| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Ze Slovenska až na konec světa II

 Celkem 12 názorů.
 Jája 
  • 

Nebylo to jednoduché 

(15.3.2011 7:56:41)
Těším se na další pokračování.
Ještě se chce někdo vrátit do "starých idylických dob"?
 Sarkaposta 
  • 

Idylka se nám ponekud hrouti.. 

(15.3.2011 8:22:14)
Ale stejne se tesim na dalsi pokracovani
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Idylka se nám ponekud hrouti.. 

(15.3.2011 9:34:16)
Není to idylka, je to prostě ŽIVOT a ten se s některými nemazlil ani tenkrát, ani dnes.
I já se Věrko moc těším na další pokračování :-)
Simča ~b~
 Binturongg 


Re: Nebylo to jednoduché 

(15.3.2011 10:46:09)
Jájo - myslím, že existovaly i šťastnější osudy lidí.
Přes veškeré šílenosti (myslím dřinu, způsob života aj., pochopitelně nemám na myslí smrt dítěte a jiné hrůzy)tvrdím, že to hodně posuzujeme z dnešního pohledu, a že ta doba, v níž bych V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ ŽÍT NECHTĚLA (ale z politických důvodů - za Pvní republiky bych třeba žila ráda), měla i své světlé stránky... ~d~

U autorky se mi velmi líbí nejen její styl psaní, ale i to, že prostě konstatuje, popisuje dobu.
Nendává, neprotestuje...tak to prostě bylo.
Také se těším na další díly! ~x~
 Jája 
  • 

Re: Nebylo to jednoduché 

(15.3.2011 11:10:33)
Máš pravdu, my to popisujeme z dnešního pohledu. Ale je fakt, že když si třeba holčičky hrají na princezny, tak jsou všechny princezny a která z nich by chtěla být kuchařkou, služkou nebo panskou komornou? Totéž za 1. republiky: byl rozdíl, jestli jsi žila ve městě a rodiče byli středostavovští měšťané, nebo jestli jsi se narodila na vesnici a tvým životním osudem byla tvrdá práce a mnohdy bída.
Když vezmu moje rodiče: oba žili za první republiky. Obě rodiny ale žily v domku s doškovou střechou. V rodině otce dostal možnost studovat jen otec, teta zůstala doma a nejvyšším vzděláním byla měšťanka (i to bylo tehdy dost, babička měla jen pět tříd základní školy). Matka nechtěla dřít ani žít na vesnici, proto v 19 letech odešla z domova (až v 19 proto, že předtím byla válka) a pracovala jako ošetřovatelka "u mrzáčků" v Jedličkově ústavu. Maturitu si dodělávala skoro ve 40 letech, to už mně jako mladšímu dítěti bylo 10 let. My se proti tomu fakt máme královsky. I když je fakt, že i dneska jsou chudé rodiny, co obracejí každou korunu.
 Binturongg 


Re: Nebylo to jednoduché 

(15.3.2011 13:48:09)
Jájo a i dneska dřou lidi v zemědělství jako koně.
Soukromníci především!
Mají sice techniku a nespí ve stáji, ale zato mají víc polností, zvířat...
Někdo to však dělat musel a musí, marná sláva.

A u těch, kdo se zemědělstvím neživí, dodnes platí nepsané pravidlo, že se sklízí seno, otavy, obilí, brambory, oře se, vláčí, seje, zavařuje, stará se o dobytek, řeže se dříví na zimu, skládá se uhlí...od malých dětí po staříky.
Ano, není to tak těžké, jako kdysi, ale tehdy lidé neměli srovnání - byli rádi, že jim práci ulehčí zas jiné, tehdejší vynálezy...
 jana 
  • 

1946? 

(15.3.2011 12:16:51)
Pani Vero, narodila jste se r. 1946? Myslela jsem, ze vam je max. tak 50. Kolik je let vasi Clarisce?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: 1946? 

(15.3.2011 13:26:00)
Clariska je Věřina vnučka, kterou vzhledem k rodinným problémům jako miminko adoptovala. Aspoň tak si pamatuju z jiných vyprávění.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: 1946? 

(15.3.2011 18:45:19)
Doplním, že Clarisce je cca 13 - 14. Tedy doufám, že jsem se nesekla.... A ano, je to adoptovaná vnučka (dcera od syna).
Simča ~b~
 Věra S. 
  • 

Re: 1946? 

(16.3.2011 0:31:22)
Nesekla jsi se, Simčo. Je jí 14, za pár mesiců už jí bude 15! "Dostala" jsem ji k 50. narozeninám, když byl Vašek ve válce v bývalé Jugoslavii. Takže si ze mně kamarádky dělali legraci, co jsem to za ženskou: muž odejde do války, vrátí se domů a ty máš dítě... Jeli jsme si s ním pro ni do Italie, kde už byla odevzdaná do rodiny s dvěma dětmi...Všichni Italové nám říkali :"Bella bambina" a moc nám ji přáli...
Díky za všechnu Tvou podporu a i ostatnim taky. Věra S.
 jana 
  • 

Re: 1946? 

(16.3.2011 10:31:22)
tak to jsem netusila. preji vsechno dobre.
 Izabelle 


..a pokracovani? 

(20.3.2011 14:45:39)
Uz jsem nedockava a napnuta jak struna! :-) Strasne dobre se to cte! Dobre pisete! Ted nebudu ani spat :-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.