| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Firenzo, umírali. Ne hromadně, to Afričané mimo války nebo neúrodu taky ne. Tyto podvyživené děti s nedostatkem bílkovin nebo energeticky bohaté stravy se vyskytují v chudších vrstvách velkých afrických měst, slumech, kde rodiče nemají přístup k dražší stravě nebo nemohou sami chovat kozy či chytat ryby... V Evropě umíraly děti na následky podvýživy ještě mezi válkami v chudých oblastech (Beskydy), poučné je přečíst si Chudou přadlenu nebo Pavlu Kytlicovou o poměrech ve Vídni ve 2. polovině 19. století. Cituji:
"Po Karlíkovi byla maminka ještě tak silná, že (...) přikojovala chlapečka jedné slaboučké paní z domu, které již dvě děti zemřely, nemajíc pro ně potravy. Ta paní (jmenovala se Ivčičová, byla to Srbka) kojné si dovolit nemohla..."
Starší sestra spisovatelky žila v jedné domácnosti s tchyní, která jí den po porodu namluvila, že má slabé mléko "(...) a dala malé dva piškoty rozmočené v heřmánku. (...) Čelíčko a první zoubky měla rachitické. (...Narodilo se další dítě...) I toho sestra uměle živila, ten to však již zaplatil životem. (...) dostal psotník a za dva dny byl mrtev. Když začal chlapeček škubat pusinkou, sestra se ho tak bála, že se ho již ani nedotkla. Zemřel tchyni v náručí."
Takže ano, umírali na bezprostřední podvýživu nebo její následky (infekce). Ne na africký kwashiorkor, ale jiné formy malnutrice.
Připomínám, že živit novorozence a malého kojence neupraveným zvířecím mlékem taktéž nelze, batole lze již před kwashiorkorem ochránit.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6+0= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.