| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak jsem sháněla školku

 Celkem 145 názorů.
 kreditka 


Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(24.2.2011 9:34:51)
Mám známou, která si naplánovala že půjde ve 2 letech věku dítěte do práce, chtěla pobírat 2 letý rodičák kvůli jeho výši (přitom finance ji netlačily), už tenkrát jsme se ji ptaly "co uděláš s dítětem" no její reakce mě vyrazila dech "budu pracovat tak mi musí vzít dítě do školky" Samozřejmě ji ho nevzali, neb sotva vzali 3 leťáky natož aby brali dítě "do jeslí" Jesle tu nemáme soukromou MŠ taky ne, nakonec si sehnala hlídání a prská kolik musí dát peněz za hlídání, jenže kdyby tenkrát myslela trochu dopředu a zajímala se o situaci ve školkách nemusela to dnes řešit, protože ve školce kam spadá vzali všechny 3 leté děti pracujícíh "spádových" matek
 Ecim 


Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(24.2.2011 9:37:47)
Ona je hlavně spousta věcí, které se dopředu naplánovat nedají, i když se člověk snaží - třeba zdravotní stav dítěte. A to podotýkám, že jsem hodně "plánovací" a rozvážný člověk.
 kreditka 


Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(24.2.2011 10:24:28)
Tak to určitě, ale o těch věcech, které se naplánovat aspoň trochu dají je dobré přemýšlet
 Ecim 


Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(24.2.2011 11:16:46)
To já plánuji a přemýšlím. Ale snažím se i počítat s tím, že mě leccos překvapí a zaskočí.
 vakat 


Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(26.2.2011 18:55:12)
Já se o školku začala zajímat už rok dopředu a bylo mi to houby platné. Všude chtějí trvalé bydliště, takže nemáme nárok a školka, která je naše "spádová" je tak narvaná, že budeme rádi, když nám tam dítě vezmou jako předškoláka, protože primárně berou svoje místní děti a že jich je tam taky jak máku. A člověk si může plánovat jak chce a starat se jakkoliv dlouho dopředu a je mu to houby platné.
 Veveruše 


Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(1.3.2011 1:06:33)
A proč jste kvůli školce nezměnili trvalé byliště?
 vakat 


Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(1.3.2011 17:32:53)
proč? např. proto, že jsem vázaná na plno jiných institucí z hlediska trvalého bydliště. A další věc, právě proto, že plno nově nastěhovaných lidí si to bydliště nemění, tak obec dostává málo peněz na ostatní rozvoj. Navíc ani po změně bydliště by nebylo jisté, jestli by mi tam dítě nakonec vzali. Viz maminka, která si tady u nás měnila trvalé bydliště a ve školce jí nakonec řekli, že stejně pro ní nemají místo.
 Jana 
  • 

Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 11:01:14)
Mám dceru narozenou na začátku roku 2004 , po velkém snažení se mi ji v roce 2007 podařilo dostat do školky - jedno dítě dostalo zápal plic a přenechalo místo mé dceři. Již tehdy byla v místě bydliště naprosto tragická situace ohledně míst ve školce. Ptala jsem se místostarosty pro školství, co s tím budou dělat - nic. Teď je rok 2011 , synovi budou tři roky, od roku 2007 v naši městské části nepřibyla ani jedna školka. Situace se školkama je stále beznadějná. Od roku 2007 mohla mít městská část tu školku dávno postavenou. Na co čekali ?
 Zuuuza 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 11:04:54)
Jani, zkuste se poptat na možnost kontejnerové školky. Lze to postavit za pár týdnů, není to tak finančně náročné. A když nebude už školka využitá, dá se to rozmontovat, odvézt, či využít jinak.. Tlačte na radnici. U nás teď podobným způsobem budou snad nedostatek míst řešit. Ale s ročním zpožděním. Tříleťáky samozřejmě nebrali.
 Jana 
  • 

Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 11:08:14)
Dobrý nápad !! A kde taková školka již existuje nebo se staví ?
 Zuuuza 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 11:13:01)
Stojí v Brně-Modřicích. Zkus pohledat na netu. Já jsem z jiné části. Tady mají dělat obdobnou variantu kontejneru.
 Jana 
  • 

Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 11:22:07)
Díky moc !!!
 Zuuuza 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 11:22:35)
~;)
 frantina 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 13:46:46)
Jani,u nás v malém městě loni takový kontejner přistavili během prázdnin.Školka se tak zvětšila o jednu třídu.
http://skolkastankov.sweb.cz/
 Mortadela 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(25.2.2011 8:31:10)
Třeba v Jihlavě. Akorát přišli takříkajíc s křížkem po funuse, měla tu stát už před pěti lety. Teď porodnost zase začíná klesat...
 Dobra1 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 15:07:13)
Větší problém vidím ale s učitelkama. Znám plno školek, kde je většinu dne 1 na max. 27 dětí, někde jsou 2 aspoň na vycházky, někde ani to ne. Jasně, přes zimu je dětí obvykle kolek 15, ostatní bývají nemocné, ale stejně je to hrozné. Tady by nepomohla ani přístavba.~o~
 Bumbi&05,08,10 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 16:00:20)
no, ale to je v normě, ne? 1 učitelka nesmí mít víc, jak 28 dětí. Z čeho by měla ředitelka platit víc učitelek? Zaplatí víc rodiče na školném???
 Terka 
  • 

Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 18:10:57)
Asi tak. Já se jako učitelka v poslední době setkávám s častými nářky rodičů, že je dětí ve třídě moc, a proč s tím něco neděláme... Jedna maminka mi vykládala, co všechno dělala její dcera v zahraniční školce a jak my to neumíme - až na konci vyprávění z ní vypadlo, že ve třídě bylo 15 dětí a 4 učitelky. Taky bych byla ráda, kdybych měla ve třídě+ dětí 15 a ne 26 a kolegyni k tomu už od rána, ale jako učitelka jsem ta poslední, kdo s tím může něco dělat.
 arantxa 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 11:17:19)
Mě by spíše zajímalo, co budou dělat až všechny tyto děti budou muset nastoupit do ZŠ, kde je prostě vzít musí. U nás se mnoho ZŠ rušilo a spojovalo. To jich bude ve třídě 40 popř. i více? Nebo je budou rozvážet autobusy do jiných škol, jak to dělali, když jsem byla malá.
 Zuuuza 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 11:19:37)
Jak píšu výše, u nás aspoň toto už radnice řeší. Chystá se přístavba na ZŠ. Je třeba asi tlačit na zastupitele.
 Jana 
  • 

Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 11:24:45)
Ony ty silné ročníky už začínají nastupovat do škol a u nás se žádné drama neděje. U mé dcery ve škole je 18 dětí v obou prvních třídách, ve všech sousedních školách je kolem 20 děti ve třídě s výjimkou jedné, kde je 26-28 dětí ve třídě. Velký přetlak je pouze na výběrových základkách.
 arantxa 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 11:34:14)
Uvidíme, jak to bude. Já sama mám teď nastoupi na ZŠ, takže doufám, že syn problém s místem mít nebude, i když je to výběrová škola.
 gf fgfhf 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 13:29:30)
Asi tak u nás jsou taky na základkách jen 2 třídy zbídou po 20 dětech, páč rodiče dávají děti na jednu Zš, která získala renomé, kdo nechodí k nám není in v tomto městě. Hrozné co se děje, přitom je to obyč Zš.
 Myšutka* 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 15:19:13)
Moc ti nerozumím, co je hrozné?
Jestli to, že si rodiče vybírají ZŠ, pokud můžou, tak tě nechápu.
Taky jsem vybírala ZŠ a dala dceru a teď i syna jinam, než do spádové školy. Naštěstí bydlíme ve větším městě a v "dosahu" jsem mohla vybírat ze tří škol. Vybrala jsme si tu, o které jsme získala nejlepší informace. Co vím o spádové škole mě odradilo už dávno.
 Kvíza 
  • 

Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 12:58:34)
Odpovím ti slovy vedoucího odboru školství u nás na městě, se kterým jsem na toto téma vedla hovor poměrně nedávno: "To pro nás není problém, my dítě vždycky někam umístíme - dokonce je to pro nás veselejší situace, než kdybychom školy museli rušit nebo spojovat!"
Bohužel z toho výplývá, že můžeš zapomenout na výběr ZŠ (pokud nemáš potřebné konexe), protože do "spádové" školy ti dítě vždycky vzít musí (otazník v tomto případě visí nad tím, jak je spádová škola kvalitní a zda to není jen poslední volná kapacitní varianta)...
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 13:18:52)
Taky se někde dělá to, že se zřídí jedna nebo dvě školkový třídy ve škole, kde je teď míň dětí. Organizačně to spadne pod nějakou školku, ne pod školu.
 Ronja 
  • 

Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(24.2.2011 16:50:24)
Až zahřmí?
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(25.2.2011 6:48:38)
Můj starší syn šel do školky ve 4,5 letech (ve třech nebylo vůbec možné sehnat školku) a to půl roku jsem byla doma zadarmo - psal se rok 1995. Neexistoval vůbec žádná šance si k rodičáku přivydělat (to bylo nezákonné) a práce na zkrácený úvazek či z domova to byl jen neuskutečnitelný sen. Můj druhý syn šel také do školky ve 4letech (rok 2003) a opět neustálý boj o místo ve školce. Za 20let se opravdu v tomto žádný posun nestal, školky se spíše rušily než stavěly. Změnilo se jen jedno, zatím co v tom roce 1995 nevzali do školky dítě, pokud matka nepracovala (nedonesla potvrzení o nástupu do zaměstnání) dnes berou děti jen na základě datumu narození. Pokud se školka naplní je jim úplně jedno, že máte práci a tudíž školku "potřebujete" stejně nemáte šanci. Alespoň u nás to tak funguje, že pokud máte "dobře" narozené dítě na začátku šk.roku, tak Vás příjmou aniž by jste chodila do práce či vůbec o tom uvažovala. Tak jsou ve školce děti matek, které jsou nezaměstnané (nebo v domácnosti), či jsou na mateřské s dalším dítětem, tudíž tu školku tak nutně nepotřebují. Známá bude od září vozit dítě 15km do školky, přitom její kamarádky je doma a dítě do školky v místě bydliště dostala v pohodě. Problém je u nich pouze v datumu narození dětí. V tomhle vidím taky velký problém.
 nyxie19 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(26.2.2011 22:06:46)
Souhlasím. Moje dcera je narozená v lednu 2009, příští rok mám nastoupit do práce a už ze 3 školek mi ji odmítli~o~, protože musí brát přednostně starší děti. Že jdu do práce a jsem samoživitelka, to tady nikoho nezajímá. Buď dej "sponzorský dar" nebo si dělej co chceš a soukromou MŠ za 8000,-Kč měsíčně si nemůžu dovolit. Pak se budou divit, že bude vysoká nezaměstnanost. Už na mě v nějaké nové práci čekají s otevřenou náručí. Psala jsem i dopis panu ministrovi a ten mi vtipně odpověděl, at to zkusím v jiné městské části nebo požádám zaměstnavatele o neplacené volno - rada nad zlato. Asi budu žít ze vzduchu. Snad se nad tím brzo někdo zamyslí ....... do té doby nám všem držím palce a přeji pevné nervy ~q~~q~~q~~o~
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(28.2.2011 9:13:32)
A v práci si těch 8000 čistýho nevyděláš? Jestli vás má kdo živit a máš nabídku na práci, určitě se vyplatí si práci vzít i když by to mělo být nějakou dobu šul nul.
 vakat 


Re: Baby boom trvá již pět let, za tu dobu mohli školky dostavět ! 

(28.2.2011 17:57:29)
Když je nyxie samoživitelka, tak těžko i kdyby 8 tis. vydělala, tak si asi moc nemůže dovolit dát je za školku ;-).
 Horama 


Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(24.2.2011 14:01:19)
Jestli ve dvou letech dítěte chtěla do práce, tak nechápu proč prská, když platí hlídání. Vždyť mohla zůstat s dítětem doma do tří let, jen by nedostávala ten rodičák. (Konečně: v té zvýšené výměře už ty peníze dostala v průběhu těch dvou let, rozdíl v součtu oproti tříletému čerpání není nijak velký.)
 Raduza 


Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(24.2.2011 15:01:00)
Taky jsem měla problém s umístěním do školky. Byla jsem totálně na nervy. Nakonec jsem si mohla vybírat ze dvou školek, protože se uvolnilo místo. Nejvíc je mi ale líto, že jsem se nervovala zbytečně, protože v první školce na úvodní schůzce bylo několik těhotných se tříletými dětmi, které půjdou do školky a teď je ve školce skoro prázdno, protože tam chodí tříleté děti, jejichž maminky jsou na mateřké nebo děti, které má kdo hlídat, a proto přes zimu nechodí. A pak jsou maminky, které neumístí dítě, protože nikoho neznají nebo nemají ve školce staršího sourozence :-(. Ráno o půl osmé jsou ve školce 2 děti z 25 (odhaduji, protože ve třídě, kde jsou spojené dvě, jich je 5) a odpoledne v 15,30-15,45 jich tam je taky tolik.
 Vladka a Mishell 


Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(25.2.2011 15:03:50)
No,myslete si co chcete,ale pokud chce stat po nas,aby jsme plodili dalsi produktivni generaci,musi nam k tomu dat podminky,to za prve a za druhe,ja kdyz jsem se dozvedela,ze cekame rodinu,posledni co me napadlo bylo,ze kam a jak bych ho davala do skolky.... Takova je ma reakce.Moje presvedceni bylo zustat s ditetem doma do jejich 3 let a plne se ji venovat.Bohuzel ci Bohudik-vse ma sve pro i proti jsem dostala pracovni nabidku v zahranici,takze kdyz mela dcerka cerstve dva roky nastoupila jsem do prace.Ja pracuji pres den a pritel po vecerech.Zadnou skolku nepotrebujeme,i kdyz se o ni snazim,hlavne kvuli socializaci dcerky do spolecnosti,otrkani se,at muze byt mezi vrstevniky.No,hold je smutne si pripustit,ze je u nas tak uboha situace se skolkama,ale hold MY mame deti a MY se musime starat.Kde jsou ty casy kdyz ja jsem byla mala,ve dvou jsem sla do jesli a mi 4 starsi sourozenci byli ve skolce a ve skole.Tehdy to bylo automaticke.
Pro maminky ci tatinky,kteri jsou opravdu v bezradne situaci radim,podivat se po vecernich ci nocnich smenach.
Take bych autorce tohoto clanku chtela rict,ze je hodne velky rozdil pro koho pracuje.Nektere firmy a spolecnosti jsou bohuzel s prominutim zabednene a nechapou,ze mit deti je prirozena soucast zivota,kterou by meli castecne respektovat.V nekterych zemich to funguje totiz uplne jinak-lepe.Treba ja mam smlouvu s firmou,ale pronajima si me dalsi firma,ve ktere denne pracuji.Pokud jim reknu,ze chci zustat doma s dcerkou,protoze je ji smutno za mnou-kdyz si zvykala na odlouceni ode me..,mabidnou mi treba prodlouzeny vikend,ci extra den volna uprostred tydne.Maji pochopeni.A to by se melo zavest i k nam.
 Vladka a Mishell 


Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(25.2.2011 15:15:20)
Jinak jak tady psala jedna maminka,ze si skolku nemuze vynachvalit,to ji moc gratuluji,potesi to,kdyz vi,ze ma ditko v dobrych rukach.Skolka je pro dite nenahraditelna zkusenost,brzy se nauci chovat se v kolektivu,atd atd i kdyz individualni pece nemuze byt 100% pri vetsim mnozstvi deti..I kdyz chuva doma se diteti treba plne venuje,ale dite postrada ten detsky kolektiv,ktery je pro jeho socializaci velice dulezity.Vse ma sve pro i proti a zalezi na rozhodnuti kazdeho rodice,kam se prikloni.
 Simona Nestorová, jedna dcera 
  • 

Re: Ono to chce někdy myslet dopředu pravda 

(22.4.2011 2:15:07)
Jojo noční směny, ty mě čekají, jenže jsem s malou sama, tak je mi to spíše ke škodě. Malá bude mít 3roky na podzim, já do práce musím, jiný přísun peněz nemám, babička s dědou pracují, takový plat, abych si vydělala na soukromou školku rozhodně mít nebudu, ale to nikoho nezajímá - už ze dvou školek mám rozhodnutí o zamítnutí :-( Dost neřešitelná situace, ale prostě mají přednost děti starší, ikdyž jejich matky jsou doma s mladším sourozencem a podobně.
 Jíťa 
  • 

Jsme špatná generace 

(24.2.2011 9:35:26)
Politici a další mocipáni si neuvědomují, že porodní vlny se v poměrně pravidelných intervalech opakují. Hodně dětí se rodilo krátce po válce. Pak nastal útlum než tato generace dospěla. V 70. letech by nastal boom, i bez Husákovy populační politiky, jen snad o něco menší. Opět následoval útlum a nyní se vezeme na nové vlně.
Husákovy děti taky neměli školky, některé školy jely na směny. 40 dětí ve třídě byl normální stav.

Teď máme problémy sehnat školku, protože před pár lety byl útlum a v důsledku nevyužitosti bylo mnoho školek zrušeno. Teď se staví nové a stávající se rozšiřují, nám už to nepomůže a v budoucnu budou pravděpodbně nevyužité.
My už budeme potřebovat školy, které nám zatím stále ruší a zavírají.
 Zuuuza 


Re: Jsme špatná generace 

(24.2.2011 10:57:46)
Jo, Jíťo. Bylo nás ve třídě přes 30 a pamatuju si odpolední vyučování.. Jinak u nás se školkou taky katastrofa, všichni zaspali.. Ale aspoň pozitivní je, že už plánují rozšíření školy.
 Jana 
  • 

Re: Jsme špatná generace 

(24.2.2011 11:14:15)
No, u nás baby-boom do škol ještě nedorazil. V obou prvních třídách je 18 děti . Příští rok to nebude horší.
 vakat 


Re: Jsme špatná generace 

(26.2.2011 19:03:07)
Problém vidím v tom, že se školky prodali, kdyby byl někdo nahoře chytřejší a opravdu jevil zájem, tak to mohli na dobu určitou (třeba na 10 let) pronajmout a teď by žádný problém nebyl. :-( Jenže to by ti páni nahoře nesměli hledět na jednorázové zisk z prodeje, ale víc v dlouhodobějším horizontu.
 Evka13 


Jenže, jak se dělají zadní vrátka? 

(24.2.2011 9:41:17)
Lehce se mluví o pozitivním myšlení, když někde vzadu je jiná varianta zaměstnání.
Pracovala jsem od 18 let, pak jsem byla pár let v cizině, pak zase pracovala až do doby než jsem šla na MD. Během MD jsem si stihla dodělat státnice z jazyka, občas měla nějakou brigádu... jenže když přišlo druhé dítě a naše nemocnost stoupla nad normální hranici musela jsem opustit veškeré plány na nějakou brigádu bokem- tudíž ty zadní vrátka se zaklapla.
Stihla jsem nastoupit dálkové studium VŠ, ale v době, kdy budu hledat zaměstnání ještě zdaleka nebudu hotova. Sice mi končí MD až v červnu, ale již od procince občas pošlu CV, většinou na pozice s 1/2 úvazkem... Včera jsem se zde na diskuzi dozvěděla, že na 1 místo přijde třebas až 150 odpovědí(někdy i více, záleží na kraji)... když vezmu v úvahu, že mám šanci 1:150 je ve mě malá dušička, protože neoplývám ani velkým sebevědomím, ani lepým zjevem... naopak mám 2 malé děti a babičky daleko... Jistě, že až získám(jestli vůbec) nějaké místo, tak si najdu příležitostné hlídání pro případ nemoci, ale to zřejmě také nebude to velké + pro budoucího zaměstnavatele. Je mi opravdu smutno a zůstává ve mě malá naděje.
 Jája 
  • 

Re: Jenže, jak se dělají zadní vrátka? 

(24.2.2011 11:41:34)
Jen 150 CV?
Asi ve 40 letech jsem se pro mobbing rozhodla změnit práci. Těch životopisů bylo víc než 500, a jinou práci jsem nesehnala. Možná tak typu "finanční poradce" nebo "prodejce Herbalife na vlasntí ŽL". Dneska je mi 53, mobbing s odchodem šéfa polevil a já vím, že jinou práci už před důchodem neseženu.
 Veveruše 


Re: Jenže, jak se dělají zadní vrátka? 

(1.3.2011 1:33:34)
To je drsné... Je mi 38, v srpnu mi skončí mateřská a do původní práce se vracet nechci. Zatím jsem poslala životopis na dvě místa, z jednoho se neozvali zatím vůbec, z druhého mě oslovili slečno (asi nějak přehlédli datum narození a údaj o tom, že jsem vdaná~k~). No, jsem zvědavá. Obávám se, že nakonec budu ještě ráda, že mě vezmou zpátky na původní místo. Ovšem představa zapadnutí do 7 let vyjížděných kolejí, s hodinovým dojížděním do práce (jedna cesta) (z Prahy do Prahy...) a minimální šancí na 1/2 úvazek, to mě děsí. Příští rok spolu budou kluci chodit do školky do stejné třídy, to ještě půjde. Ale spíš si nedovedu představit, až bude starší ve škole - do 17 hod v družině, to nechci~:(
 Binturongg 


Zaplaťpámbu za chlapa - živitele! 

(24.2.2011 10:25:04)
Práce je mi sice koníčkem, ale není víc než dítě, doma jsem spokojená (zatím, určitě to nevydržím léta letoucí...i když... ~:-D ) a jsem velmi vděčná za "tradiční" model rodiny, kdy se ženská pekelí u ohniště a chlap chodí na mamuty.

Jsem si totiž na 80% jistá, že mi dítě do školky nevezmou. Rozhodně ne tady v horách. Ani místnímu kraji se nevyhnul baby boom a měla bych potíže i jako místní.
Trvalé bydliště mám však (z mnoha důvodů) v Praze, stejně tak mé dítě a chtít ho nacpat do místní školky je opravdu drzost, zvl. kdyby se nám povedl ještě jeden exemplář, s nímž bych byla doma.
Ano, zkusím to, mám na to ještě skoro půl druhého roku, takže to nijak extrémně neřeším, každopádně rozhodně nezávidím matkám, které musí do práce z existenčních důvodů a jejich děti do školky za každou cenu (často bez ohledu na dítě i kvalitu školky).

Ty, jejichž manžel uloví dostatek mamutů, jen ony nechtějí dřepět doma, sice chápu, ale nelituju.
 Ecim 


Re: Zaplaťpámbu za chlapa - živitele! 

(24.2.2011 11:22:42)
Binturong, tohle je důvod, proč jsem se zatím nijak zvlášť nesnažila syna do školky dostat. Ještě budu pár měsíců na MD, školku tedy budu potřebovat až v té době, kdy půjdu do práce, a tak se mi nechtělo zabírat místo lidem, kteří ho potřebují naléhavěji než já.
 Simona Nestorová, jedna dcera 
  • 

Re: Zaplaťpámbu za chlapa - živitele! 

(22.4.2011 2:20:48)
Kéž by bylo více mamin jako ty, to by pak samoživitelky jako já, které do práce prostě musí, měly šanci na umístění téměř tříletého dítěte...
 Nika 
  • 

Re: Zaplaťpámbu za chlapa - živitele! 

(25.2.2011 21:39:21)
No tak to je super. Tady se asi nepočítá s tím, že by žena měla vyšší vzdělání a vyšší plat než ten živitel, co? Jenže všichni nejedou v tom tradičním modelu, muž kápo, žena puťka domácí. To jsem se asi nemusela vůbec učit a zůstat blbá u plotny s děckem (neberte to prosím nikdo osobně) - tohle je totiž logika našeho státu: ženy jsou tu od toho, aby rodily, zůstaly doma, braly almužnu a měly druhou směnu. Poloviční úvazky, abys hledal lupou, diskriminace na trhu práce jako prase. Toho kolik odvedu na sociálním, tak by mi stát za to měl platit soukromou školku od 2 let dítěte, se z toho po...u, tohle myšlení z dob před 100 lety. Jo, mý odvody státu nesmrdí!!!! Ale že by pro mě a ostatní matky něco udělal, to ne.
 Ecim 


Re: Zaplaťpámbu za chlapa - živitele! 

(25.2.2011 22:51:47)
Já si myslím, že se s tím už aspoň trochu počítá, protože už je dnes možné, aby otec zůstal na rodičovské dovolené a matka šla na plný úvazek do práce. Na jednu stranu jsem hrozně ráda, že tu ta možnost je, ale na druhou stranu jsem ještě radši, že se k ní nemusím uchýlit, přestože mám dobré vzdělání a před nástupem na MD jsem vydělávala víc než manžel. I když jsem hodně emancipovaná, tak v době, kdy mám malé děti, roli hlavního živitele z vlastní svobodné vůle s radostí přenechám manželovi. Zdůrazňuji, že roli hlavního, nikoli jediného živitele.
 pampalek 


Re: Zaplaťpámbu za chlapa - živitele! 

(1.3.2011 14:26:55)
svatá pravda
 mellie 


Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 10:30:20)
Mě na hledání školek vadí mnohdy naprosto nesmyslná pravidla. Třeba v naší favorizované školce berou přednostně děti zaměstnaných matek, které nepobírají rodičovský příspěvek (samozřejmě ani na mladší dítě). To, že já chodím do práce a mladší dítě hlídá za drahé peníze chůva a že rodičovský příspěvek skončí v listopadu, nikoho nezajímá, čtyřleťačku kvůli tomu na celý školní rok (nejspíš) nevezmou.

Nebo druhá věc, bydlíme na samém kraji městské části, takže obě dvě školky, které máme prakticky přes ulici a jsou z jiné městské části, jsou pro nás nedostupné. Školka, která je pro nás "spádová" je od nás čtyři kilometry, tzn. každodenní ježdění autobusem nebo autem.
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 11:15:28)
Pokud mají zájemců víc než volných míst, musí stanovit nějaká pravidla - kritéria pro přijetí, neboť všechny přijmout nemohou. To že přednostně berou děti zaměstnaných matek mi přijde naprosto v pořádku. Musíš uznat, že tvoje situace -tj. matka formálně na mateřské, ale denně pracující, je v Čechách rarita.
Mnou vyhlédnutá školka měla mnohem debilnější - a navíc neoficiální pravidlo - přednostně se berou děti, které v MŠ mají nebo měli sourozence (tj. ředitelka zná jejich matku a ví že není problémová).
 Jana 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 11:20:34)
Jo, tak u nás je to totéž . Taky berou přednostně děti , které mají ve školce sourozence. Syn je 12/08 a oni klidně vezmou dítě , které je 09/08 a má ve školce sourozence. Můj syn ve školce sourozence nemá (dcera chodí do školy) , tak ho vezmou nejdřív až skoro v 5 letech . Budu psát stížnost na městskou část, protože takhle to fakt nejde !
 Zuuuza 


Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 11:21:34)
Tak to je fakt na hlavu..
 janula8152 


Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 12:11:40)
No, upřímně on ten sourozenec má své logické opodstatnění. Já třeba budu teď dávat syna do školky. Ve školce kde chodí dcera mi přislíbili, že mi ho vezmou. Pokud by ho ale nevzali, tak bych musela hledat jinou školku pro obě děti!!! Nemůžu vozit každého jinam a taky mám obavy jak si syn zvykne. Už takhle to bude dost náročné. Bydlím v městské části, kde školka prostě není, takže žádné vodění pěšky po cestě do práce neexistuje. Spádovou školku jsem ani nezjišťovala, stejně by jsem měla ve městě smůlu, tam bylo plno a přednostně prostě berou ty co bydlí blíž. Školku jsem si našla v jiné okrajové části města-je to taková spíš vesnická školka, ale mě se moc líbí a dceři taky. Na ten směr co mají děti školku už není vůbec nic, takže určitě nehrozí že by vození dětí do školky bylo po cestě. Taky mi tam nejede žádná místní doprava, takže jedině auto. Já to beru ale z pohledu malého města. Pokud mi nevezmou dítě do školky tak můžu jít do jiné školky, třeba jako já to vyřešit školkou v okrajových částech, tam není takový nával. Nemusím uspět v druhé, ani třetí a holt budu muset do školky dojíždět, ale někde dítě "udám". V tom případě si myslím, že sourozenec ve školce je dobrý argument pro přijetí. Jak kvůli vození dětí tak si mladší lépe zvykne, když tam má sourozence. Nevím jak je to třeba v Praze nebo v jiných velkých městech s možností sehnat školku jinde, kde bych třeba i musela dojíždět. Ale znám i maminky, které zůstanou doma na pracáku, protože jim nevezmou dítě do školky co mají v ulici a jinde se přece ptát ani nepůjde. Ona přece nebude vodit dítě každý den 20 minut do školky, když má druhou v ulici!!!! Pochopitelně pokud by byla opravdu taková situace, že kromě spádové školky jsem v okruhu 20km bez šancí jinou školku sehnat, tak pak je sourozenec ve školce nevhodný argument pro přijetí.
 Zuuuza 


Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 12:20:36)
Janulo, ano, sourozence za předpokladu, že už tam jeden je, abych nemusela vodit druhé dítě jinam. Ale proč má přednost mladší dítě? Kritérium věku by mělo být důležitější, ne?
 mellie 


Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 13:13:11)
Jano, ještě jednou jsem si přečetla Tvůj příspěvek a abych řekla pravdu, tak mi postup vaší ředitelky přijde opodstatněný. Rozdíl, jestli je někdo 9/08 nebo 12/08 mi přijde mizivý, oba jsou z hlediska školky v okamžiku nástupu dvouleťáci (jestli dobře počítám). A jak už tu bylo řečeno, opruz při vyzvedávání každého dítěte z jiné školky je velký. Takže nad tímhle bych se fakt moc nepozastavovala. Jako problém bych viděla, kdyby místo tříleťáka vzali dvouleťáka, nebo místo čtyřleťáka tříleťáka, jenom proto, že má ve školce sourozence.
 cvrček + 5 


Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 15:46:35)
Tak zrovna tohle pravidlo - že berou přednostně ty děti, u kterých už tam chodí sourozenec - mi špatné nepřijde. Samozřejmě by nemělo být jako první. Je to v zájmu toho staršího dítěte, aby kvůli nepřijetí mladšího nemuselo měnit školku.
Jinak doporučuju obvolat všechny v relativně bližším okolí. My tehdy, v r. 2007 jsme nejdřív mysleli, že se budeme stěhovat a tudíž jsme ani v místě bydliště k zápisu nešli. Pak se situace změnila, bohužel paní ředitelka, kam starší už rok chodila, nám řekla, že maximálně opět jen tu starší, že jsme si vzpoměli pozdě. A že si myslí, že už máme úplně smůlu, protože všechny v okolí jsou přecpané. Byli jsme zničení, potřebovala jsem nutně do práce, kvůli financím. Jaké bylo moje překvapení, když na první telefon mi bylo řečeno, ať klidně přijdem, že nás v pohodě vezmou. Vzdálenost od domova byla paradoxně úplně stejná jako k té minulé.
Jen mi je zpětně líto, že starší dcera chodila každý rok do jiné školky a protože jsme se následně opravdu stěhovali, tak i do úplně nové školy. Je citlivější povahy, tak to znát bylo.
A ještě přidám zkušenost kolegyně z práce - taky byla přesvědčená, že jí syna určo vezmou, když je ze spádové oblasti... Samozřejmě nevzali. Byla hrozně naštvaná, že taky někam napíše. Nakonec sehnali v blízké vesnici.
A jiné známé se ptal pediatr při roční kontrole, zda už děcko nahlásila do školky....
 M 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 18:11:12)
Pravidlo, ze pri prijeti do MS dite ziskava bod navic, pokud ve skolce je jiz jeho starsi sourozenec, je nespravedlive. U nas vedlo k tomu, ze rodice davali detem odklad do skoly, jen proto, aby ziskali bod navic a mladsi sourozenec byl prijat. Takze se do skolky napr. dostalo dite 3,5lete se sourozencem, ktery ziskal odklad do skoly (ac je v poradku), ale 4lete dite, jehoz starsi sourozenec nastoupil do skoly v radnem terminu, ne... To je preci naprosta nespravedlnost.
Chapu, ze pro rodice je pohodlnejsi mit 2 deti v jedne skolce, ale tohle je proste znevyhodnovani deti bez sourozence a neni to jednoduse fer...
Rodice se samozrejme vzbourili a skolska rada musela prijat jina, spravedlivejsi pravidla, takze i vyrazne poklesl zajem o odklad skolni dochazky u predskolaku a skolce se i uvolnuje vice mist.
 Jana 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 21:12:58)
Tak přesně to je u nás ve všech školkách . Já mám dceru ve škole , tak mám prostě smolíka.
 mellie 


Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 11:38:35)
Jano, já nechápu, proč slučují rodičovský příspěvek a to být na rodičovské dovolené. Já na rodičovské dovolené samozřejmě nejsem, ta mi byla ukončena s nástupem do práce. To, že pobírám rodičovský příspěvek a celý ho předávám chůvě, snad není taková rarita. Kdybych dala dítě do státních jeslí, o příspěvek tím přišla, finančně bych na tom byla cca na stejno a Barunku by mi do školky vzali. Zřejmě státem preferované řešení???
 mellie 


Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 11:42:40)
Ještě doplním, že to, že chodím do práce, z hlediska pravidel pak už nehraje roli. Pobírám rodičovský příspěvek, takže jsem z hlediska kritérií na stejné úrovni, jako maminky plně na rodičovské dovolené, nepracující, pečující o dítě.
 Amina 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 12:53:15)
Bohužel to mám přesně tak. Dítě nevzali a ještě jsem podstoupila potupný výslech ohledně pravdivosti přihlášky (A opravdu do tý práce chodíte? To víte, razítko si tam můžete dát klidně sama...).
 Anusi 


Re: Nesmyslná pravidla 

(25.2.2011 19:50:15)
Tady jde o to, že Vaše dítě by bylo dotované státem dvakrát. Poprvé Vám stát vyplácí rodič.příspěvek a za druhé je Vaše dítě dotované státem ve školce. Maminka která je s dítětem doma a pobírá jen ten příspěvek - stojí stát polovinu. Vy jste v prvé řadě m a t k a tak si musíte ujasnit co je pro Vás priorita.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(26.2.2011 12:10:01)

Směšuješ dvě věci- příspěvek od státu a osobní priority.

Pokud jde o příspěvek, tak přeci matka, která pracuje sice má příspěvek a k tomu dotovanou školku, ale taky platí pojištění z příjmu a do budoucna mají vyšší šanci být zaměstnané než ty, které hledají práci až ve 3 nebo 4 letech věku dítěte a skončí pak na měsíce na pracáku.

Další věc je ta, že nárok na dotovanou školku (pokud je místo) má matka, která brala zrychlený rodičák dva roky i ta, co ho má rozložený na 4 roky. Proč by ta, co si ho rozloží na 4 roky nemohla mít školku, když na rodičáku dostane celkově stejně jako ta, co ho má zrychlený?

A pokud jde o priority? To měl být náznak,že když chce někdo pracovat, je špatná matka? Je zajímavý, že když otec vydělává a je v práci od nevidím do nevidím, nikdo ho za špatnýho otce nepovažuje.
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(25.2.2011 12:00:23)
To, že pobíráš rodičovský příspěvek a celý ho předáváš chůvě rarita je. Já tedy nikoho takového neznám ani z vyprávění.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(25.2.2011 12:47:14)
Měla jsem to u prvního dítěte také tak.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Nesmyslná pravidla 

(25.2.2011 12:59:32)
Zrovna moje diskusní kamarádka si takhle na rodičáku vydělávala, mezi druhým a třetím rokem hlídala holčičku jedné paní a dostávala od ní její rodičák.
 hanadam 


Re: Nesmyslná pravidla 

(25.2.2011 13:04:54)
Nejsem rarita, znám spoustu takových maminek. Já sama jsem celý RP plus část výplaty taky dávala chůvě. Nechci, aby to vyznělo nějak brutálně, ale hodně záleží na tom, v jaké společnosti, resp. sociální vrstvě se pohybuješ, a jak prioritní je pro tebe práce. Nevnucuji svůj model nikomu, nechci se s nikým prát o tom, co je lepší - být s dítětem sama doma, nebo chodit do práce a mít chůvu, na to jsou jiné diskuze. Reaguji jen a jen na tu "raritu".
 Jana, školkáč a školák 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(25.2.2011 14:18:15)
V jaké společnosti a sociální vrstvě se pohybuji? Střední třída - já i manža vysokoškoláci (promoce rok 2000 na ČVUT Praha). Z obdobné společenské a sociální vrstvy jsou i naši známí. Ne že by si nějaká známá na mateřské občas neodskočila do práce (včetně mě), ale ani z doslechu nevím o žádné, která by během pobírání rodič. příspěvku pracovala denně. (Kromě doby kdy byla stejná výše rodičáku po celé 4 roky - to se dost mamin po 3 letech vracelo do práce a dál brali rodičák - ale všem hlídali babičky).
Jinak tu raritu jsem nemyslela hanlivě. Jistě že takové maminy existují, ale myslím si, že je jich velmi málo. A žádná pravidla neobsáhnou všechny případy. Takže i vpodstatě dobrá pravidla občas někomu - bohužel - ublíží.
 Marionette 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(28.2.2011 11:44:51)
No tak u nás v kanclu pracujeme při rodičáku všechny, co máme samostatnou práci - t.j. 3/4 matek a polovina celkového stavu zaměstnanců. Jediná, která do toho nepůjde - nejspíš - je asistentka, protože její práce opravdu vyžaduje, aby seděla celou dobu na místě v kanclu. Ale my ostatní děláme plné úvazky - a více - včetně služebních cest. Ze svého okolí vím o mnoha dalších pracujících matkách při rodičáku. Jsme z Prahy, děláme ve službách B2B.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 11:40:47)
Ano, já si taky myslím, že je v pořádku, že berou přednostně děti pracujících rodičů. Nepřijde mi v pořádku, že kritériem je čerpání/nečerpání rodičovského příspěvku.
 Tes 


Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 18:41:49)
"Mnou vyhlédnutá školka měla mnohem debilnější - a navíc neoficiální pravidlo - přednostně se berou děti, které v MŠ mají nebo měli sourozence (tj. ředitelka zná jejich matku a ví že není problémová)."
Tak tohle mi taky přijde jako "debilní" pravidlo. Teda asi tak: pokud jde žena do práce, tak je to v pořádku, ale pokud je stejně doma se třetím, čtvrtým .... dítětem, tak nechápu proč by měla mít přednost před ženou, která prostě do práce v těch třech letech dítěte jít musí a hold má tu smůlu, že nemá její dítě staršího sourozence ve školce.
 Anna 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(24.2.2011 13:19:28)
Myslím, že situace je zoufalá. Mě už dokonce během posledních 3 let volaly do práce 2 ředitelky školek, jestli matky do práce doopravdy chodí. Jedné z nich jsem skutečně musela i vypsat potvrzení, že do práce skutečně chodí každý den.
 THA 


Re: Nesmyslná pravidla 

(28.2.2011 21:12:11)
Pokud jde o rodičovský příspěvek, není přece nic jednoduššího ho přehlásit na otce, který jej může také pobírat:). Je to i diskriminace, že ne otce se při přijímání do školky nikdo neptá. Stejně není schopen nikdo ze školky nic ověřit a papír snese všechno:). U nás ve školce mají letos nová pravidla, jsou horší než jak za komunismu. Děti dostávají navíc body za to, kdo zá škole "úplatek" - oficiálně je to pomoc školce:). Konkrétně je to Praha 6- městská část Nebušice.
Jana
 Veveruše 


Re: Nesmyslná pravidla 

(1.3.2011 1:07:49)
U nás se ptali na otce úplně stejně jako na matku (jsme Praha 8).
 peggy+2 
  • 

Re: Nesmyslná pravidla 

(5.3.2011 1:02:57)
Já jsem z Prahy 9 a dokládali jsme zaměstnání matky i otce, včetně data, od kdy jsme přihlášeni ke zdr. a soc. pojištění - tedy asi aby to nebyla jen taková "brigádička" nebo aby nám asi nedal razítko nějakej kamarád.
Můj prvorozený syn se dostal do školky v šesti letech, je narozený v září, dřív měl smůlu, byla jsem doma s mladším - ten v září nastoupil jako 3,5letý, díky mým dvěma zaměstnáním a sourozenci "ve školce" (ač formálně ten sourozenec ve školce ještě nebyl...)
U nás se hledí na hodně kritérií. Hlavně teda máme ze sedmi tříd čtyři předškolní, takže už se tam pak moc čtyř, tříleťáků nevejde, proto jsem opravdu ráda, že zároveň může chodit i ten mladší.
Dokud jsem byla s mladším doma, do MŠ jsem staršího zas tak necpala (i když jsem ho pravidelně hlásila), právě abych nezabírala místo těm, kteří musí do práce už teď. Ale je pravda, že mu kolektiv vrstevníků ve vývoji dost chyběl a teď má mnohem víc práce s tím to všechno dohnat. Nemluvím obecně o pobytu v kolektivu, chodili jsme na různé akce a kluci byli i dvakrát týdně ve školičce (když už jsem ten poslední rok pracovala), ale byli spolu a s mladšími dětmi, navíc se společnost měnila - a to se nedá srovnat s tím, co u něj teď sleduji za vývoj při stabilní sestavě dětí a p. učitelek.
Školy začínají být plné taky, už loni obě nejbližší školy otvíraly 1.A, B i C. To jsem nezažila ani já (jsem ročník 1979).
Dětem zdar!
 Hilly. 


Je smutné 

(24.2.2011 10:31:23)
, že se článek neodvíjel trochu jinak. Mimozemšťan, neznající situaci v ČR, by čekal, že článek bude spíš o tom, jak maminka oběhla pět školek, v jedné se jí nezdála učitelka, v druhé měli nekvalitní stravu, v třetí chodili málo ven a bylo moc dětí na jednu učitelku, ve čtvrté neměli zase žádné kroužky a až v té páté se jí vše líbilo a tam dítě nakonec dala. No a ono to bylo spíš o tom, že jí bylo jedno kam své dítě vrazí, hlavně aby bylo kam.
Tím ji nekritizuji, jinou možnost neměla, jen je smutné, že to máme u nás v ČR takto nastavené. Víc by se mi líbila ta první varianta.
 Zuuuza 


Re: Je smutné 

(24.2.2011 11:05:33)
Jo, Hilly, takhle to asi ještě dlouho u nás bohužel nebude...
 Pavla+Emča 07/2007 


Re: Je smutné 

(24.2.2011 15:29:03)
Hily, to je skvělá představa, že by si maminka mohla vybrat tu nejlepší školku...zatím je to naopak, dá si jednu přihlášku, a tiše doufá,že ji do té jedné jediné školky,kterou má na výběr milostivě dítě vezmou...třeba se něčeho takového dočkají naše děti:-)
Jinak jsem ráda,že tohle všechno máme úspěšně za sebou, mám skvělou práci, řekla bych že i nějakou tu kariéru ještě stihnu, dobrou školku a dítě v ní....nepřijde mi to až zas takové drama....
 bobinaxx 
  • 

Statistika 

(24.2.2011 11:18:59)
osobně nechápu, proč se nějak statisticky nepracuje s údaji v matrikách apod. Když dítě pár hodin po porodu dostane rodné číslo a poté je zapíší na matrice, proč tento údaj neputuje dál k těm, kteří mají na starost školství, k vedením radnic, měst a pod.? Nebo údaje putují, jen se s nimi nepracuje?
Je to přece jednoduché. Například když se nám letos v našem městě narodilo cca 1000 dětí, tak je snad logické, že za tři roky těchto 1000 dětí půjde do školky. Jé, my máme školky jen pro 500 dětí, to bychom během těch 3 let !!! mohli asi postavit další školku... No ale asi jsem naivní, že? :))
Držím nám všem palce, ať mají naše děti kam chodit do školek a do škol.
 Zuuuza 


Re: Statistika 

(24.2.2011 11:20:45)
Taky se nad tím vždy pozastavuju... Přece lze lehce spočítat, kolik míst bude přibližně potřeba. Ale není to zřejmě dost lukrativní ~:(
 Zuuuza 


Re: Statistika 

(24.2.2011 11:21:00)
... myslím stavět školky a školy
 Evka13 


Re: Statistika 

(24.2.2011 11:54:13)
každopádně z toho nekoukají zastupitelům prachy do kapsy!

celý systém školství je zkostnatělý... za pár let bude situace opačná: málo školkových dětí a mnoho školou povinných ... myslím, že nějaký druh plánování by neuškodil
 Zuuuza 


Re: Statistika 

(24.2.2011 12:00:05)
Tak nějak.. Naše starostka (nemá děti) to má prostě na háku. Brečíme, skuhráme, aktivní občané svolávají schůze, snaží se nabízet řešení.. Ona prostě zaspala. A bohužel je starostkou i po nových volbách, ač nevyhrála.
 Margot+1 


Re: Statistika 

(24.2.2011 11:44:50)
Protože vedení měst je to jedno.
S novou školkou by měli starosti a žádný zisk.
To radši uspořádají trapné vítání občánků, koupí nějaké chroští a pár dudlíků, případně přimáznou nějakou tu stovku, pan starosta utrousí moudro, přítomné babičky se zatetelí štěstím a zapamatují si páně starostův xicht a partaj, aby u voleb věděly, kdože je v obci lidumil.
 Ecim 


Re: Statistika 

(24.2.2011 12:01:16)
Teď jsem si vzpomněla, jak jsmejednou v práci místo prémií dostali obložené chlebíčky. ~t~~t~ Je to na podobném principu. ~t~
 Zuuuza 


Re: Statistika 

(24.2.2011 12:04:09)
Ty jo, takovej dobrej chlebíček z naší kantýny bych si dala ~t~
 Terka 
  • 

Re: Statistika 

(24.2.2011 18:20:05)
Bohužel mám taky ten pocit i v našem městě. Nedávno jsem byla něco vyřizovat na stavebním úřadě, dala jsem se do řeči s pánem, který když zjistil, že učím v místní MŠ, pronesl větu : "No vy máte takovou otravnou paní ředitelku, že? Ona je pořád tady na úřadě, pořád něco chce, to je hrozná ženská..." Skutečnost je taková, že kdyby naše ředitelka "neotravovala", tak nám za chvilku školka spadne na hlavu. Obdivuju její zarputilost a vytrvalost.
 Jája 
  • 

Re: Statistika 

(24.2.2011 11:48:11)
Bobinaxx, tvoje představa není naivní. To jen politici nás utvrzují v tom, že k tomu slouží sčítání lidu. Můj názor je ale opačný: kdo to sčítání potřebuje? Počet narozených dětí je snad jasný každý měsíc a sečíst 12 čísel dovede i cvičená opice. Výrobci nějaké sčítání nepotřebují, aby zjistili, kolik se má vyrobit praček nebo bot. Kolik je občanů ve státě se snad taky ví, k tomu slouží institut trvalého pobytu. Takže politici ví, kolik je třeba školek. Věděli, kolik jich mají zrušit, to šlo rychle. Ale pořízení nových nějak vázne. Jednou nejsou dotace, podruhé není plán, potřetí chybí dobrá vůle napříč politickým spektrem. Že by to chtělo něco jiného? Aha, ale od toho bolí ruce!!
 Kvíza 
  • 

Re: Statistika 

(24.2.2011 13:07:17)
No to víš, to by chtělo trochu předvídat - a to zřejmě úředníky v teplých kanclech samo od sebe nenapadne... Stát teprve bude sčítat! A než sečte, a než ty výsledky zpracuje, a než se rozhodne, jak s nimi naloží, a než se to dostane do příslušných míst, která to mohou řešit, a než doopravdy něco udělá... Počítám, že to vezme slušný čas, za který už možná bude po problému...
 Milan, dva kluci 
  • 

Re: Statistika 

(24.2.2011 14:21:28)
Ti úředníci kolikrát ani nevědí, kolik dětí v obci mají, protože ti jsou kolikrát hlášení trvale úplně jinde. U nás v obci se staví cca. dvacet novostaveb. Kolik dětí z nich půjde za tři roky chtít jít do školky? Nikdo neví. Ani ti lidi, co by tam měli bydlet to neví, natož obec.. A teď si představte nějaké větší město, kde se staví pár paneláků, kde se v ten okamžik ani neví kdo tam vlastně bude žít..
Hlavní problém nás rodičů je, že se o to začínáme starat v okamžiku, kdy tam to dítě potřebujem dát, a dřív nás to nezajímá - a hrozně se divíme, že o nás někde na obci nikdo neví.
 Zuuuza 


Re: Statistika 

(24.2.2011 14:59:36)
No, tak u nás jsme se o to půlka nového sídliště starali i s předstihem.. Nic platné, bohužel.
 kreditka 


Re: Statistika 

(24.2.2011 16:01:40)
Přesně z tohdle důvodu nechápu proč musí být "sčítání lidu" když každý je někde evidovaný - matrika apod. domy jsou v katastru....
 Anna 
  • 

Re: Statistika 

(24.2.2011 16:12:56)
ČR má peněz na rozhazování, tak asi proto, jinak si to taky nedokážu vysvětlit - matriky, trvalé bydliště, nová OP kvůli každé blbině, soc.správa...
 kreditka 


Re: Statistika 

(24.2.2011 16:29:13)
Ani nemluv minule jsem si to schytala na úřadě že nemám dceru zapsanou v občance - no nemám uznávám narodila se 5 měsíců po svatbě a tak se mi znova nechtělo měnit občanku. Tak jsem úřednici řekla že teď nehodlám občanku měnit, když za 3 měsíce čekáme dalšího potomka, no měla řeči jak kdyby na tom visel můj život to že nemám dítě v občance. Mimochodem manžela tam zapsaného mám a na poště mi nechtěli vydat balík na jeho jméno i když nebyl do vlastních rukou takže to že je zapsanej v mý občance mi bylo prd platný
 Zuuuza 


Re: Statistika 

(24.2.2011 20:41:48)
Pošta, to je kapitola sama o sobě. Když ti to dovezou domů, tak ti to daj i pro manžela. Ale jakmile si jdeš na poštu, tak máš smůlu... ~q~
 kreditka 


Re: Statistika 

(24.2.2011 20:50:32)
Já s poštou jinak problém nemám, ale hold tu jel jiný balíkář než jindy tak se na mě s balíkem vykašlal - to by mi ani tak nevadilo na poštu zajdu neubyde mě, ale jednání tam mě dorazilo. Kdyby zajel balíkář k nám dá to klidně cizí osobě co otevře dveře třeba návštěvě - tak mi to bylo řečeno na poště ~o~
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Statistika 

(25.2.2011 9:47:46)
A proč to tý úřednici vadilo, to přeci není povinný údaj?
 kreditka 


Re: Statistika 

(25.2.2011 10:58:00)
To bych taky ráda věděla, tvrdila že to povinné je tak j nevím...
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Statistika 

(25.2.2011 13:42:41)
Kreditko, to zas někdo chtěl bejt důležitej ~o~ Děti zapsaný mít nemusíš, záleží jen na tobě, jestli si je zapsat necháš. Stejně je to s manželem.
 kreditka 


Re: Statistika 

(25.2.2011 18:59:00)
Lído abych ti řekla pravdu já to zas tak neřešila říkala jsem si ať mi políbí...., ale jsem ráda že to povinný teda není, protože příště jí tam v případě púotřeby sjedu já...
 mocall 


Kariéra maminek 

(24.2.2011 12:07:44)
Autorce gratuluji, musí být opravdu schopná a jiskřit energií.

Zaujala mne zmínka o původním zaměstnavateli, pro kterého "výkonná a nadějná mladá profesionálka" přestala být zajímavá, jakmile si pořídila mimi.

Znám prostředí officů docela dobře. Při jednom dítěti se občas ještě podaří udržet naplno karieru tak, že dítě vychovává naplno babička. Ale jakmile jsou děti dvě a více .... Znám jen jedinou ženu, která zvládla péči o dvě děti a velkou karieru. Její příběh je ale neopakovatelný - děti si pořídila coby studentka za totáče, při studiu a zajímavé práci, která však netrvala jako dnešní top kariery "7 dní +" děti harmonicky vychovala a když bylo dětem okolo 10-15, přišla revoluce. Popisovaná dáma mluvila plynně jazyky, měla zajímavé zkušenosti, děti se o sebe již vcelku postarali - nastala doba velké kariery u známe firmy. Jenže tu už tady žádná z nás nezopakuje. Samozřejmě jsou úlitby navenek - dříve obdivovaná profesionálka je i s dětmi na pozici poradkyně s bezva platem, ale v kanceláři ji většinou přesunou za zásluhy na místo spojené s personalistikou, do oddělení, kde se zopracovávají informace, respektive pomáhá velkému šéfovi.

Proč to píšu? Jednak že je potřeba s faktem, že děti pošramotí často karieru, počítat. A pokud nějakou dvou- a vícedětnou manažerku znáte, která velkou karieru udržela alespoň 5-10 let při dětech, napište.

 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: Kariéra maminek 

(24.2.2011 12:34:27)
Jo,mám tři bývalé kolegyně, dvě mají tři děti, jedna dvě děti, všechny jsou v jedné z velkých auditorských firem déle než 10 let, jedna na pozici partner, dvě na pozici director. Určitě nejsou odsunuté do HR. Práci a děti zvládají za velmi aktivní podpory prarodičů a partnerů. Já jsem tuhle práci vzdala sama ve dvou a půl letech staršího syna, priority se nějak změnily.
 Anna 
  • 

Re: Kariéra maminek 

(24.2.2011 13:11:37)
Znám jich hodně, ale hodně jich pochází ze zahraničí a i v ČR se řídí zahr.modelem - MD pár týdnů, jesle nebo chůva.
 arantxa 


Re: Kariéra maminek 

(24.2.2011 14:43:09)
Taky jsem se snažila dávat přednost práci před dítětem. Když měl syn tři měsíce chodila jsem do práce alespoň na 1,5 hodiny denně, Ve dvou letech šel do jesli na jeden den v týdnu. Vůbec se mu tam nelíbilo, a proto ho nakonec hlídala prababička. Ta ho nakonec hlídala až do jeho tří let, kdy nastoupil do školky. Teď chodím do práce ráno na 7 a vracím se domů jen na oběd a pak až večer okolo 7-8 a zjišťuji, že se synem celý týden nejsem. Moc mě to mrzí a hlavně, když mi říká ráno ve školce, že se mu po mě stýská, tak mě to vždycky dojme. Do konce června to prostě musíme ještě vydržet,ale od září to chci udělat jinak. Pracovat odpoledne jen dva dny v týdnu a být raději více doma. Bohužel, mám práci, která se většinou dělá po večerech a v odpoledních hodinách.
 Jája 
  • 

Re: Kariéra maminek 

(25.2.2011 8:13:22)
V kolika letech má mít mladá žena dítě, aby ho mohla hlídat babička na plný úvazek? Já půjdu do důchodu v 62 letech. Dneska je mi "jen" 53, dceři 27. Má dcera s narozením potomka počkat ještě 9 let, abych jí ho pak mohla hlídat?
 Ecim 


Re: Kariéra maminek 

(25.2.2011 8:29:26)
Ráda bych dodala, že ne každá mladá matka chce, aby jí babička hlídala ditě na plný úvazek. Moje maminka je nejskvělejší babička, kterou znám, a přesto bych nechtěla, aby s ní moje děti trávily víc času než se mnou. Vždy mě iritovaly argumenty "proč je matka s batoletem doma, když babička nepracuje a může ho hlídat". Také jsou matky, které od babiček hlídání nechtějí nebo mít nemohou, a ty se třeba zařídí jinak. Takže plánovat si dítě podle toho, jestli babička bude v důchodu a bude moci hlídat, mi přijde zcestné.
 Veveruše 


Re: Kariéra maminek 

(1.3.2011 1:26:21)
A taky ne každá babička (resp. spíš bych řekla málokterá) stojí o to, být hlídací babičkou na plný úvazek (já to tedy možná jenou budu, soudím podle toho, jak mě to doma s dětmi baví; obzvlášť, když je nebudu mít na starost 24 hodin denně, ale třeba jen 10~2~). Třeba moje máma by to ani psychicky nezvládla, hlídá mi jedno odpoledne v týdnu a cca 1 až 2x týdne na možná hodinu až dvě, případně večer hlídá dítě sestře a myslím, že je to tak akorát, co ještě snese...
 vakat 


Re: Kariéra maminek 

(26.2.2011 19:17:10)
Jájo, dávám jedničku s hvězdičkou, tohle je naprosto trefná připomínka. :-)
 Veveruše 


Re: Kariéra maminek 

(1.3.2011 1:22:19)
Co nejpozději, aby i ona mohla jednou hlídat vnoučata~;) (Já půjdu do důchodu nejmíň v 65, je mi 38; ale první dítě jsme měli ve 32, takže pokud počkají i naše děti, resp. jejich partnerky - a nebuodu-li o moc mladší, mohlo by to klapnout~:-D)
 vakat 


Re: Kariéra maminek 

(1.3.2011 17:49:47)
no jo, jenže aby např. mně to vyšlo na hlídání "důchodovou" babičkou, tak bych musela mít dítě až ve 43 letech, to je docela mimo. :-)
 Katla 


no teda při vší úctě  

(24.2.2011 13:30:18)
si příběhy jak ze zlých snů představuju jinak

měly jsme se školkou podobnou bojovku, pěnila jsem, nadávala, sháněla po všech čertech, ale ani trochu si nemyslím, že je to zlej sen - kdyby se nějakej můj zlej sen Bůh chraň naplnil, tak rozhodně nejsem s to o tom psát afektované články na rodinu ~j~
 Katka +3 


Re: no teda při vší úctě  

(24.2.2011 16:28:24)
Samozřejmě, že jsou i horší noční můry.
Ale když víš, že kvůli obživě musíš jít od podzimu dělat, zároveň víš, že jediná MŠ v dosahu upřednostňuje děti zaměstnaných matek, pracovní místa nejsou a když se náhodou něco objeví, chtějí vědět, jestli máte pro dítě místo v MŠ, aby měli jistotu, že nastoupíte...vydá to na spoustu bezesných nocí.~:(
 Iren 
  • 

Všichni jen nadávají... 

(24.2.2011 14:40:48)
Mě fascinuje, jak tady všichni nadáváte, že kdosi cosi podělal. Ale uvědomte si, že jste jako rodiče dětí od 3-6 let menšinová skupina, jsou i jiné zájmy jiných, početnějších skupin. Např. v naší město-vsi byl kvůli přístavbě školky čurbes. Na co se prý vyhodily peníze? Nejvíc dětí mají "přivandrovalci" z nově přistavěných bytů a domů, ať si tedy školku zafinancují ze svého (co na tom, že na přijetí do školky musí mít trvalý pobyt dítě i rodiče). Na školku by měli mít prý nárok jen původní obyvatelé. Peníze se měli využít na zlepšení parku, kde vysedávají místní důchodci (se správným původem) a na výstavbu domu seniorů (do kterého by se podle průzkumů nikdo nepřihlásil - jeden už tam stojí). Starostku to tehdy po volbách stálo místo.Přístavba stejně nestačí a také řešíme místo, stejně jako autorka. Jenže až ho vyřešíme, nebudeme se za pár let chovat stejně jako odpůrci přístaveb školek? Když jsme měli potíže my, ať je mají ti po nás taky? A místo školky požadovat bazén, opravenou cestu atd? A co bude s novými školkami, až baby boom odezní? Budou tu na rodině spousty chytrých článků od našich následovnic, kterak se raději mělo postavit.... a jak to zase kdosi nedomyslel.Jak si myslíte, že by se zodpovídal politik, který by v minulých letech držel prázdnou školku a hradil její provoz? Nechtěla bych být v jeho kůži. A možná mnohé z vás, které tady nadávají, by ho pranýřovali nejvíc, proč se vyhazují peníze za cosi nefunkčního.
 katka,2+2 
  • 

A co základky a střední školy? 

(24.2.2011 14:51:09)
nedávno proběhlo tiskem, že se kraje chystají rušit a slučovat střední školy... A co potom, až dorostou děti "husákových dětí" do věku 15 let? Kam je dáme?
Není to problém jenom školek...bude hůř, věřte mi.
 Raduza 


Re: A co základky a střední školy? 

(24.2.2011 15:03:27)
no, ty střední školy mě straší už teď, abych pravdu řekla. Já se nedostala ani do školky, ve škole nás bylo 40, na střední jsem musela do jinýho kraje a na vysokou se nás hlásila 12 tisíc. To teď čeká moje děti :-(. Teda ve školce s jistými útrapami jsou, starší i ve škole (napodruhé).
 Dobra1 


Re: Všichni jen nadávají... 

(24.2.2011 15:06:45)
Zkus se podívat na začátek diskuze, Zuuza se tam zmiňuje o "kontejnerové" školce. Ta se dá teď postavit poměrně levně, následně rozmontovat a použít na něco jiného. To samé se ZŠ.
 Evka13 


Re: Všichni jen nadávají... 

(24.2.2011 15:47:54)
Jenže budou-li naši zástupci myslet pouze na to, co je nyní a ne, co za pár let, tak opět vyhoří. Prostory školek se dají přece pronajmout- a neříkej, že za rozumný peníz by nebyl zájem... navíc by bylo účelné s nimi počítat tak, aby třídy mohly být přestavěny(doplněny nábytkem), aby mohly zase sloužit prvňáčkům a dále... a neříkejte mi, že v době různých mobilních inventářů jde o nereálný projekt!
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Všichni jen nadávají... 

(25.2.2011 9:43:26)
Pokud mají přistěhovalci trvalé bydliště v obci, tak obec dostává část peněz z jejich daní, takže aspoň částečně si tu přístavbu platí.
 metty, 3 kluci 


ombudsman mě štve 

(24.2.2011 17:40:39)
Docela mě dostalo stanovisko ombudsmana, které v nedávnu proběhlo tiskem. Měla jsem za to, že by přednost při přijímání do MŠ měly mít starší děti a děti pracujících matek. Ale ona je to diskriminace. Tak panu ombudsmanovi pěkně děkuju, až půjdu do práce, tak zřejmě dostane přednost nějaké dítko, co má maminku na mateřské, aby se necítilo diskriminované. A já můžu jít rovnou na pracák, protože o práci přijdu. Pan ombudsman zřejmě zapoměl, jak jednoduché je skloubit malé děti s prací. Zřejmě to neřešil vůbec nikdy.
 Ecim 


Re: ombudsman mě štve 

(24.2.2011 21:46:56)
Metty, to zírám. ~e~ A co, prosím tě, pan ombudsman navrhuje? Jak by to tedy chtěl řešit? Asi jsem těžce natvrdlá, protože mi přišlo naprosto normální a spravedlivé, že v situaci, kdy je ve školkách nedostatek míst, před mým synem dostaly přednost děti pracujících matek.
 Markéta, kluci 9 a 2 
  • 

Re: ombudsman mě štve 

(24.2.2011 22:46:38)
No tak nenavrhuje nic. Jen vychází z toho, že právo na vzdělání mají všechny děti, a je tedy nefér diskriminovat děti rodičů na RD. Protože MŠ je prý vzdělávací zařízení, ne odkladiště dětí. S tímhle názorem se já neztotožňuju, v MŠ se děti nenaučí víc, než by se naučily doma s pečujícím rodičem, a to tak do věku pěti let. Školka je, podle mého názoru, místo, kam se děti odkládají, spíš než místo, kde se děti vzdělávají. Syn, pokud bude přijat, půjde do školky čerstvě tříletý a budu se snažit, aby ho i nadále hlídaly i babičky, aby ve školce nemusel trávit pětkrát týdně třeba osm hodin. Taky doufám, že budu schopna vydržet s kratším úvazkem.
 kreditka 


Re: ombudsman mě štve 

(25.2.2011 8:28:32)
Markéto tak to máte nějakou divnou školku, já teda musím říct že dcera po nástupu do školky se bezvadně rozmluvila a vývojem celkově poskočila kupředu, doma to co zažije ve školce bych ji dát nemohla, už jen kontakt s jinýma dětma, nezávislost, větší samostatnost, podle mě teda školka skutečně není hlídárna, ale místo kde se vzdělává
 Ecim 


Re: ombudsman mě štve 

(25.2.2011 8:31:56)
Markéto, souhlasím jen zčásti. Pro svoje děti bych udělala první poslední, ale zároveň si realisticky uvědomuji, že kolektiv vrstevníků jim nenahradím. Školku považuji za dobré řešení, ale jen za předpokladu, že:

1.Je dítě zralé a líbí se mu tam.

2.Tam dítě tráví přiměřené množství času.

Můj starší syn půjde na půl dne do školky až ve 4,5 letech a myslím, že do té doby o nic podstatného nepřijde, pokud s ním budu hodně chodit mezi děti.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: ombudsman mě štve 

(25.2.2011 9:55:09)
V tomhle s tebou nesouhlasím. Školka by měla být vzdělávacích zařízením, nejen hlídacím. Máš pravdu v tom, že naprostá většina věcí, které se tam děti učí, by se naučily i doma - počítat, barvy, kreslit, stříhat, lepit, písničky, tanečky, rostliny, zvířata apod. Už hůř by se někomu zajišťovalo sociální učení - učení jak se chovat v kolektivu. Ale hlavně jde o to, že když se dostane do školky dítě, které není v některém směru doma vzděláváno, mělo by se to naučit právě ve školce. A to školky jakž takž splňují.

 Pavla+Emča 07/2007 


Re: ombudsman mě štve 

(25.2.2011 10:07:19)
Markéto, nemůžu souhlasit, mojí dceři školka velice prospěla, mají skvělý výchovně-vzdělávací plán, učební osnovu.Nastoupila ve 3 letech, jelikož jsem už tou dobou byla v práci a od 2,5 let hlídala babička, která se ji maximálně věnovala.
I přesto by ji nikdy nedala to co se naučila ve školce, samostatnosti, aktivní účasti v dětském kolektivu, spoustu zážitků s prvními kamarády, vše, co doma nechtěla jíst, ve školce jí a spoustu dalších věcí, možností.
Já si školku nemůžu vynachválit, rozhodně bych ji nenazvala odkladištěm....
 Alice (Kuba 8/98,Adélka a Anetka 2/07) 
  • 

Re: ombudsman mě štve 

(1.3.2011 13:59:41)
Uveřejnění stanoviska v médiích nebylo zcela úplné a přesné. Právě přijímání starších dětí do MŠ považuje ombudsman za legitimní. Více na tomto odkaze: http://www.ochrance.cz/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2011/kriteria-pro-prijeti-do-materske-skolky-se-maji-tykat-deti-nikoli-posuzovat-jejich-rodic/
A věřte, že Vám rozumím a sama vím, o čem mluvím. Se školkami - tedy zatím se zápisy - jsem si užila vloni svoje a už se psychicky připravuji na zápisy letošní.
 Hanka 75 


mě teda neštve 

(15.3.2011 23:37:30)
také si myslím, že kritéria pro přijetí do školek jsou nastavená špatně, a že podmínkou práce (kolik existuje padělaných razítek je tu k dočtení) je špatné pravidlo. Naprosto diskvalifikuje maminky, které by pracovat chtěli, ale práci nemají a bez školky pro dítě ji těžko najdou. věřím na diskriminaci romských dětí, pravidlo o místě bydliště je též problematické, neb existují obce, kde MŠ není, takže co pak tyto děti a rodiče - nemají snad tyto děi právo na pobyt v kolektivu, jak to vyžaduje jejich věk ?
A též školka není jen odkladiště dětí, pro děti je kolektiv a školka důležitý, zvláště pro předškoláky, ale nejen pro ty.
 Pavlína (2 kluci 6 a 3) 
  • 

Re: ombudsman mě štve 

(19.4.2011 16:28:17)
zaměstnanost rodičů
Toto kritérium je problematické, přestože není diskriminační.
Mne spíš štve, že stát po nás žádá abychom si určili jak dlouho budeme na RD (2, 3, 4 roky), a pokud mám práci tak vím, že místo mi drží 3 roky, takže logická volba zaměstnané matky je? 3roky. Do školky nabírají od září, takže k zápisu se musí ve 2 letech věku dítěte. Platíme hypotéku (a ne malou), takže ztráta jednoho platu, by byla dost zoufalá. Babičky jsou ještě zaměstnané (děti měli bohužel už ve 20) a odchod do důchodu se neustále prodlužuje, nehledě na to, že bydlí 100km od nás, tudíž hlídání z této strany je minimální. A víše mého platu není taková abych si platila paní na hlídání.
Když to hodně přeženu tak může nastat situace, kdy nebudeme mít na splácení hypotéky, byt nám banka sebere a s dětma půjdeme pod most, nebo do nějaké ubytovny. Nebo se nastěhujeme zpět k rodičům, do města kde je velká nezaměstanost a budeme bez práce oba. A co hrozí mamině, která je na RD s druhým dítětem a to starší jí nevezmou do MŠ?
 Simona Nestorová, jedna dcera 
  • 

Re: ombudsman mě štve 

(22.4.2011 2:43:06)
Souhlasím s tebou, já jsem na tom obdobně, vlastně ještě hůř, jsem samoživitelka a taky splácím úvěr, no a ztráta jednoho platu by tedy pro mne znamenala úplnou ztrátu peněz (příspěvek na bydlení a na dítě by mě fakt nevytrhl). Už mi malou (bude mít 3 roky v listopadu) odmítli ve dvou školkách, takže se mne jímá deprese...
 Pavlina (kluci 6 a 3) 
  • 

Re: ombudsman mě štve 

(3.5.2011 14:57:51)
Tak to tě plně chápu prožívala jsem něco podobného, ale nme naštěstí přišlo rozhodnutí, že mi od září kluka vezmou. Do té doby bude po kamarádkách, občas je odvezu oba k rodičum na týden a podobně. Pěti měsíční bojovka, ale nepřijdu o práci. Držím palečky, ať ti hledání školky vyjde. :-)
 MartinaNov (dva rošťáci 


školka 

(25.2.2011 2:26:53)
liší se to od města k městu.
Syna jsem přihlašovala do školky v roce 2008 (tehdy měl dva roky, je únorový). Byl přijat, oficiálně jsem v jeho 3 letech měla nastoupit do zaměstnání. Nikdo po mně nechtěl potvrzení od zaměstnavatele o budoucím nástupu či nástupu.
V mezičase jsem otěhotněla, takže v momentě nástupu dítěte do školky jsme už měli miminko. Nejsem ale zdaleka jediná duo matka v naší školce, co je doma s jiným dítětem a umístila dítě ve školce. Takových je nás tam asi 5, jenom co já vím.
Švagrová pracuje v jiné školce, další je dokonce ředitelka a potvrdily mi, že místa jsou.
Je to zřejmě opět jen o těch "lepších" školkách, kdy mají maminky pocit, že jedině tam bude jejich dítě lépe vychováváno (jazykové, saunové a kdoví jaké). Někde je nával a jinde klídek.

Se školami je to stejné, nával na malou školu, kam jsem kdysi sama chodila, jinou velkou máme blíž, takže rozhodnuto, malá škola je sice fajn, ale nehodlám riskovat, že za pár let bude tak malá, že starší ročníky pošlou do jiných škol, tak jako to bylo u mně. A dost dobře si pamatuji, jak mi vadilo, že to mám domů tak daleko, zatímco mí spolužáci jsou doma už za pět minut. Stejně tak i kamarádi, všichni bydleli blízko školy, což jsem zase já měla daleko, takže nějaké venkovní společné aktivity nepřipadaly v úvahu.
 vakat 


Re: školka 

(28.2.2011 17:55:54)
tak to vám gratuluju, že bydlíte v takové oblasti. Můžu se zeptat, odkud jste? Já totiž neslyšela od nikoho ze známých, ať bydlí v kterékoliv části Čech, že by někde bylo míst dost. Tady okolo se prostě státní školka nesežene. Mně bylo jedno, do které by dcera šla, nevybírala jsem podle toho, jak je která dobrá. Ale prostě tam nemáme trvalé bydliště a všechny jsou plné místními dětmi.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: školka 

(28.2.2011 18:50:30)
Morava - Ostrava ~t~

 Simona Nestorová, jedna dcera 
  • 

Re: školka 

(22.4.2011 2:46:56)
No jo, jenže před třemi lety nebyl takový baby boom jako letos :-(
 mamcapavca 


kariera 

(27.2.2011 7:10:26)
a to máte ještě štěstí,že jste študovaná a kariérně zaopatřená,já matka,která rodila ve 19,školu nedodělala,musela ihned do práce po 3 letech a nyní opět těhotná a opět bezradná z našeho systému,jak ohledně mš,tak i jiných věci.přeji hodně uspěchů a zdraví pavča:-)~;((
 Petra 
  • 

Polovicni uvazek ve skolce 

(27.2.2011 13:36:39)
Ja jsem na RD s mladsim synem, ale dcerku bych do skolky chtela dat aspon na 2 dni. V zari ji bude 3 3/4. Doma se uz nudi, potrebuje kolektiv a nove podnety. Ja nechapu, ze nejdou udelat "polovicni uvazky" do skolky - mozna by to vyresilo dnesni problem. Stejne spousta deti chodi nakonec jen na pul den, tak kdyby se dycky 2 matky dohodly - jedno dite by chodilo treba po+ut a druhe st+ct, bylo by mnohem vice spokojenych matek i deti. Dat dite do skolky v tomto veku kazdy den cely den se mi ani nelibi, i kdyz chapu, ze pro nekoho to je nutnost.
 Nítěnka 


Re: Polovicni uvazek ve skolce 

(27.2.2011 14:18:34)
To já taky nechápu, že neudělají nějaký systém třeba pro ty mladší děti, které by mohly chodit 5 dní v měsíci - myslím vzít 5 dětí, že každé by chodilo v určitý den. Já jsem třeba na RD s dvouletým synem, ale chodím 1 den do práce a i tohle by mi pomohlo.
No jsem fakt zvědavá, jak s prosincovým dítětem uspěju ~a~
Skoro začínám uvažovat o třetím, ale aby se narodilo "rozumně" nekdy v létě ...ha ha~p~
 peggy+2 
  • 

Re: Polovicni uvazek ve skolce 

(5.3.2011 1:24:03)
To by mě ale zajímalo, jak byste se potom dohodly s ostatními čtyřmi maminkami třeba za rok nebo za dva, až byste měly nastoupit do práce - taky byste se střídaly, každý den by pracovala jedna? :)
Tohle je možný nápad pro částečný úvazek a do školičky jako předstupeň školky kolem těch tří let - ale v mateřské škole už musí mít každý svou značku, ručníček, postýlku, má tam prostě svoje místo, všechny děti jsou stejně důležité a zabírají stejně prostoru. Mimochodem bych si nechtěla jako p. uč. pamatovat, že dneska místo Zuzanky přijde Martínek a zítra Liduška :))
 Alice (Kuba 8/98,Adélka a Anetka 2/07) 
  • 

"místa" v MŠ 

(1.3.2011 10:06:45)
Mám podobnou zkušenost, ale jen v naivitě...Taky jsem si myslela, že když mám práci a dětem jsou v dobách zápisů 3 roky, tak školka bude hračka. Jestliže autorka článku píše, že byla u dvou zápisů, pak já jich s přihláškama, razítkama (zpoplatněnýma) od lékařky a od zaměstnavatele, absolvovala 11! Nikde mi děti nevzali. Důvod - netrvalé bydliště v místě MŠ. Trvalé bydliště máme v obci, kde MŠ není. Tam, kde je, nemáme trvalé bydliště. V jedné školce si mě ředitelka vzala stranou (v den, kdy jsem se tam šla naivně zeptat na rozhodnutí) a řekla mi, že naše přihlášky velmi pečlivě studovala, dvě místa by pro nás měla, ale nemůže nás vzít, protože v obci nebydlíme (bydlíme 3km za ní). Na můj argument, že tedy jsou-li místa pro nás, ale nemůže nás vzít, pak vezme děti matek, které jsou doma s miminkama, neodpověděla, grimasa stačila. A samozřejmě se tak stalo - vím o 3 maminkách v této MŠ, které tam s kočárky vodí své starší děti. Byla jsem na MÚ na jednání s místostarostkou, bez úspěchu. Psala jsem Nečasovi, Schwarzenbergovi, Rathovi (bydlíme ve Středočeském kraji), vše v květnu loňského roku. Chtěla jsem někoho vyburcovat k činnosti, protože nepotřebuju nákladné sčítání lidu, abych viděla, že babyboom je zde nějakých 4-5 let a ještě tak 1-2 roky bude. A to je pak návaznost na základní školy a i když je to pro nás ještě daleká budoucnost, tak i na střední školy a učiliště. A co chtějí dělat??? Nic, potřebují nás jen před volbama. Vyšel mi o celé situaci a nicnedělání odpovědných článek v MF Dnes. Jako na posledního jsem se obrátila na ombudsmana. Ze zoufalství z celé situace.
Dětem byly 3 roky vloni v únoru, rodičovskou jsem měla zvolenou tříletou, do MŠ je nevzali. Březen a duben jsem si musela zařídit neplacené volno, od května se mi nabídla kamarádka, že mi bude děti hlídat, ať můžu zpět do práce aspoň na půlku (Lindo díky!). A stalo se...od června jsme po půlročním hledání narazili na paní na hlídání, domluva proběhla rychle. Jsem stále na 0,5 úvazku, co vydělám, dám paní, ale držím si místo )tato dohoda je do konce srpna) a doufám, že letošní zápisy vyjdou mnohem lépe. Snažila jsem se najít si práci domů, to se povedlo, ale po 2 měsících jsem toho musela nechat, neboť děti mi nedovolily soustředit se a pracovat tak, jak bych potřebovala a představovala si. Co všechno zničily za dobu, co jsem se jim nevěnovala...to se snad nepovedlo ani raubířům ze seriálu Taková normální rodinka. Taky jsme uvažovali, že změníme trvalé bydliště, ale... v dnešní době si vás nikdo naoko k trvalému pobytu nepřihlásí a jen tak naoko si něco koupit (a pak prodat), by nám nevyšlo, jelikož jsme normální rodina, splácíme hypotéku (naštěstí už poslední necelé dva roky) a další půjčku by nám nikdo nedal. Najít si zaměstnání jiné taky nepřipadá v úvahu - představte si, že půjdu na pohovor a řeknu, že chci pracovat,ale nemám školku anebo mi zaplaťte tak, abych si mohla při dvojčatech dovolit celoměsíční chůvu. Utopie.
 Markéta, děti 07, 08 
  • 

Re: "místa" v MŠ 

(1.3.2011 12:55:52)
Loni jsem měla štěstí a holčička se mi dostala do MŠ. Je na ní vidět za dobu docházky velký pokrok a to jsem měla pocit, že se jí věnuji dost. O školku stojím tedy velice. Syn se mi narodil v září a zde se berou děti tříleté do 31. 8.,tzn, že jen kvůli 14 dnům (přenošený)ztratím nárok na školku na celý rok (průběžně neberou) a budu bez příspěvku, až do jeho čtyř let. Do práce musím, chtěli mě vyhodit už minulý rok (termínovaná smlouva) a pracuji už v menší míře teď. Byla to dřina mít neplánovaně děti rok a čtvrt po sobě, vím, má blbost. Ale takřka polovina přijatých dětí s dcerou v MŠ mají doma mimča, školku téměř nenavštěvují, aby nenakazila miminka. Maminky se chválí, že doléčují děti a že ty hrozné pracující hydry je tam posílají nemocné. Nevím. Mnohé tyto děti běhají v tomto počasí venku. Jednoduše je jasné, že není jednoduché strojit, vypravovat dvě děti (vy s dvojčaty to znáte, já též) a tak, maminka, které neodvede dítě tatínek nebo někdo jiný často ráno rozhodne pro nemoc dítě nechat doma. Tyto děti navštěvují školku 2-3 dny v měsíci ! To vím od těchto maminek, které vůbec ani někde vzadu nenapadne, že někdo kvůli nim přišel o práci atd. Jednoznačné kritérium pro přijetí byla práce. Nemůžu toto dokázat, nejsem udavač a tak si vylévám srdce tady, ale je jasné dle denního rytmu a vyprávění, že nikdo z nich vůbec nepracuje. Že to takto dopadne, bylo už u zápisu jasné (podvodná razítka). Že jich ale bude skoro polovina, to je fakt síla. Jediná výhoda je, že má dcera a její paní učitelky mají prostor pro práci s méně než polovinou dětí.
Mnohé porodivší nebo v době zápisu rodící znám a neberu je za úhlavního nepřítele, jsou to často fajn ženské. Zaráží mě, jak i před ředitelkou školky inzerují, že tam skoro nechodí a jak jim starší infikuje mimino, byla bych alespoň ticho, být v té situaci.....

A pak potkávám ty, které honí kdekoho a platí horentní sumy za hlídání a pracují. Mě to čeká za rok. Když mi syna nevezmou, budu makat jen na hlídání s vědomím, že půl školky zeje prázdnotou a že se musím na ulici usmívat, aby mě lidé nenařkli ze závisti aspol...

 Alice (Kuba 8/98,Adélka a Anetka 2/07) 
  • 

Re: "místa" v MŠ 

(1.3.2011 13:48:47)
I tímto způsobem se to dělá, bohužel. A je smutné, že nikoho z těch mamin nenapadne to, o čem píšete - že kvůli nim někdo přišel o práci nebo přijít mohl. A příště se to může stát jim... Já byla u jednoho z těch 11 zápisů v MŠ, kde brali 83 dětí. Zápis začínal ve 13,00, já přijela ve 13,05 a byla jsem přibližně na 140.místě, na řadu do třídy, kde přihlášky přijímalo 5 pracovnic, jsem se dostala za hodinu. A tam jsem potkala známou, právě vycházela a chlubila se mi, že si dala razítko sama, aby si od staršího odpočinula a mohla se věnovat mladšímu. A ona mne přivedla na myšlenku jít na jednání k místostarostce. Absurdní na všem je, že mi asi před měsícem poslala sms "jak se mám atd." a v ní mi mj. napsala, že malej (starší) chodí do školky a i když je doma jen s tím jedním, tak nic nestíhá a jak to prý dělám já...? Zatmělo se mi před očima.
Přeji Vám opravdu ze srdce, abyste nemusela pracovat jen proto, abyste svůj výdělek věnovala třetí osobě, která bude hlídací babičkou/tetou. Je to opravdu na hlídání, ty skutečné vztahy, zážitky, poznatky, bezstarostnost a vše ostatní si děti získají jen v kolektivu svých vrstevníků.
 michalakos 


Moc hezká reklama pro firmu 

(1.3.2011 13:28:47)
~v~~2~
 Mariška, 2 děti 


No tak to bohužel také znám 

(1.3.2011 20:33:37)
Tříletá mateřská pomalu za mnou, 34 školek v okolí totálně plných, troje jesle jakbysmet, původní zaměstnavatel mával výpovědí a já sama se dvěma dětmi.... nepříliš veselá situace... No tak zakládám školičku vlastní :-) Tak držte palce, ať vše vyjde, za pár dní otevíráme!~z~
 eva a v černu tříletý klučina 
  • 

Re: No tak to bohužel také znám 

(4.3.2011 18:05:15)
se školičkou tiše závidím,taky jsem o tom přemýšlela,my snad syna do školky dostaneme,ale zase řešíme problém pracovní např,já půjdu do práce v 5:00,manžel přijde z noční v 06:30,hádanka,kde bude tu 1,5 moje dítě?zajímalo by mě jak to řší jiný lidi,když nejsou babičky :-(

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.