| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Je tahle země pro "starý"?

 Celkem 174 názorů.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


noooooooooo 

(15.12.2010 8:57:07)
Senioři mi nevadí do chvíle, dokud:

nepřijdu o práci, protože senior ji bude dělat za méně peněz (pro mne je to obživa, pro něj přivýdělek k důchodu - a tudíž máme odlišné požadackyna plat ;-))

mi nebude vláda brát peníze ve formě daní, aby měla na důchody
(všiml jste si někdo, že se nikdy nestane, aby zmrazili na x let důchody??)

dokud si lidé, co se brzy dostanou do důchodu (55-důchod) uvědomí, že z našich daní opravdu nevyžijí a začnou si spořit.
Protože ono nám za 30-40 let na ty důchody nikdo nedá!

Jinak na starší generaci pohlížím s velkou úctou a respektem, prožili si své, jsou starší a tutíž mají více zkušeností..
Bohužel většinou zkušeností z dob, kdy vše bylo skoro "zadara" , práci musel dostat každý, a rohlíky stáli 20halířů.
 susu 
  • 

Re: noooooooooo 

(15.12.2010 9:02:57)
:-)

Nevadí mi, že je někdo starý, znám pohodové schopné starší lidi se smyslem pro humor, co jsou v pohodě. Vadí mi, když je někdo neurvalý z pocitu svého vyššího věku.
 Cimbur 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 11:33:09)
Ne všichni staří můžou být ze zcela objektivních důvodů usměvaví a v pohodě. Předpokládám, že ani Ty nejsi furt.
 susu 
  • 

Re: noooooooooo 

(15.12.2010 12:37:59)
Ne nejsem furt usměvavá. Ale ani nejsem zbytečně hrubá, viz příspěvek od Xantipy.
 Hadi a spol 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 9:06:43)
Tak s tím "zadara" bych teda nesouhlasila - jaksi byli podstatně jiné příjmy.

S tím, že práci měl každý souhlas - v tomhle to měli naši rodiče lepší - měli jistotu, že až se budou muset vrátit do práce, tak ji budou mít a měli i kam dát děti - tuhle jistotu my nemáme.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 9:21:14)
ale i vůči příjmům to bylo jaksi v jiné relaci :-)
proto je to v uvozovkách
a nemluvím o jídle - nájmy , energie, školné
to bylo víc jak za půl darma

a hlavně měli klid
Nejhorší je každodenní stres, kdy nevíš dne a ni minuty kdy si na Tobě jakej blb vyleje zlost a vyrazí Tě pro prkotinu z práce
a práce jim končila po 8 hodinách
měli školky a jesle

 Zdena 
  • 

Re: noooooooooo 

(15.12.2010 10:54:54)
Že byly věci a bydlení zadara? Možná, kdybychom je platili z dnešních platů, ale z tehdejších platů bylo všechno pěkně drahé. Za jídlo pro dva nepříliš zmlsané a nepříliš žravé lidi jsme dali měsíčně 900 Kčs, za dvoupokojový byt 420 Kčs, náš příjem byl průměrný, dohromady asi 3000 Kčs. Za pračku jsme dali půlroční příjem. Nábytek do jednoho pokoje se pod padesát tisíc nepořídil - takže šlo o víc než roční čistý příjem. Barevný televizor stál v roce 1983 šestnáct tisíc. A takto bychom mohli pokračovat. Jesle a školku jsme sice dostali, ale na druhém konci města. Pružná pracovní doba? Tak o tom jsme si mohli nechat zdát. Do sociálního pojištění jsme taky odváděli vysokou částku, jen jsme ji neviděli, protože byla odváděna jako jakýsi podíl z mezd a neobjevovala se na výplatních páskách. Pořád nechápu, na co si dnes lidi stěžují. Opravdu si nemusejí kupovat všechny krámy a hadry, na které někde běží reklama.
 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:33:22)
Zdeni 17 tisíc stála televize i v roce 1991 to jsme ji kupovali plat můj a manžela v té době dohromady 3 tisíce, jenže my v té době už museli cálovat peníze za sunar, nebyl za 1 korunu na recept jak pár roků předtím.....

každá doba má svoje, ale bavíme se o tom jací jsou dnes senioři, vzhledem k tomu jaké měli jistoty a pod, myslím, že jsme na tom zrovna naše generace byli o hodně hůř!!!!! jistoty žádné, práce málo, byty skoro zadarmo žádné a pokud mě takový člověk připraví o práci tak pro to opravdu nemám pochopení!!!!!
 Xantipa. 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:36:57)
S tím sunarem je to pravda. Že prý se pak s tím kšeftovalo a sunarem se krmily kočky a psi. Vím ale, že tenkrát jsem ho jen potřebovala koupit /a byl jen na průkazku/, ale že mě překvapilo, proč stojí tak hodně, když na něj i tak musí být průkazka. Já z něj připravovala dceři jen mlíko na kaši, jinak jsem ho nepotřebovala, takže zásah do rodinného rozpočtu žádný.
 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:59:01)
jj za sunar jsme dali nějaké 4 stovky měsíčně a přitom mateřská byla 600....u druhého syna jsme museli kupovat Nutrilon, na sunar byl alergický...a zatímco sunar stál nějakých 50 korun Nutrilon stál 70 a mateřeřská byla jen 900 korun, dala jsem 3/4 mateřské za jídlo pro své dítě
 Kudla2 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 21:23:13)
ždá doba "myslím že jsme na tom zrovna naše generace byli o hodně hůř!!!!! jistoty žádné, práce málo, byty skoro zadarmo žádné a pokud mě takový člověk připraví o práci tak pro to opravdu nemám pochopení!!!!!"

Lvice, že ti huba neupadne. Jak připraví o práci? Asi ten zaměstnavatel ví, proč si tam toho seniora chce nechat a nevzít místo něho Tebe. Já bych takovou sobeckou, zapšklou osobu do práce taky nechtěla. ~4~

 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 23:15:05)
Kudlo, ale zaměstnavatel chtěl mě, ne toho důchodce, jenže ten důchodce šel na kraj si za kamarádíčkama a z kraje volali, že ho musí vzít a těm nahoře se nemohli postavit ~Rv

tak jaký sobecký člověk, co to o mně meleš, asi jsi špatně četla můj příspěvek

mimochodem já už měla vše vyřízeno na nástup i vstupní prohlídku a pak mi tohle řekli ~Rv
 Jana, 3 dospělé děti 
  • 

Re: noooooooooo 

(16.12.2010 17:06:09)
Sunar nikdy nebyl za 1 korunu, vždy se platilo
 štěpánkaa 


Re: noooooooooo 

(16.12.2010 18:47:05)
kamarádka měla pro syna sunar na předpis, za který platila tu jednu korunu. Bylo to v roce 1989. Ale ona nemohla z nějakého důvodu kojit, takže možná to bylo jen pro malinká miminka do půl roku a pro starší děti už ne?~d~~d~~d~
 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(1.1.2011 23:57:11)
přesně tak, sunar byl pro děti do 3 let na předpis a za recept se platila 1 koruna, skončilo to někdy v roce 1989-1990, pak už byl sunar na předpis, ale platila se cena asi okolo 50korun za něj, no mateřská byla v té době 600korun, tak si spočítejte kolik stálo jen jídlo pro dítě
 x x 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 11:06:58)
Cairo myslím, že máš poněkud zkreslené informace o tom, jak to fungovalo za minulého režimu a jaké věci řešili lidé.
 Eva, tři děti 
  • 

Re: noooooooooo 

(15.12.2010 13:33:14)
V žádném případě jsme neměli klid. Možná ten, kdo držel hubu a krok. Sice se končilo po 8hod práce, ale zase jsme museli stát ve frontách na všechno....
 Jíťa 
  • 

Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:00:20)
Taky si myslím, že si tu dobu příliš idealizuješ.
8 hodin práce + povinné schůze nebo brigády, denně do obchodu, na všechno fronty, sehnat v 70. letech jesle a školku byl nadlidský výkon stejně jako dnes.
Rohlík stával 40 hal, chleba 4,20 v poměru k cca 1800 platu. Při dnešním platu přes 20 tis. by musel stát nejmíň 5,- a chleba 50,- aby to odpovídalo.

Ale na druhou stranu bylo asi fakt líp. Lidi nebyli tak rozežraní.
 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:08:29)
Jíto, já v té době žila, není my dvacet!!!! taky si pamatuji rohlík za 30halířů a můj první plat byl 1200 hrubého zatímco ti co dělali stejnou práci jen jim bylo o 30 víc měli 3-4 tisíce!!!!
 Jíťa 
  • 

Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:12:08)
Já taky, ale asi o nějaký ten rok později.
Pokud to bylo i tak jak píšeš, tak ten poměr ceny a platu byl ještě horší.
 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:13:40)
jo a moji rodiče 8 hodin a padla

a já do práce chodila i na 10-12 hodin denně..........tak kdo je tady v právu, my mladí nebo ti co nám berou práci!! navíc ve státní sféře jsou tabulkové platy, že takže on bere docela hodně narozdíl ode mně, když jsem makala v nestátní sféře celý život
 ANNAHAM 


Mládí není žádná zásluha 

(17.12.2010 13:57:39)
Už to nemůžu číst ty nenávistný řeči o tom, že my staří bereme vám mladým práci. Za dva roky dosáhnu nároku na důchod, požádám si o něj a klidně budu pracovat dál - tedy pokud se nezmění zákon, nebo pokud mně nevyštípe nějaká "chytrá" mladice, která třeba nebude znát to co já a nebude schopna zastat mojí práci, ale bude mít "lokty" a známosti. Starý totiž opravdu neznamená hloupý a neschopný,jak píše i autorka článku. Proč bych neměla dál pracovat, proč bych neměla za kvalitní práci dostávat slušný plat a proč by po mnoha letech praxe neměl být ten plat třeba o dost vyšší než plat nějakého začátečníka? A na druhé straně: stát(kterému jsem odvedla na sociálním pojištění za ta léta spoustu peněz!)je přece povinen mi vyplácet důchod když už na něj mám nárok. Tak proč pořát do starých šijete, že dostávají důchod - no přece protože si na něj 30 let platili! A proč dostávají plat - pratože dělají, mají odbornost, vzdělání , praxi atd.~l~ Pardon, ale neodpustím si citát.: mladé dovede být každé tele.
 Renda 
  • 

Re: Mládí není žádná zásluha 

(17.12.2010 15:03:49)
ANNAHAM, neplatila si 30 let na svůj důchod, nýbrž na důchod důchodců tehdejších. Na tvůj důchod, který budeš brzy dostávat, by měly platit právě ty mladý telata. A pokud nebudou mít práci, platit ti na něj nebudou moci. Jinak nic proti, to jen tak na okraj.
 ANNAHAM 


Re: Mládí není žádná zásluha 

(17.12.2010 15:14:08)
Vyjádřila jsem se tak pro zjednodušení, ale správně jsem měla napsat, že 30 let jsem platila do fondu, který slouží k vyplácení důchodů, takže teď mám nárok zase z něj něco dostávat. Jde jen o časový posun, jinak je to jedno. Jinak mě dost štve, když mladí říkají, že platí důchodce ze svých daní. To není pravda, to je zase jiný "šuplík". Taky si uvědomte, že i pracující důchodce platí povinné odvody.~;)
 Lvice+lvíčata 


Re: Mládí není žádná zásluha 

(2.1.2011 0:17:06)
ANNAHAM no vidíš a my půjdeme o 10 let možná i o více později do důchodu než ty.....možná se ho ani nedožíjeme, za naše děti jsem platila školné ve školce, ted nově na Vš, sunar jsme museli dětem platit nebyl za 1korunu na recept, platíme za léky, nejsou za 1korunu na recept.....nikdo nám nedal bydlení za pár tisícovek....naše generace má milionové hypotéky, které budeme splácet až do důchodu, přitom práce není a co pak banka nám sebere před důchodem co jsme celý život spláceli.....tak myslím, že vzhledem k tomu jaké jistoty jste vy součastní důchodci měli a máte, se k nám mladším chováte mnohdy dost nepěkně!!!!!

asi by jste si měli zkusit náše sociální jistoty a pak budeš ráda za to, že je ti o dvacet let víc než mně a jdeš do toho důchodu.....
 Katka,dospívající dcera,a 2 letá 
  • 

Re: Mládí není žádná zásluha 

(19.12.2010 9:59:05)
Správně Annaham,se vším sváma souhlasím.Však počkejte až oni dodjdou do toho věku nebudou mluvit jinak.:-))
 Margot+1 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:13:27)
Jíťo,
přesně tak. Moje babička učitelka s hrůzou vzpomínala na 50. léta, kdy jí před sálem plným kolegů seřval nadřízený, že si dovolila zůstat doma s nemocným čtyřletým dítětem (měla si podle něj zajistit hlídání). Kromě toho měla ve třídě 40 dětí, musela věčně schůzovat, celé letní prázdniny povinnou zemědělskou brigádu...
 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:18:06)
Margot já neměla paragraf ani 1x vyhodili by mě z práce, když mě někde přijímali tak mi to rovnou řekli!!! řešila jsem to svou dovolenou a když dovolená nebyla vozila jsem nemocné dítě 60km daleko na hlídání své mamce...
 Margot+1 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:22:44)
Lvice,
za to se ale hněvej na svého zaměstnavatele, ne na mou babičku.
 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:35:01)
Margot, ale ty jsi napsala jak špatně se měla tvoje babička, když si vzala volno na nemocné dítě....já se nehněvám přece na tvoji babičku, já napsala jaké situce byla za nás mladší než je tvoje babička.
 Margot+1 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:40:32)
Lvice, v pohodě.
Já ani tak nechtěla říct, že se babička měla špatně, spíš argumentovat, že zas tak dobře se za "hodných strýčků" neměla.
Kdybych chtěla psát o tom, jak se měla špatně, musela bych převyprávět její příběh o tom, co všechno musela udělat za války, aby nebyla totálně nasazená na práci v Říši. ~d~
 Xantipa. 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:50:10)
Margot - ale totální nasazení neměli v režii "hodní strýčkové" - tos asi myslela komunisty.~;)
 Margot+1 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 15:02:00)
No vždyť to taky byl jiný odstavec. Co odstavec, to jiná totalita ~t~ (obě záviděníhodné ~t~)
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 9:22:41)
Nevím, jaký jsi ročník a v jakém roce se tvoje maminka chtěla vracet po mateřské do práce.... Moje máma měla 4 děti a PO KAŽDÉM z nich měla potíže - buď s umístěním dítěte do školky, nebo s prací (např. jí bylo při mém narození řečeno, že buď se do práce vrátí okamžitě po šestineělí, nebo pokud bude chtět zůstat na mateřské (tenkrát 2 roky), tak že práci mít bude, ale oni neví v kterém závodě (její podnik měl závody po celé Moravě...). Takže ono to zase až tak ideální všude nebylo.
Simča ~b~
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 9:43:15)
1974
já chodila do jeslí od 18ti m
ségra do školky od dvou let :-)
a máma je učitelka, práci měla prostě jistou
a moji vrstevníci a jejich rodiče to měli také tak
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 12:29:16)
Tak my jsme s bráchama a ségrou narození mezi lety 1950 a 1965 a jak jsem psala - jo, práci mamka měla jistou, ale musela počítat s tím, že by ji dali třeba do jiného podniku (pod stejnou hlavičkou), ale klidně místo v Brně, kde jsme bydleli, tak třeba v Olomouci... Jak by to dělala se 4 dětmi nevím...
Mimochodem já pracovala někdy od roku 1983 a v roce 1985 jsem musela jet kvůli práci do Prahy , neboť nejen v Brně, ale ani širokém okolí práce prostě v žádné škole nebyla. Mně v červnu končila smlouva (byla jsem zástup za mateřskou) a od května jsme objížděla Brno město, Brno - venkov, okres Břeclav, okres Mikupov, okres Znojmo a jejich školské správy a dopročovala se práce. Byl konec září (a já bez razítka v občance šílela, že mne chytí poliši a budu "příživnice" a práci jsem nemohla najít. Pak mi někdo poradil, že v Praze místa jsou, tak jsem se tam rozjela. Místo bylo, ubytovali mne na ubytovně proti Thomayerově nemocnici. Rodiče a sourozence v Brně, přítelea nastávajícího muže t.č. na vojně v Grabštejně.... A po roce kousek od Sušice, kde dostal umístěnku. Viděli jsme se každý druhý víkend, kdy jsem za ním - už jako jeho žena - jezdila. 3 roky jsme měli zažádáno o telefon, abychom si mohli alespoň zavolat, ale telefon nebyl... Jó, to byly krásné časy....
PS: nepopírám, že leccos bylo pohodlnější - leccos NĚKDO rozhodl či udělal za nás - ale FAKT nebylo vše růžové...

Simča ~b~
 Jája 
  • 

Re: noooooooooo 

(15.12.2010 10:01:07)
Cairo, lidi si klidně budou spořit na stáří, ale to by je nesměl okrádat stát a musel by jim ty zdroje napřed nechat. Nezlob se, ale mně vytáčí ty pindy o spoření, přitom stát lidem bere velké částky na důchod, ale neproduktivně je rozfrcá, něco se rozkrade, něco přispěje kamarádíčkům, to pak snadno není na důchody. KAŽDÝ člověk celý život dává státu, ale když má stát dát, tak řekne, že není, že má prázdnou pokladnu? Promiň, to je sprosťárna nejvyššího kalibru, kterou se naši mocní snaží schovat tím, že budou rozeštvávat mladší proti starým lidem a důchodcům. Víš proč lidi nespoří? Protože spořit a následně být okraden, no to je fakt lepší nespořit a necht se vyživovat. Cikáni to pochopili už dávno, že nesmí mít žádný majetek. Pak jim fakt stačí natahovat pracky a žádat. Jsou přece chudáci, nic nemají. Vy, kdo jste makali jak blbí, dejte chudákům. Tím, že jim dáváme, a dáváme jim dost, ukazujeme těm méněpříjmovým, že to mají dělat taky. Tím jsme za 20 let kapitalismu totálně pohřbili nějakou solidaritu.
Promiň, podmínky stanoví stát. Pokud se tu bude krást, tunelovat a dělat pochybně machinace se zdroji, je veškeré privátní spoření zbytečné. Kalousek si vždycky najde cestu, jak lidi okrást, a to je ten největší problém. Protože lidi ztrácejí ve stát důvěru, vědí, že jim stejně nepomůže, ale že je spíš podrazí, když by se dostali do potíží.
 x x 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 11:04:37)
~R^~g~
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: noooooooooo 

(17.12.2010 7:58:07)
s tím naprosto souhlasím
ale nezlob se, z pozice matky dvou dětí, pracující matky, co odvádí daně a má nad hlavou dva důchodce, z toho jeden stále pracuje a tím blokuje místoo mladším... a tak mají příjem na 2lidi stejný jako mi na 4... je mi z toho šoufl
to není jen problém státu, tohle je problém lidí co jsou ochotni podle rezimu státu fungovat
 severanka 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 10:42:37)
proč bohužel? senioři ale nezažili jen tuhle dobu. někteří zažili i 2sv. spousta jich je poválečných, kdy rohlíky nestály těch 20hal.Zhazovat jejich životní postoje jen proto že zažili chvilku dobu jistot které by jsme chtěli taky není o.k.
 x x 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 11:01:09)
Cairo myslím, že to ženeš do extrémů. Vem si, že se bude odcházet do důchodu ve věku přes 70 let. To zase budou lidé brblat, že místo aby byla práce pro mladé, pracují staří i na pozicích, na které dávno nestačí. Co si budeme namlouvat, některé profese se pro vyšší věk nehodí a to není moje naúcta ke stáří. To, že se žene věk do důchodu do takových dimenzí, také není dobře. Je mi jasné, že hlavním cílem je, vyplácet důchodcům důchod co nekratší dobu. Někteří se toho důchodu ani nedožijí. Moje babička zemřela v 69 letech. Přijde mi dost uhozené, že stát prošustroval peníze a nyní je bere těm, kteří si celý život platili pojištění právě na ten důchod a nyní žijí na hranici chudoby (proč píšeš "z našich daní" - koli si myslíš, že toho nějaký 55-letý člověk pracující v dělnické profesi asi tak uspoří než odejde do důchodu, co?). No je to normální?
Ano, nám na důchody nikdo nedá, protože tento stát byl rozkraden. Ale za to přece nemůžeš vinit nějakou paní, která celý život chodila poctivě do práce a nyní chce mít pár let, než zemře, slušné živobytí (tj. aby nemusela chodit po slevách, případně vybírat popelnice). Naše generace má jednu velkou výhodu - a to věk. Můžeme se připravit na to, že tato země je ve srabu. Lidé v předdůchodovém věku asi dost těžko. ~d~
 Cimbur 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 11:32:21)
No to seš velkorysá Cairo, že Ti senioři v určitých situacích nevadí. Tedy do chvíle, než se s nimi budeš muset dělit o jakékoliv zdroje? A ještě mi poraď, jak si má člověk našetřit na slušný život ve stáří, když s tím začne v pětapadesáti. ~Rv
 Eva 
  • 

Re: noooooooooo 

(15.12.2010 18:06:30)
Jsi úplně mimo. Jednou budete ty a tobě podobní také senioři. Přeji ti, aby se k tobě chovali stejně přezíravě.Takovým jako ty přeju pořídit si při odchodu do důchodu pistoli a prohnat si kulku hlavou.
 Z+2 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 11:37:05)
Jsi úplně mimo. Od převratu realná hodnota důchodů neustále klesá, platy stoupaj. Tudíž z důchodů žijeme. Většinu toho času byl na učtu duchodového zabezpečení přebytek, který vlády využívaly v snování státního rozpočtu. To k financím.

 saina 
  • 

Re: noooooooooo 

(15.12.2010 13:36:24)
naprosto souhlasim. my az budeme v duchodu, tak kdo si na nej enspori uz ted, nedostane vubec nic, protoze nebude odkud brat....
 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 13:55:22)
Cairo, přesně tak, mě svým jednáním připravil senior, bývalý ředitel školy o práci, mě nevzali, protože on si stěžoval na kraji a tak museli zaměstnat jeho a přitom chtěli mě,

on má tak krásný přivýdělek ke svému určitě skvělému důchodu a já živící děti a platící hypotéku nemám práci jsem na podpoře

tohle by měli řešit naši poslanci!!! proč se zaměstnávají senioři, co odešli do důchodu a mají svoje jisté, zatímco my nemáme nárok na zaměstnání!!!!!!!!

jinak starý neznamená nemohoucí, ale svoje už mají jisté narozdíl od nás a měli svoje jisté celý život!!!!
 Xantipa. 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 14:01:09)
Já osobně si myslím, že poživatelé starobního důchodu by neměli být zaměstnáváni ve státních firmách nebo ve firmách se státní účastí. Jinak co se týká soukromých firem, tak nemám problém.
 Jaana2 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 15:46:09)
Lvice + lvíčata:
zatímco my nemáme nárok na zaměstnání!!!!!!!!

tak Lvice nárok nebyl ani za komančů. Jako máš možnost, to jo. Že to nebude na Tebou vysněném místě ale není věc státu. Můžeš v případě potřeby jít pracovat tam, kde místo bude, není možné nárokovat místo někoho jiného jen proto, že ten člověk je proti tobě starý.
 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(15.12.2010 23:22:37)
Jano, když nemají práci lidi v produktivním věku, tak proč zaměstnávat seniory, ti mají aspon důchod a co máme my, podporu, která ti za 5 měsíců vyprší....přála bych ti chodit na Úp, kde ti řeknou, že pro tebe nemají ani 1 místo, které by ti nabídli, tak tomu je totiž tady...když těch míst bude nadbytek, tak at pak klidně vezmou na ně ty důchodce, ale jinak s tím nesouhlasím, aby někdo zaměstnával první je, když se přítelíčkujou s někým a pak se tlačí někam do práce a místo si zajístí navíc nekalým způsobem ~Rv
 Karla 
  • 

Re: noooooooooo 

(15.12.2010 23:31:23)
Lvice, já tě chápu - takového, co tě vyšachoval, nejspíš jednou z místa vyvezou až nohama napřed.
Dokud udrží moč a propisku, bude tam.


Jak říkám, jedině vyšší odvody za důchodce - jenže - protože důchodci na postech v Praze si takhle luxusně "přivydělávají" taky tak, nikdy nebude vůle změnit zákony. Jako není vůle zase danově podpořit sdílené a zkrácené úvazky žen - pro žádné lobbisty to není kšeft.

To je prostě o poměrech ve státě.
 Motýl 


Re: noooooooooo 

(16.12.2010 8:31:45)
Děvčata myslím že brečíte na nesprávném hrobě.Tohle nedělají důchodci,ale vládní politika.~:-D
Když jsi vzpomněla ty Vietnamce,řekni mi,šla by jsi k nim dělat?Já tedy ne.Není co závidět.Nevím kde žiješ ty,ale já ty důchodce jinde nevidím.Protože když já sháním práci,tak jsem pro ně ve čtyřiceti stará,přesto že mám dvacet let praxe.
 Pawlla 


Re: noooooooooo 

(16.12.2010 8:37:57)
Tak u nás v práci přesluhuje pár důchodkyň,jsou to ženy,které tam pracují už léta jen do důchodu prostě neodešly.může se to brát tak,že berou místo mladým,ale upřímně,to co chodí na konkurzy je hrůza,takže nevidím důvod vyměnit starší spolehlivou paní,která svou práci dělá perfektně za nekvalitního i když mladého člověka,který to bere jako nouzovku(málo ohodnoceno) a nadělá víc škody než užitku.
 Kudla2 


Re: noooooooooo 

(16.12.2010 0:05:40)
počkej, až budeš v důchodu a budeš si chtít přivydělat, a nějaká mladá trubka ti bude dávat najevo, jak jí tam zavazíš a že bys měla vypadnout...
 Kudla2 


Re: noooooooooo 

(16.12.2010 0:05:40)
počkej, až budeš v důchodu a budeš si chtít přivydělat, a nějaká mladá trubka ti bude dávat najevo, jak jí tam zavazíš a že bys měla vypadnout...
 Lvice+lvíčata 


Re: noooooooooo 

(2.1.2011 0:26:53)
Kudlo co je moc to je moc....přečti si tohle

http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/nejstarsi-urednik-v-cesku-jde-do-duchodu-je-mu-90-let.html

NEJSTARŠÍ úředník v Česku jde do důchodu. JE MU 90 LET!

myslíš, že by jeho práci 30 let nezastal někdo jiný, já myslím, že klidně.........určitě seděl na dobrém a teplém místě, kdyby stál 8 hodin v prodejně za pultem, určitě by tam nebyl do 90!!!!!!!!!

 Katka,dospívající dcera,a 2 letá 
  • 

Re: noooooooooo 

(16.12.2010 20:20:53)
To je hnusné jak o nich mluvíte že byl rohlík za 0.20haléřu?,maminka měla měsíčně 800kč.A než padl komunismus sestra byla na mateřské za 500kč měsíčně.Tak prosím vás co jim závidíte.Už se těším až vaše děti tak budou smýšlet o vás
 Ivulle 


Re: noooooooooo 

(19.12.2010 12:14:09)
Cairo,

máš 2 vysoké školy, jestli se pamatuji, tak proč se proboha obáváš, že tě nějaký důchodce vyhodí ze sedla?
Já mám teda jen 1,5 VŠ, ale v životě by mě nenapadlo považovat člověka staršího o nějakých cca 20 let za konkurenci.

Navíc, k té valorizaci důchodů z tvých daní, kterou zmiňuješ - nemáš ani trochu pocit, že ty jsi ta silnější oproti důchodcům a proto je namístě, aby se jim pomáhalo právě z tvých daní?

Co tě potkalo špatného, že vidíš život tak zkresleně?
 Bára 
  • 

Pocity seniorů mohou být velmi subjektivní 

(15.12.2010 9:24:46)
Jenže ty pocity diskriminace a toho, že jim někdo ubližuje, jsou velmi subjektivní a nemusí se zakládat na pravdě. Zažila jsem si své při soužití v jednom domě s babičkou,v podstatě jsem měla zkažené dětství a naši manželství.Všechno bylo problém, denodenní scény,jak se o ni špatně staráme a co všechno děláme špatně.Moje rodiče pomlouvala po vesnici a dělala ze sebe týranou stařenku, kterou okrádají o peníze.Pravda byla taková,že žila zadarmo,neplatila za uhlí (později plyn), vodu ani elektriku,dostávala večeře, které máma vařila i jídlo o víkendu - nikdy nenakoupila ani nedala peníze.Máma jí prala i žehlila (i když byla babička v plné síle a měla spíše jako důchodkyně pomáhat ona).Kdyby ji autorka článku měla ve výzkumu,bude ji dávat za příklad týrané,diskriminované a zneužívané seniorky,pravda byla bohužel jiná.
 Amina 
  • 

Re: Pocity seniorů mohou být velmi subjektivní 

(15.12.2010 9:53:17)
Mám to bohužel také tak. Ona je diskriminace a diskriminace. Na nás babička jednou zavolala sociálku a pak se divila, že nic. Chápu, že sociálka to řešit musí, jinak by těžko poznali, jestli je někde problém nebo není, zanedbaných seniorů je jistě spostu, ale fakt to byla pro nás dost hrůza. Naštěstí se na nás ze sociálky nikdo jako na tyrany nedíval, paní měla pro vrtochy stařenek zjevně pochopení.
 Cimbur 


Re: Pocity seniorů mohou být velmi subjektivní 

(15.12.2010 11:37:11)
Ve stáří existuje řada objektivních příčin, proč se lidé chovají poněkud nestandardně, má to svoje medicínské opodstatnění, ti lidé za to většinou nemohou... Říká se tomu psychoorganicita. Mozek už je prostě poškozený.
Většina z vás má ale pořád tuto záležitost motat do obecné problematiky vztahu společnosti ke starým lidem.
 Hanka 75 


Re: Pocity seniorů mohou být velmi subjektivní 

(16.12.2010 6:28:49)
No jo, to máš pravdu, a je třeba si to uvědomit, ale obecně ono ten vztah utváří i toto, jako vztah seniorů k mladší generaci utváří chování puberťáků. Zcela oprostit se od toho asi nelze.

No já se přiznám, že mi asi vadí, když někdo odešel do důchodu v 55 letech, má důchod s příplatky za to že sloužil u STB a bude si ho z našich daní užívat do konce života. Patří to k tématu ?

Současně mi moc vadí co vím o LDN apod., fakt by to chtělo změnu.
 Ronja 
  • 

Re: Pocity seniorů mohou být velmi subjektivní 

(15.12.2010 19:20:01)
Pocity seniorů mohou být subjektivní? A můžu se zeptat, čí pocity mohou být objektivní?
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: Pocity seniorů mohou být velmi subjektivní 

(16.12.2010 7:45:28)
Já to mám bohužel se svým vlastním otcem (71). Právě chodí a všude vykládá jak mu přidali jen 200,- Kč na důchodě, ale zdraží plyn a elektriku - nikomu už neřekne, že tohle platíme my, on neplatí nic, protože je chudák důchodce. Umí být jen škodolibý, neustále ml.syna provokuje, že ten nechtěl jednu dobu chodit ze školy domů. Pořád mám prolezlé všechny skříňky, nakupuje u nás v ledničce. Když mu něco řeknu tak jsme všichni lháři a ubližujem mu. Jinak když přijede bratr tak si neustále stěžuje. Brácha ho vyslechne, přitaká a pak mě řekne,že je rád, že bydlí daleko. Řešit s ním nic nebude, protože proč by si dělal zle.
 vac. 
  • 

Re: Pocity seniorů mohou být velmi subjektivní 

(16.12.2010 10:39:42)
Tak toto je tvů problé, s dědou si to vyiskutujte, musí plati taky !!!
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: Pocity seniorů mohou být velmi subjektivní 

(16.12.2010 12:45:14)
Já od tebe chtěla nějakou radu či pomoc? Tak to parón, bylo to jen konstatování, prostě mám jednoho nerudného st.člověka doma a není to jednoduchý. Nejde tady o placení, nikdy jsme to po něm nechtěli a chtít nebudem, šlo jen o to, že jsou prostě důchodci jsou protivní a nerudní prostě z principu. Ono jednoduchý řešení je, my máme podezdření na začínající demenci, otec se vyšetřit nenechá, do ústavu by jsme ho stejně nedali (tím myslím domov důchodců, nebo s peč.službou) pokud by to nebylo opravdu nezbytné.
 Motýl 


Re: Pocity seniorů mohou být velmi subjektivní 

(16.12.2010 14:06:14)
Jestli u něj začíná demence,tak je to těžké.Ale někdy stačí je zaúkolovat,dát jednoduché práce a hned se cítí důležitější a potřební.
Já vím,když ke mě chodí staří lidé nakupovat,potřebují mluvit a mluvit.Mají toho tolik na srdci a potřebují si popovídat.A když se jim chvíly věnuješ jsou milý.~:-D
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: Pocity seniorů mohou být velmi subjektivní 

(16.12.2010 14:35:34)
U nás to bude asi ta demence. Mám srovnání s tetičkou je stejně stará, ale bezva. Úkolovat nejde - naposledy jsme mu řekli aby zametl před barákem (8m) a nešlo to, ještě se na nás díval tak jaksi uraženě. Na všechny návrhy je nemocný a starý a ..... . Zajímavé je, že do hospody dojde a to mu problém nedělá. Myslíme si, že je to tím, že celý život jen nak "probendil", neměl a nemá žádného koníčka (kromě té hospody), žádné zájmy prostě nic. To hodně asi souvisí s chováním ve stáří, tetička (také 71) je pořád plná elánu (a to nemůže moc chodit), má spoustu kamarádek, jede s důchodci na výlet, pohlídá vnoučata, peče koláče na různé oslavy (oni mají s babkama takovou partu a pečou). Zajímá se o dění kolem sebe, můj otec bohužel se baví jen o tom co řeknou chlapi v hospodě a ještě k tomu nesmíme nic říct, protože oni mají pravdu - prostě je to tak, i to stáří je individuální věcí.
 kreditka 


Přemluv bábu 

(15.12.2010 9:32:14)
tak tento klip mě totálně vytočil, od té doby nemůžu Issovou ani Mádla ani vidět. Ze starších lidí udělali totální neschopné hlupáky, kterým musí radit tihle dva herci, doufám že se jim to jednou na vnoučatech vrátí ~o~
 x x 


Re: Přemluv bábu 

(15.12.2010 11:05:21)
~R^
 Cimbur 


Re: Přemluv bábu 

(15.12.2010 11:37:49)
Tak tak, Kreditko.
 Lionka 


Re: Přemluv bábu 

(15.12.2010 13:33:41)
taky je od té doby nesnáším...ale na každou svini....a už se jim to vrací...Issová je prý s nervama pryč z rozchodu s bývalým přítelem...jo jo,na každého dojde
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: Přemluv bábu 

(16.12.2010 7:49:19)
Já pořád nechápu co Vás tak na tom urazilo. Moje maminka (důchodkyně) se tomu zasmála a uznala, že hodně jejich vrstevníků podobné smýšlení má. A to přát Issové a Mádlovi nějakou pomstu z hůry - no to mi právě příjde ubohé a pod úroveň inteligentního člověka.
 Lenka 
  • 

Re: Přemluv bábu 

(16.12.2010 8:25:21)
Přesně tak.
A právě o tyto emoce šlo....takže dokonalá reklama:-)
 Lenka 
  • 

Re: Přemluv bábu 

(16.12.2010 8:26:57)
Přesně tak. A právě o tyto emoce šlo. Takže dokonalá reklama:-)
Lenka.
 Xantipa. 


Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 10:33:29)
v poslední době jsem si všimla jednoho extra jevu - a to agresivity části seniorů. Samozřejmě ne všech, to dá rozum. Včera konkrétně jeden senior šel uprostřed silnice na sídlišti s kolem - nešel pro vyčištěném chodíku, protože dle mýho se na něj nedostal přes bariéry. Já to pochopím. Jeli jsme autem a museli jsme zastavit kvůli němu. Nic se neděje, to mě nevytáčí, nemám harmonogram rozplánovaný na minuty. Onen senior se ohlédl, viděl, že stojíme a jestli si myslíte, že alespoň uhnul na kraj, abychom mohli projet, to ani náhodou. Naopak ho děsně rozčílilo, že za ním stojíme /nejspíš jsme měli vzlétnout/ a hrozil nám pěstí. Vystoupil manžel, aby se ho zeptal, co se děje a on mu normálně chtěl dát facku a co si manžel musel vyslechnout za nadávky - myslím že puboši by se styděli.
A manžel se také setkává v práci hodně se seniory a jak jsou prý sprostí a agresivní /někteří/, to bych prej valila bulvy. Říkal, že si začne vozit a nahrávat ty nejhorší uřvance a bude to posílat na jejich ústředí v práci, aby viděli, s jakými "zákazníky" mají co do činění.
Takže ne každý staroušek je bezbranný chudák, to zas není pravda. Jenže ti skutečně bezbranní nejsou vidět ani slyšet, nejvíc vidět a slyšet jsou ti hrubiáni a hulváti a ti si myslí, že si mohou dovolit všechno a jsou strašně překvapení, když si jejich přístup někteří nehodlají nechat líbit.
 susu 
  • 

Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 10:34:34)
Asi tak.
 severanka 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 10:49:27)
to nemyslíš vážně že staří lidi by měli být hodní atd. to je docela naivní. nevím kde manžel pracuje, ale jestli jim prodává hrnce za 50tis které reziví tak se nemůže pak divit. to ber jako nadsázku. záleží co tam ti lidi chodí vyjednávat. když jdu něco reklamovat a prodavač mě posílá do háje, taky řvu jak tygr.
 Xantipa. 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:04:54)
Severanko - pracuje na dráze a nadávat, že vlak nezastavil přesně tam, kde si důchodce přeje, když se musí zastavit tak, aby ze všech vagonu se vystupovalo na peron a ne do louky. A když nadávají, že nechce zastavit tam, kde zrovna oni chtějí - no přece se manžel neposere, oni to nikomu neřeknou - asi si vlak spletli s taxi. To jsou pak sprostoty. Jenže manžel oproti průvodní alespoň může zabouchnout okýnko a ulevit si pro sebe. Průvodčí to ale schytá komplet, to aby měli hroší kůži.
 severanka 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:28:26)
možná nejde o to kde vlak zastavil ale kdy přijel, to průvodčí taky lituju když to slyším. ale to si většinou vyslechnou od všech věkových kategorii. Jen lidi v důchodě mají nejméně času :-)
 Xantipa. 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:30:46)
Ne, šlo o to, kde zastavil. A i kdyby to bylo, kdy přijel, tak co? Myslíš, že má právo sprostě nadávat. Nebo máš snad pocit, že když je zpoždění, tak že si strojvedoucí a průvodčí někde hodili pauzičku na obídek se zdůvodněním - však ono se to nepo.....~;)
 severanka 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:41:22)
Jsou to lidi se vším všudy. každý důchodce není hulvát. Dokud nejede vlakem :-D
 Xantipa. 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:06:14)
Severanko - a neříkám, aby byli hodní, ale aby nebyli sprostí a agresivní. To se pak nemůžou divit, když to dostanou v plný palbě zpátky.
 x x 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:09:09)
Ty jo já fakt nevím, ale já se snad ještě nesetkala s nerudným seniorem, tedy krom vlastního dědy. Většinou se usmívají na moje 3 děti, zapovídají se, v obchodě jsem nezažila, že by se chovali nějak agresivně. Mám náhodou staré lidi ráda. Naproti nám bydlí babička 84 let a to je tak krásná paní, že si říkám, že takovému člověku nesahá valná část lidí ani po kotníky.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:10:54)
Žabátko to asi proto, že neděláš na dráze nebo na poště~t~. To je klasický ventil pro naštvané...A asi je jedno, kolik jim je~t~.
 Xantipa. 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:22:01)
Jo - pošta, to je taktéž kapitola sama pro sebe. Co už jsem viděla jako zákazník stojící ve frontě, to je neuvěřitelný. Co si někteří "zákazníci" dovolí k těm pracovnicím za přepážkou, jak jim dokážou nadávat, shazovat je, dělat z nich pitomce a oni musejí mlčet - já bych to snad nevydržela.
 maja 
  • 

Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 19:30:31)
abych pravdu řekla, tak na poště jsem taky vždycky ve varu , ale z toho jak naše paní za přepážkou vždycky zmizí a objeví se za 10 minut , fronta jak blázen... jde pro balík a snad ho tam vyrábí, je drzá a já nevím co ještě všechno...ženskou z ta nepříjemným kukučem jako je ta naše na poště aby pohledal.... problém není v tom, že bych nebyla tolerantní a chápavá k jejich náročné práci , ale kdyby člověk viděl že dělají, že jim leží na srdci aby to tam aspoň trochu odsejpalo,že prostě makají , ale tenhle pocit teda fakt nemám... a největší bomba , když tam přijde jiná pracovnice, stoupne si vedle té co sedí a začnou kecat ,všichni je slyšejí ,a le jim je to putna ...a pak se diví , že na ně lidi jsou naštvaný a pošlou je kolikrát někam.... zrovna ženských za přepážkou na naší poště bych se ani za nic nezastala , to spíš naopak ..kapitalistu na ně
 Xantipa. 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:20:02)
No, vždyť já neříkám, že jsou všichni sprostí, ale že jsou a jsou prostě vidět. Třeba v domku přes ulici bydlí pán - 95 let. Ale štramák, to se musí uznat. Nenapadlo by mě se ho ptát na zdravotní problémy, ale on hodně špatně slyší a tak nám hned zpočátku říkal, že kdyby nám třeba neodpovídal, tak ne, že by nechtěl, ale že nás neslyší. A neustále zdůrazňoval mým dětem, že na něj musí křičet, protože jinak jim nerozumí. Moji kluci z toho byli mimo, nejsou zvyklí na někoho řvát, ale po čase zjistili, jak moc musejí hlasitě mluvit, aby mohli se sousedem komunikovat.
A v létě, naštěstí jsem byla na zahradě, se bavili s tímto sousedem - on byl u plotu na své straně pozemku a oni na chodníku. A najednou se k nim přiřítil nějaký stařík a začal na ně řvát a nadávat jim do zas.... hajzlů, č..áků a samý další, aby prý neřvali na toho pána /jako souseda/. Soused se vyděsil, kluci taky, vylítla jsem, stařík si ovšem nehodlal nechat nic vysvětlit, řval na celý sídliště, tykal mi a nadával do krav plus další "lichotky" a pak byl děsně v šoku, když jsem mu řekla - heleďte, opovažte se mě nebo kluků dotknout tou holí, protože já ji pak chytnu a omlátím vám ji o tu vaši nevymáchanou hubu. Jako uznávám, že slušný to nebylo, ale pak zmlknul a zmizel.
Chci jen říct, že když už člověk na někoho podobnýho narazí, tak ho opravdu zarazít ta sprostota. Konflikty jsou a budou, nejsme si všichni sympatičtí, ale tohle jsem zažila jen od seniorů a cikánů /zas ne všech, jen některých/. I když někomu mladšímu rupnou nervy, je ochoten druhého poslat v prdel temnou, ale to, co z pusy vypustí kolikrát ctihodný senior, se publikovat ani nedá.
 Lionka 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 13:39:28)
on má na to ,na rozdíl od mladého člověka, nárok-něco jiného má v mozkovně on, něco jinémo mladý člověk~:(
 Zdena 
  • 

Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 16:19:46)
To máš těžké - z mladého hulváta se na stáří nestane milý stařeček a z mladé štěkny se taky stane stará štěkna. Každá vlastnost se s lety znásobí. Ze šetřílka se stane chorobný hamižník, z líné ženské špindíra, jen slušný člověk má jistou šanci, že zůstane slušným člověkem.
 Koza rohatá 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 17:09:10)
No myslím, že toto se táhne napříč každou věkovou skupinou. Na vola hold narazíš. ~d~
 Horama 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:36:27)
Já jsem na deset milých či neutrálních lidí potkala tak dva agresivní, ale ti potom stáli za to. Jednou se mi stalo v obchodě, že si tam v uličce povídali tři důchodci. Stáli uprostřed uličky a nedalo se projet ani vlevo, ani vpravo, tak jsem použila klasické "dovolíte, prosím". Oni uhnuli, já kočárkem projela, ale změnilo se jejich téma hovoru. Najednou byli slyšet po celém obchodě, co se dneska dělá pro ty matky s dětma, to je neuvěřitelné a ještě jsou pořád všechny nespokojené, oni nemají ani slušný důchod a já se tam promenuju s kočárkem... Byla to dlouhá litanie o tom, jaká já jsem vyžírka a jak oni trpí nespravedlností systámu, já na ně nijak nereagovala a odcházela, ale šli všude za mnou. Ve frontě jsem strávila skoro čtvrt hodiny a celou dobu za sebou tyhle zoufalce. Dodnes nechápu, o co šlo, ale když jsem vycházela z toho krámu byla bych bývala dočasně schopna tvrdit, že stáří není spojeno s moudrostí, ale s blbostí a senilitou. A nebyla by to pravda. Příšerné.
 Cimbur 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:39:45)
No ono stáří často spojené s demencí a senilitou je. Je to krutá pravda, ale ti lidé za to fakt nemůžou.
 severanka 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 11:35:08)
agresivní a hulvát by neměl být nikdo. Třeba by pomohlo kdyby ve vlaku byl fackovací panák, lidi by si na něm vylili své emoce. Tchán je mašinfíra a většinou si stěžuje jen na lidi v kanceláři. Asi má okno v kuse zavřené :-D
 Lionka 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 13:37:43)
panebože a absolvovalas aspoň přírodopis v 8. třídě základní školy,kde se učí o stárnutí a jeho dopadu na organismus člověka?~a~~a~~a~~a~~a~

bych Tě pak chtěla vidět jako nemocnou důchodkyni,která se s hůlkou plahočí ve sněhu po prostředku cesty a nějaká "mladá" čůza z auta, jí nalepeném na paty, na ni řve ať baba uhne...a vsadím se,že nebudeš mít zrovna růžovou náladu
 Xantipa. 


Re: Vadí mi to, že se dělají ze seniořů blbci a vyžírkové, ale 

(15.12.2010 13:46:37)
Lionka - nikdo na něho neřval, jen jsme doufali, že uhne sám a když se k tomu evidentně neměl, šel ho manžel požádat. A že nemá růžovou náladu? No to já taky ne, když za slušný chování se musí člověk bránit fyz. útoku. Jenže i ve svým věku si musí uvědomit, že uprostřed silnice nemá co dělat a když už tam je, tak se musí chovat podle vědomí, že tam není pánem a nemůže očekávat, že se snad autem otočíme a odjedeme jinam, aby pán nebyl stresován.
A co jsme brali v osmičce, to skutečně netuším, už si to nepamatuju~;) Každopádně tak jednoznačný to nebude, když bylo takový halo, když se vyrobil speciální oblek, který si mohli obléci ošetřovatelé, aby jim tento oblek simuloval pocity seniora při pohybu. Takže nejspíš - není nad vlastní zkušenost. Ale ta chybí~d~
A další - jestli Tě ve stáří umlátím holí~;) No to teda nevím, co a jak bude, ale neboj, Tebe ne, protože budeme na tom obě podobně.
 Cimbur 


Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 11:41:29)
Než se tu začnete rozohňpovat nad agresivními seniory šťouchajícími do vašich vozíků v supermarketech:
Ve stáří existuje řada objektivních příčin, proč se lidé chovají poněkud nestandardně, má to svoje medicínské opodstatnění, ti lidé za to většinou nemohou... Říká se tomu psychoorganicita. Mozek už je prostě poškozený.
Většina z vás má ale pořád tendenci tuto záležitost motat do obecné problematiky vztahu společnosti ke starým lidem.
 Cimbur 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 11:42:04)
rozohňovat, rozčilovat, už su asi taky psychoorganická...
 Xantipa. 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 11:46:14)
Macimm - to je sice hezký, ovšem na druhou stranu se od nich nenechám napadat holí s tím, že má poškozený mozek a že tedy může. To mi teda promiň. A druhak nějak nejsem schopna odlišit hulváta od seniora postiženého změnou jeho chování. Pokud ho budu znát z dřívějška, tak nejspíš ano. Ale ani tam se nenechám napadat.
 Cimbur 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 11:50:48)
Ale braň se jak uznáš za vhodné.
Já jen říkám, že není fér sem tahat příběhy o nerudných agresivních starcích (i když z objektviních důvodů je takových lidí mezi starými více, než mezi mladými).
Tady by se měla řešit obecná problematika vztahu společnosti ke starým lidem a tyto zbytečné emoce tomu nepomůžou.
 Xantipa. 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 11:56:45)
Pro by to nebylo fér - je to tak, tak se o tom mluví.
A že se má společnost starat o seniory a že vůči nim má nějaké povinnosti? No to nezpochybňuji, to samozřejmě má. Ale i ti senioři mají své povinnosti vůči té společnosti, což si ovšem neuvědomují. Myslí si, že když si tzv. odpracovali své, tak mohou cokoli. Uznávám, že tito nerudní staříci a babky to musejí mít těžké, protože s takovým chováním jsou sami. Asi jo, ale co s tím? Zajímavý je, že společnost má také povinnost vůči dětem, např. A těm by se nejraději netolerovalo nic. Chtěla bych vidět, jak by se všichni tvářili, když by děti se chovali podobně - nadávali sprostě, napadali ostatní - no co, jejich nervová soustava není dovyvinutá, mají na to přece právo.
Takhle ne. Společnost není imaginární věc, společnost tvoříme my všichni, ať to jsou děti, mladí, staří, zdraví, nemocní - prostě všichni.
A každý, kdo chce brát, musí také dávat. Nestačí jen říct - já jsem starý, můžu všechno. Ne, tak to není.
 Cimbur 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 12:09:48)
Narozdíl od dětí, které jsou většinou zdravé a můžeme na ně výchovně působit, problematické chování starých lidí ovlivníme těžko.
Co se týče povinností vůči společnosti - ti lidé většinou celý život pracovali, vychovali děti, tudíž splnili toho hodně. Teď zaslouženě očekávají podporu. Na povinnosti jsme tu my.
Pokud myslíš povinnost slušného chování - to je zase omezeno zdravotním stavem.
Ale je to jako do duba, asi si my dvě v tomto neporozumíme.
 ALL 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 12:14:37)
To je právě příklad naprosté netolerance, nepochopení a nedostatek empatie ze strany mladých, zdravých a produktivních. Já teda chápu, že člověka občas něco rozhodí, taky se mi to stává. Ale potom v klidu si to dokážu rozebrat a samotné je mi to nepříjemné, když ten nadhled a empatii ztratím nebo ze sebe nevydoluju. Myslím, že k tomu bohužel nejsme obecně vychováni a "trénováni".
 Xantipa. 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 12:27:49)
To asi máš pravdu. Co se dozvíš o seniorech? Nic. Děti už od malička jsou krmeny pohádkami a příběhy, kde jsou hodné babičky a dědečkové a nebo čarodějnice. Nic víc. Když vyrostou /myslím ty děti/, tak už vůbec nic. A nedozvíš se nic ani od doktorů. Moje babička má také změny chování. K psychiatrovi bychom ji nedostali ani heverem, to by byla uražená. Byla jsem se jak u její obvodní doktorky, tak i u psychiatra zeptat, zda nejsou nějaké publikace o seniorech, o jejich chování, o změnách, o tom, co a jak cítí, protože oni to stejně jako děti neumějí vyjádřit. Prostě tak, abychom to byli schopni pochopit. A nic, zírali na mě oba dva a prej - bude to horší. O dětech je toho napsáno hodně, probírá se to na netu. Ale co o seniorech? Tam nic.
A jediný, co se člověk dozví z televize je to, jak je úžasný mít zubní protézu a lepidlo na ni značky XY, protože pak se může smát na plnou pusu a chroupat cokoli a pohled na šťastnou a poskakující babičku, která je šťastná, že může používat spešl vložky kvůli úniku moči.
To je opravdu krásný.~Rv
 Xantipa. 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 12:16:22)
To si skutečně neporozumíme, protože já říkám podporu a pomoc ano, ale od do a všechno má svoje hranice. Taky jsem si odpracovala svý, vychovala dítě a nároky jsou na mne kladeny vysoké. A nemůžu říct - už jsem si splnila. A bohužel v jejich věku nebudu mít vůbec nic, teď se musím starat, abych potom měla vůbec co jíst.
Já to vidím u tchýně - ta se celý život těšila, jaký to bude, až bude v důchodu. Chápu, slyšela jsem, co musela od svý mámy vytrpět, jaký chování, ponižování - protože argument její matky byl - já jsem stará a mám právo. A najednou chtěla si tu moc taky užít a ejhle - ono to nefunguje. To bylo děsný, jaký metody používala, aby dosáhla svého. Až konečně pochopila, že tím nic nezíská, že je potřeba taky i v tomto věku dávat, ne jen brát. A najednou to jde.
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 12:10:16)
Když se podívám na ten pokrok, tak chápu, že jsou zmatení. Obrovský rozvoj automob. dopravy, elektroniky....... Musí to pro ně být těžké, oni žili v době, kdy po silnici jelo jedno auto za 15 minut, max. výdobytek byla obecní telef. ústředna a teď tohle. Vyrojili se všelijaké okrádající společnosti prodávající předražené úvěry, krámy apod. Oni jsou důvěřiví, ostatně tyto společnosti dokáží vyloudit peníze i z mnohem mladších lidí, natož ze seniorů. Jediná možnost - mluvit, mluvit, mluvit, vysvětlovat, vysvětlovat....... Ale i to je kolikrát málo~Rv
 ALL 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 12:21:54)
Xantipo, jak staré máš rodiče/prarodiče? Kdy a kde že to žili? Fakt jedno auto za 15 minut a žádná technika? Není Tvůj pohled přeci jen zkreslený? Zavání mi despektem...
A pořád je to "oni" versus "my". Ale "oni" byli ještě nedávno jako "my" a my všichni budeme jednou jako "oni". Představ si, jak na Tebe jednou budou koukat mladí a co si asi o Tobě budou říkat...
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 12:36:44)
Al - klid, moje babička s již nežijícím dědou byli pekaři na vesnici. Pekaři tam byli 3 a chléb a housky rozváželi na kole. Jediný auto, co jezdilo do vesnice, bylo 2x týdně zavážka nějakého obchodu a na kopci pak mlékárna. Nepočítám traktory, ale ty nejezdily přes vesnici. Ještě i já jako dítě si pamatuju, jak jsme ve vesnici vylezli na kopec /celá vesnice se táhne do kopce/ a pak jsme bez strachu sjížděli na saních a v létě na koloběžce až dolů. Ani jednou jsme nepotkali žádný auto.
Když nás děda vezl na traktoru domů /cca 20 km z vesnice do okresního města/, klidně jsme potkali jen a pouze 4 auta. Když jsme s partou ze třídy jako děti jezdily na koupaliště dobrých 6 km, tak jsme za celou cestu leckdy nepotkaly žádný auto. Teď? Teď bych tam děti nepustila samotný ani za nic a ani já bych tam na kole nevyjela ani náhodou. Už i autem je to tam o život.
Ta doprava v Praze jistě byla rušnější i tehdy /viz. film "Na samotě u lesa", ale tady? Největší problém byly kolony ruských vojáků.
 ALL 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 13:34:42)
K tomu vývoji - ano, mnozí starší lidé si už nové technolgoie neosvojí - a ani o to zřejmě nestojí a většinou se bez toho dobře obejdou.
Ale senioři nespadli k nám do "moderního" světa rovnou ze začátku minulého století, naprosto neznalí a udivení. Oni tu, jaký div, celou tu dobu žili s námi!
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 13:40:51)
Al - bohužel neobejdou. A když, tak jedině tak, že musí požádat o pomoc někoho dalšího, což se bohužel některým příčí. Bez mobilu je to těžké, po ulicích přeplněnými chaosem a auty chodit taktéž musí. A co je pro naše děti naprosto samozřejmé, je pro ně nepochopitelné a složité. Když vyrábíme pro tchýni pomůcky pro různé ovladače, tak jsem ráda, že ty pomůcky vůbec chce a neuzavřela se do svého - já nic nepotřebuju a nechci, už to nějak doklepu.
A máš pravdu, že tady žili s námi, ale už nemají kapacitu veškeré ty změny registrovat a zvládat. Takže hodně z nich se opravdu cítí tak, že se nějak ocitli na jiné planetě.
Je to tak, ať chceš nebo ne.
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 12:38:57)
A co by říkali - že za nás nebyl ten pokrok jako dneska /v budoucnu/. To je normální. Pořád budeme my a oni. Jak jinak chceš rozlišit to tehdy a dnes. To bude pořád stejný.
 ALL 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 12:55:38)
No jasně, ale člověk si může stokrát říkat, že takový (protivný, nerudný atd.) nebude, ale jistě to vědět nemůže... možná taky budeme potřebovat od svého okolí velkou dávku tolerance a trpělivosti a třeba za to ani nebudeme vděčni, ba ani si toho nebudeme vědomi...
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 13:08:09)
Myslíš abych pak mohla beztrestně mlátit holí ostatní? No to nevím, to se těžko nějaký tolerance při tomto chování dosáhne.~a~
 ALL 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 13:29:50)
Nevím, proč pořád zdůrazňovat extrémy a na základě nich zevšeobecňovat. To by slušný člověk dělat neměl ~;)
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 13:36:11)
Al - nezevšeobecňuju a že říká, čeho jsem svědkem, no a co. Nebudu říkat, že všichni staroušci jsou k zulíbání, když opravdu nejsou. A bohužel mám pocit, že těch agresivních je nějak čím dál víc.
Zevšeobecňuješ Ty, což mě teda poněkud rozlaďuje v tom současném úžasném počasí, neboť říkáš, že kdo napíše to, co se Tobě nelíbí, není slušný. To já si pak zas můžu myslet, že dle Tebe je jediné správné držet se stádního chování a hlavně neříkat nic "ošklivého", protože pak budu nařčena z ..... /doplň si sama/. To už tady bylo.
Článek je o seniorech a tak se nemůžeš divit, že se objeví nějaké to ALE~;)
 ALL 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 13:39:25)
Ajajaj, bojím se, že kdybys byla důchodce a měla hůl, tak mne umlátíš... ~t~
 Motýl 


Re: Ale těžký to mají 

(15.12.2010 22:02:16)
Já když čtu Tvé příspěvky do této dizkuze,tak je mi smutno.~n~Promiň ty opravdu vidíš v starých lidech jenom to zlé.Já mám do důchodu ještě hodně daleko,ale tvůj pohled na seniory mě dost děsí.Asi jsi neměla ve škole učitele,kteří učily úctě ke stáří.Je mi smutno,když vidím v autobuse mladé lidi sedět,důchodci nad nimi vlají a oni s toho mají srandu.Stydím se za rodiče,kteří takto své děti vychovali.Já za svých čtyřicet let,nepoznala nerudného důchodce,možná trochu nervozní.Ale uvědomuješ si ,co mají nemocí a musí snášet bolest.A také si myslím,že hodně záleží na tom,jakou ty k nim vyšleš energii,ta se Ti zákonitě vrací.~:-D
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(16.12.2010 11:09:10)
Motýl - promiň, ale asi neumíš číst? Já snad vidím na seniorech jen to zle? Několikrát jsem psala - ne, ale ne všechno je růžové a ne všichni senioři jsou k zulíbání a plní pochopení.
Píšeš o tom, jak lidé v MHD sedí a nad nimi vlají senioři? No to jsem teda ještě neviděla, protože i ten zpruzený a otrávený puboš seniorovi místo bez řečí uvolní - tedy tady u nás to tak funguje. Nicméně jsem jela busem se svou neteří, která je zdravotně postižená a já stála a ona seděla v poměrně narvaném busu na sedadle pro zdravotně postižené. Dvě nerudný babči s narvanými taškami se do ní pustili, že se nestydí sedět, protože ony mají právo. Když jsem jim řekla, že ona to právo má, neboť má zdravotní postižení, tak začali nahlas povykovat, že to jsou kecy, že ony to znají, takových je a blabla. Nikča skoro začala brečet a než by poslouchala ty urážky, tak raději vstala - babka i s taškami se uvelebila. A Nikču pustil sednou "zpruzený" puboš se slovy - hele, ser na ně, pojď si sednout. Že nemám sociální cítění? Ale mám. Ale já být na místě Nikči, tak se nezvednu, i kdyby se babka měla uřvat. Někteří senioři totiž vidí jen sebe. A pak se diví, když se jim jejich chování vrátí.
Já ctím všechny lidi, jsem ochotná bránit děti, staré lidi, postižené apod. - jenže pořád je tam to ale....
Rozhodně nevyznávám styl - kdo pro tobě kamenem, ty po něm chlebem.
A řvaním se nikdy nic nevyřešilo. Vždycky je lepší slušně požádat, na to slyší téměř každý.
 Motýl 


Re: Ale těžký to mají 

(16.12.2010 12:03:04)
Xantipa-Tak to máte lepší lidi nežli tady u nás.Jezdila jsem do práce až do devátého měsíce do práce.I když jsem byla na rozsypání nikdo sednout nepustil,ani jednou.Důchodcům už vůbec né.Takže když se mi podařilo najít místo,stejně jsem ho uvolnila starým lidem.
A to že dnešní lidé si starých neváží,je především vina rodičů a potom učitelů.
Většina důchodců nechodí do práce,proto,že by se nudila,ale aby to,co vydělali dali svým dětem a vnoučatům.A to je jedinné co mi na nich vadí.Na jednu stranu křičí,že se důchodci mají nejhůř(což není pravda,poněvadž samotné maminky s dětma to odnášejí nejvíc)A na druhou stranu to jdou po výplatě odsypat dětem.
A ještě jedna věc mě napadá,nedávno ve vládě padnul návrh,že děti budou povinně svým rodičům,kteří mají malý příjem odvádět nějaké procento z platu,poněvadž stát na tyto dávky nemá.A najednou by se situace obrátila.Důchodci přestanou chodit do práce,tím se uvolní místa pro mladé,ale Ti zas budou muset platit svým rodičům.
Potom teprve začne boj.Poněvadž si neumím představit,že rodina s dětmi bude podporovat ještě ostatní.A tak státní uředníci rozeštvou celé rodiny proti sobě.Možná že Ti co tu říkají,že staří zabíraji prac.místa mladým,budou ještě rádi,že jejich rodiče se odplouží v 70-letech do práce.
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(16.12.2010 12:10:27)
Motýl - nemyslím, že tu jsou lepší lidi než jinde. Ale když jsem třeba potřebovala pomoci s kočárkem nebo mi bylo zle, tak jsem jednoduše poprosila. A i když se párkrát stalo, že dotyčný nereagoval, nikdy jsem nemusela prosit 2x, protože se prostě zvedl někdo jiný a pomohl nebo pustil sednout. Ono to chce pak taky poděkovat, protože už jsem zažila, jak někdo sice slušně požádal, ale pak mu už nestálo za to, aby poděkoval. Nikomu ještě pusa neupadla, když řekne - mockrát děkuji, moc jste mi pomohl, ani netušíte, jak si toho vážím. A když je spěch a třeba mi podrží někdo dveře, tak stačí říct - mockrát vám děkuji, jste velmi hodný.
Taky se mi párkrát stalo, že to snad dotyčného zaskočilo a měl potřebu mi vysvětlit, že to je samozřejmé a že nemusím děkovat.
Ale jo, musím, protože takový člověk pak pomůže někomu dalšímu i bez přímé prosby.
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(16.12.2010 12:13:20)
A že rodiče chodí do práce, aby dávali peníze mladým? No, hodně se to dnes děje. Ale mně by hanba fackovala, kdybych měla od rodičů dostávat nějaký palmáre. Ale to je taky chyba těch rodičů - proč mají pocit, že musí už dospělým dětem rvát peníze horem dolem? Aby získali vděčnost, pozornost? To je nesmysl, jakmile zdroj příjmů vyschne, vděčnosti ani pozornosti se už nedovolají.
 Motýl 


Re: Ale těžký to mají 

(16.12.2010 12:30:29)
Ale je to tak,děti na ně nemají čas,tak si je získávají alespoň penězi.A v tom,že když zdroje vyschnou,se děti na ně vykašlou máš pravdu,ale oni to nějak nechápou.Jsou jako děti,za každou cenu si získat pozornost,aby nebyli sami.A jsme zas u té výchovy.~:-D
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(16.12.2010 12:39:57)
Motýl - mě může šlak trefit, když říkám našim nebo tchýni - tak přijďte, proč nepřijdete? A oni - my nemáme čas. A když se zeptám, co dělají, když nemají čas, tak z nich vyleze, že čas by byl, ale zájem prostě není. Chtějí si sedět ve svém oblíbeném křesle a čučet na televizi. No nic proti, jejich volba. No a pak se mě vždycky znovu a znovu zeptají - a proč nepřijdeš ty, taky říkáš, že nemáš čas. A jsou děsně překvapený, když řeknu - ráno vypadnu do práce, než se dostanu domů, je před pátou, pak mají kroužky, na které je musím vozit, neboť není spojení a není ani bezpečno, pak zas svoz domů a potom si musím s malým projet přípravu do školy, mezitím něco uvařit k večeři a než se rozkoukám, je deset. To pak zírají a prej - no já myslela dřív, ale když nemáš čas. No fakt nemám, ale kvůli sezení u televize to opravdu není. A o víkendu naši zas jezdí k mé sestře a tchýně prý chce mít po celém týdnu klid. Nějak mi zatím nevysvětlila, co tak strašně náročného v týdnu prožívá.
 Eva 
  • 

Re: Ale těžký to mají 

(18.12.2010 21:57:12)
Ve své rodině ani v blízkém okolí neznám žádné důchodce, kteří by odsypávali mladým. Já bych se od svých rodičů styděla vzít korunu.
Můj otec měl kdysi před revolucí nařízeno dorovnávat výši důchodu své matce, která měla nízký důchod.
 Pawlla 


Re: Ale těžký to mají 

(16.12.2010 13:52:06)
"Někteří senioři totiž vidí jen sebe."

Xantipo a není to tak,že někteří lidé prostě jsou sobečtí a vidí jen sebe?Proč to hned vztahovat na všechny?
 Xantipa. 


Re: Ale těžký to mají 

(16.12.2010 16:13:52)
Pawlo - a ty tam snad v mém příspěvku nevidíš slovo NĚKTEŘÍ?
Já jo. Ale jestli spíš máš na mysli to, že píšu - někteří senioři - ale ty chceš, aby tam bylo - někteří lidé - no tak to pardon, mluvíme o seniorech, tak prostě píšu "někteří senioři". To je snad pochopitelný.~d~
 Pawlla 


Re: Ale těžký to mají 

(16.12.2010 17:00:31)
Xantipo,ale v každé skupině se "někteří takoví najdou",takže nechápu jaký je to argument,jasně,že ne všichni důchodci jsou hodní,ne všechny děti jsou hodné,ne všichni mladí lidé jsou hodní,to je všude stejné.Takže nechápu argument,že někteří senioři jsou takoví nebo makoví.
 polemizace 


Re: Tak poustet v autobuse?Dobre me tak vychovavali ale jak vidi duchodci maminu s ditetem a dalsim pod kabatem?To otoci hlavu malem nekam do vzduchoprazdna,a samotna kapitola sou lide kterym vsichni jen ublizily ja pracuji se starsimRe: Ale těžký to mají 

(19.12.2010 13:48:29)
Tak poustet v autobuse?Dobre me tak vychovavali ale jak vidi duchodci maminu s ditetem a dalsim pod kabatem?To otoci hlavu malem nekam do vzduchoprazdna,a samotna kapitola sou lide kterym vsichni jen ublizily ja pracuji se starsimi(nepisi starymi)lidmi denne a vim vsichni nejsou stejni ale moje zkusenost je takova ze jsou spis nerudni a protivni,sam mam babicku,ktera diky bohu takova neni ale to jen diky tomu ze ji zamestnavame,ano kaufland je jeji konicek ale to jen diky vlade ktera ji dala za 37 odpracovanych let 7850 duchod,a od tohoto se odviji ta nerudnost,lide maji malo a zividi mladym ze maji vic nez oni ale tahle debata je otom zda by meli pracovat i po tom kdy jsou v duchodu ja sem proti je mi 26 a o misto me malem pripravil 69 duchodce jen proto ze mel vice penez na podplaceni vedouciho,samozrejme muzete rict, mel vice zkusenosti ale skutek utek znalosti mel nekde v dobre ranneho komunismu.Ano je to nazor tvrdy, ale musite si lidicky uvedomit kdo bude delat na nase duchody? Nase deti?Nebudte naivni za ty roky co nastanou uz nebude do ceho sporit, a proto rikam mel by stat lepe zajistit tyto duchodce, aby nemuseli pracovat a my nemely duvod je nenavidet,a pak si mohli v klidu sporit, ale to by chtelo komplexni zmenu cehoz tady nedosahneme.
 nicnic 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 15:03:27)
Macimm, vše co jsi napsala, podepisuju, neřekla bych to líp.
Souhlasím s tvým úhlem pohledu.

A ještě k článku:
mluvila jsem dnes s maminkou - je na posledním posouzení na sociálce u revizního lékaře - už dvě odvolání, zda jí bude nadále náležet příspěvek na péči - dovím se k večeru. Mezitím nám málem umřela..., mezitím se během těch pár měsíců pokřivila tak (má těžkou osteoporézu), že se její hrudní koš začal dotýkat kyčle. V noci pláče bolestí, nemůže dýchat. Musela absolvovat posudky několika lékařů - ta přezíravost - do ordinace vešla bez holí - jste schopná chodit, napsala dopis na stroji, protože ručně už nemůže - má Parkinsona a třese se - jste schopná psát - na cévním s ní nejsou swchopní nic dělat - tak bude chodit :-© - jak asi - do 20 km vzdáleného centra - můžu pokračovat, ale ani nechci...
Říkali, že nepřežije vánoce, já doufám že ano. Ale evidentně je lékařům i úředníkům na obtíž. Má právo být naštvaná a není, je jen zoufalá, už se jí ani nechce bojovat...Říkala, že to dnes nedopadne a že to vzdává.
 Xantipa. 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 15:05:17)
Nel - jenže posudkoví lékaři se chovají jako hovada ke všem - bez rozdílu věku a asi i postižení, podle toho, co jsem kde slyšela vyprávět.
Asi to mají v popisu práce - nejspíš.
 Cimbur 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 16:45:14)
Posudkové platí pojišťovna či sociálka - pak je jasné, v čí prospěch budou raději rozhodovat...
 Lionka 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 13:41:57)
macimm,je to marný,je to marný,je to marný...v 8. třídě ZŠ se to tak odborně nenazývá,ale o tom,že mozek je prostě více či méně poškozený věkem se opravu učí~d~
 Xantipa. 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 13:49:57)
Lionko - Tebe je taky dost. Když jsi přesvědčená, že každý senior je stižen demencí. Jenže to taky tak není. Evidentně máš problém pochopit, že někdo je hulvát, hulvátem zůstane i ve stáří a naopak se to ještě zhorší.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 13:57:39)
Xantipo, já s tebou do určité míry souhlasím, ale bohužel si myslím, že je to problém celé společnosti napříč všemi věkovými kategoriemi. Agresivita prostě narůstá z různých důvodů.
 Xantipa. 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 14:04:42)
Stáňo - to máš asi pravdu. Ale v dnešní době, kdy musíš mít jen ostrý lokty a vymahatelnost práva není žádná, tak co s tím? Podívej se na to, jak je to u dětí. Při počátku šikany si rodiče nepostiženého dítěte myslí, že se nic neděje, ostatní děti se jen tak baví.
Vychovávat děti bez agresivity a ke slušnosti stojí hodně úsilí a už párkrát jsem si řekla - do háje, má to vůbec smysl? Má smysl být slušný, když spousta lidí udělá rovnítko mezi slušným a blbcem.~a~
 Margot+1 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 14:07:19)
To je fakt, zrovna dneska moje malá za týden dvouletá ječela v narvaném knihkupectví "či bobóm, či bobóm" a absolutně neakceptovala odpověď, že ten poslední, který jsem měla a byla ochotná jí dát, spadl na zem a jíst už se nedá. Někteří lidi se usmívali, jiní si vzájemně vysvětlovali, že takhle se děti vztekají a nakonec se s ní nějaká paní (v seniorském věku) rozdělila navzdory mým protestům o své bonbony.
Kdyby na tomtéž místě hulákal nějaký děda, že, co já vím, "chce otevřít dveře, protože má v jedné ruce hůl, v druhé tašku a dlaždice kloužou", asi by se s pochopením nesetkal...
 Xantipa. 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 14:24:36)
Margot - cizímu dítěti bombon nedám, neboť dítě může chtít, kdežto matka může být zásadně proti.
A já nevím, jak Ty, ale já lidem dveře normálně otvírám a podržím, když jsem poblíž a vidím to. A je mi jedno, jestli to je člověk ve středním věku, která má v obou rukách tašky, nebo mladá maminka, která za volnou ruku drží dítě a nebo děda s holí v jedné ruce a klidně i když má druhou prázdnou. Ale když bude hulákat a nadávat, tak máš pravdu, že se asi otočím jako všichni okolo a ohluchnu. Protože pokud někdo něco chce, musí slušně požádat a stačí říct - prosím, podržel/a/ byste mi dveře?
Jednoduchý, já vždycky žasnu, jak to někomu připadá složitý. A je to stejný i v případě mamin s kočárky vystupujících a nastupujících do autobusu.
 Margot+1 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 14:36:41)
Xantipo,
o to právě jde: dítěti prdly nervy, protože je malé a blbě se ovládá - a ostatní lidé to chápali nebo se snažili pomoct. Kdyby nervy prdly dědovi - protože je starý a blbě je ovládá - moc empatie by asi nebylo.

K bonbonům - jasně, že nejsem na větvi, že malá ten blbej bonbon dostala, protože a) má je velmi výjimečně, b) řvaním je získávat nesmí, ale paní se prostě snažila pomoct a chovala se velmi laskavě, tak jsem uctivě poděkovala - za bonbon i za ochotu.
 Xantipa. 


Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 14:48:35)
No vidíš a když se to zase stane někomu jinému, tak se hned vyrojí příspěvky typu - že se ta bába do toho sejří, nemá mi co nacpávat dítě bombony. Nebo jsem si vzpomněla, jak nedávno se tady psalo, jaká to byla legrace, když malé dítě řeklo - ať na mě nečumí ta bába, vypadá jak opice.
Tak já nevím, ale protože s babičkami komunikuji, tak vědí, že ne každá máma chce, aby její dítě bylo cizími lidmi nacpáváno bombony a že děti se učí, že od cizího nesmějí nic brát. No a taky že chci neznamená, že dostane.
A k těm hláškám - moje děti jsou od mala naučené, že se neříká to, co by mohlo ublížit. A jsem přesvědčená, že i malé dítě dobře pochopí, že vypadá jak opice rozhodně ublíží.
Takže ano - na veřejnosti pomůžu, ale cizím dětem bombony nedávám, i kdyby se měly vzteky válet po zemi, protože tam je rodič, aby zasáhl. Na cizí děti se nepitvořím, neboť někteří rodiče ani netuší, co to znamená slušnost a výchova. Takže na řvoucí dítě nešlápnu, nebudu mu nadávat a nebudu ani nadávat jeho matce, že špatně vychovává děti, ale třeba jí podržím dveře a to stejný platí i u seniorů - není nic špatnýho nabídnout cizímu seniorovi ruku, aby se mohl zavěsit a pomoci mu přejít ulici, ale když bude vyřvávat něco o mládeži apod., tak to se nesmí divit.
 maja 
  • 

Re: Tak ještě jednou holky... 

(15.12.2010 19:38:54)
noooo....já mám dítě s adhd a člověče všichni to taky pořád motají dohromady s nevychovaným spratkem :)...blbý je , že aby to nemotali ( možná ) musela bych dítěti na čelo vytetovat mám adhd a tudíž nejsem spratek ...u starých lidí je to vidět na 1. pohled , ale zrovna jako u těch adhd dětí staré nelze neustále omlouvat jen pro to , že jsou staří a tudíž když uvidíme starého člověka padneme všichni na zadek a necháme si všechno líbit
 mellie 


Přiblblá kampaň  

(15.12.2010 15:14:35)
Kampaně od společnosti Elpida ("nech mou babičku na pokoji") jsem si všimla jednou na Hlavním nádraží a přišla mi nebetyčně přiblblá.

Jak je napsáno v článku, byla tam nějaká celkem agresivně vypadající dáma či mladý muž, a u toho věta "nech mou babičku na pokoji".

Jako by jim někdo konkrétní ubližoval...??!

Moji babičku trápí arogantní doktoři, nechají ji čekat pět hodin v ordinaci, nic jí nevysvětlí a cpou ji nesmyslně stále silnější prášky, které mají spoustu vedlejších efektů. Trápí ji samota, bohužel bydlíme 150 km daleko a s malými dětmi to cestování není zas tak super. Trápí jí zdraví, asi jako každého v jejím věku.

Ale nic z toho, co ji trápí, bych nevyřešila tím, že bych někam přišla a nakvašeně řekla "nech mou babičku na pokoji". To je prostě opravdu nesmysl a dělá to akorát z mladých lidí pitomečky, které se za svoji babičku neumí postavit.

Naopak mojí babičce pomůže, když tam přijedem s dětmi, když se zajímám o její zdraví, případně jí něco najdu na internetu, zavolám nějakým doktorům, domluvím jí konzultaci. Ale ne takováhle silná slova o nechávání na pokoji.
 petra červinkova 
  • 

DŮCHODCI -MLADÍ 

(15.12.2010 18:41:19)
mě na seniorech nejvíc vadí že si ztěžují na malé důchody ale kdyby ty peníze nestrkali mladým/naivně si kupují pozornost mladých/tak se jim ve stáří žije docela slušně,důchod 12 tisíc je kolikrát plat třeba prodavačky a když jsou z manželů důchodci oba tak 24 tisíc se jim zdá málo na měsíc???
 kreditka 


Re: DŮCHODCI -MLADÍ 

(15.12.2010 20:10:04)
Tak s takovým důchodem si žijí třeba dobře, ale teď šla do důchodu mámina kamarádka a i když celý život makala tak stejně dostala důchod něco pod 7000,- protože ke konci s ní zaměstnavatel dost vychcával a ona bohužel s tím nic nedělala
 M 
  • 

Re: DŮCHODCI -MLADÍ 

(16.12.2010 6:32:58)
kolik znáte důchodců, co pobírají víc jak 10 000,-? Já bych je na prstech spočítala...
 Jíťa 
  • 

Re: DŮCHODCI -MLADÍ 

(16.12.2010 10:29:10)
Opravdu šťastní to lidé. Osobně ve svém okolí neznám nikoho, kdo by měl důchod přes 10 tisíc, spíš o dost méně. A chybí informovanost o případných dalších sociálních příspěvcích a výhodách (např. ZTP, příspěvek na péči, příspěvek na provoz motorového vozidla...) i když pochybuju, že by o ně žádali ačkoliv spousta jich má určitě nárok, protože vyřizování žádostí je celkem ponižující procedura.
 Margot+1 


Re: DŮCHODCI -MLADÍ 

(16.12.2010 14:25:32)
Petro,
12 tisíc má opravdu velmi málo důchodců a pokud někdo, tak MUŽI.
Tak to vysvětlili mé mámě, když do důchodu šla (na zkrácený úvazek ale pracuje stále) a měla podobnou představu, jako ty... Nevím kolik má přesně, ale rozhodně je to pod 10.
Mě k tomu dožral fakt, že pokud by muž a žena měli úplně stejné příjmy, muž dostane o dost vyšší důchod, protože je STATISTICKÝ PŘEDPOKLAD, ŽE ŽENA BUDE DŮCHOD POBÍRAT DELŠÍ DOBU ~q~.
Prostě jak říkám: Být ženská znamená být chudá a závislá! ~e~
 marta 
  • 

ještě jiná kampaň o stáří 

(15.12.2010 19:47:15)
Existuje ještě jedna mediální kampaň o stáří: Otevřeno seniorům (http://otevrenoseniorum.cz). Přijde mi zajímavá, i nějaké informace se v ní najdou.
 Karla 
  • 

Re: ještě jiná kampaň o stáří 

(15.12.2010 23:24:31)
Co se důchodců týká, tam bych opravdu omezila možnost přivýdělku. Pokud někdo má partnera - oba důchodci, bydlí ve vlastním, není důvod, proč by na vedlejšák měl pobírat další plat v rozmezí 10 000 -20 0000. Jsou dvě katerogie těch co si přivydělávají- ti co dělají třeba prodavačky u Vietnamců a tam kazí skutečně platy a sráží je dolu, zabírají místo pro mladší v produktivním věku, co tu práci nemají...totéž jiné dělnické profese.
A pak jsou tu další důchodci, jak psala Xantipa? dřepící urputně na místech, kde byli před důchodem, tj. berou důchod a slušný plat třeba i ve státní sféře. Takhle to je u nás na jedné škole - ředitel přesluhuje, školník přesluhuje....takže relativně stabilní místa jsou zabírána lidmi, co ten výdělek nutně nepotřebují, zatímco mladí, co by je mohli nahradit, jsou na pracáku.
Tohle skutečně není správné, měla by být možnost přivýdělku omezena třeba na hladinu 5000 Kč pro toho člověka, jinak by za něj firma vysolila vyšší odvody. A každý zaměstnavatel by si pak už zvážil, jestli je dotyčný taková "kapacita", bez které se neobejde, nebo jestli ho klidně nahradí mladým.


To je pak, že se v menším městech většina míst hledá po známostech, protože slušná místa drží právě takoví známí známých, třeba i takovýchto seniorů.

A co se týká povahy seniorů - generace našich prababiček byla co se týká povahy trochu jiná. Za celý život byly tak nějak zvyklí žít skromně, umět se se spoustou věcí smířit.
Z generace dnešních seniorů, našich rodičů, mám dojem, že vyrostli spíš takoví neskromní kverulanti. Možná je to i díky tomu, že určité věci měli fakt od státu zadarmo - byty - i ty pak po revoluci získali na směšnou hodnotu často, měli jistou práci atd....a dneska řvou a čekají automaticky od druhých ohledy. Bohužel se těch ohledů nedožadují lidsky přijatelně s použitím etikety, ale často dost drsně - derou se, předbíhají.
Ale to tak nějak souvisí s celkových klimatem ve společnosti, lidem připadá přijatelnější druhého odstrčit, místo toho aby řekl kouzelné slůvko: s dovolením, děkuji...Přitom když se to udělá s taktem, obě strany z toho vyjdou spokojené, ještě se na sebe usmějou.
Bohužel, Ceši obecně silně postrádají kinderstube.

A poslední k tomu chování důchodců - docela mě šokuje, jak neochotná je generace dnešních babiček /jejichž děti vychovávaly jejich matky a babičky, kdy měly maximální servis, o kterém se nám může jen zdát/ při vztahu a péči o vlastní vnoučata, jak chladný nebo nulový vztah k nim často mají.

Tak nějak mi to přijde, že v minulé generaci je obecně "cosi vadného", jako kdyby se tam poškodily nějaké základní věci - vychování, vztah k vlastnímu potomstvu.

Na druhé straně se chci důchodců - hlavně starších zastat v tom, že chápu, že vegetovat se sníženými schopnostmi ve společnosti, která se snaží být za každou cenu dravá a dynamická musí být pořádná fuška. Auta, která pomalu člověk nedovolí přejít ani na přechodu, všude přílišný stres, spěch, hluk...spousty informací, které musí zpracovat mozek, který už nestíhá. Když vidím babku, jak má na přechodu zelenou a díky debilně nastavenému intervalu chudák ani nestihne dojít k chodníku, takže je odkázána do vůle osudu, jestli ten řidič, co už má zelenou, nesmete babku, co se mu tam ještě pořád motá.

Taky se spousta lidí nedokáže vyrovnat s frustrací, že síly odcházejí a život končí. Jsou nemoci. Po pravdě, musí to být dost blbé. Představte si, že byste nemohli spoustu základních věcí, pořád vás něco bolelo, omezovalo vás to...takže ten, kdo dovede i tak stárnout s noblesou je podle mě borec.

Chci vidět, kolik z nás to v budoucnu dokáže. Ne, vlastně vlastní stáří moc vidět nechci - jednak ta nejistota, jestli vůbec bude z čeho žít v době, kdy se bude nejspíš všechno, včetně zdraví platit. Kdy - pokud senior nebude mít dostatečný příjem, bude brán jako odpad.

Skoda, že ted, když se připravují podmínky jak budeme žít ve stáří a my jsme mladí, mlčíme a necháme to "děj se vůle páně".
 Margot+1 


Re: ještě jiná kampaň o stáří 

(16.12.2010 14:39:04)
Karlo,
já jenom doufám, že až budu stará já, nikdo se nebude pokoušet stanovovat, kolik peněz mi stačí. Dokud na to budu mít kapacitu, to si piš, že pracovat budu. S penězi, které takto získám, naložím, jak uznám za vhodné, a pokud se najde někdo, kdo mi bude chtít vykládat, že mám žít skromně v panelákové garsonce, kupovat místo šunky buřty v akci a makat výhradně ve prospěch svých bližních a zadarmo, SE ZLOU SE POTÁŽE.
 Mia87 


Můžou dostávat jen takovou úctu, jakou mají sami k sobě 

(16.12.2010 3:31:00)
Problém je, že ani staří lidé si sami sebe neváží, nejsou hrdí na svou minulost a nejdou vzorem. Jak potom chtít po mladých, aby si vážili někoho, kdo se s úctou často nechová ani k sobě samému? Na druhou stranu, jsou to hlavně m´dia, která podporují štvavou kampaň proti důchodcům titulkama tipu jak nebude na důchody, koli to stát stojí apod
 Jíťa 
  • 

Re: Můžou dostávat jen takovou úctu, jakou mají sami k sobě 

(16.12.2010 10:32:23)
A divíš se, každého časem ubije neustále něco okolí dokazovat.
 Mia87 


Re: Můžou dostávat jen takovou úctu, jakou mají sami k sobě 

(16.12.2010 15:09:05)
Okolí přece nemusí nic dokazovat, stačí, když si sami sebe budou vážit, což se projeví v jejich chování. Je hrozné, že někteří lidé jsou schopní zneužívat své nemohoucí rodiče, ale kdyby se oni rodiče zneužívat nenechali, nic takového by se nedělo. Řekla bych, že je to o výchově, když nevychováváme k respektu, je těžké ho potom vyžadovat
 Pawlla 


Naše chyba 

(16.12.2010 6:00:13)
Jednoznačně,jsme povrchní generace,která soudí podle vzhledu.Senir,v obnošeném kabátě,směšné čepici,nedejbože nakupuje v Kauflandu ten nutně musí být úplně hloupý,že?~;)Přece moudří lidé jsou ti mladí,krásní v nových autech.Vidím to kolem sebe,pžřezírání a posměch.Pak se strašně divíme nerudným důchodcům.Dříve lidi byli ceněni pro své zkušenosti a bylo to dobře.Já jsem se seniory taky pracovala a nejraději jsem měla jejich vyprávění,jak se kdysi žilo,příběhy z války,to vám nedá žádná kniha ani film.Hodně jsem si toho vzala i do dneška.Jinak teď řeším problém,kdy starší paní,vše odevzdává rodinně a dělá jim doslova služku,musí si přivydělávat,aby jim mohla dát a když se ve svém věku vrátí ze směny peče cukroví snaše,která je nezaměstnaná,má jedno díte,které je přes den ve školce.~Rv
 Hanka 75 


Re: Naše chyba 

(16.12.2010 6:40:57)
V mnohém ti dávám za pravdu, ale zase bych tak nezjednodušovala. S moudrými starými lidmi jsem se opravdu setkala málokdy (nepracuji s nimi). Životní příběhy poslouhcám ráda, (zvláště, když ležím v nemocnici - jinak vlastně není zase ak moc příležitostí) ale tu moudrost, nadhled, která se obecně spojuje se stářím, já nevím... já myslím, že ho mají častěji mladí, snad, že už vyrůstali v době, které podporuje kritické myšlení. Zkušenosti nejsou takové u mladých to je jasné. Ale vzpomínky starých jsou selektivní, nekritické, upravené roky na ty hezčí, ospravedlňují jejich životní kroky... hodnotu ty výpovědi mají, jistě, ale musí se s knim přistupovat kriticky.
 Pawlla 


Re: Naše chyba 

(16.12.2010 6:50:46)
Ale jo,jsou to vzpomínky z jejich mládí takže pro ně krásná léta.Já si to právě filtruju a udivuje mě jak mi třeba někdo popisuje příběh,který mě se zdá strašný,vůbec nechápu jak to mohl ten člověk zvládnout,přitom on to vpráví jakoby o nic nešlo.Píšeš,že jsi moc moudrých starých lidí nepotkala,ale víš to je právě o tom,že zdání klame.I člověk,který neudrží moč a neví co dělal včera tu moudrost má.I při stařecké demenci je postihnutá krátkodobá paměť.Zkušenosti jsou velký poklad,kdysi to lidi věděli a bylo to tak v každé kultůře.
 Karla 
  • 

Re: Naše chyba 

(16.12.2010 7:07:45)
Moudrý starý člověk už kupříkladu ví, co je v životě důležitého...jaké hodnoty...taky dokáže odhadnout v mezilidských vztazích, jak co dopadne...které věci se člověku vymstí

mluvím o těch štastnějších, co si zachovali jasné myšlení

ale někdo dospěje právě k moudrosti a smíření, jiný k zatrpklosti - a pak je agresívní


Další chyba je ve stresující době, každý chvátá, synonymem schopného člověka je takový, který je pořád v presu /a za pár let si třeba užene infarkt/, ale pomalý senior, na kterého musí mladší brát ohled při pohybu, trpělivě mu naslouchat, když se pomalu vyjadřuje....tak takový vzbuzuje vizi, že je pro společnost neustále uštvaných workholiků fakt akorát přítěží

není to tak, jižani pořá dokážou ocenit stáří, ale tam je to tím, že oni ten život nehrotí jako my - stres eliminují, siesty, velkou hodnotu má pro ně pořád širší rodina, kde si lidi pomáhají navzájem

u nás je ta společnost taková odcizená
 ...j.a.s... 


Re: Naše chyba 

(16.12.2010 7:25:13)
Chyba je také u mladých mamin, co kolikrát své děti štvou proti prarodičům anebo naopak prarodiče tyranizují svými dětmi. Stačí číst témata o tom, jak babička nechce hlídat, kdykoliv dcera nebo snacha pískne nebo se nezeptá, co má koupit vnoučeti a dostatečně to neprobere.
Myslím, že hezký vztah k seniorům je dán hodně výchovou, která začíná právě u vztahu nás k našim prarodičům.
 Lionka 


Re: Naše chyba 

(17.12.2010 0:07:48)
samozřejmě~R^~R^~R^ pokud v rodině nenaučí rodiče jak se chovat ke starším příbuzným bude se mladá společnost chovat obecně agresívně ke starým


ale nedělám si iluze...když to tak na netu čtu,jaké jsou vztahy v rodině(už jen třeba v té otázce pomoci bezmpocným rodičům-více než 90% lidí by své rodiče,kteří se o ne v dětství a mládí starali, nastrkali do domovů a LDMek),tak nad tím mávám rukou~a~~a~~a~~a~
 Jíťa 
  • 

Re: Naše chyba 

(16.12.2010 10:45:24)
Myslím, že v té poslední větě jsi řekla to nejdůležitější.

Dříve staří lidé žili ve své rodině, které pomáhali nejen nějakou drobnou prací, ale především předáváním svých životních zkušeností.
Dnes jsou důchodci sami - rodina je daleko, nemají už komu co dát a snad kromě těch peněz po nich ani nikdo nic nechce.
Bylo by potřeba se zabývat integrací seniorů do společnosti, dát jim možnosto se setkávat i s mladšími lidmi. Problém je, že z těch mladších nikdo na besídku nebo přednášku nepřijde.
 Xantipa. 


Re: Naše chyba 

(16.12.2010 11:21:15)
Zamyslela jsem se nad tím, co psala tuším Karla - že jestli nebude nějaká podivná chyba už v našich rodičích. Já si třeba jako dítě pamatuju, že jsem často jezdila k babičkám na prázdniny, o víkendech apod. Naši se mě ani nějak neptali, ale já neprotestovala. Sice tam nebyli kamarádi, ale zas to tam bylo jiný - klidný, zpomalený, čas na kde co, protože jsem chtěla něco vyrábět a babičky i děda si udělali čas, vymýšleli, pomáhali. Byl to oddych. Ale teď? Moji rodiče a tchýně nevidí děti jak je rok dlouhý, protože jich prý mají dost. Nevím z čeho dost, když je nevidí~a~
A už jsem to několikrát psala - moje děti znají dědu a babičky, ctí je, ale nepomohou jim, protože je neznají a nevědí s čím by mohly. Tedy pomohly by, kdyby věděly. No a děda s babičkami si neřeknou, protože si zas myslí, že by říkat neměli, že by to měla být automatika. Budu se opakovat, ale já ke svým babičkám a dědovi jezdila sama od sebe, když byla sena, když se štípalo dříví, když přivezli uhlí, když se připravovala zahrada apod. Nemusel mi nikdo říkat, protože já věděla, co kdy dělají, kolik je s tím práce a tak jsem jim chtěla pomoci. A tak nějak jsem jim vracela to, jak se mi věnovali na úkor svého pohodlí, když já byla malá. Ale to moji rodiče a tchýně od mých dětí nemohou očekávat jednoduše proto, že moje děti o nich nevědí nic. Za hodinovou návštěvu spojenou se sledováním televize se totiž o člověku nedozvíš vůbec nic. Na tohle myslím, když se věnuju svým dětem a doufám, že nezapomenu, až ony někdy budou mít vnoučata. Nic není samo od sebe, na všem, co má k něčemu být, se musí pracovat. A na to naši rodiče zapomněli.~a~
 Radulle 


Re: Naše chyba 

(16.12.2010 22:28:47)
Tak nějak nevím, co si mám přestavit pod pojmem předávání svých životních zkušeností.Možná mám zkreslený pohled na věc, ale žijeme společně a babičkou ačasto mám pocit, že právě to předávání zkušeností tkví v tom, že nám do všeho mluví, všechno chce mít pod kontrolou, včetně našeho volného času. Jinak se seniorama mám zkušenosti většinou pozitivní.
 Pawlla 


Re: Naše chyba 

(17.12.2010 5:47:04)
Radule předávání životních zkušeností pro mě je poslouchání životních příběhů.Většina starých lidí ráda vzpomíná na své mládí,určitě i Tvoje babička.:-)Já,protože jsem pracovala se starými lidmi,jsem takových příběhů vyslechla spoustu a spoustu mi to dalo a to není fráze,opravdu je to tak.
 Radulle 


Re: Naše chyba 

(17.12.2010 9:37:42)
životní příběhy poslouchám ráda, jen u babičky se to poslední dobou zvrtlo v neustále stěžování, co kdo dělá špatně a ve snahu o ovlivnění našich životů. Chápu, že stáří je bezmmocné a někdy dost nedůstojné ( myslím ve smyslu když je člověk odkázán na péči druhých, nosí pleny a pod), ale jak se říká stokrát nic umořilo osla a když skoro veškerá komunikace probíhá ve stejném duchu je to dost náročné.
 Jíťa 
  • 

Re: Naše chyba 

(17.12.2010 22:25:36)
Nic si pod tím nepředstavuj. Nebyl internet ani moudré knihy. Veškeré zkušenosti se dřív předávaly z generace na generaci. Navíc se celá staletí žilo prakticky stejně, vývoj šel strašně pomalu, takže zkušenosti seniorů nebyly zastaralé.
 Pawlla 


Re: Naše chyba 

(18.12.2010 7:11:25)
Zkušenosti seniorů nejsou zastaralé ani teď,já si z těch příběhů beru jak se třeba chovali v krizových situacích,jak řešili problémy,jak vnímali různé věci,já se samozřejmě dostanu do úplně jiné situace,protože doba je jiná,přesto mě může určitý přístup inspirovat,myslím takové "staré pravdy":-)Jasně,že nebudu čekat od seniora radu,jak změnit nastavení PC.~;)
 Jana Novotná 
  • 

Re: Naše chyba 

(19.12.2010 10:52:49)
Až budete mít zase slabou chvilku a budete si chtít idealizovat společné soužití "vejminkářů", přečtěte si povídky od Raise nebo Světlé, to je realismus, ono vás to přejde :)))
 Ili 
  • 

Nadpis 

(17.12.2010 18:58:40)
Proč není nadpis článku správně? Snad pro staré, ne? Ty úvozovky vidím, ale stejně mně nevysvětlují použití zkomoleného slova....
 Jana Novotná 
  • 

Re: Nadpis 

(19.12.2010 10:50:47)
To je aluze na název jednoho filmu.
 Ili 
  • 

K článku 

(17.12.2010 19:03:53)
Nezávidím důchodcům důstojný příjem, zasloužili si ho - ale žere mne, že fňukají, jak mají málo peněz, když mají důchod 8 - 9 tisíc na osobu. Nás je pět a mít rodinný příjem 40 - 45 tisíc, tak jásám, létám, vznáším se :-)
 Pawlla 


Re: K článku 

(18.12.2010 7:12:56)
Jenže kdyby každý z vás pěti musel z těch 9000zaplatit nájem,tak by ses asi radovat přestala.~;)
 štěpánkaa 


Re: K článku 

(18.12.2010 20:24:41)
~t~~t~~t~
to mě fakt baví, nedochází ti, že pro pět lidí příjem 45 000 je možná hezké, ale nájem a bydlení vůbec platíš jen jednou, ať vás v bytě bydlí 5 nebo jen jeden důchodce. v Praze např.činí náklady na bydlení běžně těch 9-10000 a to i v malých bytech, přiměřených bydlení + člověka. Dokud jsou důchodci ě, je to jakž takž, ale když zůstane jenom jeden~d~~d~~d~
Navíc ti důchodci byli v mladé věku ve stejné situaci jako ty, také vychovávali dědi jen ze 2 nebo jednoho platu a mateřské, zrovna jako ty dnes. Počkej, až budeš v důchodu a bude ti nějaké mládě - hádě závidět jako ty dnes~d~
 Ili 
  • 

Re: K článku 

(21.12.2010 7:20:59)
Nezávidím - viz první věta mého příspěvku, přeju jim to. Na naše finanční možnosti si nestěžuju a dělám vše pro to, aby se zlepšily. Jediné, co nesnáším jsou ty věčné nářky.
Jestli je v Praze doopravdy takové nájemné - co je nutí tam bydlet? není jediný důvod se nepřestěhovat...
 štěpánkaa 


Re: K článku 

(29.12.2010 20:33:32)
~t~~t~~t~ NENÍ JEDINÝ DŮVOD?
CO NAPŘ:
PRÁCE
ŠKOLY PRO DĚTI
STAŘÍ RODIČE POTŘEBUJÍCÍ PÉČI.
oPRAVDU TO NEJSOU DŮVODY?~a~~a~~a~)za CAPS se omlouvám - omyl...
 Jana Malá, dvě malé děti 
  • 

Re: K článku 

(8.7.2011 1:53:30)
Také nechápu, že se neustále řeší výše důchodů, když velké procento pracujících lidí pracuje za stejné peníze jako jsou důchody a z toho ještě platí dojíždění do práce, hypotéku a živí děti. Nejhorší je pro mne, ale skutečnost, že přestože budu platit celý život pojistné na důchod, tak ve stáří zjistím, že nedostanu téměř nic a nějaké penzijní připojištění u nepřichází v úvahu, když vycházíme s penězi jen tak. Mělo by se spíše řešit, aby lidé kteří pracují dostávali odpovídající plat a ne almužnu.
 ivik 


můj názor 

(19.12.2010 21:40:41)
podle me na veku nezalezi.staci malo aby se ze zdraveho mladeho cloveka stal nemohouci.tak nac odsuzovat stare.jsou to take lide jako my.se stejnymi pravy jako my.chteji-li pracovat a zvládají to tak at pracuji,chteji-li studovat,tak at studuji.nemeli bychom jim omezovat moznosti,,pokud se na to citi a chteji to tak at do toho jdou a delaji to.
r
nikdy neni pozde na to neco zmenit!až na onom světě

a pak ani my nebudeme maladi naporad.take zestarneme a co pak?nebudeme pak za kazdou moznost vdecni?
zkusme se vzit do jejich situace.jak se citi a jak to citi oni.jak by jsme to citili my v jejich situaci

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.