikem a vztekem. Tehdy zavolala, že chce plenku, že bude čůrat. Když jsem zkoušela vydržet, vydržela ona.....3 hod.bez plenky, nalitá čajem a křičela bolestí, držela se za pipinu, ale prostě nepustí ani do gatí, na holé nohy...nikam. Dala jsem plenku, v momentě si ulevila neskutečné množství a byl klid. Zhruba od té doby, ale panicky nesnáší, třeba jen na moment, když je bez plenky. Taky odmítá sama jíst. Se zbytkem nemáme problémy, podle mě i dr. v normě, spíš nadprůměr. Mluví jak 3,5 letá, povídá písničky, básničky, říkanky, má velkou slovní zásobz. Fyzicky nic moc - pohyb jí nejde asi po rodičích. Vysoká 99 cm, váha 14 kg. Mnohokrát děkuji, jsem z toho trochu nervozní. Aneta

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88080

Babička citlivě reaguje na výchovu vnoučete 
( 31.10.2013 13:48:12 Jana, syn 1,5 roku )

 Dobrý den paní doktorko. Obracím se na Vás s problémem, který nevím jak řešit. Problém se týká mého syna (1,5 roku), mé matky (babičky) a mě (matky dítěte). Syn je velmi živý a bystrý, vše ho zajímá a nic nenechá "na pokoji". Babička má syna velmi ráda a od narození mají mezi s sebou velice dobrý vztah. Syn je u babičky rád. Hlídání není problém. Nebrečí, když odejdu. Problém je, že babička nechce respektovat výchovu ze strany rodičů a reaguje až nepřiměřeně citlivě (pláč). Syn dle mého názoru tento stav že je mu vše u babičky dovoleno vycítí a samozřejmě nás jako rodiče v její přítomnosti neuposlechne a když už tak s pláčem běží právě za babičkou. Syna není možné nakrmit v její přítomnosti. Z židličky vstává a vzteká se. Babička pak samozřejmě vymýšlí jiné varianty jak a kde syn bude jíst jen aby byl klid. S tím já, ale nesouhlasím a tím opět dochází k výměně názorů mezi mnou a mou matkou, která neustále považuje výchovu našeho syna za "vojenskou".S jídlem souvisí i další problém. Pokud dám syna k babičce na hlídání, syn prostě u ní nechce jíst a je velký problém do něj něco dostat. Těchto případů je mnohem více. Nejvíce mě ale mrzí, že své matce nedokážu vysvětlit,že některé "věci" opravdu nejsou na hraní : např: regulační knoflíky u trouby, kliky u oken, páková baterie ve vaně atd. I u těchto záležitostí nastane problém. Když syn neuposlechne, že na "to se nešahá, to není nahraní" plácnu ho po ručičce. Následuje křik a vztekání. Syn běží k babičce a ta ho samozřemě uchlácholí. Za 5 min se situace opakuje. Opravdu nevím jak mám postupovat aby babička respektovala určitá pravidla a zapojila se také do výchovy, aby syn neměl v hlavičce zmatek. Moc děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den. Jana

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.