| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Proč je v ČR nízká informovanost o očkování?

 Celkem 225 názorů.
 Pawlla 


Souhlas 

(20.1.2011 9:15:56)
Souhlasím s Tebou naprosto,sice Tě tady strhají,ale máš moji podporu~R^
 Pawlla 


Re: Souhlas 

(20.1.2011 9:19:57)
A mimochodem,koho to zajímá a požaduje dobrovolnou možnost očkování,reagujte prosím na tento jednostraný a zkreslující článek http://www.blisty.cz/art/56733.html
,nejlépe emailem přímo autorovi,já už jsem psala~;)
 helis78 


Re: Souhlas 

(20.1.2011 10:01:22)
já s článkem souhlasím :-)
 JankaP 


Re: Souhlas pěkný článek 

(20.1.2011 12:22:49)
Také souhlasím! Je třeba o všech těchto věcech mluvit.
(jen mě překvapuje, že diskuse pod článkem je zatím bohužel malá)
 kytka 3 


Re: Souhlas 

(21.1.2011 8:21:36)
Děkuji.
Článek měl přinutit lidi kliknou třeba na stránky SZU, číst názory odborníků, porovnat je s tím co říká možná i jejich pediatrička, nebo jistá pediatrička nyní často v TV.
 kytka 3 


Re: Souhlas 

(21.1.2011 8:32:50)
tomu pánovi z BL ale nemá cenu psát. Mne alespoň pán který se představil jako onen redaktor z BL volal(v pokročilou večerní hodinu), tento pán má podle jeho slov kontkt na odborníky, na imunology. Pak jsem dostala ještě e-mail: "BuĎte tak laskava a už nám nepište.Děkuji."

Nekomentuji to. Všichni si musíme uvědomit, že vždy když čteme názory čtenářů, nevíme jaké ohlasy ve skutečnosti redakce obdržela a co vybrala.
 Rapiti 


"Vymícené nemoci" 

(20.1.2011 9:37:46)
Vždycky, když se v televizi mluví o očkování, uvádí se zajímavý údaj, že se v ČR už 50 let nevyskytlo onemocnění obrnou. Nato se moje maminka pokaždé rozčílí, protože její bratranec, kterému je teď kolem těch 50 let, ve školním věku obrnu dostal. Rodina za ním po čase směla na návštěvy do léčebny, takže viděli, že nebyl zdaleka jediný. Že by zase oblíbené utajované informace?
 Lupus 


Re: "Vymýcené nemoci" 

(20.1.2011 9:50:17)
Je ještě otázka, zdali u tohoto nemocného šlo o polioymelitis anterior acuta od onoho původce, proti němuž se očkuje, nebo jiné infekční onemocnění, které zanechalo nervové postižení.
Čímž neříkám, že nemohl dostat polio, jen pro úplnost
 Rapiti 


Re: "Vymýcené nemoci" 

(20.1.2011 9:55:48)
Já vím, že to mohlo být i něco jiného podobného, ale takovou informaci tankrát rodina dostala, ale veřejně se mluví jen o úspěchu komunistického zdravotnictví, ačkoli se tajilo a falšovalo kde co, takže, kdo ví jak to vlastně je?

A Lupusi, dík za opravu toho Y. Já jsem pak viděla, že je něco špatně.
 Lupus 


Re: "Vymýcené nemoci" 

(20.1.2011 10:05:12)
Žádné očkování nezajistí 100% efekt, bohužel, z nejrůznějších důvodů.
Zrovna obrna byla docela dobrá vakcína (jednak proto, že se dávala na kostku cukru ~t~ ) , simulovala skutečný pohyb viru, zanechávala slizniční imunitu a díky tomu, že vakcinační virus cirkuloval fekálně- orální cestou jako onen patogenní, do určité míry ho i vytlačoval a v kolektivech mohlo docházet k bezděčné "vakcinaci" - holt děťátka jsou čuňátka a tentokrát to mohlo být i k něčemu dobré ~t~
 pearl 


Re: "Vymýcené nemoci" 

(20.1.2011 10:40:30)
Já pořád tak nějak nevím, jaký postoj k tomu zaujmout. Trochu si totiž říkám, jestli ty nemoci - např. obrna, záškrt nejsou vymýcené právě kvůli tomu masivnímu očkování. Když očkovat přestaneme, nemohou se opět projevit? Toto mě tedy napadlo už dávno, není to v reakci na to Japonsko.

A s tím tetanem - kolik lidí se dneska aktivně hrabe v hlíně nebo dělá se zvířaty, s hnojem apod?. Přece se říká, že virus tetanu přežívá v půdě velmi dlouho a člověk se může nakazit třeba i přes obyčejnou záděrku?
 metty, 3 kluci 


Re: "Vymýcené nemoci" 

(20.1.2011 11:10:40)
Tak zrovna tetanu se já osobně docela bojím. Bydlíme na vsi, v hlíně se hrabu pořád. Měli jsme před deseti lety malého srnečka - řezačka mu při sekání trávy poranila nohu. Tak jsme ho vypiplali od srnčete a když mu začaly růst parůžky, vytloukal si lýčí o plot na dvoře a zřejmě z toho plotu nebo země kolem chytil tetanus. Museli jsme ho nechat utratit. V té době už jsme neměli žádný dobytek, od kterého by se mohl přímo nakazit. Takže to bylo v zemi a dost dlouho. Docela mě to zarazilo. Teď máme dva koníky, ty jsou sice povinně proti tetanu očkovaní, ale přesto si termín lidského očkování hlídám. Nechtěla bych být první případ od roku 2002.
 kytka 3 


Re: "Vymýcené nemoci" 

(21.1.2011 8:41:18)

Ćlánek ale v žádném případě nenabádal k neočkování. Ślo o informovanost. Konstatoval že se tyto nemoci nyní nevyskytují. Jen v případě tetanu jsem si dovolila upozornit, na jiné fkatory než pouze očkování.
"Přece se říká, že virus tetanu přežívá v půdě velmi dlouho a člověk se může nakazit třeba i přes obyčejnou záděrku"- dokonce se vysvětluje, že ta obyčejná záděrka znamená větší riziko nákazy, (protože na vzduchu bakterie umírají, velká rána krvácí,...)
 kili 
  • 

Re: "Vymýcené nemoci" 

(21.1.2011 9:08:01)
"Přece se říká, že virus tetanu přežívá v půdě velmi dlouho a člověk se může nakazit třeba i přes obyčejnou záděrku"

Nevím, že by existoval nějaký virus tetanu. Nicméně
v těch místech světa, kde na očkování nejsou peníze, umírají na tetanus i novorozenci, víte. Takže lidé, kteří chtějí ve věci pomoci, posílají peníze právě k tomu, aby se tam očkování lidem dostalo.


 Marketa [3 deti] 
  • 

Re: "Vymýcené nemoci" 

(21.1.2011 10:00:15)
no zrovna ja [je mi 36 let] tu obrnu dostala prave z toho ockovani v 70 letech ...
 Lída,3 kluci a holka 


Re: "Vymýcené nemoci" 

(21.1.2011 12:56:24)
Lupusi,
právě to, že byla očkovací látka v tý době jako sladkej sirup, hrozně vadila mejm dětem ~t~ Náš děckař to komentoval ve smyslu, že mu to taky přijde zvláštní - je snaha, aby si děti moc nenavykaly na sladkou chuť, nemá se jim zbytečně přislazovat, a pak se jim cpe něco takovýho. Že kdyby začli tuhle očkovací látku vyrábět třeba s příchutí buřta, byly by děti mnohem nadšenější.
 Lída+2 


Re: "Vymícené nemoci" 

(20.1.2011 10:01:58)
Rapiti moje sestřenice taky dostala obrnu..narodila se 1968 a její dvojče ne....~a~
 Ronja 
  • 

Re: "Vymícené nemoci" 

(21.1.2011 14:30:46)
A kdy se teda narodilo to dvojče? :-))))
 Markéta s párkem 
  • 

Re: "Vymícené nemoci" 

(20.1.2011 10:40:27)
Pokud vím, tak jsou-li k tomu určité zdravotní důvody, nemusí být dítě očkováno, i když je to jinak povinné. Nebyl to případ právě tvého bratrance?

Povinné očkování chrání nejen očkované, ale právě ty, kteří očkováni být nemůžou. Snižuje (nikoliv zcela odstraňuje) se tím pravděpodobnost nákazy, na kterou nebyli očkováni.
 Edit. 
  • 

Re: "Vymícené nemoci". . . PRAVOPIS! 

(20.1.2011 10:47:47)
. . .vždy se pobavím jak intelektuálsky zní příspěvek a nadpis má VYMÍCENÉ nemoci -)))))))))))) . . . mýtit,zamykat, smýkat říká ti to něco?
 Rapiti 


Re: "Vymícené nemoci". . . PRAVOPIS! 

(20.1.2011 10:50:20)
Edit, už se ti někdy stalo, žes odeslala příspěvek a pak zjistila, že tam máš chybu?
 Pawlla 


Re: "Vymícené nemoci". . . PRAVOPIS! 

(20.1.2011 12:01:09)
Edit~Rv,důležitá je myšlenka,Ty asi žádnou nemáš tak se věnuješ vyhledávání chyb a zesměšňování.
 kytka 3 


Re: Obrna po očkování 

(21.1.2011 8:55:31)
1. Lidé si občas pletou dětskou obrnu, proti které se očkuje s něčím jiným. Pak třeba zjistíte, že mluví o dítěti postiženém při komlikovaném porodu.

2. Existují přece případy trvalého ochrnutí právě po očkování. Já o tom vždy četla zatím pouzev souvislosti s případy perorálního očkování ( na lžičku). Jeden případ v Německu, popisuje ve své "Anylýze očkování např. LLP" (LLP.cz). Tříměsíční dívka ochrnula po očkování na levou nohu. Úřad potvrdil vznik škody v důsledku očkování a přiznal jí odškodnovací rentu.
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

jsem jednou z postižených 

(22.1.2011 22:14:06)
Jsem jedna z těch, kteří se v dětském věku nakazili dětskou obrnou. Stalo se tak před 52 lety, jezdila jsem se pak léčit do lázní do Velkých Losin a zdaleka jsem tam nebyla nejstarší. Takže ještě nějakou dobu určitě k nákazám docházelo. Když se začalo povinně očkovat proti této nemoci(ve formě vakcíny na cukr), já jsem pak samozřejmě už "ten sladký cukr" nedostala. Sice jsem měla štěstí v neštěstí a zůstaly mi dodnes jen malé následky, přesto mě mrzí, že tato vakcína nebyla vyvinuta dříve. Dodnes mám v živé paměti děti, které byly postiženy mnohem hůř než já. Já jsem také jedna z těch, která je vděčná za to, že mé děti a vnoučata mohou být proti takovým těžkým nemocem očkovány.
 kili 
  • 

Re: jsem jednou z postižených 

(22.1.2011 22:36:53)
Do roku 1958, kdy se v ČSR zahájilo plošné očkování proti dětské přenosné obrně (inaktivovanou poliovakcínou) se ve 3-5letých intervalech objevovaly velké epidemie. V roce 1960 se inaktivovaná vakcína nahradila živou perorální a od roku 1961 se Československo stalo jednou z prvních zemí bez výskytu dětské přenosné obrny. Až do dnešní doby se nezaznamenal žádný její nový případ.
 Roya 


Díky 

(20.1.2011 9:39:35)
Díky za ten článek, kéž by se s tím skutečně něco dělalo v naznačeném směru, ale obávám se, že to by odporovalo "vyšším zájmům" těch, kteří by to změnit mohli, kdyby chtěli - jsem přesvědčená, že dezinformovanost veřejnosti je (i) v tomto ohledu záměrná...~7~
 kreditka 


Setkávám se spíš  

(20.1.2011 9:41:05)
s tím že rodiče o informace nestojí, často je jim bohužel fuk na jaké očkování jdou. Třeba švagrové přišla pozvánka na očkování a když jsem se ji ptala na co jde krčila rameny, že ji to nezajímá, že je to starost doktorky ne její. Taky máme poblíž ve městě lékárnu s lékárníkem, který každému vždy podrobně vysvětluje jak lék ať už volně prodejný na recept apod. brát, jmenuje i nežádoucí účinky, čemu se má člověk vyvarovat apod. no a spousta lidí brblá že lékárník pořád žvaní a zdržuje je...co na to dodat
 Pawlla 


Re: Setkávám se spíš  

(20.1.2011 9:43:01)
Kreditko,co na to dodat?snad jen,že odborník má informovat bez ohledu na to,jestli o to rodič stojí,je to jeho povinost.
 Lupus 


Re: Setkávám se spíš  

(20.1.2011 9:58:04)
Odborník musí informaci nabídnout, ovšem nemůže ji pacientovi/ rodiči vnucovat pokud tento prohlásí, že ví tolik, kolik si přeje vědět a že mu to stačí
 kytka 3 


Re: Odborník musí informaci nabídnout  

(21.1.2011 9:18:29)
"Odborník musí informaci nabídnout"
Souhlas, dokonce si myslím, že by to většině stačilo i formou vhodného letáčku. Potvrzením, že se s ním dotyčný seznámil a případným zodpovězením dalších dotazů.
Dle mne ta menšina s dotazy, totiž zároveň lékaře proškolí- donutí je se více informovat, přemýšlet- a tím je chráněna i zbylá většina.
Dnes je bohužel situace, že tázající je mohdy potížista, dle některých lékařů ten co si troufá diskutovat, zda musí plnit povinnosti.
 kreditka 


Re: Setkávám se spíš  

(20.1.2011 10:13:44)
Pawlo ono je to těžký když pak ti rodiče ještě kolikrát držkují že už měli být dávno někde pryč a on si dovolí brát jim drahocený čas....tohle jsem vyslechla v čekárně u pediatra. Doktor má informace nabídnout, to ano, ale pokud o ně rodič nejeví zájem tak si pediatr bude třepit pusu zbytečně
 Pawlla 


Re: Setkávám se spíš  

(20.1.2011 10:17:49)
Kreditko,to je pak blbé,to chápu,nicméně,já mám spíš zkušenost s dr,kteří spíš odpoví,než by sami od sebe vše řekli,jenže mě jako laika nemusí všechno na co se mám zeptat napadnout.
 Lída+2 


Re: Setkávám se spíš  

(20.1.2011 10:07:53)
kreditka
když mi moje dobrá kamarádka oznámila, že děti okolo 9roku nemají na černý kašel jakoby to očkování...vytratí se protilátky a naočkovaný nejsou....jakto, že jsem tuto informaci nedostala od dětské DR.....

Já mám zkušenost tuu, že DAna mi pozvali na lřičku 15.5. a 21.4 dostal nešťovice...setřičky jsem se ptala jestli se nespletla....byla akorát držkatá co BRBLám.

Syn měl rýmu dost velkou a měl mít přeočkování na klíšťata a ona mi ho chtěla píchnout, když jsem to odmítla pustila se do mě DR...jsem jí řekla, že přijdeme až bude zdravý....

Tuto DR mě nebavilo hlídat a jezdíme jinam.
 kreditka 


Re: Setkávám se spíš  

(20.1.2011 10:16:41)
Lído taky jsem odešla od doktorky k jinému doktorovi kvůli očkování ta neřekla nikdy nikomu nic a ještě očkovala nemocné děti....Teď máme super doktora který informuje i odpovídá na všechny otázky a nijak nebrblá, ale zase to schytává od rodičů ignorantů, kteří spěchají a on je přece zbytečně zdržuje tím že jim chce oznámit jaké reakce na vakcínu můžozu nastat jaký doporučuje po očkování režim apod.
 Lída+2 


Re: Setkávám se spíš  

(20.1.2011 10:33:31)
kreditko jo taky máme jinýho Dr a je skvělý..když jsem je nechával před měsícem přeočkovávat na klíšťata tak...mi zrovna řekl..já to moc nedoporučuju,ale zrovna u Vás to je skoro nutný a Vám bych to určitě vnucoval.

Kluci dělají orienťák....v sobotu bývají v lese po 1/4republice a v úterý a ve čtvrtek po okolí.....
 metty, 3 kluci 


Očkování proti klíšťovce 

(20.1.2011 10:59:36)
Očkování proti klíšťovce jsem brala vlažně, dokud se manžel od klíštěte nenakazil. Po zkušenostech s touhle nemocí jsem se u dětské lékařky informovala, kdy nejdřív můžeme naočkovat našeho nejmladšího syna (ti starší a já už jsme očkovaní byli, jen manžel to považoval za zbytečné). Paní doktorka s úsměvem prohodila, jak je zajímavé, že rodiny, u kterých klíšťovku někdo prodělal, jsou téměř vždycky naočkované komplet a co nejdřív. Má pravdu - už to nikdy nechci zažít.
 Hilly. 


Re: Očkování proti klíšťovce 

(20.1.2011 11:07:55)
Metty, ale u dětí ta klíšťovka údajně probíhá lépe jak u dospělých. Takže já děti na toto zatím očkovat nedávám.
 metty, 3 kluci 


Re: Očkování proti klíšťovce 

(20.1.2011 11:24:22)
Já vím, že děti snášejí údajně líp, ale manželova nemoc mě tak vystrašila, že nechci riskovat. Měsíc ležel v nemocnici, měl kruté bolesti hlavy - a myslím opravdu kruté bolesti (nesnesl ani denní světlo). Léčit se to nedá - jen se mírnily příznaky. Už je to přes rok a pořád je víc unavený, než předtím. A to měl podle lékařů mírný průběh. Nechci tady dělat očkování na klíšťovku reklamu, sama jsem v minulosti váhala, jestli pokračovat v očkování, protože se mi po jedné dávce rozjela hnusná chřipka. Takže pro imunitní systém je očkování zřejmě chuťovka. K novému očkování mě vlastně přemluvil až můj zaměstanavatel, protože trávím hodně času v terénu a zrovna v oblasti, kde je výskyt klíšťovky hodně silný. Teď jsem docela ráda.
 Luciee 


Re: Očkování proti klíšťovce 

(20.1.2011 15:18:49)
Můj manžel na klíšťovku málem umřel, týden byl v komatu a nevědělo se jestli přežije a když ano, tak v jakém stavu. Naštěstí díky jeho výborné fyzické kondici to dopadlo dobře a je dokonce bez následků (je to už 2,5 roku). Když jsem mluvila s primářem infekčního z nemocnice, ptala jsem se na očkování dcery, nebyli jí tehdy ani 2 roky. Řekl mi že by první měli být naočkováni prarodiče poté rodiče a nakonec děti. Tak už ten podzim jsme se nechali naočkovat celá rodina a většina našich přátel, kreří tenhle průšvih prožívali s náma. Dcera už je naočkovaná taky. Do té doby jsem ty očkování moc nebrala, ale tenhle hroznej zážitek mi trošku změnil pohled na věc.
 Binturongg 


Re: Očkování proti klíšťovce 

(20.1.2011 12:42:44)
Kamarádka na klíšťovku málem zemřela (díky absolutní aroganci a ignoraci doktorů)a má dodnes následky, takže jsem e okamžitě nechala naočkovat taky a syn bude očkován též - ale až povyroste.

Mimochodem - včera jsem našla klíště lezoucí po kočce. VČERA!!!!! ~e~
 kytka 3 


Re: Očkování proti klíšťovce 

(21.1.2011 9:36:11)
"A syn bude očkován též - ale až povyroste".

Můžete napsat, pokud máte více informací, odkud je čerpáte a kdy přesně dáte syna očkovat.
Já také byla rozhodnuta už dát jedno dítě očkovat. Velké množství komplikací je u dětí v pubertě, protilátky vydrží déle, než se původně tvrdilo, tak proč nedat dítě očkovat už když začíná jezdit na akce se školou, kde ho nemohu hned kontrolovat.
S lékařkou jsem se pak kvůli tomu, že nerozumí očkování nepohodla a rozhodla jsem se, že u ní už dítě očkovat nedám.
Kde je možné toto očkování provádět, když ne u PLPD?
Děkuji
 kili 
  • 

Re: Očkování proti klíšťovce 

(21.1.2011 9:44:26)
- představy o odolnosti (imunitě) jsou většinou spojeny s přředstavami o protilátkách, které se po očkování vytvoří a pak chrání. Jsou to představy pravdivé polovičatě a tak i klamné.
 Hanka 75 


Re: Očkování proti klíšťovce 

(9.2.2011 22:50:07)
nemohu se zdržet, do prdele, tak kdo podá v ČR plnopravdivé informace, ať jsme všichni odborníci i laici v obraze !!!

mě totiž informační servis našich zdravotnických institucí i pediatrů nestačí. Mluvím o informacích, o nichž výše píšete. Samozřejmě nevolám po jediném zdroji, jenž by "umožňoval" kritických náhled a diskusi.
 kili 
  • 

Re: Očkování proti klíšťovce 

(10.2.2011 11:50:29)
plnohodnotné pravdivé informace získáte vysokoškolským studiem a postgraduálním vzděláváním v tom kterém oboru
 ZuziP 


Re: Očkování proti klíšťovce 

(13.2.2011 0:38:30)
Hovadina. Tym ziskate iba oficialne uznavane informacie.

Co vobec nemusi znamenat plnohodnotne... ~:(
 kreditka 


Re: Setkávám se spíš  

(20.1.2011 13:20:53)
Lído přesně tak to mi vyhovuje u našeho pediatra taky riozhodnout nechá nás, ale sám řekne že doporučuje či nedoporučuje a proč...
 řimbaba 


Další souhlas 

(20.1.2011 10:18:44)
Jsem pro dobrovolné očkování. Těch co se nechají bez rozmyslu či z přesvědčení očkovat bude stejně dost a tudiž je kampaň za násilné očkování všech z důvodu vytvoření celospolečenské imunity, naprosto zcestná a spíš vypada jako rozmar ( a nebo něčí finanční zájem ).
 Liška s banem :) 


Jsem pro povinné očkování 

(20.1.2011 11:22:23)
Nemyslím si, že lidi jsou zde dostatečně zodpovědní, aby si sami vyhledali informace (pravdivé informace) a správně se rozhodli. Těch rodičů, co si něco o vakcínách přečte, o tom, jakým způsobem se má očkovat, kolik dávek, apod. je stále minimum. Hodně lidí se rozhoduje podle názoru sousedky. Cituji jednu známou:"Sousedka říkala, že je to blbost."

Možná by šlo ale vybrat určitá očkování, kterou jsou nyní povinná a zvážit jejich zdobrovolnění. Ale nejsem doktor, takže nevím, u kterých by to šlo. Ostatně už nyní fungují 3 očkovací modely:

povinné placené z pojištění
nepovinné placené z pojištění (pneumokoci)
nepovinné neplacené z pojištění (rotaviry, žloutenky,...)

Každopádně jako nejhorší možnost vidím to, kdyby mělo v případě očkování hrát zásadní roli finanční hledisko (tedy, že by vakcíny byly nepokryté z pojištění). Já sama investovala do svých dětí asi 15-20 tisíc kč na nepovinných vakcínách.
 metty, 3 kluci 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(20.1.2011 11:53:21)
V podstatě jsem také pro povinné základní očkování proti nejzávažnějším nemocem. Že se ale málo nebo jednostranně informuje o očkování je také pravda. Vadí mi masivní reklamní kampaně farmaceutických firem, které ukazují jen jednu tvář očkování. Cílem je vystrašit rodiče, aby za x tisíc nakoupili vakcíny. Vypíchnou nejhorší průběh nemoci, ale už neřeknou, jak častý tento průběh nemoci je oproti normálnímu. A už vůbec ne, jak časté jsou komplikace vyvolané právě očkováním. Osobně se dost těžko orientuju v tom, co je pro děti opravdu užitečné a co je spíš reklamní trik. Komu mám věřit - lékařovi, který na mě mává reklamním letáčkem nebo často protichůdným informacím na netu? Chybí mi tady nějaká nezávislá instituce, která by ukazovala obě strany mince.
 Tante Ema 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(20.1.2011 13:55:40)
ANO, přesně tak! Díky.
 Liška s banem :) 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(20.1.2011 14:07:11)
Metty, tak farma firmy lobují, aby se vakcíny dostaly mezi povinné, ale nepadlo někoho, že stejně tak jiné farma firmy mohou lobovat, aby tomu tak nebylo, protože třeba vyrábí léky na ty nemoci, proti kterým se očkuje? Zadarmo to určitě nedělají. Třeba každoroční informace o nespolehlivosti vakcín proti chřipce - vždyť to je až podezřelý. Jsou ty vakcíny tak špatné, nebo někdo vydělává obrovské peníze na lécích proti chřipce?
 x x 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(20.1.2011 15:19:08)
~R^
 metty, 3 kluci 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(20.1.2011 15:25:01)
No, a jsme u toho. Většina populace tomu rozumí jako koza petrželi (včetně mě)a potácí se ode zdi ke zdi, podle toho, čeho se aktuálně media chytnou. Od toho by asi měl být lékař, který své pacienty dobře zná, aby poradil. Ale mám záruku, že ho předtím neoslovila nějaká firma s výhodnou nabídkou? Vím, že u biologického materiálu nefunguje nic na 100%, ale někde musí existovat nějaké statistiky, ze kterých by vyplynulo, že když se např. nenechám očkovat na chřipku, mám takovou a takovou pravděpodobnost, že budu mít takové a takové problémy a naopak.
 Tante Ema 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(20.1.2011 15:33:50)
To existuje, ale lékaři vesměs považují biologické práce za podřadné či irelevantní, právě proto, že z nich nevycházejí závěry připomínající leták farmaceutického průmyslu.
Kromě toho je biologie ve škole téměř neučí.
Než se párat s nějakými mnohoznačnými brbly od biologa, je lepší říct si "kup si tohle, to je novinka" a není to jen problém doktorů, tenhle způsob uvažování.
Bohuže to za nás nidko nevyřeší. Buďto zabojujeme sami, nebo budeme ve vleku.
 řimbaba 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 1:03:22)
To je teda logika???!!! Když prodám očkování 100% dětské populace zajiste vydělám mnohonásobně víc, než když prodám léky těm několika procentům co onemocní. A to nemluvě o tom, že se na spalničky, přiušnice a zarděnky žádné léky nedávají.~;)
 kili 
  • 

Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 9:01:08)
"... se na spalničky, přiušnice a zarděnky žádné léky nedávají"

Je vidět, že jednak nemáte žádné tušení o spalničkách, zarděnkách a příušnicích, o terapii kterou vyžadovaly a už vůbec o jejich komplkacích, Je pozoruhodné, s jakou suverenitou to dáváte najevo.
 řimbaba 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 9:33:03)
Tyto nemoce mají přirozený průběh, který je nutno odležet, nikdo při smyslech je medikamentozně neléči, bo by mohl přivodit zhoršení stavu.

Připouštím, že u nich může docházet ke komplikacím, které vyžadovají medikamentozní léčbu, ale to jsme zpátky u špatné matematiky, bo by se to týkalo zase několika procent z několika málo procent.

 kili 
  • 

Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 9:41:08)
- nemoce jistě neléčí, leč nemcného. I při obvyklém, nekomplikovaném průběhu je při těchto nemocech některých léků zapotřebí, ale to není podstatné.

- několik procent z několika málo procent ? No, myslet si to můžete, fakta jsou jiná.
 řimbaba 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 9:55:28)
A jakýchpak léku? Na snižování horečky? U spalniček přímo životu nebezpečné! U těch ostatních se silně nedoporučuje. Nebo byste v duchu zdejších tradic na ně šel s antibiotiky???
A nebo jste měl na mysli "horentní" sumy za mastičky a zásyp?
 kili 
  • 

Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 10:35:52)
- co že je to u spalniček přímo životu nebezpečné a u ostatních se nedoporučuje ? Podávání antipyretik ?

- na nikoho nechodím. o ,mastičkách a zásypu jsem se nezmínil, nevím, k čemu by měly být

 řimbaba 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 13:47:52)
Co pak? Došli argumenty?
 kili 
  • 

Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 13:55:14)
no, argumenty došly především Vám, k incidencím, o kterých jste psala tak přesvědčivě, zjevně nevíte nic
 řimbaba 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 13:57:08)
Zpátky k tématu, pane...
 kili 
  • 

Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 14:25:03)
jistě, zpátky k thematu, které jste žzaložila Vy

" řimbaba
Re: jsem pro povinné
(Názor k článku Proč je v ČR nízká informovanost o očkování?)
21.1.2011 10:34:07
A ještě: není pravda, že u všech očkování je riziko poškození z důvodu nemoci vyšší než z očkování. Přinejmenším to platí o MMR."


A na to já jsem se optál na ty incidence
 řimbaba 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 14:29:11)
Už unavujete...

Co ty léky na MMR?
 kili 
  • 

Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 14:39:09)
- věřím, že Vás to unavuje, můžete si odpočinout

- "léky na MMR" znamená co ? Pokud máte nějaké potíže, zajděte k lékaři, poradí Vám s léky. Pokud Vám jde o terapii při MMR, pak studujte, já Vám ji tady vypisovat jistě nebudu, kor když antipyretika máte jako přímo život ohrožující
 řimbaba 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 16:35:21)
Jako vždy jen bla, bla, bla...
 Liška s banem :) 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 13:02:42)
Řimbabo, došlo ti, že výrobci vakcín a výrobci léků na nemoci, proti kterým ty vakcíny jsou, se nemusí vůbec shodovat?
 řimbaba 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(21.1.2011 13:49:28)
I kdyby to tak bylo, tak stále nevidím logiku výše uvedeného argumentu.
 Liška s banem :) 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(22.1.2011 10:08:16)
No tak v tom ti těžko pomůžu.
 řimbaba 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(22.1.2011 14:16:08)
Já to radši polopatě. Takže se těším na odpovědˇ.
 Veveruše 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(23.1.2011 0:50:07)
Ony se nedávají ani na tu chřipku, když nepočítám Paralen, Coldrex nebo vitamín C~j~.
 Veveruše 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(23.1.2011 0:56:45)
Při letošní chřipce jsme my 3 členové rodiny, kteří jsme onemocněli (a chřipka to myslím opravdu byla, začala horečkou, za cca 2 nebo 3 dny se přidal kašel a následně rýma a zotavovali jsme se cca 2 týdny), tj. já a děti:
1 čípek Panadol baby
1 čípek Panadolu (nebo jak se to jmenuje pro dospělé)
1 lahvička Thymomelu
1 lahvička echinaceového sirupu pro děti
1 jitrocelový sirup
1 echinaceové kapky

Bohužel už se nevyrábí mé oblíbené Calcium C, kterým jsem donedávna léčila veškeré virózy, místo něj jsem byla nucena zakoupit v potravinách něco podobného, ale s umělým sladidlem~a~
 kili 
  • 

Re: Jsem pro povinné očkování 

(23.1.2011 7:40:14)
hodně odvážné tvrzení, pramenící z nedostatku informací. Žába na dnu studny si myslí, že nebe je velké jak poklička od hrnce.
 x x 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(20.1.2011 15:18:22)
~R^
 elfinka 
  • 

Re: Jsem pro povinné očkování 

(23.1.2011 13:00:13)
...a jsou Vaše děti zdravější, než jiné? Když jsou očkovány (čímž se obvykle myslí, že jsou více chráněny proti nemocem) vakcínami za 20 tisíc?
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Jsem pro povinné očkování 

(24.1.2011 10:37:31)
Ne proti nemocem, ale proti konkrétní nemoci. V mém případě ano, děti dosud neměly tbc, tetanus, záškrt, černý kašel, obrnu, zkrátka nic, proti čemu jsou očkované.
 x x 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(25.1.2011 8:56:47)
~R^~g~~t~
 řimbaba 


Re: Jsem pro povinné očkování 

(25.1.2011 15:33:03)
Jo? To same může říct i většina těch neočkovaných...
 kili 
  • 

Re: Jsem pro povinné očkování 

(25.1.2011 16:01:05)
to sice říci může, ale bude to nesmysl
 agnes+2 


jsem pro povinné 

(20.1.2011 11:42:22)
jsem pro povinnost. Jasně, že my "zodpovědné" matky se informujeme, ptáme, zjišťujeme a dáváme očkovat. Ale je určitá skupina lidí, kteří navíc povětšinou bydlí v ghetech, a tam bych se trochu obávala o zodpovědnost těch matek. Navíc v těch hygienických poměrech, ve kterých většinou žijí, by se nemoci rychle šířily. takže pro mě je povinné očkování něco jako obrana proti těmto lidem
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: jsem pro povinné 

(20.1.2011 12:21:50)
stačilo by očkováním podmínit sociální dávky.

Osobně jsem pro dobrovolné očkování plus doporučený očkovací kalendář plus důkladnou informovanost o jednotlivých vakcínách plus fond pro léčení následků očkování. Pravděpodobně by mi nevadilo podmínit (dostatečně rozvolněným vzhledem ke stavu dítěte) očkováním některé státní benefity jako státní školka nebo sociální dávky (kromě rodičovského příspěveku). Velmi by mi vyhovoval rakouský model.
 myš 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(20.1.2011 12:53:04)
Souhlasím s Markétou.
Jsem pro dobrovolné očkování, byť třeba s určitými podmínkami. Nevím přesně, jak to funguje v jednotlivých západoevropských zemích, jestli je očkování úplně dobrovolné, nebo jestli tam existují nějaké nepřímé donucovací prostředky.

Švagrová odmítla očkovat TBC v porodnici a chtěla posunout MMR vakcínu, doktor jí řekl, že neočkují 2 skupiny maminek, cikánky a intelkektuálky. Cikánky prý stačí postrašit pokutou, ale s intelektuálkama je to už horší :-)S

Mně český model povinného očkování a nátlaku na pediatry a rodiče nevyhovuje, s mým pediatrem není v tomhle směru bohužel žádná rozumná dohoda.
 Tante Ema 


Re: jsem pro povinné 

(20.1.2011 14:03:12)
Podívejme... cikánky a intelektuálky! Pan doktor analyzoval. To je fakt úděs. Ve Státech by si pravděpodobně po podobném statementu už v medicíně neškrtl a do smrti by platil na "Fond VŠ vzdělání romských žen". U nás nikdo ani nepípne, protože intelektuálka je pro ženu třetí největší pohana po feministce a "cikánce".
 agnes+2 


Re: jsem pro povinné 

(20.1.2011 14:18:22)
no dobře, ale přece když zdravotní stav dítěte není vhodný k očkování, tak se neočkuje. Pokud je dítě zdravé, tak nevidím důvod očkování odmítat, protože v naprosté většině případů budou následky očkované nemoci horší, než reakce na očkování. A promin, i když jseš informováná, pravděpodobně nejsi informovanější než většina dětských lékařů
 Pawlla 


Re: jsem pro povinné 

(20.1.2011 15:18:32)
Agnes,no můj syn byl v době očkování zdravý a přesto mu způsobilo trvalé následky...
 malostranska 


Re: jsem pro povinné 

(20.1.2011 19:44:42)
agnes, ale napr . v zemi, kde Daniela zije jsou detsti lekari, kteri jsou proti povinnemu ockovani a nejen pediatri! Ono to cele ockovani/ neockovani neni az tak jednoznacne.
 řimbaba 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 10:23:49)
To by ses divila!! Informovaný rodič je v naprosté většině případu lépe informován než dětský doktor, tim si můžeš být jista.
 Epepe 


Řimbaba 

(21.1.2011 11:30:56)
Souhlas. Potvrdilo mi to i dokonce několik dětských lékařů (i když ne praktických pediatrů). Tyto informace je potřeba si nastudovat a studovat průbežně. Otázkou je, kolik pediatrů to asi dělá ...
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 14:00:46)
No u nás v rodině při povinném očkování dostalo batole prošlou vakcínu - těžké postižení fyz. i psych.
Povinné očkování mají moji kluci všechno + některé doporučené. Jinak ml.syn měl být očkován i proti prasečí chřipce (byl na seznamu) a po získaných informacích o vedlejších účincích, po poradě s odborným lékařem jsme se rozhodli ho neočkovat. Naše paní doktorka (sama byla proti, ale řekla na rovinu, že v tomhle případě si to musíme rozhodnout sami) dokonce chtěla vědět důvody, protože ona dostala befelem z hygieny očkovat dle seznamu.
 elfinka 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(23.1.2011 13:13:02)
...to je právě ten problém. Většina lékařů je informována o tom, co jim zaplatí farmaceutické firmy. A k nezávislým informacím pediatr nemá šanci se dostat. Anebo se dostane a pak má strach je použít v praxi. A pokud je chce používat v praxi, tak pak už nedělá obvykle pediatrii, ale třeba čínskou medicínu ...
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(23.1.2011 13:25:29)
" A k nezávislým informacím pediatr nemá šanci se dostat. Anebo se dostane a pak má strach je použít v praxi."

Validních informačních zdrojů je pro každého dostatek. Horší je to, že spousta bůhvíproč bludy šířích osob se předvádí jako znalci. Vy zrovna teď.
 Hanka 75 


Re: jsem pro povinné 

(9.2.2011 22:34:11)
to byste se tedy divil jak jsem páčila z ministerstva informací a hlavního hygienika informace o účinku očkování proti TBC. Smysluplné jsem nedostala, takže jsem se na základě toho, že ani tyto instituce validní informace nemají nebo je tají rozhodla neočkovat. JIné info jsem neměla, než že mě svými nedostatečnými informacemi nepřesvědčili resp. potvrdili stranu pro neočkování.

Vy jako lékař možná máte jiné přístupy k informacím. Měla jsem i jiné váždné zdrav. problémy, a potřebovala inforamce a zjistila, že jsou často jen pro odborníky. Přesto jsem si zjistila více než ví lékaři z oboru a díky tomu mám možná též vůbec děti. Jako perličku mohu doplnit, že se mi též dostalo od lékařky (která zřejmě žije stále v nevědomosti o této problematice) urážky, že bych udělala lépe, kdybych na internetu nic nestudovala.

Mnohému našemu zdravotnictví vděčím, s obou smyslech, tom dobrém i špatném :-)
 Hanka 75 


Re: jsem pro povinné 

(9.2.2011 22:52:32)
jo a pediatrčiak v renomované pražské proodnici mě po informaci, že očkovat v porodnice nechci a jí to vadilo, zahrnula stejnými informacemi (neinformacemi) jako miniserstvo. No a TBC je zrušeno.
 x x 


Re: jsem pro povinné 

(20.1.2011 15:20:52)
Si tam zůstaň a nebrblej. ~t~
 malostranska 


Re: jsem pro povinné 

(20.1.2011 19:42:01)
agnes, chces teda rict, ze matky, co neockuji jsou nezodpovedne? Jako informovani se, zjistovani a jine jsou ti nanic, pokud ockovat proste musis. Rekla bych, ze rodice, kteri neockuji ( zeme, kde ockovaci povinnost neni - vetsina zapadnich zemi) maji vice zodpovednosti a zajimaji se vice o cele tema, nez rodice, kteri naperou do deti vse, co je na trhu jen proto, ze to rekl doktor. Tyhle rodiny se musi informovat daleko vic , nez ty, co ockuji a kolikrat ani nevi, proti cemu, nebo na co se ockuje.
 agnes+2 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 7:21:55)
tady se ale přece nebavíme o nějakých pneumokokách, rotavirech nebo klíštovkách,my se tady bavíme o záškrtu,černém kašli a tetanu, do háje. Kdo mi tady chce tvrdit, že nějaká dvoudenní horečka je pro dítě horší než ty nemoci. A co se týče horších reakcí na očkování, ty jsou přece velice vzácné a je to prostě riziko, které musíme nést
 Pawlla 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 7:54:13)
Opravdu jsou velice vzácné?To si nemyslím,stačí když se budeš trochu zajímat a zhrozíš se na co všechno narazíš a to rozhodně nemluvím o dvoudenní horečce.Snažíš se to zlehčovat,ale řekla by si rodičům s postiženým nebo mrtvým dítětem,že to muselo být?
 agnes+2 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 8:50:29)
ale o tom to přece je. Samozřejmě, že očkování nese určitá rizika. Proto jsou povině očkovány jen opravdu hnusné nemoci, na které v minulosti umíralo sposta dětí. Samozřejmě se můžeme dohadovat o tom, jestli je nutné očkovat neštovice , příušnice..Ale třeba mému tatínkovi se neštovice vrazily do kostí, rok nemohl chodit a hrozila mu ampuatce. Moje kámoška dostala ze spalniček zánět mozkových blan, její známá zase totéž z neštovic. O vyloženě špatných reakcích na očkování nemám ve svém okolí žádný příklad, což samozřejmě neznamená, že neexistují a rozhodně je mi těchto dětí líto, stejně jako mi je líto dětí, kteří zemřeli na černý kašel.
 kytka 3 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 9:07:54)
" Samozřejmě, že očkování nese určitá rizika. Proto jsou povině očkovány jen opravdu hnusné nemoci, na které v minulosti umíralo sposta dětí. ...O vyloženě špatných reakcích na očkování nemám ve svém okolí žádný příklad, což samozřejmě neznamená, že neexistují a rozhodně je mi těchto dětí líto, stejně jako mi je líto dětí, kteří zemřeli na černý kašel".
Agnes ano o tom to je. Vy se můžete dávat přeočkovávat každých 5 let na černý kašel - kromě malých dětí je velmi nebezpečný i pro staré lidi.
Většina nemá v rodině špatné zkušennosti s očkováním, ale nebude ho nutit tem co je mají, že?
Oni naštěstí ti co neočkují se velmi často o problematiku velmi zajímají, informovanost pomohá i včasné diagnoze. Jiní ví pouze že se jedná o "opravdu hnusné nemoci" a proto jsou zodpovědní, že očkují.
Mne je líto i těch, co zemřeli při dopravní nehodě na křižovatce, stačilo, aby tam byl vybudován nadjezd...
 agnes+2 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 9:25:10)
jenže další otázka jestli každý kdo se rozhodl neočkovat je opravdu zodpovědný. Kdo o tom rozhodne? Přeci nerozhoduji o sobě, ale dítěti, které do toho chudák nemá co mluvit. Co by ti asi dítě řeklo v dospělosti, když by mělo trvalé následky po obrně. Maminko, já vím, ty ses bála reakce na očkování, to nevadí že jsem mrzák
 řimbaba 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 10:02:51)
A co Vam řekne až ho zmrzačíte očkováním? Já vím, žes byla blbá a nepřemýšlela a důvěřovala kdejakému doktůrkovz?
 agnes+2 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 10:27:24)
jenže ta pravděpodobnost je daleko menší a o tom to. My ty rizika pouze zmenšujeme. Nikdy neni nic 100%
 řimbaba 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 10:31:34)
Zato onemocnění danou nemocí je 100%ní, co?

Vycházíme z jiných životních filozofii, současná legislativa jde ty vaši na ruku a všem ostatním něco vnucuje za cenu jejích poškození., a o tom to je!


 řimbaba 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 10:34:07)
A ještě: není pravda, že u všech očkování je riziko poškození z důvodu nemoci vyšší než z očkování. Přinejmenším to platí o MMR.
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 10:48:26)
když to tak dobře víte, ta uveďte incidenci MMR před zavedením očkování a v dnes neočkovaných oblastech, uveďte incidenci poškození následkem infekce divokým kmenem a uveďte frekvenci poškození vakcínou
 řimbaba 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 14:01:04)
At uvedu cokoliv, budete se dale vykrucovat...

Jaké, že to léky se používají při léčbě lidi nemocných Spalničkami, zarděnkami a příušnicemi?
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 14:27:40)
- na rozdíl od Vás já se nemám z čeho vykrucovat

- léky jsou takové, jaké je třeba pro to které dítě za toho kterého stavu, abyste to věděla, to musíte chodil trochu déle do školy a pak stále studovat, ne si kliknout na i-netu a mít se za znalou a šířit bludy
 řimbaba 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 14:33:15)
A víto co je smutné, ba přímo tragické?
Že vy jste možna na tu školu chodil a bludy šíříte dál... A s jakou vášni...brrrr
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 14:39:46)
udeďte jeden mnou šířený blud
 řimbaba 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 16:36:47)
Z těch posledních : Že na MMR se berou léky...
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 16:37:42)
nikde jsem nenapsal, že na MMR se berou léky
 Bumbi&05,08,10 


Re: jsem pro povinné 

(22.1.2011 17:55:08)
napsal - že je předepisuje lékař jste napsal, čtu celou diskusi
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(22.1.2011 21:39:15)
nic takového jsem nenapsal
 Bumbi&05,08,10 


Re: jsem pro povinné 

(23.1.2011 17:43:53)
napsal:

kili


Re: Jsem pro povinné očkování
(21.1.2011 9:41:08)
- nemoce jistě neléčí, leč nemcného. I při obvyklém, nekomplikovaném průběhu je při těchto nemocech některých léků zapotřebí, ale to není podstatné.


a tady:

kili


Re: Jsem pro povinné očkování
(21.1.2011 14:39:09)
- věřím, že Vás to unavuje, můžete si odpočinout

- "léky na MMR" znamená co ? Pokud máte nějaké potíže, zajděte k lékaři, poradí Vám s léky. Pokud Vám jde o terapii při MMR, pak studujte, já Vám ji tady vypisovat jistě nebudu, kor když antipyretika máte jako přímo život ohrožující
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(23.1.2011 18:26:06)
- no to jsem jistě napsal

- kde tam vidíte něco o lécích "na MMR" ??
Jedině v citaci a to se právě ptám, co to znamená.
 Popelka,2 deti 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(11.2.2011 12:16:43)
Když se podíváte na prednášku prof. Dr. Loibnera, (auria.sk/blog/historia-ockovania)zistíte mnohem víc pravdy. Je zde vysvetleno, proč ustoupili nemoci(určite ne očkováním)taky skutečný význam očkování v minulosti, jak hluboká je víra v prospešnosti očkování....
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 14:35:36)
a jen mimochodem, Vy zde ilustrujete právě tu skupinu osob, která ve věci povinnosti vs. nepovinnosti očkování zavdává, aby se kompetentní dosud nerozhodnutí přiklonili se na stranu povinnosti a nedbali skutečných argumentů těch, kteří jsou (včetně mne) na straně dobrovolnosti. Jste tak v tomto smyslu jaksi sama proti sobě, tedy pokud Vám jde o věc a ne o vlastní exhibici
 řimbaba 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 16:39:26)
Zrovna od vás obvinění z exhibicionizmu zní věrohodně, vrchní exhibicionisto~t~~t~~t~
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 16:41:38)
věcnost není průvodcem Vašich příspěvků, jakkoli Vaše impertinentní invektivy provázené přehlídkou smajlíků mohou někoho uchvátit, nemají žádnou věcnou argumentativní hodnotu
 agnes+2 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 12:41:45)
řimbabo, to je právě to, že my dvě se nikdy neshodnem. Každopádně já jsem ráda, že žiju tam, kde je to povinné.
 řimbaba 


Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 13:55:15)
Když to bude dobrovolné, Vám to práva upírat nebude a nám je přestane upírat. Takže budeme všichni spokojeni.
 maja 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(22.1.2011 17:03:05)
řimbabo, nezlob se, ale všichni lidé, pro které by se očkováním stalo dobrovolné, neuvažují jako ty. Čili zodpovědně a tak.... jsou prostě lidi, kteří by se na jakékoli očkování vykašlali, třeba i jen z důvodu, že mohou mít dětí jako smetí a vůbec je tudíž nějaké komplikace z nemocí a následně jejího rozšiřování na ostatní populaci netrápí. Myslím, že některé opravdu slabé sociální skupiny si ani neumíš představit ... právě proto jsem i já ráda, že základní očkování je povinnost.
 kytka 3 


Re: soc. skupiny- argument pro? 

(22.1.2011 18:19:34)

majo níže vysvětluji, proč je očkování dobrovolné.
Stát si u nás nedokázal poradit s určitými soc. skupinami 20 let, skutečně není vhodné aby kvůli tomu kriminalizoval (pokutoval za přestupek) slušné rodiče.

Občas ta poslušná většina je překvapena, jak některé soc. skupiny vědí co je jejich právem a povinností.
Jak by ve srovnání s nimi dopadlo mnoho pediatrů?

I v případě možnosti pokutovat - víte asi kdo platí náklady na exekuci,není-li dobrovolně pokuta uhrazena, když povinný nic nemá
 Markéta s párkem 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(24.1.2011 10:24:00)
Naprosto souhlasím. Děti, které nemohou být očkovány ze zdravotních důvodů, jsou chráněny právě tím, že ostatní děti očkovány jsou. obávám se, že rodičů, kteří nedají své dítě očkovat ze z racionálních důvodů, ale jen tak z pohodlnosti nebo hlouposti, je dost. A nemusí to být jen dítě z ghetta, o kterých se domníváš, že s nimi nepřijdeš do styku. Obávám se, že i mezi bílými je hodně hloupých/nezodpovědných matek (rodičů). :-(
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(21.1.2011 9:03:06)
Je ovšem otázka, co sledujete., Pokud A. Petek a jí podobné zdroje, pak se sice dovíte hodně, ale nic pravdivého, samé fanatické blafování.
 Lenka + 2 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(27.1.2011 7:11:35)
Považuji se za zodpovědnou matku, a právě proto se ptám a zjišťuji a nechávám se informovat. Po zjištění, že lékaře vůbec nezajímá případná kontarindikace a vyšší riziko následné nežádoucí reakce u dítěte, jsem se rozhodla nenaočkovat dceru proti VHB a jsem rozhodně pro nepovinné očkování.
Důvodem je, že každý rodič zná své děti a jejich reakce nejlépe a jaksi rodičovská láska a péče v tomto případě platí více než nezájem lékaře a jeho sdělení, že si myslí, že se asi očkovat může.
V tomto okamžiku stojím před rozhodnutím: mohu být trestána za nedbalost, když nedám dítě očkovat a "neposlechla" jsem nařízení lékaře, nebo bych mohla být trestána pro nedbalostní trestný čin v případě, že vím o možných nežádoucích účincích vakcíny a přesto bych k tomuto očkování dala souhlas. Jinak mé děti očkované jsou, ovšem v případě VHB měla syn nepěkné reakce - lékař netušil, zda by to mohlo být z očkování a také se tím nikdo nezabýval. Toto je hlavní důvod, proč zodpovědní rodiče žádají informace a dobrovolnost očkování.
 kili 
  • 

Re: jsem pro povinné 

(27.1.2011 8:30:53)
- ptát se a zjišťovat je správné, je to ale spojeno se dvěma věcmi - s nalezením validních relevantních zdrojů informací a s pochopením obsahu sdělení

- kontraindikace lékaře zajímat musí a zajkímá

- nepovinné očkování nemám za špatnou možnost, jakkoli si dovedu představit jeho jistá risika,
m.j. i pro děti těch, kteří se ho dožadují

- v tomto okamžiku není volba neočkovat spojena s risikem postihu za nedbalost nebo jiné porušení právních norem. Krom toho, ani niky dříve nebyl trest za neuposlechnutí nařízení lékaře

- rodiče nemusí informace žádat, mají na ně nárok, daný právními normami. Problém mohou mít s rozsahem poskytovaných informací, v tompřípadě se mohou jednak na konkretní věc doptát, jednak si odpověď najít/ověřit - např. na http://www.vakciny.net/ , kde najdou i SPC coby závazný souhrn informací o produktu, i příšlučné právní normy,
 kili 
  • 

Poslední věta  

(20.1.2011 12:00:40)
článku je podnětná, to co jí předchází je spousta logických klamů.

" Navrhuji tedy vést především diskuzi o povinnosti lékaře pravdivě informovat "

Povinnost informovat je dána obecně, nikde není dán rozsah a hloubka informace - její definice je také obecná. Není dost dobře možné, aby informace byly podávány při každém očkování každému očkovanci (by proxy) jako soubor všech možných poznatků o věci. Navrhovaná diskuse by tedy mohla přinést poznání požadovaného rozsahu informace a způsobu podání informace o tom kterém očkování a v tom by mohla být přínosem pro pacienty i poskytovatele péče.





 gabinas - 2 
  • 

Re: Poslední věta  

(23.3.2011 20:27:04)
sice dávno po diskuzi, nedá mi to ale nepřidat poznámku k Vámi zmiňované erudici doktorů. Bez diskuzí je, že lékařská fakulta a zejména pediatrie (kam jsou přijímáni jen ti nej/lepší studenti), je škola velice náročná. Ale neméně těžké je také udržování si přehledu o tom, co se v medicíně děje. Nejde mi to, aby mě dětská doktorka od očkování odháněla, jde mi o to, aby mi byla schopná říct Ano, existují teorie/zprávy o tom, že očkování způsobuje autoimunitní poruchy, ale byly provedeny studie a ty tvrdí, že... abych věděla, že se o to zajímá a že tedy ví, co dělá.
Bylo pro mě téměř šokující zjistit, že moje pediatrička (která musí mít opravdu hodně zkušeností - za ty léta co ordinuje) ani neměla pročtený příbalový leták k hexavakcíně (a ztratila se mnou dobrých deset minut jejího, řekla bych cenného času, diskuzí o jednoduchém faktu, který byl v letáčku zmíněn...). Jak se mám pak na takového doktora spoléhat a hlavně mu důvěřovat?
 Tante Ema 


Díky 

(20.1.2011 13:49:24)
za hezký článek. Je to velmi výstižné.
Prohloubit všeobecné vzdělání u lékařů a trochu zeslabit pocit nadřazenosti nad "lůzou", co ji musí ošetřovat, by bylo fajn. Minimálně ta násobilka by se šikla, ani není tak těžká.
A vzdělaným lékařům s empatií a respektem k bližnímu bych přála lepší pracovní podmínky, výdělky a méně šikany ze strany systému, dtto. spolčení hlupců ve vlastním oboru.
 mira 
  • 

Re: Díky 

(20.1.2011 16:13:04)
Tante, proč násobilka?
 Tante Ema 


Re: Díky 

(20.1.2011 16:13:45)
Protože se hodí.
 mira 
  • 

Re: Díky 

(20.1.2011 16:16:43)
Proč máš pocit, že ji lékaři neznají.
 mira 
  • 

Re: Díky 

(20.1.2011 16:17:17)
Na konec patří otazník, omlouvám se.
 Tante Ema 


Re: Díky 

(20.1.2011 16:19:56)
Přečti článek na hlavní straně. Popř. proklepni svého obvoďáka.
 mira 
  • 

Re: Díky 

(20.1.2011 16:26:21)
Ale násobilka se neučí na VŠ, aspoň my ji měli na ZŠ, takže podle tvé teorie působí selektivní zapomínání násobilky pouze na ty, jež se o zhruba 12 let později rozhodnou pro studium medicíny, nebo je to problém neschopnosti učitelek při výuce na základních školách? Nebo jak jsi to myslela?
 Tante Ema 


Re: Díky 

(20.1.2011 16:29:36)
Čistě tak, že jí často neumí.
 Tante Ema 


Re: Díky 

(20.1.2011 16:31:41)
Žádnou teorii ohledně násobilky jsem totiž neformulovala.
Ale kdyby tě zajímaly moje teorie o didaktice násobilky na ZŠ, můžu posloužit.
 Tante Ema 


Re: Díky 

(20.1.2011 16:32:42)
Akorát teď jdu pryč, budu moct až večer.
 mira 
  • 

Re: Díky 

(20.1.2011 16:33:19)
Budu se těšit.
 Tante Ema 


Re: Díky 

(20.1.2011 20:22:27)
Tak teť ti to jdu napsat do Povídání o škole, za chvíli to tam budeš mít.
 Zabusa 


Povinnost očkovat = přesně podle kalendáře za každou cenu? 

(20.1.2011 14:40:48)
Mám pocit že se málo řeší, kolik doktorů se zamyslí nad tím, jestli je konkrétní dítě opravdu vhodné očkovat v konkrétní den. Kolik doktorů vůbec neřeší, že je nachlazené, oslabené po nemoci atd?
Sice jsem detailně nestudovala, jak je to s tím autismem, ale i věřím tomu, že očkování jej nezpůsobí. ALE může jej rozjet u dětí, které mají "dispozici", což by snad pediatr i mohl poznat, pokud by ovšem prohlídky v poradně byly opravdu důkladné. A možná by v tom případě stačilo očkování na chvíli odložit?
Samozřejmě nechci házet všechny doktory do jednoho pytle, ale myslím, že mnoha následným komplikacím by se dalo předejít "pouze" tím, kdyby se očkovaly jen zdravé děti..
 Lupus 


Re: Povinnost očkovat = přesně podle kalendáře za každou cenu? 

(20.1.2011 14:59:55)
Jak se třeba u dvouletého dítěte pozná dispozice k autismu ?
 Tante Ema 


Re: Povinnost očkovat = přesně podle kalendáře za každou cenu? 

(20.1.2011 15:12:51)
To se nepozná. Ve dvou letech se psychiatrické diagnozy přece nedělají.
 Zabusa 


Re: Povinnost očkovat = přesně podle kalendáře za každou cenu? 

(20.1.2011 16:11:31)
No ale často to bývají děti, které třeba měly nějaký problém při porodu, nevyvíjejí se úplně optimálně atd. Myslím, že se často řekne "to se dožene, to neřešte". Věřím, že i u malých dětí nějaké náznaky být můžou. Ale to by ti doktoři neměli být jako stádo a jakékoli náznaky komplikací ignorovat nebo tvrdit, že to nesouvisí.. (ne všichni...)
 Tante Ema 


Re: Povinnost očkovat = přesně podle kalendáře za každou cenu? 

(20.1.2011 16:18:58)
To jo a když se něco vyvíjí nestandartně, mělo by se to co nejpečlivěji sledovat, popř. řešit, když je jasné jak.
Ale psychiatrická diagnóza, alespoň pokud vím, ve dvou letech stanovit fakt nejde.
A taky je potřeba brát v úvahu, že hodně těch "divných" věcí se doopravdy srovná samo od sebe, protože lidi jsou různí, odchylky od průměru existují a nemusí to být rovnou nemoc.
Není to lehké ani pro zkušené doktory se s tímhle prát. Bohužel příroda není formulář s kolonkama, kde cokoliv jde někam zařadit.
 mira 
  • 

Re: Povinnost očkovat = přesně podle kalendáře za každou cenu? 

(20.1.2011 16:39:45)
Já mám naopak pocit, že často se jedná o jakési potlačení ze strany matek, odmítnutí náznaků problému, viz četná témata, doktorka to přehání, má ty svoje tabulky, zbytečně nás honí na vyšetření, nemůže to posoudit atd. Zbožné přání, že dítě všechno určitě časem dožene, které se díky Bohu některým z nich plní a bohužel jiným ne.
 Tante Ema 


Re: Povinnost očkovat = přesně podle kalendáře za každou cenu? 

(20.1.2011 22:25:51)
Některé matky potlačují, jiné jsou úzkostné nebo hypochondrické.... tak jako vnímáme individualitu u dětí, je to stejné i u matek a dokonce i u doktorů. I doktoři mají různé přístupy včetně extrémů, tj. léčení neexistujících patologií a neléčení toho, co evidentně není v pořádku.
Jenže ono často není vůbec lehké určit, jak to vlastně je. Což dobrý doktor ví. Méně dobrý dělá machra nebo zastrašuje.
Poradit si s hysterickým nebo nesoudným rodičem taky nemusí být lehké, ale dá se to. Existuje na to nácvik.
 kili 
  • 

Re: Povinnost očkovat = přesně podle kalendáře za každou cenu? 

(20.1.2011 22:36:27)
systém dává možnost svobodné volby lékaře
 Bumbi&05,08,10 


Re: Povinnost očkovat = přesně podle kalendáře za každou cenu? 

(22.1.2011 18:14:08)
možnost svobodné volby lékaře je jen čistě teoretická - zkuste si svobodně zvolit zubaře či u žen gynekologa. Pohoříte. Budete rád, jestli najdete vůbec nějakého zubaře, který vás milostivě vezme. Zrovna tak možnost svobodně si zvolit lékaře k porodu. Nemožné.
 Veveruše 


Existují i osvícení a vstřícní lékaři 

(23.1.2011 0:47:07)
Naše obě dětské dotkorky toto naštěstí řešily a řeší. A v případě mých vlastních subjektivních pochybností nebyl problém očkování odložit, a to dokonce o víc než pů roku (bývaly by mi ke klidu stačily 2-3 měsíce - synovi se zhoršoval ekzém a od podzimu do pozdního jara byl v jednom kuse zarýmovaný a pokašlávající a k tomu na jaře dvakrát prodělal rotavirovou infekci - měla jsem zato, že by si jeho imunitní systém potřeboval přes léto, kdy nebude starší bráška nic nosit ze školky, pořádně odpočinout a ne hned zatížit očkováním; lékařka mi bez problémů vyhověla~R^).
 x x 


Tetanus 

(20.1.2011 15:25:52)
No zrovna tetanus je něco, čeho je potřeba se obávat, myslím, že nakazit se tetanem je celkem snadné, stačí se rýpat v hlíně. Přeočkování si hlídám u sebe i u partnera, mám i nálepku na kartičce,kdy jsem byla očovaná. Viděla jsem umřít na tetanus koně (dobře, není to člověk, ale mechanismy identické) a nebylo to moc pěkné. I koně se proti tetanu očkují, tento nebyl a měl smůlu.Škrábl se o kolečko s hnojem. TO co pak následovalo nebylo ani pro otrlé povahy. Článek mi přijde v některých ohledej jako demagogie, byť zřejmě dobře myšlená.
 metty, 3 kluci 


Re: Tetanus 

(20.1.2011 16:00:39)
Souhlasím, vidět umírat zvíře na tetanus je opravdu hodně drsné. Nechtěla bych to znovu zažít, natož pak u lidí.
 malostranska 


ockovani 

(20.1.2011 19:36:38)
je to velmi komplexni tema.... pokud pacienty budou informovat pouze pediatri, moc objektivni info asi rodice nedostanou...tedy ne vzdy, ale vetsinou.
Zajimalo by me, jak je mozne, ze v CR, kde ockovaci povinnost je, se vyskytuje daleko vyssi procento onemocneni, proti kterym se ockuje, nez v zemich, kde ockovaci povinnost neni.
 kili 
  • 

Re: ockovani 

(20.1.2011 19:46:00)
Z čeho soudíte, že "v CR, kde ockovaci povinnost je, se vyskytuje daleko vyssi procento onemocneni, proti kterym se ockuje, nez v zemich, kde ockovaci povinnost neni. " ??

 malostranska 


Re: ockovani 

(20.1.2011 19:49:29)
z cizojazycne literatury a od nasi pediatricky napriklad.
 kili 
  • 

Re: ockovani 

(20.1.2011 19:53:01)
Pokud Vámi uvedené zdroje informací něco takového uvádějí, je to známka jejich nevěrohodnosti. Uveďte prosím onu cizojazyčnou literaturu.
 malostranska 


Re: ockovani 

(20.1.2011 20:04:59)
Kili, ja s vami skutecne nehodlam diskutovat...vas postoj je mi znam a jste proste na druhem brehu... ale zde mate tu ciz. literaturu:

Rund ums Impfen - Naschlagewerk über Impfungen, Anita Petek -_ Dimmer, Julia Emmenegger.
Take pod: aegis.ch
Dr. Buchwald - Das Geschäft mit der Angst.
Naprosto presne se muzete pak informovat na tel cisle : + 41 ( 41) 250 24 73, kde Vam autorka knihy ( viz 1 odkaz) rada na vase dotazy odpovi.

 kili 
  • 

Re: ockovani 

(20.1.2011 20:09:23)
- já po Vás nežádám diskusi, ale pokud veřejně strašíte svými výmysly, pak reaguji

- Anita Petek je fanatická odpůrkyně očkování, nicméně ani ona neuvádí to, co Vy jste tu sdělila



 malostranska 


Re: ockovani 

(20.1.2011 20:18:26)
Ale uvadi, asi jste nedaval pro cteni pozor, pokud jste to teda cetl.
 kili 
  • 

Re: ockovani 

(20.1.2011 20:32:08)
citujte - stranu, nebo minutu přednášky. kde je zmíněno to, co jste napsala. Fanatička Petek ovšem klame svými údaji i o jiných zemích.
 malostranska 


Re: ockovani 

(20.1.2011 21:12:10)
Kili, pokud mate pochbynosti o pani Petek ( predpokladam, ze ji ani neznate a narychlo jste si o ni nalezl par info v google.) Opravdu nehodlam, ted prolistovavat celou dvestestrankovou knihu a pasaz vam hledat....zato jsem narychlo nasla zajimvou pasaz na strane 46, kterou vam kopiruji. Jedna se take o priklad zemi s oc. povinnosti a napr.Nemeckem (Diphtherie) , kde proockovanost je mensi nez 40%, ve Svycarsku dokonce 25- 30%, naproti statum, ktere ockovaci povinnost maji a presto je vyskyt nemoci daleko vyssi... Diphtherie-Impfung

Diphterie: Gefährliche Nebenwirkungen und kein Nutzen

Die Krankheit
Die Diphtherie ist eine Krankheit, die heute bei uns in Mitteleuropa nicht mehr als Epidemie auftreten kann, solange wir die jetzigen sozioökonomischen Bedingungen behalten. Wenn wir uns das Bild einer Diphtherieepidemie anschauen, dann stellen wir fest, dass diese Krankheit bestimmte Voraussetzungen benötigt, um auszubrechen. Die letzten zwei Jahre vom 2. Weltkrieg herrschte in Deutschland eine schlimme Diphtherieepidemie mit mehr als 200"000 Erkrankten, viele tausend verstarben an der Diphtherie. Und obwohl nach dem Krieg die Impfung noch eine Zeitlang nicht wieder eingeführt wurde, verschwand die Diphtherie fast völlig von allein. Was war geschehen? Diphtherie benötigt Krieg, Not und Elend um als Epidemie auszubrechen. 1925 wurde die Diphtherieimpfung in Deutschland eingeführt. Doch schon vorher, ab 1918 trat ein merklicher Rückgang der Todesfälle ein, der lediglich durch den 2. Weltkrieg gestoppt wurde. Als mit den Impfungen begonnen wurde, stieg die Zahl der Erkrankungen wieder an (Statistisches Bundesamt Wiesbaden Gruppe VII D). Heute gibt es in Deutschland nur noch wenige Erkrankungen, zwischen 0 bis 2 Fälle jährlich. In der Schweiz ist der letzte Fall von Diphtherie 1983 aufgetreten und in Österreich 1977.

Die Impfung
Natürlich wird den Eltern heute erzählt, dass dieser Rückgang der Impfung zu verdanken sei. Dass dem nicht so ist, erkennen wir leicht an den offiziellen Zahlen. Laut offiziellen Angaben müssen mindestens 80 Prozent einer Erwachsenenpopulation gegen Diphtherie geimpft sein, damit diese Krankheit nicht mehr als Epidemie auftreten kann. Bei uns im deutschsprachigen Raum aber sind nur ca. 30-40 Prozent der Erwachsenen gegen Diphtherie geimpft. Warum tritt keine Epidemie auf?
In Russland und der Ukraine sind nach den Angaben der dortigen Gesundheitsbehörden mehr als 90 Prozent der Bevölkerung gegen Diphtherie geimpft und trotzdem trat dort 1995 eine starke Epidemie auf. Warum treten in einer wohl durchgeimpften Bevölkerung Epidemien auf?
Weil die Krankheit bestimmte sozioökonomische Bedingungen benötigt, und die findet sie in den ehemaligen Sowjetstaaten aber nicht bei uns Mitteleuropa.

Die Impfung gegen Diphtherie kann ausserdem keinerlei Schutz gegen die Krankheit bieten. Siehe dazu unter "Tetanus".
Heute wird die Impfung meist zusammen mit der Tetanusimpfung verabreicht. Oft tritt nach der Impfung Pseudo-Krupp bei den Kindern auf. Krupp ist der alte Ausdruck für Diphtherie.

 kili 
  • 

Re: ockovani 

(20.1.2011 21:51:35)
- pokud takový předpoklad máte, pak Vám ho nemíním vyvracet, byť si myslím, že ji znám (ve smyslu o ní a její činnosti vím) déle než Vy

- Německy příliš neumím, jakkoli je to mateřština mých předků, nicméně nenacházím nikde ve Vámi uvedené citaci potvrzení toho, co jste tvrdila
 Gabina 
  • 

Re: ockovani 

(21.1.2011 23:21:29)
Ahoj Boruvko, Frau Petek v prosinci umrela...
Jinak jsem byla na jejim seminari o (resp. proti) ockovani.
 Lenka, 3 děti 
  • 

Re: ockovani 

(20.1.2011 20:11:20)
Hezký večer,

když se mi narodil první syn, moje babička mi říkala, že mi závidí jeho očkování.
Můj táta (její syn) dostal ve 2 měsících černý kašel a málem na něj zemřel.
Mám naočkované všechny děti šetrnou vakcínou, za kterou jsme museli platit,
a jsem spokojená...
 Dana, dvě děti 
  • 

Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 20:08:45)
Nechápu ten odpor k očkování většiny maminek tady ani celý ten humbuk kolem. Já jsem za povinné očkování vděčná a zaplatila jsem nemálo peněz, abych pořídila celé rodině i různá očkování nepovinná. Jsem přesvědčená, že očkování chrání většinu populace a rozhodně mi přijde přinejmenším nechutné, jak odpůrkyně očkování čerpají pocit bezpečí z toho, že se dala očkovat většina ostatních. Proč by riskovaly vedlejší účinky po očkování, když přece díky proočkovanosti zbytku populace nemusí? Je mi z toho na nic.
 kili 
  • 

Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 20:29:05)
- nepovinné očkování může být (a také bývá) také hrazeno ze zdrav. pojištění, v tom ten problém není

- naprostá většina odpůrců očkování je naočkovaná a stejěn tak jejich děti

- je bohužel jakousi módou brojit proti očkování, žel je to i tak, že se vyskytli i podvodníci mezi odborníky a strašili lidi falešnými důkazy, nebo dokonce úplnými výmysly. Řada lidí podlehne těmto fanatikům a trápí se, jedni tím, že podlehnou logickým klamům a některé nemoce či postižení svého dítka pak spojují právě s vakcinací (např. MMR versus autismus), nebo zase jiní se vakcinace bojí.

http://www.medscape.com/viewarticle/735354

http://www.medscape.com/viewarticle/735721
 IvaJon 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 21:00:27)
Já si také dovolím poznámku k očkování. Svojí dceru jsem nechala očkovat až když jí byl rok a rozhodně ne na vše povinné.
Myslím, že opravdu nemáme informace tak, abychom se mohli rozhodnout a to je hlavní problém. Komu kdy pediatr řekl pro a zároveň i proti a komu byla dána volba. Naše matky jsou podle zastánců očkování méně kompetentní, než matky v západní Evropě. Tam rozhodně tak nacpané očkovací kalendáře nejsou a když někdo neočkuje, nikdo to neřeší. A nemyslím si, že když jedete třeba do Itálie, že dáváte své děti přeočkovávat, protože se bojíte, že přijde do styku s neočkovanými dětmi.
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 21:04:19)
Nebojím se. Už očkované jsou. A já taky.
 IvaJon 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 21:11:43)
no, jenže ono očkování není všemocné a zásadně ovlivňuje imunitní systém a nepůsobí 100%, proto bych na to úplně nespoléhala.
Chci tím říct, že tu stát a farmakoceutická lobby zvládla vybudovat pocit, že se musí naočkovat proti všemu co jde, jinak nám hrozí vymření.
 x x 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(21.1.2011 12:17:34)
No ono by nejspíš hrozilo, nebýt očkování proti pravým neštovicím a podobnému sajrajtu. Tady všichni žijí v naději, že v dnešní době se nás podobné obrovské pandemie netýkají. No, pokud se bude brojit proti očkování, kdo ví, jak to za pár desetiletí bude. Samo, pokud se nenechají nyní děti očkovat, nejbližších pár let nebo i desitky let se možná nic moc zásadního dít nebude, ale co dál?
 Veveruše 


Re: Copak se ještě očkuje proti pravým neštovicím? 

(23.1.2011 0:38:33)
Mám zato, že proti pravým neštovicím se už dávno neočkuje. Já proti nim očkovaná jsem, ale moje děti (nar. 2005 a 2008) tedy na 100 % ne (a to mají povinná očkování všechna a 2 nepovinná navíc). Mám takové tušení, že proti nim už není možná očkovaná ani moje mladší sestra...
 kili 
  • 

Re: Copak se ještě očkuje proti pravým neštovicím? 

(23.1.2011 7:41:45)
no to se opravdu neočkuje, protořře variola byla díky očkování eradikována (mimochodem, na strategii eradikace se rozhodující měrou podílel Dr Raška, tedy Čech)
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 21:01:17)
Zatím očkováni jsou, ale časem? Články jsou zajímavé, ale řekla bych,že odpůrkyně takové věci raději vědět nechtějí. Já osobně si myslím, že přínos očkování je několikanásobně vyšší než podstoupené riziko. Očkování vnímám jako pokrok, a nechápu, proč někdo může tak protestovat.
 IvaJon 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 21:08:12)
I já to vnímám jako pokrok a zároveň jako volbu. Proč má být očkováno 3dení dítě vakcínou na TBC, která má navíc velmi spornou účinnost? Někde jsem četla, že je to kolem 50 procent. Dokonce i pediatři se přiklánějí k tomu, že by to stačilo v 7 měsíci.
Průšvih je hlavně to, že každá budoucí mamina ví, jaký kde mají kočárek, flašky na mléko, který dudlík je lepší a jaký dupačky zrovna letí. Ale jen minimum má snahu si zjistit něco o tom, že očkování ve špatný čas může dítě opravdu ohrozit.
 kili 
  • 

Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 21:47:50)
- jednak je neselektivní calmetisace již zrušena poté co v ČR byla splněna patřičná kriteria IUATLD, jednak Vaše nepochopení zjevně vyvěrá z toho, že Vám není jasný způsob imunitní odezvy - a i proto pak máte zkreslený náhled na účinnost BCG vakcíny

- já si nemyslím, že je nějaký průšvih, když matka spoléhá na lékaře, kterému důvěřuje, ba naopak shledávám docela problém v dílčích informacích a neschopnost rozeznat věrohodnost jejího zdroje
 Epepe 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(21.1.2011 11:27:45)
To trochu zkreslujete, ne? Kritéria IUALTD jsou pouze jedním z hledisek zrušení neselektivní kalmetizace. Hlavním důvodem pro její zrušení byla stanoviska ČLK a imunologů.
 kili 
  • 

Re: Nechápu odpor k očkování 

(21.1.2011 13:53:07)
- nikoli, nezkresluji. Co na mém sdělení máte za zkreslující ?

- vyjádření ČLK a ČSAKI měla výzbnam v jiném ohledu na provádění calmetisace před novelou,

- pro zrušení neselektivní calmetisace měla zásadní význam kriteria IUATLD a jejich splnění
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Nechápu odpor k očkování 

(21.1.2011 10:23:07)
Když jsem jezdila s kočárem MHD a často tam byli různý chrchlající bezdomovci a Ukrajinci, byla jsem ráda, že dítě bylo naočkováno na TBC už v porodnici. Třeba ta vakcína není stoprocentně účinná, ale za takových podmínek lepší něco než nic. Bydlet někde na samotě, kde pravděpodobnost styku s bacilem tbc je minimální, čekání do 7 měsíce by mi nevadilo, ale takhle ve městě...
 řimbaba 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(21.1.2011 0:52:35)
Vůbec nevadí, že to nechápete (nikdo Vám to take nevnucuje). Nucení k něčemu jsou tady pouze ti co chápou a chtěli by se nějak bránit.
 Kajusika 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(24.1.2011 14:40:51)
Já Vám například jistý odpor k očkování můžu lehce popsat: nevěnovala jsem tak důsledně pozornost záležitostem okolo očkování a pravidelně jsem se synem na očkování chodila...ale ouha po očkování Priorix (zarděnky, spalničky, přiušnice) prcek měl ošklivou regresi, po 8 dnech přestal chodit, i mluvit, byl zmatený a regrese trvala 2 týdny. Byla jsem zoufalá, navštívila neurologa a kontaktovala pediatra. Sdělení: neobvyklá regrese na očkování. Naštěstí jsem se
domluvila s pediatričkou na odklad dalšího očkování a nyní jsme již objednaní do Motola na očkovací centrum a tam nám sdělí, co dál. Nevím jestli to maminky vědí, ale lze např. nechat dát naočkovat každou nemoc zvlášť, lze nechat zjistit hladinu protilátek a očkování odložit...je spousta možností...ale každopádně chce to velkou opatrnost. Sama bych spíše bojovala za to, aby se očkování posunulo blíže k třetímu roku věku dítěte. ~3~
 tehule77 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 21:38:01)
cituji kili:
je bohužel jakousi módou brojit proti očkování, žel je to i tak, že se vyskytli i podvodníci mezi odborníky a strašili lidi falešnými důkazy, nebo dokonce úplnými výmysly. Řada lidí podlehne těmto fanatikům a trápí se, jedni tím, že podlehnou logickým klamům a některé nemoce či postižení svého dítka pak spojují právě s vakcinací (např. MMR versus autismus), nebo zase jiní se vakcinace bojí.

podvodnící mezi odborníky- byli to i ti, co brojili třeba proti očko proti TBC v prvních 2letech věku dítěte, jak bylo až do nedaleké minulosti zvykem všech ostatních odborníků- odporníků~;)? já obdivuju vaši neochvějnou znalost a víru medicíny v mnoha aspektech....opět.... před rokem byste byl pro to- očkovat šestinedělňátka proti TBC či nikoliv, byl byste proti?!!!!!

 kili 
  • 

Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 22:02:58)
- nikoli

- nevím, co je to šestinedělátko, nicméně před rokem jsme zcela jiste novorozence necalmetisovali, takže je celkem jedno, proto čemu jsem byl - to je jen Vaše osobní podjetí v podobě poněkud zmateného pindání o neochvějnosti víry , nikoli věcná připomínka

 tehule77 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 22:09:19)
kili, berte nějaká AD SSRI, začíná vám tikat horní víčko ~:-D
 tehule77 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 22:14:39)
a stejně mě to zajímá- pro co jste byl- za a) mě zajímá zda jste v době calmetisace do 6neděl novorozence- tedy mnou špatně napsané šestinedělí- šestinedělňátko,byl proti tomuto očkování, tedy zda jste patřil mezi odborníky, kteří byli proti povinnému očkovacímu kalendáři či nikoliv- tedy jste nepřemýšlel nad dopady tohoto očko v tak ranném věku dítěte a jeho imunit.systemu
navíc mi to řekne dost o vaší schopnosti zdravého úsudku ve vašem medicínském oboru...
 tehule77 


Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 22:19:59)
kili:
nevím, co je to šestinedělátko, nicméně před rokem jsme zcela jiste novorozence necalmetisovali, takže je celkem jedno, proto čemu jsem byl - to je jen Vaše osobní podjetí v podobě poněkud zmateného pindání o neochvějnosti víry , nikoli věcná připomínka
já:
věcná připomínka k vám: mluvíte sice jako encyklopedie, ale chybí mi váš vlastní názor, jen citujete, před 2 lety jste tedy musel citovat a přmýšlet třeba ohledně kalmetizace jinak než dnes, kdyby tak uvažovali- tedy spíše jen opakovali aktuální názor všichni, medicína by stála na místě a neexistoval by jakýkoliv vývoj

 kili 
  • 

Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 22:29:32)
- já tedy nemluvím a jestli něco i slyšíte, krom toho, že vidíte má víčka, tak to asi nebudou reálně vjemy

- medicína není věcí názoru jednolzivců, ale věcí prokázaných faktů, postupů podložených důkazy, vývoj vědy je determinován jinak, než Vám napovídají Vaše představy

- my jsme předloni novorozence necalmetisovali

 kili 
  • 

Re: Nechápu odpor k očkování 

(20.1.2011 22:26:14)
- možná byste se měla starat, co máte brát Vy, když máte mocit, že vidíte má víčka

- je naprosto lhostejné, jaký úsudek máte Vy o mém rozumu

- Vy víte, jaký dopad má calmetisace na imunitu, že mne chcete zkoušet ?

- neselektivní calmetisace novorozenců byla oatřičná do doby, než ČR naplnila kriteria IUATLD pro její zrušení, v roce 2009 jsme přestali očkovat v souladu s právními normami ČR a na základě patřičných odborných podkladů


 kytka 3 


Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(21.1.2011 19:41:09)
o tom že byl můj článek zveřejněn jsem se hned nedozvěděla, ted se téměř nedostanu k PC.Je možné tu vést diskuzi o povinnosti lékaře pravdivě informovat? Zástupkyně pediatrů v mediích chce povinnost očkovat a kdo neposlechne toho sankcionovat.Z jejích slov má neinformovaný rodič pocit, že jen pár neočkovaných dětí může nakazit "ty co očkovaní být nemohou". Pro nezodpovědné lékaře je to pohodlné vyhrožovat sankcí tomu ,kdo nemá jediný správný názor (očkovat dle OK),ale pro děti je to nebezpečné. Jen zde na stránkách rodina.cz jsou hned 2 příběhy "Náš "očkovací" příběh,(... očkovací...) kde lékař měl být opatrný a dítě neočkovat nebo alespoň navrhovat odklad.
Nemyslím, že je tak těžké vymezit rozsah informací, které musí být poskytnuty každému(jak to dělají v zahraničí?). Dále není tak těžké přinutit lékaře nést následky pokud poskytnou vyloženě klamavou informaci. Je také popsáno množství případů, kdy lékař naočkoval dítě bez souhlasu rodičů-jedná se většinou o primitivnější typy a tím by stačilo i to, že by jim někdo dopředu vysvětlil, že pak budou muset platit vakcínu ze svého.
Jsme-li v právním státě, nezatajujeme informace a kdo má informace, musí mít možnost pak provést volbu. ( Pokud by pan Adam na základě informací dospěl k rozhodnutí, že je pro něj přijatelné vzít si slečnu Marušku nebo raději zůstat svobodný, nemůže mít povinnost vzít si paní Evu)
 kili 
  • 

Re: Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(21.1.2011 20:02:57)
- diskusi samozžřejmě lze vést, ale ona povinnsot není moc diskutovatelná, je daná

- pediatři nemají řádnou zástupkyni, možnmá máte na mysli někoho ze SPLDD, tedy representaci praktických lékařů pro děti a dorost

- dokud není zákonem stanovena sankce, není jak trestat i kdyby zástupkyně chtěla nevímco, zákon jak známo nevydávají ani pediatři, ani PLDD, ani jejich representanti

- lékař nemá důvod vyhrožovat sankcí, ani tu sankci neuděluje

- odpůrci povinného očkování pseudoargumentují intuicemi a výmysly, čímž utvrzují zákonodárce, že povinnost očkování v ČR má stále své opodstatnění

- informace o očkování jsou dostupn každému, diskutovat lze o potřebě dalších forem, např. tisknuté

- zákon ukládá zdrav. zařízení povinné očkování provést a tak lze na lékaři požadovat jen konkretní informaci, zda zdravotní stav konkretního očkovance není kontraindikací očkování, obecné informace o očkování na něm asi vyžadovat nelze, nebylo by ani technicky proveditelné dávat takový školení každému očkovanic a vést s ním sáhodlouhé diskuse

- žádné informace o očkování nejsou zatajovány
 kytka 3 


Re: v ČR ještě nikdy očkovací povinnost neexistovala 

(21.1.2011 22:40:30)
"- lékař nemá důvod vyhrožovat sankcí, ani tu sankci neuděluje

někteří lékaři vyhrožují,mají velice nízké právní povědomí a chybí jim schopnost dedukce
- sankcí vyhrožují, nechápou že nemůžou.

dále tvrdíte že:
- zákon ukládá zdrav. zařízení povinné očkování provést a tak lze na lékaři požadovat jen konkretní informaci, ....."
- zákon neukládá vůbec nic. Protože nemluví o žádném konkrétním očkování ani jeho termínu. To je to tak těžké pochopit?
Naše děti se už narodily do svobodné země, kde platí Ústava a Listina (Zákon č.1 a 2/1993) povinnosti mohou být dány jen zákonem , tj.,.od vzniku ČR v r. 1993 ještě nikdy očkovací povinnost neexistovala. Jiná věc je že někteří byli nezákonně pokutováni. To že úředníci, lékaři apod. nerespektují zákon neznamená, že zákon neplatí.

NSS- zrušil nezákonně udělenou pokutu. Tj. nerušil vyhlášku, nerušil nějakou povinnost, rušil jen pokutu z důvodu, že nelze pokutovat když nexistuje povinnost (řádná,konkrétní)
Jinak by stačilo ted nově zákonem schválit že lze pokutovat.

Řada inteligentních lidí to chápe již léta a zařídila se podle toho, také s nimi většinou nikdo nezahájil správní řízení, pokud snad své děti nedovolili neočkovat.

Bohužel je hrůza číst argumenty těch, co chtějí pov. očkování pro všechny. To se pak člověk vážně bojí, že si přečtou pár stránek na internetu, najednou procitnou jak jim všichni lhali, prohlásí že už nedají čipovat své děti ...

Proto byl i názor nechat to tak, jak je to dosud- primitivové nepochopí, že to není povinné. Jen bylo nutné vyřešit povinnost lékařů všechny informovat, vzdělávat se, aby lékaři nezpůsobovali maléry jako dosud.
 kili 
  • 

Re: v ČR ještě nikdy očkovací povinnost neexistovala 

(22.1.2011 9:22:23)
- nejspíše neznáte zákon

- nepochopila jste proč soud zrušil onu pokutu

- zmínka o čipování je nesmyslná


 kytka 3 


Re: povinnost očkování není v zákoně. 

(22.1.2011 14:37:41)
Takže znova.
http://www.nssoud.cz/main.aspx?cls=art&art_id=461 ( vysvětlení NSS)
Povinnost očkování podrobně určuje pouze vyhláška ..
Jak soudci ...uvádějí, ústavní záruka „není zločinu bez zákona, není trestu bez zákona“ vyjádřená v Listině základních práv a svobod ...
„Je nutné, aby skutková podstata takového deliktu byla naprosto jasně a určitě popsána zákonem,“ ...

-neexistuje zákon který by říkal že je u nás povinnost očkovat ani jednou z uváděných 9ti nemocí ( viz. vyhláška) ani kdy očkovat. Takový zákon, kde by to bylo jasně a určitě popsáno nikdy v ČR neexistoval.
Obecná povinnost očkovat v zákoně nemůže znamenat že zítra se třeba na MZ dohodnou že ve Vyhlášce XY bude očkování proti moru,( lidu vysvětlí že ve středověku se na něj umíralo) a poslanci ani prezident nebudou moci zasáhnout. (a dále se lékaři s úředníky začnou dohadovat jak kriminalizovat ty neposlušné).

Tedy v demokratické zemi, kde neexistuje diktatura, Ústava i Listina požaduje mít uváděny povinnosti v zákoně. Téměř každý to chápe nebo si to nechá vysvětlit- i zločinci,lidé s velmi nižším IQ
ale určitá skupina lidí, ( argumentuje např. že 6 let studovali) chce diktaturu, chce ostatním vnutit svůj jedinný správný názor) ... ....
 kili 
  • 

Re: povinnost očkování není v zákoně. 

(22.1.2011 14:58:36)
- kdybyste prostudovala celý rosudek NSS a patřičně rozuměla rozhodnutí ve věci kasační stížnosti, rozuměla byste možná více věci, o které píšete.

- kdybyste znala Zákon č.258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, zejména jeho §45 a §46, věděla byste, jak je stanovena povinnost očkování

- kdybyste znala dobře obé výše znmíněné, pochopila byste, v čem je problém s onou sankcí a proč se má měnit zákon i jeho prováděcí vyhlášky tak, aby sankce za porušení byly možné

- z výše uvedenéh plyne i Vaše nepochopení mého textu, na který reagujete

- Vaše spekulace o tom, kdo co chce komu vnutit, jsou úsměvné a nemají nic společného se skutečností.
Spolu s falešnými argumenty jsou dobrým důvodem k přesvědčování těch, kteří nejsou v dané věci rozhodnuti. Mně se to jeví jako házení klacků pod nohy těm, kteří chtějí dobrovolné očkování. Podobně to bylo při snaze změnit přístup státu k neselektivnímu očkování novorozenců proti TBC.
 kytka 3 


očkování je dobrovolné (a má zůstat) 

(22.1.2011 17:54:39)
No tak kili, celý rozsudek NSS jsem prostudovala nejen já, ale i ten co psal zprávu na stránkách NSS ( může být chápána jako vysvětlení pro méně chápavé).
-Zákon č.258/2000 Sb.znají i soudci, nejen já

- shrnu to: když nebude existovat povinnost,( tj. v zákoně- viz. zákon Listina) byla a bude v našem demok. státě vždy protiprávní sankce.

- snažím se aby někdy má argumentace pobavila, vysvětlila jsem jak snadno nedemokraticky by šlo prosadit očkování proti moru,(je to usměvné?) někomu ale může podobně vadit nyní "povinný" záškrt ...

Kili:"... důvodem k přesvědčování těch, kteří nejsou v dané věci rozhodnuti. Mně se to jeví jako házení klacků pod nohy těm, kteří chtějí dobrovolné očkování".
Kili očkování je dobrovolné. Mne děsí, když je z diskuzí na internetu vidět, že lidé vlastně nejsou informováni ( o imunitě po očkování apod.). To je dost krátkozraké. Zatajování informací. Neznám osobně nikoho, o kom bych věděla že má následky po očkování ( horší je - lékaři tvrdí že nejsou). V zahraničí se nic netají, před očkováním musí rodič dostat pravdivé inf. A pak očkuje 90% většina, jako jí většina některé "závadné" potraviny, apod. Nic není ideální.
Já když pak z internetu čtu příběhy těch co měli následky po očkování, vidím:
1.rodič se měl dobrovolně rozhodnout
2.kdyby lékař k očkování nepřistupoval "je to povinné" a neočkoval rutinně, některým tragédiím se dalo předejít- třeba by nenaočkoval děti, které vůbec očkovat neměl


 kili 
  • 

Re: očkování je dobrovolné (a má zůstat) 

(22.1.2011 21:37:32)
- nechápete zjevně podstatu věci a pořád tu píšete nějaké vlastní nápady, na které se mi už nechce reagovat. S takovou argumentací na kompetentních místech skonříte po první větě.

Zákon 258/2000 Sv, o ochran ě veřejného zdraví v platném znění určuje m.j. :

§ 45

(1) K ochraně před vznikem, šířením a k omezení výskytu infekčních onemocnění spolupracují zdravotnická zařízení státu a osoby provozující nestátní zdravotnické zařízení (dále jen
"zdravotnické zařízení") s orgány ochrany veřejného zdraví a provádějí opatření stanovená tímto zákonem nebo opatření přijatá orgány ochrany veřejného zdraví na základě tohoto zákona. Náklady spojené s takovou činností, které nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, hradí stát v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem.

(2) Zdravotnická zařízení jsou povinna zajistit a provést pravidelná, zvláštní a mimořádná očkování, očkování při úrazech, poraněních, nehojících se ranách a před některými léčebnými výkony, popřípadě pasivní imunizaci fyzických osob, které mají v péči, [například podáním dalších imunobiologických
přípravků36)] v rozsahu upraveném prováděcím právním předpisem nebo mezinárodní smlouvou, kterou je Česká republika vázána.


§ 46

(1) Fyzická osoba, která má na území České republiky trvalý pobyt, cizinec, jemuž byl povolen trvalý pobyt, cizinec, který je oprávněn k trvalému pobytu na území České republiky, a dále cizinec, jemuž byl povolen přechodný pobyt na území České republiky na dobu delší než 90 dnů nebo je oprávněn na území České republiky pobývat po dobu delší než 90 dnů, jsou povinni podrobit se, v prováděcím právním předpisu upravených případech a termínech, stanovenému druhu pravidelného očkování. Prováděcím
právním předpisem stanovené skupiny fyzických osob a fyzické osoby, které mají být zařazeny na pracoviště s vyšším rizikem vzniku infekčních onemocnění, jsou povinny podrobit se ve stanoveném rozsahu stanovenému druhu zvláštního očkování.

(2) Před provedením pravidelného a zvláštního očkování je fyzická osoba povinna podrobit se v případech upravených prováděcím právním předpisem vyšetření stavu imunity (odolnosti). Pravidelné a zvláštní očkování se neprovede při zjištění imunity
vůči infekci nebo zjištění zdravotního stavu, který brání podání očkovací látky (trvalá kontraindikace). O těchto skutečnostech zdravotnické zařízení vystaví fyzické osobě potvrzení a důvod upuštění od očkování zapíše do zdravotnické dokumentace.

(3) Zjistí-li příslušný orgán ochrany veřejného zdraví, že se nezletilá fyzická osoba nepodrobila očkování nebo vyšetření podle odstavce 2, a jde-li o nezletilou fyzickou osobu, která nemá zvoleného praktického lékaře, stanoví jí rozhodnutím povinnost
podrobit se tomuto očkování nebo vyšetření v určeném zdravotnickém zařízení.

(4) Jde-li o osobu, která nedovršila patnáctý rok svého věku, odpovídá za splnění povinností podle odstavců 1 až 3 její zákonný zástupce.12)

(5) Orgán ochrany veřejného zdraví, který vydal rozhodnutí podle odstavce 3, požádá určené zdravotnické zařízení, aby očkování nebo vyšetření provedlo. Určené zdravotnické zařízení je povinno žádosti vyhovět.


- očkování není dobrovolné

- lidé jsou informováni a informace jsou jim dostupné

- lékaři netvrdí, že nejsou vedlejší účinky očkování

- příběhy na i.netu nemají vypovídací hodnotu,


 Renata 
  • 

Re: očkování je dobrovolné (a má zůstat) 

(23.1.2011 10:38:29)
"...(2) Před provedením pravidelného a zvláštního očkování je fyzická osoba povinna podrobit se v případech upravených prováděcím právním předpisem vyšetření stavu imunity (odolnosti). Pravidelné a zvláštní očkování se neprovede při zjištění imunity
vůči infekci nebo zjištění zdravotního stavu, který brání podání očkovací látky (trvalá kontraindikace). O těchto skutečnostech zdravotnické zařízení vystaví fyzické osobě potvrzení a důvod upuštění od očkování zapíše do zdravotnické dokumentace. ..."

Kili, tento bod, který zde citujete, se mi zdá důležitý. Před rokem, když probíhalo očkování vybraných skupin populace proti chřipkovému viru H5N1 došlo též na zdravotníky. Můj bratr měl několik let předtím provedeno imunologické vyšetření s výsledkem alergie na thiomersal, což je u některých vakcin používané adjuvans a bylo též ve vakcině používané v ČR proti H5N1. Přestože měl tuto kontraindikaci, bylo mu řečeno, že se má očkování podrobit a jelikož byl proti, musel podepsat prohlášení, že v případě onemocnění vyvolaném tímto původcem ponese všechny náklady spojené s případnou prac. neschopností. Alergie na thiomersal přítomný ve vakcině se očkujícímu lékaři nezdála být dostatečnou kontraindikací.

Myslím, že je potřeba téma očkování podrobit otevřené diskuzi ve všech vrstvách včetně té odborné, podobné absurdity by se podle mě dít neměly a pokud nebudou jasně stanovená zcela konkrétní pravidla, není zároveň možné se podobným situacím vyhnout.
 kili 
  • 

Re: očkování je dobrovolné (a má zůstat) 

(23.1.2011 12:42:44)
- netušil jsem, že se tu očkovalo proti Influenza A/H5N1, nevím o tom, že by proti tomu byli zdravotníci očkováni

- Váš bratr zcela jistě nemusel podepisovat nic a i kdyby podepsal, nemohl být nijak sankcionován proto, že se nenechal očkovat

- odborné diskuse o očkování probíhají destíky let na celém světě, pravidla očkování jsou jasná, je spíáše otázka zajištění dynamiky v ohledu na vývoj,
v některých zemích se osvědčily národní očkovací programy (např. N.Zéland), ty mám koncepčně za velmi vhodný způsob





 Renata 
  • 

A/H1N1 

(23.1.2011 16:12:23)
Omlouvám se za neúmyslný úpis, šlo samozřejmě o vakcinaci proti H1N1, nikoliv proti ptačí chřipce, věřím ale, že z kontextu vyplynulo, že šlo o omyl a věc se týkala obecně známého očkování proti tzv."prasečí" chřipce.
Můj bratr je lékař a jistě by podobný revers nepodepisoval, kdyby k tomu nebyl očkovacím specialistou přiměn, nevím, jaký postup vůči němu by zaměstnavatel zvolil, kdyby nepodepsal ani jaký postup by byl, kdyby chřipkou onemocněl. Onemocnění se mu vyhnulo a odmítnout podepsat revers neriskoval, očkován být díky alergii na thiomersal opravdu nechtěl.

Myslím, že i celospolečenská diskuze o očkování je důležitá a nelze se divit, že rodiče dětí by očkování chtěli pochopit.



 kili 
  • 

Re: A/H1N1 

(23.1.2011 18:22:24)
- OK, šlo asi o A/H1N1sw,

- žádný "očkovací specialista" ani nmikdo jiný ho nemohl přimět k nějakému podepisování, žádný takový podpis nezavdává žádnému zaměstnavateli ani komu jinému možnost sankcí, postup by byl ve všech případech stejný bez vlivu vakcinace

- diskuse je důležitá, nicméně laické spekulace a intuice jí škodí, diskutující by měli uvádět fakta taková, jaká znají a mohou obhájit - a těmi nemusí být nějaké vědecké poznatky o vakcínách
 Renata 
  • 

Re: A/H1N1 

(23.1.2011 22:27:31)
Fakt je takový, že můj bratr podepsal revers veden především potřebou nebýt očkován. Myslím, že nikdo o své vůli nevnucuje odborníkovi podpis negativního reversu, byl o to prostě požádán. Nevidím smysl ve větším rozebírání situace, která skončila dobře, díky vašemu odkazu ale vím, že toto je výslovně zmíněno v zákoně. Pro mě tato diskuze má jednoznačný iformativní přínos do budoucna, děkuji.

S druhým odstavcem souhlasím. Laici mohou ovšem klást četné otázky a bylo by přínosem více laicky srozumitelných odpovědí i od strany podporující očkování. V současnosti mám pocit, že laicky atraktivně odpovídá zejména protistrana, objektivitě jsme celkem vzdáleni.
 kili 
  • 

Re: A/H1N1 

(24.1.2011 0:04:55)
- jeho problém, jen jeho problém

- to je věc názoru
 Samička 
  • 

Re: Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(21.1.2011 22:42:22)
- Povinnost naopak diskutovatelná je, protože v současné době je očkování nepovinné, dokud ministerstvo zdravotnictví očkování nedá do zákona
- Za pediatry často vystupuje MUDr. Cabrnochová, která zároveň spolupracuje s výrobci vakcín (GSK je generální partner Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP, kde je předsedkyní), takže těžko říct, zda by vystupovala proti svému generálnímu partnerovi...
- právěže MUDr. Cabrnochová je nebezpečná, protože prosazuje trestání rodičů a zároveň spolupracuje s výrobci vakcín. To by mi tak nevadilo u odborníků, kteří s nimi nespolupracují, ale mají nezávislý odborný názor, tady se o nezávislosti nedá hovořit
- lékaři má důvod vyhrožovat sankcí, lékaři mají strach z postihu ze strany hygienických stanic, ani sami neví, jaká mají práva a povinnosti ve vztahu k očkování (např. protiprávně udávají neočkující rodiče, nehlásí nežádoucí účinky SUKLu apod.), takže pro ně je výhodné, když mají všechny řádně a včas naočkované
- jestli máte za pseudoargumentaci a intuici zkušenosti rodičů, kdy jejich dítě bylo poškozeno očkováním, tak prosím
- informace o očkování moc dostupné nejsou, nikdo neví, co vlastně očkování způsobuje, podhlášenost vedlejších účinků SUKLu je enormní, nikdo nezkoumá dlouhodobé účinky očkování, zvlášť důsledků očkování třeba 7 nemocí najednou
- zákon dává povinnost lékaři před zákrokem poučit o rizicích výkonu, takže informace na něm požadovat lze, v praxi jen málokterý lékař o rizicích očkování pravdivě informuje
- kdyby informace o očkování nebyly zatajovány, tak se v porodnicích TBC přestalo očkovat ne v listopadu minulého roku, ale už roky nazpátek, zkušenosti některých rodičů jsou ale takové, že ještě minulý rok před zrušením této povinnosti jim bylo v nemocnicích vyhrožováno, když očkování nechtěli
 kili 
  • 

Re: Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(22.1.2011 9:40:14)
- očkování je stanoveno zákonem a je povinné, soud nezrušil zákon, který povinnost očkování určuje

- MUDr. Cabrnochová vystupuje za SPLDD, tedy za praktické lékaře pro děti a dorost, nikoli za pediatry, nejsou žádní praktičtí dětští lékaři a Cabrnochová myslím není ani předsedkyní SPLDD, ale to už není podstatné

- lékař nemá jediný důvod k obavám z postihu ze strany hygienických stanic, Vaše znalosti o jejich právech a povinnostech jsou nicotné, obvinění z něhlášení něžádoucích účinků není ničím podložené (nicméně tu reagujete na něco jiného, než o čem jsem psal)

- mezi intuicí a argumentem je rozdíál, který zjevně nevnímáte

- informace o očkování jsou dostupné, účinky očkování jsou známé a popsané i v těch informacích,
a to i poznatky z dlouhodobého sledování (ne že to nikdo nesleduje, jak si Vy myslíte), poznatky o vedlejších účincích nejsou závislé na SUKL, máte opět zkreslené představy o věci

- nenapsal jsem, že informace požadovat nelze, napsal jsem něco jiného

- neselektivní očkování proti TBC bylo zrušeno na základě splnění patřičných kriterií epidemiologických, nikoli skrze nějaké zatajované informace, to si docela vymýšlíte, zpoždění více než roční bylo dáno především pomalostí zákonodárného procesu, nikoli vlivem lékařů - ti zákon netvoří

- nikomu nikdo minulý rok nevyhrožoval, v naší nemocnici se novorozenci neočkovali od roku 2009
a problém byl s požadavky rodičů naočkovat, nikoli nenaočkovat
 kytka 3 


Re: Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(22.1.2011 21:25:37)
- očkování je stanoveno zákonem a je povinné, soud nezrušil zákon, který povinnost očkování určuje
kili napsal
- lékař nemá jediný důvod k obavám z postihu ze strany hygienických stanic, Vaše znalosti o jejich právech a povinnostech jsou nicotné,
--------
bohužel někteří lékakaři nic osvých právech a povinnostech neví, hygiena jim v minulosti psala, že pokud jí sami nebudou hlásit neočkované děti, hrozí jim 2 mil. pokuta - lékařce byl problém vysvětlit ,že musí dodržovat zákony a nemůže vždy dělat to ,co tvrdí paní na hygieně
------
- MUDr. Cabrnochová vystupuje za SPLDD, tedy za praktické lékaře pro děti a dorost, nikoli za pediatry, nejsou žádní praktičtí dětští lékaři a Cabrnochová myslím není ani předsedkyní SPLDD,

Kopíruji: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně- je dobrovolným sdružením lékařů, farmaceutů a ostatních pracovníků ve zdravotnictví. Jejím předsedou je prof. Blahoš, v předsednictvu je jedním z celkem 15 členů též Dr. Cabrnochová

Tato společnost má přes stovku odborných společností. Mezi nimi jsou mj dvě pediatrické společnosti:
1. Společnost dětských lékařů, jejíž přesedou je prof. Janda. Členy jsou především lékaři pracující v nemocnicích. http://www.cpsjep.cz/
2. Společnost praktických dětských lékařů, jejíž předsedkyní je Dr. Cabrnochová. Členy jsou praktičtí dětští lékaři. http://www.detskylekar.cz/
(Počty členů: http://www.cls.cz/prehled-clenu)

Obě společnosti pořádají konference a kongresy, zabývají se vzděláváním svých členů. Obě společnosti mají mezinárodní kontakty, jsou členy mezinárodních organizací - to vše se lze dočíst na jejich stránkách.
Dr. Cabrnochová je i místopředsedkyní Vakcinologické společnosti ...

Podstatné je dětská lékařka Hana Cabrnochová "doufá, že se poslanci rozhodnou povinnost očkování zachovat"(viz. např v HN)
a jsme už opět u základního problému- zachovává se něco co existuje. Ale u nás povinnost očkování neexistuje. Jak tohle ale vysvětlit některým lékařům?
 kili 
  • 

Re: Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(22.1.2011 21:53:29)
- Vy tvrdíte, že lékaři něco nevědí. Skutečnost je ale jiná.

- no a co tím povídáním o ČLS JEP a řlrnkou jejího předsednictva chcete sdělit ?

- MUDr. Cabrnochová vystupuje za SPLDD, tedy za praktické lékaře pro děti a dorost. Není žádná specialisace praktický dětský lékař, co si píše nějaká společnost je její věc, jsou dvě specialisace, dětské lékařství a praktické lékařství
pro děti a dorost. To je dáno zákonem a jeho prováděcími vyhláškami.

- doufat jistě může, stejně tak má plné právo prosazovat věci v rámci svých kompetencí

- nezachovává se něco, co existuje, chce se přidat možnost sankcí při neplnění povinností, daných zákonem. A vystupování laických odpůrců očkování
tomu velice pomůže
 Samička 
  • 

Re: Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(22.1.2011 21:55:54)
Povinnost není v zákoně vymezena dostatečně, takže se nejedná o povinnost a nebo se jedná o povinnost, ale s praktickou vynutitelností asi stejně jako povinnost být manželovi věrná v zákoně o rodině :-)

Samozřejmě, že lékaři nemají důvod k obavám z postihů, ale ve skutečnosti se i bez tohoto důvodů obávají - myslí si, že jim hrozí pokuta od hygieny apod. Další věc a to je trochu reálnější - jim může hrozit postih od zdravotních pojišťoven. Pokud by se dětský lékař třeba rozhodl na základě svého přesvědčení a zkušeností, že hexavakcína je svinstvo a že tímto očkovat nebude, tak Vy si myslíte, že to zůstane bez odezvy ze strany hygieny nebo VZP?

Nehlášení vedlejších účinků je bohužel osobní zkušenost mnoha rodičů.

Kdo to dlouhodobé sledování provádí? Tak to by ti sledovatelé museli i vysledovat, že současné děti neporovnatelně více oproti dřívějším dětem trpí různými chronickými a civilizačními nemocemi - že by souvislost s přehnaným očkováním, kdo ví? Vy určitě budete VĚDĚT, že ne :-D

Na čem jsou tedy závislé poznatky o vedlejších účincích, když ne na SUKLu? Kdo to věrohodným způsobem sleduje? Farmaceutické firmy?

Očkování proti TBC přece už dlouhou dobu (nikoliv rok) vykazovalo větší negativa než neočkování. Jak dlouho se už neočkuje v Německu? Chcete říct, že tam byla jiná epidemiologická situace? Ve věci zrušení očkování TBC nešlo přece o zákonodárný proces ani o aktivitu lékařů, ale o pouhý akt ministerstva zdravotnictví, které však bylo nečinné dlouhou dobu. Vím, že někteří rodiče je už dlouho urgovali a žádali konkrétní informace a údaje, proč je TBC povinné, když na západě není. A ministerstvo nebylo schopno doložit žádnou rozumnou odpověď.

Že ve Vaší nemocnici nikdo nevyhrožoval, neznamená, že jinde nevyhrožovali. Ano, je to tak - jinde vyhrožovali a to paradoxně těsně před zrušením očkování, když už se dávno vědělo, že to očkování v porodnicích zabíjí děti s poruchami imunity.
 kili 
  • 

Re: Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(22.1.2011 22:22:54)
- povinnost (ve věci informace) je zákonem vymezena
naprosto dostatečně, možná to jen nevíte

- předjímáte nesmyslny a podsoubáte je někomu jinému

- není důležioté, co si já myslím, ale co je skutečnost

- nehlášení vedlejších účinků nemůže být osobní zkušeností růdičů

- Vaše spekulace o vztahu očkování k chronickým civilisačních chorobám jesou nesmyslné a nemíním o tom s Vámi diskutovat

- Vy zde presentujete své podrobné náhledy na očkování a nevíte na čem jsou závislé poznatky o očkování, kdo je sleduje a jak. To tedy příliš věrohodnosti Vašch presentací nepřidává.

- Vaše povídání o BCG vakcinaci není podloženo ničím než intuicemi a možná výmysly odjinud, nemá smysl to rozebírat. Pokud nevíte kde a jak byla naplněna kritarie IUATLD pro zrušení neselektivního očkování, tak se mne neptejte co chci číci.

- Ve věci zrušení neselektivního očkování samozřejmě šlo o zákonodárný proces

- když víte, kdo kde vyhrožoval, tak to sdělte konkretně a nepište obecně že bylo vyhrožováno.
 kili 
  • 

Re: Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(22.1.2011 9:50:50)
Opět jste (a nejen Vy) předvedla to, co utvrdí zákonodárce v potřebě přesněji uzákonit povinné očkování tak, aby porušení té povinnosti bylo spojeno se sankcí. Exhibicí výmyslů se těžko dá někdo přesvědčit, aby zvedl ruku proti. Pokud chcete aby očkování bylo dobrovolné, pak způsobem, který předvádíte zde (což není prostředí rozhodující), docílíte pravého opaku. Pouštíte se na led, na kterém neumíte bruslit, zkloušíte argumentovat v oblasti, která je Vám zcela neznámá, byť možná máte pocit, že ji znáte dobře.
 kytka 3 


Re: Re:Skutečně to nechápete? 

(22.1.2011 14:55:13)
Kilinapsal
Opět jste (a nejen Vy) předvedla to, co utvrdí zákonodárce v potřebě přesněji uzákonit povinné očkování tak, aby porušení té povinnosti bylo spojeno se sankcí. Exhibicí výmyslů se těžko dá někdo přesvědčit,... , zkloušíte argumentovat v oblasti, která je Vám zcela neznámá, byť možná máte pocit, že ji znáte dobře.

- jak a proč musí být povinnost stanovená zákonem jsem se vám
2 x pokoušela výše vysvětlit. Můžete se podívat i na stránky NSS nebo stačí selský rozum. Stačí si i přečíst Listinu...
Mne by vážně zajímalo zda to skutečně nechápete? Nebo jde o manipulaci? Prosazovat takto jediný správný názor?
Jestli tomu skutečně jen nerozumíte "neargumentujte v oblasti, která je Vám zcela neznámá"
 kili 
  • 

Re: Re:Skutečně to nechápete? 

(22.1.2011 15:01:41)
Vy jste čím, že se mi pokoušíte něco vysvětlit ?
Můžete se pokusit vysvětlit akorát Váš vlastní náhled, což se Vám podařilo.

 kytka 3 


Re: Re:Skutečně to nechápete? 

(22.1.2011 21:45:18)

Kili musím končit, někde výše jste psal o tetanu u novorozenců, raději to podrobněji vysvětlete, at zde nestrašíte rodiče

Příští týden dne 26.1. 2011 se bude očkováním zabývat dokonce US.

Asi se sem pokusím do diskuse vrátit a vysvětlit co soud vlastně rozhodl.


Ale asi stejně pak budu číst hlášky jako k rozhodnutí NSS: MUDr. "doufá, že se poslanci rozhodnou povinnost očkování zachovat". apod.)
jestli ono by tedy nebylo jednodušší nic těm poslancům nepředkládat a dle této logiky by se hlavně nemohli poslanci rozhodnout povinnost nezachovat.
 kili 
  • 

Re: Re:Skutečně to nechápete? 

(22.1.2011 22:10:22)
- tetanus novorozenců jsem možná někde zmínil, nevím už v jaké souvislosti, nejspíše v té, že tu někdo psal, že tetanus nehrozí, jestli chcete něco k tomu, pak mi předložte co jsem napsal a na co to bylo reakcí

- no, mně to vysvětlovat nemusíte, já celkem vím, co jak a proč soud rozhodoval a jaký to má význam

- nevím, co by bylo jednodušší, nicméně mám tu zkušenost ve věci calmetisace novorozenců, že aktivní laičtí odpůrci očkování výrazně ztížili posici těch, kteří se seriosně snažili o zrušení neselektivní calmetisace a to je třeba pro mne (a vím, že nejen pro mne) důvodem, abych se ve věcech očkování už neangažoval - jednání zdrav. výboru PS PČR 30.03.2010 ve věci BCG vakcinace bylo poslední kapkou. Tím nechci říci, že tito laičtí odpůrci nemají právo se vyjádřit, ale jen to, že jsou spíše překážkou než pomocí ve vlastní věci.
 ZuziP 


Re: Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(13.2.2011 0:43:55)
"odpůrci povinného očkování pseudoargumentují intuicemi a výmysly, čímž utvrzují zákonodárce, že povinnost očkování v ČR má stále své opodstatnění"

A Kili, najvacsi propagator ockovania.

A aby vsetci rozumeli...

Intuicie a vymysly podla neho je vsetko, co nie je podlozene vyskumami, samozrejme vzdy schvalenymi farmapriemyslom. A on je stale presvedceny o tom, ze su pravdive a nestranne... ach jaj.
 ZuziP 


Re: Diskuze o povinnosti lékaře pravdivě informovat. 

(13.2.2011 0:46:08)
Klamstva a vymysly su vsetky statistiky podsuvane ako pravda. Staci, ze to ma stempel a je to schvalene nejakou organizaciou.

V dnesnom svete, kde vladnu peniaze ludia fakt stale veria, ze zdravotnictvo nimi nie je ovplyvnovane? Rozum sa mi zastavuje... ale uz som zvyknuta.
 řimbaba 


Hooodně zajimavé 

(22.1.2011 1:18:45)
www.whale.to/vaccine/mercola1.html
 BáraB 


Očkování, nebo raději onemocnět černým kašlem? 

(24.1.2011 14:37:06)
Jako lékařka si rozhodně myslím, že je lepší chránit děti proti černému kašli očkováním než je nechat onemocnět. V minulosti se epidemie černého kašle vyskytovaly u batolat a předškolních dětí- onemocnění u nich trvá několik týdnů a je značně nepříjemné, s velice ošklivým a frekventním kašlem, samozdřejmě s neschopností chodit do MŠ. A neočkovaní sourozenci - malí kojenci mohou samozdřejmě onemocnět a velmi vážně. Jako matka bych se jistě při probíhající epidemii bála, že si toto onemocnění moje děti ze školky (z kroužku) přinesou a jejich novorozený sourozenec pak zemře. V současné době se epidemie tohoto typu nevyskytují, onemocní spíše větší děti, příznaky jsou většinou lehčí. Větší děti mají méně často sourozence v novorozeneckém věku, přesto je u ních nutno i na toto onemocnění myslet a včas je léčit. Ale rozdíl ve výskytu je obrovský. Takže já jsem pro očkování.
 šárka 
  • 

Re: Očkování, nebo raději onemocnět černým kašlem? 

(26.1.2011 9:36:35)
Tady celkem k veci:http://www.ockovanie.org/cierny-kasel-pertussis.html
 šárka 
  • 

Re: Očkování, nebo raději onemocnět černým kašlem? 

(26.1.2011 9:55:45)
Jo a chci doplnit, mé deti nejsou očkované ničím a proti ničemu a ješte nemají vynechaný jediný den ve školce.Jsou maximálne zdravé a odolné,protože nemají rozbitou imunitu očkováním.Ješte nemneli nikdy antibiotika a k pediatrovi chodíme jenom na preventivky.
 Eva Dolakova, 2 deti 
  • 

Hexa vakcina 3+1 nebo 2+1 

(9.2.2011 19:42:42)
Dobry den,
zaujala me tato informace:

"Rodiče mohou totiž volit očkovací schéma 3+1, nebo 2+1 pokud s očkováním dítěte začnou po 6 měsících věku, ušetří mu jednu injekci.(ale předtím je zřejmě čeká samostudium)."

Ockovala jsem dcerku po sestem mesici veku a rada bych mela v ruce nejake podklady k ockovani jen tremi vakcinami. Nemohla byste mi prosim poslat nejake odkazy na internetu, pripadne doporucit literaturu, ktera se toho tyka. Rada bych to pak probrala s detskou lekarkou. Moc dekuji.
S pozdravem
Eva D.
 Hanka 75 


Taktéž dotaz 

(9.2.2011 22:23:24)
Dobrý den,

také mne zaujala vaše věta:
Rodiče mohou totiž volit očkovací schéma 3+1, nebo 2+1 –pokud s očkováním dítěte začnou po 6 měsících věku, ušetří mu jednu injekci.

Mluvíte o hexavakcíně ? Též jsem nechávala očkovat po 6 měsíci věku, a měli jsme 3+1. Moje pediatrička je z těch, které nedodržují obvyklé povinné schéma očkování. TBC plně souhlasila odložit na vyšší věk dítěte-ted již tedy nikdy. Posunutí mi schválila, ale očkovali jsme též 3+1. Je mi to tedy velice divné. Je to novinka. V roce 2008 jsem si nechala poslat očkovací kalnedář od ministerstva zdravotnictví, jak vše má být. Též tam není info o tom, že může postačovat 2+1. Moc by mne to zajímalo. Děkkuji
 Hanka 75 


Re: Taktéž dotaz 

(9.2.2011 22:24:02)
jinak děkuji za článek.
Jaký je váš názor k očkování tretravakcínou ?
 kytka 3 


Re: Hexa vakcina 3+1 nebo 2+1 

(10.2.2011 11:55:34)
Já kdysi pro tuto informaci volala přímo do Motola ( ptala jsem se na 4- kombinaci, ale princip u hexa je stejný).
Písemně jsem to nenašla. dávám odkaz alespoň na článek lékaře M. Petráše
http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2011_02.htm, , zde navrhuje očkovat svobodně ve schématu 3+1 nebo 2+1.

Zkusím dohledat večer, zda k tomu nyní víc už na svých stránkách píše, nebo mu zkusím napsat.
 Eva Dolakova, 2 děti 
  • 

Re: Hexa vakcina 3+1 nebo 2+1 

(11.2.2011 21:39:26)
Napsala jsem panu Dr. M. Petrášovi a odkazal me na nasledujici clanky:
http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2011_01.htm

A rovněž v doporučení - příbalové informaci výrobce vakcíny Infanrix Hexa.
http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/DTP.htm#3

Take jsem volala do Motola pani doktorce Škovránkové a ta mi moznost volit 3+1 nebo 2+1 potvrdila.

Bohuzel jeste nevim co na to hygiena.

Eva

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.