| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Je třesení miminkem týrání?

 Celkem 77 názorů.
 Lucie 
  • 

o ničem 

(15.11.2010 8:29:53)
Přijde mi, že odpověď na dotaz je jaksi o ničem, minimálně o něčem jiném, než na co se ptala tazatelka...Neměla na mysli, že dítětem třese, až mu způsobí otřes mozku, čemuž se věnuje odpověď.
 Máří2 


Re: o ničem 

(15.11.2010 8:56:34)
Přesně tak.
 MrakovaK 


Re: o ničem 

(15.11.2010 11:34:27)
já myslím, že ne. píše se tam, jak je třesení nebezpečné a matce může dojít, že i lehké potřesení není nic vhodného pro dítě. někdy zatřese víc a problém je na světě.~d~
 Petul.a a Babu 


Re: o ničem 

(16.11.2010 7:43:44)
Taky mám ten pocit.

Mimochodem, podle mě, když paní miminkem jen lehonce "zatřese" (ono podle toho, co popisuje, to asi ani nebude něco, co by se dalo popsat jako třes), tak mu nemůže ublížit. Já vím, že miminka jsou křehká, ale zas by se ta opatrnost neměla přehánět. Jasně, že nikdo rozumný nebude s dítětem třást jak o život a rozhodně to nebude myslet jako trest!!! Myslím, že nikdo z nás si nedovede představit, že by trestal miminko! Za co? Za to, že pláče? Ježiš, ten článek je ale blbost.
 KKarolina 


Re: o ničem 

(16.11.2010 8:49:48)
Bohužel nemáte pravdu,rodiče malých dětí a miminek či batolátek je trestají hlavně za to,že pláčou.Týrají je a bijí,protože jsou labilnější a chtějí a potřebují k životu klid a to s dítětem prostě není.Clanek je až moc pravdivý a smutný,protože takhle někteří rodiče opravdu reagují na pláč svého dítěte.Sama si pamatuji na své zoufalství kdy jsem svého ječícího synka nemohla nijak utišit,já to řešila taky pláčem a tak jsme plakaly oba,přetaženost,unava a často neschopnost ovládat svůj vztek vede k třesení dětmi,či bití i když za to ty drobátka nemůžou.Strašně záleží na sebeovládání a síle unést dost často takový stres.
 Lucie 
  • 

Re: o ničem 

(16.11.2010 15:49:03)
Rozumně uvažující člověk, i když mu ujedou nervy, nepřekročí míru. To, že jsou případy týraných dětí apod., to je problém asociálních rodin, ale netýká se to paní, která kladla dotaz. Asociálům žádná osvěta nepomůže, asociální chování je v nich prostě zakodované...to je obdobně jako s chováním např. na silnicích..všichni se v autoškole učí, jaká je nejvyšší povolená rychlost v obci, avšak realita pak vypadá tak, jak vypadá...
 Bumbi&05,08,10 


Re: o ničem 

(17.11.2010 18:24:12)
mě přijde, že třesení v dotazu je souladu s Karpem a zavinováním, tam se taky s děťátkem jemně jakoby třese (ale dítě je v náruči). Je to podobné, jako poskakování s dítětem na míči /dítě v náruči nebo v šátku/, nebo jízda kočárku bez odpružení v kočárku po kočičích hlavách...

A nesouhlasím s tím, že rodiče, kteří uplatňují tělesné tresty, nejednají v afektu. Naopak - přijde mi, že přesně v afektu nejčastěji rodič vylítne a dítko dostane přes zadek či facku. Prostě když už rodič neví kudy kam, udeří. Je to selhání rodiče a rozhodně to nebývá nijak zvlášť promyšlené ~a~
 Lucie 
  • 

Re: o ničem 

(18.11.2010 9:33:41)
Ano, ale i rodič je jen člověk a jeho trpělivost není nekonečná. Rozumný člověk má však ale v sobě zakódovanou míru i pro jednání vůči dítěti, které ho vytočilo. Je rozdíl mezi plácnutím batolete přes zadek s plínou :-) rozumným rodičem a přidušením polštářem :-( asociálem...
 kili 
  • 

Re: o ničem 

(16.11.2010 9:03:45)
kdyby nebyly syndromy třeseného dítěte, byl by řlánek blbost, jenže je to jinak
 Petul.a a Babu 


Re: o ničem 

(16.11.2010 16:22:56)
Netvrdím, že tento syndrom neexistuje, jen říkám, že rozumný rodič s dítětem netřese (nějaké takové to "drndání" nepovažuji za třes ;-)).
 MrakovaK 


Re: o ničem 

(18.11.2010 20:19:42)
matka, co se ptala asi nedokáže odhadnout míru rizika..
 CathyK 


Re: o ničem 

(20.11.2010 13:01:32)
Tak jsem se k dotazovanému jaksi nic nedověděla. Opravdu odborná rada paní tazatelce....proč mě to nepřekvapuje. :-)
 Beebie+Honzík 09/07+Luci 06/10 


Re: o ničem 

(21.11.2010 23:53:21)
No to je paráda........zase jeden z těch super článků, díky kterým se novopečené maminky budou bát svoje dítě i vzít do ruky. Celé je to nesmysl...jemné třesení miminka milují!!! Natřásaly se celých devět měsíců v břiše. Proč jinak by tak spokojeně spaly v kočárku, autě nebo šátku?
Mluvíme o jemném rytmickém třesení )jako když se nese puding;-)) viz pediatr H. Karp...budiž mu věčná sláva :-)
Pokud někdo třese s miminkem silou a v afektu, pak je to samozřejmě něco jiného a ublížit opravdu může...to snad ale proboha musí tušit všichni, že takové jednání není normální!! Takže souhlasím, zase se z komára dělá velbloud:o)
 Beebie+Honzík 09/07+Luci 06/10 


Re: o ničem 

(21.11.2010 23:55:22)
A pokud někdo neví, kde je ta hranice, tak ideální natřásání je při chůzi...všichni to známe, že miminka se nejlíp utiší v náruči, když s nimi pochodujeme po bytě:-))
 matka 3 
  • 

Re: o ničem 

(23.11.2010 17:31:49)
Třesení dítětem při frustraci, protože se nemůže utišit je vždycky nebezpečné. Miminka maji nevyvinuté krční svalstvo a při třesení nedochází k otřesu mozku, jak zde bylo zmiňováno, ale k možnému narušení míchy, protože dítě není schopné zatnout ještě ne zcela vyvinuté krční svalstvo. Ano, je pravda, že třesení je kulturní fenomén, ale informovat se o tom a vyvarovat se mu, je v pořádku.
Popis případu v článku - pokud byl ze života a ne vymyšlený - mě trochu znepokojil proto, že popisoval, jak miminko pokaždé po zatřesení přestalo hned plakat a to je často jeden ze symptomů neurologického traumatu...samozřejmě záleží na síle třesení. Ale říct, že třesení je v pořádku a že se zveličuje, je podle mého názoru nebezpečné, především pro mladé frustrované maminky s prvním miminkem. Více si můžete přečíst na http://www.buzzle.com/articles/shaken-baby-syndrome-causes-symptoms-and-treatments.html (je to anglicky)
 kreditka 


To je zase článek 

(15.11.2010 9:34:12)
Tak paní se ptá zda lehké zatřesení dítětem je týráním a dostane odpověď že když se třese hodně je to zdravotní riziko...to jefakt přímá odpověď na dotaz ~4~
 Kamila a Honzík 
  • 

Re: To je zase článek 

(15.11.2010 9:43:40)
No myslím si,že zklidnit dítě když pláče jde i jinak a ne jen třesením.Takže já bych se přiklonila k tomu,že jde o týrání a hlavně pohodlnost té matky.Než by si dala práci s uklidněním dítěte,tak s ním zatřese a má klid.
 Makůva 


Re: To je zase článek 

(15.11.2010 9:55:27)
Jenže ono je třesení a třesení. Tazatelka neuvádí jak s miminkem třásla (osobně pochybuju, že to bylo tak, že mu nedržela hlavičku). Když jezdíte s kočárem přes práh, nebo po rozbitém chodníku, taky s ním třesete... Navíc ono to děti skutečně uklidňuje. Sama jsem to u syna používala (pro rejpaly podotýkám, že jsem ho držela v klubíčku, takže hlava rozhodně nikam nelítala).~d~
 Hanka 
  • 

Re: To je zase článek 

(15.11.2010 10:02:35)
Vždyť LEHKÝM třesením v bezpečné pozici se přece miminka uklidňují odjakživa - a intuitivně - co jiného je všechno to houpání v kočárčích a tak? Plačíčího kojence zvednout, vzít do pozice, ve které je pohodlně a bezpečně a lehce jím natřásat je velmi funkční způsob jak dítě ukidnit (a není to odpověď silou, je to konejšení). Třesení - lomcování - je zvednout kojence v podpaží a rozčileně jím mávat, až mu poletuje hlava.

Někdy mám pocit, že snad už ke všemu potřebujeme podrobné popisy a indtruktážní videa.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: To je zase článek 

(15.11.2010 10:20:11)
Někteří doktoři třesení i doporučují. Tohle je Karp, autor knížky Nejšťastnější miminko v okolí http://www.youtube.com/watch?v=Pf_Qz4G6O6Y&feature=related
 kili 
  • 

Re: To je zase článek 

(15.11.2010 11:06:40)
to ale není obraz třesení, navozujícího shaked syndrom
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: To je zase článek 

(15.11.2010 11:29:26)
A někdo psal, že ano?
 kili 
  • 

Re: To je zase článek 

(15.11.2010 11:51:10)
ano
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: To je zase článek 

(15.11.2010 11:56:27)
Tak to nevím, kdo. Asi čteš špatně vlákno ~t~
 kili 
  • 

Re: To je zase článek 

(15.11.2010 12:16:27)
vlákno nečtu, to neumím
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: To je zase článek 

(15.11.2010 12:54:41)
Najednou ~t~ A že v jiných diskuzích se na něj často odvoláváš ~t~
 kili 
  • 

Re: To je zase článek 

(15.11.2010 12:56:56)
vymýšlíte si, a to docela hlouposti, vlákno lze sledovat, vnímet, odvolávat se na ně, držet se ho, ale nelze je číst
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: To je zase článek 

(15.11.2010 13:00:52)
Nojo, slovíčkaření je tvoje parketa ~t~ Ještě přidej nějaký latinský citát. ~z~
 kili 
  • 

Re: To je zase článek 

(15.11.2010 14:53:46)
až budete mít něco skutečně k dané věci, možná Vám odpovím, a to česky, latinského jsem Vám nic nepsal
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: To je zase článek 

(17.11.2010 20:01:31)
Ježíši, to jsou zase kecy...
 KKarolina 


Re: To je zase článek 

(16.11.2010 8:57:51)
~R^
 MrakovaK 


Re: To je zase článek 

(15.11.2010 11:36:06)
tazatelka sice uvádí, ale je možné, že to zlehčuje.
 kreditka 


Re: To je zase článek 

(15.11.2010 17:21:07)
V každým případě se ptala na něco jinýho než ji bylo odpovězeno
 MrakovaK 


Re: To je zase článek 

(18.11.2010 20:20:45)
ptala se na jemné třesení, odpovídalo se na silné. kde je ta hranice..
 DitaB 


Re: To je zase článek 

(20.11.2010 18:03:50)
Podle mě se ptala na třesení jako takové, protože od kamarádky poprvé v životě slyšela, že by to mohlo být považováno za týrání.
Autorka odpovědi na dotaz tazatelku nejspíš nezná, tudíž ani nemůže posoudit míru nebezpečí jejího třesení, proto zase zvolila obecnou odpověď na dotaz ohledně třesení jako takového - zmínila věcně rizika, současně empaticky uklidnila tazatelku, že v jejím případě se nemusí hned jednat o "týrání".
Už jenom pro to považuju odpověď za profesionální - nikoho neobviňuje, neuráží, ani nestraší, ani nebagatelizuje.
Naopak diskuse je jako obvykle plná emocí a nepřiměřených reakcí, které od problematiky zmíněného syndromu dokážou spíš odradit ~:(
 KKarolina 


Re: To je zase článek 

(16.11.2010 8:55:48)
blbost co píšete....není to o lenosti když matka zatřese se svým dítětem-je to spíš bezmoc a zoufalství...bohužel to někdo řeší tímto způsobem.
 KKarolina 


Re: To je zase článek 

(16.11.2010 8:59:52)
ale je rozdíl mezi pohupováváním miminkem v náručí,jemě a v klidu,-než sběsilým lomcováním bez opory hlavičky.
 kili 
  • 

Re: To je zase článek 

(16.11.2010 9:09:59)
" když matka zatřese se svým dítětem-je to spíš bezmoc a zoufalství "

ano, zejména tak a proto je dobře dopředu vědět, že je to pro to děcko nebezpečné
 Bobeška 
  • 

Vymyšlený dotaz 

(15.11.2010 10:07:25)
Některé z Vás se do autorky pustily proto, že neodpověděla adekvátně na položený dotaz. Osobně si myslím, že ten dotaz byl jen VYMYŚLENÝ jako ÚVOD k článku o syndromu třeseného dítěte, o kterém se u nás opravdu moc neví a nemluví. A hojně převládá názor, že "lehkým" zatřesením se určitě neublíží - kdo tu hranici umí rozeznat??? Článek je osvětový a úvodní dotaz byl možná jen nešťastně zvolen.
 Kivík 


Re: Vymyšlený dotaz 

(15.11.2010 10:44:12)
taky si myslím, že dotaz byl vymyšlený. Ale k té hranici - normální člověk ji umí rozeznat velmi snadno. přece je běžné, že matka dítě chová a jemně s ním potřásá, pohupuje. dítě to uklidní. třesení které může způsobit vážné zdravotní potíže až smrt vypadá tak, že žádná normální matka by takovým způsobem s dítětem nikdy netřásla~a~
 kili 
  • 

Re: Vymyšlený dotaz 

(15.11.2010 11:01:30)
není podstatné, zda dotaz je smyšlený k navození článku, nebo zda je skutečný. Autorka článku
nepopsala zrovna nejlépe možné a relativně často detekované následky této formy abusu, kor když uvádí, že pracovala v USA : Pro zájemce

http://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-home/pages/Abusive-Head-Trauma-Shaken-Baby-Syndrome.aspx

Jinak je její článek dobrý a představuje žádoucí osvětu.
 Epepe 


Re: Vymyšlený dotaz 

(15.11.2010 11:52:25)
Jasně, dotaz je vymyšlený jako úvod.
A tu hranici v afektu lze lehce překročit, stejně tak u bití dětí.
Proto dala autorka článku jasně najevo, že nejlepší je s třesením vůbec nezačínat.
 Tvoje horší já 


Třesení jako kulturní fenomén? 

(15.11.2010 11:15:11)
Mám pocit, že třesení miminky je jakýsi kulturní fenomén spojený s anglosaským světem. Než se začaly objevovat podobné články, neslyšela jsem o nikom, koho by napadlo miminky třást.
To nic nemění na tom, že je důležité lidi upozorňovat na nebezpečnost podobných praktik.
 Bobeška 
  • 

Re: Třesení jako kulturní fenomén? 

(15.11.2010 11:52:11)
Všichni se tady tváří, jakoby to v Čechách nikdy nikoho ani nenapadlo třást miminem. Možná zde diskutují samé osvícené, také se za takovou považuji, ale: vám se nikdy nestalo, že když jste například chovaly vřešící mimino (mírně s ním pohupovaly, už po stopadesáté přikládaly k prsu, apod.), že Vám nikdo ze starší generace "neporadil", abyste s ním zatřásly nebo jej pleskly přes zadeček, aby se "leklo" a přestalo řvát??? Mně moje babička tohle jistě v dobré víře radila a myslím si, že stále jsou rodiny, kde se veškeré rady v péči o miminka předávají z generace na generaci. Proto jsem PRO jakoukoli osvětu v této oblasti, i když někomu může připadat přehnaná.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: Třesení jako kulturní fenomén? 

(15.11.2010 11:58:13)
Bobeška, fakt ne. Taky jsem o tom poprvé četla až v knížce Karpa, kde vysvětloval, co myslí tím natřásáním a co už je syndrom třeseného dítěte.
 kili 
  • 

Re: Třesení jako kulturní fenomén? 

(15.11.2010 12:52:45)
pokud Vás to opravdu zajímá a hcete se dovědět něco o věci ze seriosního zdroje, pak

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;123/5/1409
 Tvoje horší já 


Re: Třesení jako kulturní fenomén? 

(15.11.2010 17:28:47)
Ani náhodou. Opravdu ne.
 Pawlla 


Re: Třesení jako kulturní fenomén? 

(16.11.2010 9:23:14)
No to mě opravdu nikdy nenapadlo~d~
 Epepe 


Re: Třesení jako kulturní fenomén? 

(15.11.2010 11:54:59)
Je to možná z anglosaského světa ... stejně jako polovina zdravotních, bezpečnostních, psychoogických, atd.., doporučení. Vždyť přece západní svět má vyvinutý systém vědy a výzkumu, takže mnoho věcí původně pochází z anglosaských zemí a nijak se nad tím nepozastavujeme. ~d~
 Beremi 


Re: Třesení jako kulturní fenomén? 

(15.11.2010 22:25:12)
Pred par mesici jsem rodila v USA. Jiz v porodnici nam na toto tema promitali film a museli jme podepsat, ze jsme pouceni. Byly to pribehy rodin a deti s nasledky treseni. Od lehke disfunkce po uplneho lezaka az smrt.

Ja sama kdyz dite nemuzu uklidnit, dam ho do satku a pohybuji se houpavou chuzi. Kdyz jsem novorozene nemohla uspat, nelezelo mi jen tak v ruce, musela jsem ho pohupovat. Tak, aby to pripominalo moji chuzi,kdyz bylo jeste v brisku.

Pred cim se snazi autor nejspis varovat, je netrast ditetem ve vzteku. Pokud uz je rodic tak zoufaly, ze hrozi, ze diteti nevedomky ublizi, je lepsi odlozit dite do postylky a nechat chvili kricet. Az se vy sami po chvili uklidnite, mnohem snaz dite utisite. Kdyz po probdele noci zacne dite rano kricet (nema hlad a je prebalene), ze si ani caj nemuzu uvarit, je na miste dat jej do postylky (at si chvili nadava), dat si ten caj a hned mam 100x vice trpelivosti.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Třesení? 

(15.11.2010 12:12:42)
Mám pocit, že potíž je v samotném slově "třesení". Každý si pod tím může představovat něco jiného - od jemného pohupování dítětem na ruce, přes rychlejší natřásání, kdy maminka třeba drží dítě v náručí a sama se pohupuje v kolenou, až třeba po prudké třesení v natažených rukách. Dcera třeba měla ráda, když jsem jí pleskala po zadečku. Když to slyšela babička, koukala na mne jako na tyrana, než viděla, že to je prostě jen lehounké poklepávání prsty na plenku...
 dadlenka 


Re: Třesení? 

(15.11.2010 12:23:13)
Poplácávání po zadečku, poťukávání po dudlíku a k tomu pohupování v křesle....tak usínal náš syn v šestinedělí~k~
 Bumbi&05,08,10 


Re: Třesení? 

(17.11.2010 18:28:00)
rytmické jemné poplácávání po zadečku po plínce miloval syn, vždycky ho to uklidnilo, jako batole to ještě občas večer vyžadoval - navedl ruku na zadeček a broukal "bumbumbum"
 Veveruše 


Re: Třesení? 

(17.11.2010 0:35:25)
Souhlasím, třesení, které může ublížit, je podle mě zejména takové, kdy dítěti nepodpíráme hlavičku - v podstatě kdybyste ho chytili v podpaží ve svislé poloze a zatřásli s ním. Pokud dítě držíte na ruce tak, že mu podpíráte hlavičku, a jemně s ním potřásáte - ne vztekle, ale opravdu velmi jemně ve snaze ho utišit, tak si myslím, že to nemůže vadit. Takhle jsem mladšího syna utišovala (staršímu stačilo prso:-)) a dělala na něj podle rady Dr. Karpa "šššš" a docela to zabíralo.
 Iris2020 


A co drncání v kočárku? 

(15.11.2010 12:38:14)

S třesením jsem se nikdy nesetkala, ale setkala jsem se s tím, že se mimi zklidňovalo drncáním v kočárku. V kočárku má možná větší oporu pro hlavičku, ale stejně mi to nepřipadá vhodné.
Ono stačí projet se kočárkem s plastovými koly po rozbitém chodníku.... Z tohoto pohledu mi nošení např. v šátku připadá zdravější. Teda pokud nosící osoba nezakopne a neupadne..
 Raduza 


Re: A co drncání v kočárku? 

(15.11.2010 14:44:53)
Iris, já viděla nedávno paní s dítětem v šátku. Hlavu nad šátkem, co krok, jeden krok, hlava dopředu, druhý krok, hlava dozadu, div mu chudákovi neupadla :-(. Nebyl to hezký pohled.
 Petra 
  • 

Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 1:07:42)
To je divný, obě děti jsem nosila v šatku. V centru Prahy to bylo mnohem bezpečnější, první dcerku jsem v tramvaji málem převrátila a mohla jsem ji zabít. V šatku byla v bezpečí. ANI JEDNOU JSEM NEZAKOPLA A NESPADLA. Když matka drží své dítě, tak je daleko opatrnější.
 Petra 
  • 

Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 1:09:14)
Chtela jsem napsat, ze první dcerku jsem v kočárku málem převrátila. Zapomněla jsem tam napsat "v kočárku". P.
 Iris2020 


Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 8:29:54)

Také mám raději šátek. Úplně malá mimi jsem nosila spíš v baby vaku v klubíčku, tam měla hlavička oporu a dalo se nenápadně kojit za pochodu, klidně hodinu v kuse. Ale pádu jsem bála. Zatím se mi zadařilo jen jednou s 15-ti měsíčním mimi, ale to jsem přistáli do měkkého sněhu a na zadeček.

Zajímal by mě nějaký názor odborníka na metodu zkliňování - "přejíždění kočárkem přes práh".
 Petra 
  • 

Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 9:13:44)
Ja jsem taky zpocatku nosila deti v babyvaku, pozdeji v satku, ještě "v kolebce". Muj syn musel do kapsy uz v pul roce, uz se nevesel do kolebky:-).
Ano, to by me taky zajimalo.
 Lucie 
  • 

Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 15:56:53)
Já myslím, že je to všechno jen o zdravém rozumu a každý rozumný člověk dokáže odhadnout míru svého zacházení s miminkem, k tomu opravdu nepotřebuje odborníky, aby se dovtípil, že s miminkem by se asi nemělo třást jako s pytlem brambor, toť vše. V současné době jsou odborníci na všechno, a tak lidé přestávají používat zdravý selský rozum...jak mohly přežít generace před náma, jejichž matky neměly internet ani chytré knihy, to je mi tedy opravdu záhadou... :-)))
 Renata 
  • 

Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 16:19:15)
Lucie, bylo by ti to méně záhadou, kdybys uvážila, že ještě před 150 lety byla úmrtnost novorozenců a kojenců do 1 roku v zemích západního světa až 90%. Zajisté za většinou úmrtí stály jiné příčiny, ovšem nějaký sem tam případ třesení či neposkytnutí vhodné péče se v tom ztratil.

Úvodní dotaz byl podle mě zodpovězen celkem zřetelně, jakékoliv třesení dítětem je nevhodné chování, které může být pro dítě nebezpečné. Ani "mírné třesení" není pro miminko vhodné, tudíž nechápu, co by se na tom změnilo, jestli je to a nebo není týrání. Pokud žena ví, že třesením může dítěti ublížit, měla by se tomu jako utišovacímu prostředku vyhnout, jednoznačně.

Pýchu na odlišnost od anglosaského světa bych raději na světlo nevytahovala. V soukromí se mi třesením dítěte ze ztráty nervů přiznalo několik kamarádek a přestože si všichni soudně uvědomují, že to jednání je chybné, ve chvíli zkratu nastalo. Ještě před 10 lety byl každý překvapený, že "lehké" třesení dítětem může škodit a nepleťme se, nejde zdaleka jen o třesení jako pytlem brambor. To už jsou odstrašující případy.
 Lucie 
  • 

Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 17:30:08)
Ano, v podstatě souhlasím, samozřejmě, ohledně dětské úmrtnosti je to nezpochybnitelná statistika, o tom není debat, ale spíše jsem měla na mysli, že stále věřím tomu, že příroda dokáže většinu matek všech živočišných druhů včetně člověka naprogramovat tak, aby byly schopny zdárně odchovat potomky i bez pomocí internetu a odborného personálu kolem, toť vše. :-) Odchylky od tohoto samozřejmě existují a to opět u všech živočišných druhů, to je ovšem druhá věc. Netroufla bych si soudit mou babičku, že byla špatná matka, protože neměla internet a musela si vystačit sama se svou hlavou.
V žádném případě netvrdím, že je správně miminky třást, ale pokud si správně pamatuju, doatz/problém paní z dotazu spočíval v tom, že ji kamarádka osočila z týrání dítěte. Dle mého názoru už jenom to, že paní je z toho nešťastná a hledá pomoc svědčí o tom, že to není žádná tyranka, ale zodpovědná máma, kterou trápí výčitky svědomí, protože chce pro své dítě jen to nejlepší - a v tomto směru uvažují předpokládám i Vaše kamarádky, které se Vám svěřily, že jim v afektu ujely nervy..a vůbec všechny maminky, co tady na netu hledají rady a často se zbytečně stresují a obviňují. Matky, které své děti skutečně týrají, si tady tyto osvětové články nečtou. Proto se paní mělo dostat odpovědi : třepání dítětem může být i nebezpečné, proto se mu pokud možno pro příště vyvarujte, ale týrání dítěte vypadá skutečně jinak....
 Lucie 
  • 

Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 17:58:43)
Zkrátka - starostlivé, hodné mámy se stresují, jestli nejsou náhodou tyranky, řeší až absurdní problémy, jestli drncání kočárkem není škodlivé či týrání :-), zatímco skutečné tyranky mezitím někde shánějí fet... A paní psycholožka místo aby té hodné, starostlivé mámě poradila , tak ji naservíruje článek o týrání dětí třepáním....opravdu empatie hodná profesionála na lidskou psychiku... :-(
 Lucie 
  • 

Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 18:06:26)
Proto přeju všem maminkám, aby více důvěřovaly svým instinktům, třídily selským rozumem vše to, co se dočtou na internetu, a co jim říká okolí, vzaly si z toho jen to, co považují ony samé za důležité, a zbytek hodily s klidným svědomím za hlavu. :-)
 Renata 
  • 

Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 18:38:43)
Lucie, to je právě část, která ve mně vyvolává nejvíc otázek. Kamarádka tazatelku viděla, JAK s dítětem třepe - a tento postup označila jako týrání. Řada lidí vnímá svoje pohyby jako "jemné" a přitom se dítěti hlavička opravdu komíhá - však to taky bývá důvod, proč přestává pláč. Proto bych já taky odpověděla tím, že bych vypíchla škodlivost jakéhokoliv třesení. Že babičky doporučovaly zklidňovací postupy různé, to vím. Moje prababička například používala šťávu z divokého máku do cumlíku, pravidelně, protože potřebovala spící dítě při práci na poli. A oni dokonce už věděli, že to může škodit a byl to velmi rozšířený postup - prostě doufali, že se nic nestane... no, v naší rodině se stalo ...
Víš, bavíme se o zkratové situaci, afektu, okamžitém vychýlení smyslů. I když se tím člověk zabývá, nepokládám to chování za vhodné a takovou matku bych neuklidňovala. Protože tazatelka mimo jiné píše, že tento postup používá častěji - slovo týrání je tady podle mě zbytečné. Je to zkrátka naprosto nevhodné, to je můj názor.
 Lucie 
  • 

Re: A co drncání v kočárku? 

(16.11.2010 20:48:18)
Ano, "nevhodné" je to správné slovo, o kterém si myslím, že by právě jako odpověď pro paní úplně stačilo. :-) Týrání je zbytečně zavádějící pojem. Názor kamarádky oné paní nemá myslím cenu tady rozebírat, protože ano, vnímání je věc subjektivní, nikdo z nás u té situace nebyl, takže nevíme, jak to děvčata mezi sebou vůbec mají, jestli třeba kamarádka nechtěla být jen z nějakého jiného důvodu jedovatá apod. Nu a co se týká podávání zklidňujícího odvaru z máku, to myslím není vůbec v rozporu s tím, co jsem napsala předtím, protože samozřejmě, pokud někdo podává dítěti vědomě nebezpečnou látku, to už je na jeho zodpovědnost a riziko, já jsem mluvila o přirozeném mateřském chování. Děkuju za diskuzi a přeju dobrou noc ! ~;)
 Renata 
  • 

Týrání 

(17.11.2010 9:24:16)
Taky děkuju za diskuzi. Ale odpověď na dotaz slovo týrání nijak nezdůrazňuje, spíš se snaží vysvětlit souvislost mezi třesením a týráním, říká, že třesení je podobný mechanismus. Internetový dotaz nedává žádnou možnost si přesně představit, o čem tazatelka píše a odpověď podle toho vypadá - je do široka.
Ale ptát se, jestli je třesení týráním, když hned potom je dítě konejšeno a hýčkáno (tedy konejšení je pro tazatelku zjevně něco jiného než třesení...)... I zbité dítě bývá poté nejednou konejšeno a přesto se to dá charakterizovat jako týrání.

Tudíž zdejší debata je asi zbytečná, museli bychom vidět, na co se tazatelka ptá. Jisté pochybnosti ale mám a díky zkušenosti s mnoha matkami už dávno nespoléhám na "přirozený" instinkt - příliš mnoho žen ho mělo často už ve svém dětství zdeformovaný.
 Lucie 
  • 

Re: Týrání 

(18.11.2010 9:06:51)
Ano, ale to už je odklon od tématu dotazu k úmyslnému týrání jako takovému, problematice tělesných trestů - zda ano/či ne, a to už je na samostatnou diskuzi, která stejně jako tato nikam nepovede :-), protože co jiný člověk, to jiný názor, zkrátka nejlépe řídit se vlastním vědomím a svědomím a pro zajímavost si ve volných chvílích přečíst i nějaký ten osvětový článek na internetu anebo názory jiných diskutujících, tak se k tomu stavím já. :-)
 Ivana.IVKA 


Nošení dětí v šátku 

(17.11.2010 9:12:36)
Ještě, že paní co nosila své dětičky v šátku opravdu nezakopla a neupadla - velké štěstí pro její dětičky...
 Renata 
  • 

Re: Nošení dětí v šátku 

(17.11.2010 10:12:20)
Ach jo. Ještěže neupadly zástupy žen, co jsou teď těhotné.... Vážně si myslíte, že pád je takový, že při něm plnou vahou padnete na dítě??

Šátek jsem s druhým synem nosila, žádný idiot mě nesrazil, takže jsem nikdy neupadla. Zato s mladším jsem jezdila s kočárkem a na přechodu v tiché uličce mi kočár porazil a vyklopil rychle couvající a na nic nehledící invalida... Synovi bylo těsně přes rok a měl otřes mozku. Ovšem invalida se hájil, že on je přece invalida a nevidí přechod pro chodce. To se na mě nezlobte, ale srazit můžou mámu jak s kočárem, tak s šátkem, ale ta s šátkem bude mít pohotovější reakce.

Možná bychom mohly rozvinout debatu, že šátkování dětí je týrání. Našlo by se jistě dost zastánců.
 Ivana.IVKA 


Nošení dětí v šátku 

(17.11.2010 10:58:17)
Taky názor a to se můžeme touhle debatou dostat i úplně někam jinam :o)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nošení dětí v šátku 

(17.11.2010 18:32:41)
nenesla jsem svoje miminko v šátku, jen v náruči a spadla jsem ze schodů. Miminku se nic nestalo, držela jsem ho "nahoře", ale já měla domlácená záda, naraženou kostrč a naštíplou holení kost...

Kamarád nesl v náruči od auta roční dítě, uklouznul na ledovce, kluk si rozštípnul lebku o obrubník, kamarád spadnul na něj... Bohudíky bez dalších následků.

To není o šátku, ale o pádu vůbec. Po těchto zkušenostech si troufám, říct, že je z hlediska pádu a následů rizikovější nosit dítě jen na ruce, než v ergonomickém nosítku, kdy je dítě pevně na mém těle a mám tak alespoň jednu ruku ke zmírnění vlastního pádu.
 Lucie 
  • 

Re: Nošení dětí v šátku 

(18.11.2010 9:26:09)
To je úplný nesmysl debatovat o tom, kdo kdy spadl :-)
 Katuka+Vítek11/06+Danek10/09 


Z komára velblouda 

(17.11.2010 22:54:43)
Mám pocit, že se v dnešní době z ledasčeho dělají velehory. Je stotisíc rad co s děťátkem ano a co s děťátkem ne, všechno se pitvá a rozebírá. A přesto se vytrácí mezilidská slušnost a ohleduplnost, dítka neuznávají žádnou autoritu natož aby poslechly rodiče. To k těm tělesným trestům.
A myslím, že článek naráží kde je zakopán pes. Záleží na míře .. Myslím, že snad nikdo rozumný nehraje s novorozencem takhle jedou páni, aby se mu hlavička plácala sem tam. A kdo rozum nemá, tak ty dobře mířené rady stejně číst nebude, akorát to deptá tu část zodpovědných rodiček, které si s hrůzou takový článek přečtou a běží hledat příznaky defektů na svých dítkách.
 Lucie 
  • 

Re: Z komára velblouda 

(18.11.2010 9:07:23)
souhlas
 Elíláma 


Re: Z komára velblouda 

(20.11.2010 17:52:04)
taky souhlas, ale několik nových poznatků je přeci jen užitečných, jako v každé době. STD mezi ně rozhodně patří. Samozřejmě se netýká "takhlejedoupánů", na druhou stranu jeneuvěřitelné, kolik matek to dělá, baz vědomí, že by mohly ublížit...

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.