| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Konec škrabopisu v Čechách?

 Celkem 164 názorů.
 Horama 


Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(22.4.2010 9:13:04)
Byla bych pro, aby se děti pořád učily psací variantu, ale aby jim potom v dalších ročnících prvního stupně učitelky předvedly i jiné možnosti úprav a ustoupily od vyžadování krasopisného psacího písma. Děti by prostě začaly psacím a postupně by si vyprofilovaly svoje písmo, které by jim nikdo nezakazoval - jen by muselo být složené ze znaků psacího a Comenia Scriptu.

Sama většinově píšu psacím písmem. V období vysoké školy jsem měla období, kdy jsem úplně změnila styl písma - jiný sklon, velká písmena v tiskací variantě, většina malých psacích, ale některá s úpravou do tvaru tiskacích. Trvalo to pár let a zase jsem zpátky u psacího. Vlastní zkušenost je taková, že psací písmo nechává ruku nejvíce "odpočinout", z ostatního ruka prostě víc bolela. Zároveň to psací písmo vlastně uvolnění ruky vyžaduje. Chápu, že některým dětem to nejde, ale myslím, že i pro ty je užitečné se o to alespoň pokoušet - prostě nějakou dobu cvičit.

Myslím, že vzhledem k faktu, že tiskací písmo děti běžně znají a dokáží přečíst, nebyl by pro ně v pozdějším věku problém vybrat si z něho to, co jim nejvíc usnadňuje psaní, a zkombinovat to s písmem psacím. Nebo si tím písmo psací nahradit.
 *Niki* 


Re: Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(22.4.2010 13:04:07)
Já jsem PRO nové písmo. I když ještě lépe, jsem pro písmo individuální, ať si každý píše jak chce... tímhle tzv. novým písmem píšu už roky, klasické psací jsem opustila hned jak za to ve škole přestali snižovat známky. Umím ho stále přečíst, když se budu snažit, i to zvládnu tak psát. Ale jinak píšu psaco-tiskacím, jak mi to nejlépe ruka dovolí. Čitelná jsem pro sebe i pro ostatní.
 Janulenka 


Re: Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(22.4.2010 20:30:26)
Smarja, ale musi prece existovat nejaka norma! Na silnici si taky kazdy nejezdi, jak se mu zlibi...
 Bumbi&05,08,10 


Re: Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(23.4.2010 14:09:50)
pospisy taky nemáme normovaný... ani povahy a to se v písmu projevuje ~t~
 Janulenka 


Re: Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(23.4.2010 20:34:29)
Promin, Bambi, ale pripada mi, ze ja o koze, ty o voze... Podpisy se nenormuji, normuje se psaci pismo... Az se naucis psaci podle normy, pak se podepisuj, jak chces. Treba cinsky nebo egyptsky!
 Zora N. 


Re: Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(25.4.2010 12:15:23)
Vystihla jste to přesně, DĚTI MUSÍ UMĚT I PSACÍ, ABY HO MOHLY PŘEČÍST. Pak ať si samy svobodně zvolí, co jim vyhovuje nejlépe.
 luckabo 


neeeee 

(3.5.2010 14:31:19)
Syn teď v první třídě bojuje s Písmenkovými pohádkami. Psaní jako takové je pro něj problém, ale tiskací písmenka ještě větší. Písmenkové pohádky nenávidí.

 Terka 
  • 

Re: Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(22.4.2010 15:23:58)
Z mé vlastní učitelské zkušenosti mi spíše vyplývá opak - tedy začít s jednodušší variantou, ty složitější/těžší nechat jako volitelné. Co učím globální metodou, děti vpodstatě do Vánoc umí číst a psát, a neměnila bych.
 Janulenka 


Re: Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(23.4.2010 20:37:21)
Pravda je takova, ze ucit tiskace je jednodussi i pro ucitele... Nedivim se vam, ze byste nemenila. A nac deti zbytecne hnat? Muj kluk je petilety a uz umi cist i psat tiskace-a muj ososbni nazor? Naprosta pitomost! Kdyby s tim vsim v "jeho" skole pockali, nic nezmeska...
 Monika. 2 děti (12 a 9 let) 
  • 

Re: Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(26.4.2010 15:49:20)
Jsem pro nové písmo i vzhledem k výuce jazyků, děti ve škole v angličtině píšou malým tiskacím písmem a v češtině zase musí psát krasopisem a to mi přijde fakt šílený, vzhledem k tomu, že se anglicky učí od první třídy a ve třetí toho dost i píší. Cizinci nejsou schopni náš krasopis přečíst.
 hbf 


Re: Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(27.4.2010 8:47:25)
Cizinci nejsou schopni náš krasopis přečíst ... NO A CO? Pokud potřebují číst krasopis, tak se to prostě naučí.
Nové písmo klidně ano, musí se to vyvíjet, jinak bychom ještě psali se stínováním, ale ne proto, že nevyhovuje cizincům.
 Líza 


Re: Líbilo by se mi zachovat psací písmo jako výchozí a později nechat děti, ať si ho upraví o tiskací znaky dle svého 

(27.4.2010 10:31:04)
Co to plácáš? Jak jako, prostě se to naučí? Už se ti někdy stalo, že jsi někomu posílala klasickej dopis psanej rukou a on z toho neporozuměl ani slovu, protože to nepřečet?
 anajs 


Je to ale prakticke? 

(26.4.2010 21:03:55)
V Cechach jsem vyrostla a zila az do 17 let. Ted jsem ucitelkou na stredni skole v Kanade a krasopisne pismo jsem opustila velmi brzo pote, co jsem se prestehovala do Kanady - nikdo to po me nemohl precist. Ted jako ucitelka pisu pro rychlost adaptovanym tiskopisem a nemam problem ani s rychlosti ani s ctelnosti.
Deti tady v Kanade se rukopis neuci. Pouze tiskopis.
 M. Štěpánková, 6tileté děti 
  • 

Hurá! 

(22.4.2010 9:14:05)
Jsem za tyto změny moc ráda, děkuju! Za sebe i za své děti :-D

Vždycky se mi moc líbilo písmo mé babičky, která se narodila před 103 lety. Krásné, pravidlené... Nikoho z mladších generací naší stále se zrychlující doby jsem takhle psát neviděla. Myslím, že je krásnou minulostí...

(Mám dvě prvňačky, 6,5 let.)
 Zora N. 


Re: Hurá! 

(25.4.2010 11:56:41)
Je vidět, že máte teprve prvňáčky.... Až ale nasbíráte více zkušeností, bude pozdě brečet nad rozlitým mlékem ~n~
 Ditaon 
  • 

A zjednodušujeme... a proč? 

(22.4.2010 9:22:11)
A není to škoda, nebudou naše děti o něco ochuzené, nebude ochuzený celý náš kulturní svět? Nesebereme dětem možnost pocvičovat a rozvíjet motoriku rukou? Nemělo by se postupovat pozvolna, třeba po skupinách hlásek, aby se písmo změnilo plynule, či aby se v případě obtíží mohlo od experimentu ustoupit? Neuděláme z dětí částečně negramotné jedince, protože nebudou moci přečíst poznámky dopisy starších kamarádů a rodičů? A poslední věc, bude písmo opravdu čitelné-pochybuji, každý z nás si najde opět svou písařskou manýru. Kdyby náš krasopis byl nezvladatelný a nefuknkční pochopila bych snahu o změnu, ale nyní to prostě nechápu.
Dita Ondrejčeková
 Rosie 


Tiskacopsací :-))) 

(22.4.2010 14:09:20)
tak já píšu takovým hybridem, ani psacím, ani tiskacím, od každého něco. Ale spojování písmen je pro mě rychlejší, nepočítám-li ovšem těsnopis, jenže ten by po mě asi nikdo nepřečetl~t~~t~~t~

Osobně by mi bylo vcelku jedno, jestli se budou děti učit psací nebo tiskací. Co mi ale vadí a hodně, to je až zbytečně kladený důraz na KRASOPIS. Obě moje děti školou povinné škrabou příšerně a i když se snaží, je jim to vcelku platné. Přitom oba jsou v prospěchu na špičce třídy, ale psaní je pro ně boj. Syn není kreslicí typ, nemá tak dobrou jemnou motoriku a co mi vadí, když mu úprava kazí i známku z matematiky. Dcera má pravděpodobně zkříženou lateralitu a prý takové děti mají problémy s úpravou. Neomlouvám je, to ne, ale prostě mi přijde to lpění na úpravě mírně zkostnatělé. Když se dítě jinak výborně učí, do školy chodí velmi rádo, rádo se učí... tak pro ten stres kvůli úpravě?

Stejně většina dospělých píše příšerně... např. lékaři ~t~
 maja 
  • 

Re: Taky psacím... 

(22.4.2010 15:11:50)
Také píšu psacím...žádný problém
 Zora N. 


Re: Taky psacím... 

(25.4.2010 12:28:05)
Není pravda, že patříte k menšině. I Lencové ve výzkumu vyšlo, že psacím píše 87% dětí a 66% dospělých.

Až 15 % dětí má SPÚ, tedy není divu, že 11% z nich píše tiskacím a 2 % dokonce hůlkovým (hodnotila na 900 rukopisů 10-15 let starých dětí).

Kurzívu (tiskací) podle Lencové užívá jen 29% dospělých, hůlkové písmo pak 5% dospělých. Zbytek používá písmo psací, někteří si je různě upravují podle potřeb (Lencová hodnotila několik set rukopisů - zřejmě ale asi bohužel méně než 900, jinak by uvedla přesnější číslo).

Odečteme-li od 29% dospělých 11% dětí píšících tiskacím, dostaneme 18% těch, kteří měli potřebu přejít na tiskací. To není mnoho.
 Tvoje horší já 


Velmi fandím 

(22.4.2010 9:28:58)
Sama vlastně už roky podobné písmo používám, jinak by můj svérázný levácký rukopis nikdo nepřečetl. Vřele doporučuji.
 foxina 


Re: Velmi fandím 

(22.4.2010 10:07:23)
taktéž. pro leváky by to byla myslím dost úleva. sama jsem se psacím písmem vždy tak trochu bojovala. jak to jen trochu bylo možné, udělala jsem si svůj styl, kupodivu trochu podobný tomu v článku.
 bravad 


Taky velmi fandím 

(22.4.2010 10:33:22)
Levák nejsem, ale co já bych za to dala, kdyby mě tenkrát ve škole učili psát takto. Můj psací projev ostatní nečtou, spíš luští. Dobrodružnějším povahám se to možná líbí, naprostou většinu to ale irituje. V zahraničí na škole nade mnou dost plakali - naprosto tak souhlasím s autorkou, že v zahraničí to bývá mnohem větší problém. S tím, že by psací písmo bylo rychlejší úplně nesouhlasím - určité rychlosti jsem dosáhla až po výrazném zjednodušení a vynechávání některých nadbytečných kliček. (V tomhle tedy také potvrzuju to, co autorka písma zjistila.) Navíc k čemu je mi rychlost, když po mě písemku nikdo nepřečte... Taky souhlasím s tím, že by se děti měli učit pořádně psát na klávesnici - všema deseti. V dnešní době je to podle mého naprostá nutnost.
 Sitti 


Re: Taky velmi fandím 

(22.4.2010 10:41:15)
Tak já jsem z tohoto nového písma dost znechucená. Jeden čas jsem psávala dost písmen tiskace, ale vždy mi zůstávali kličky - a ty tady vůbec nejsou... Momentálně jsem se přeučila na opětovné psaní psace (jsem si přečetla něco o grafologii a grafoterapii a zaujalo mě, co všechno v těch kličkách je schováno) a můžu říct, že psace se mi píše o hodně líp.
A už vůbec nechápu, proč se kvůli tomu vyvíjelo nové písmo, vždyť je to prakticky normální tiskací písmo jen přejmenované na psací.
A teda ty zobáčky, který vidim - ty nebudou zdržovat?
 bravad 


Re: Taky velmi fandím 

(22.4.2010 10:46:45)
Jestli jsem to dobře pochopila, tak ty zobáčky můžeš využívat k napojení ostatních písmen (aby člověk nemusel pořád zvedat tužku) - autorka tohle plánuje ponechat na založení/chuti pisatele.
 VaSaMi 


Re: Taky velmi fandím 

(26.4.2010 20:06:19)
Souhlasím, ty zobáčky jsou děsný. Myslím si, že nové písmo není dobrá volba a jako rodič jsem zásadně proti němu! Chtěla bych, aby se moje holčička naučila psace i tiskace a posléze si našla cestu ke svému rukopisu.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: Taky velmi fandím 

(22.4.2010 10:47:11)
Na základce jsem strašně bojovala, moje "úprava" se nějak učitelům nelíbila... Na gymplu jsem tak nějak začala "makat na vlastní image" a jelikož jsem byla rodinou přesvědčována, že úpravné písmo patří k vizitce kulturního člověka, naučila jsem se psát hůlkovým písmem. A psala jsem jím velice rychle - veškeré poznámky z výuky jsem stíhala...
A pak jsem nastoupila do školství, začala učit prvňáčky a MUSELA se naučit perfektní tvary psacího písma - děti "neodpustily" žádnou odchylku od písanky :-). Takže umím oboja a ač jsem levák, psací písmo mi potíže nečiní dodnes.... Ale stejně nejradějí "datluji" na PC :-) :-) :-)
Jsem pro jednodušší tvary, i když se mi občas zasteskne po "kudrlinkách", co s nimi psal dědečak či babička... ale je mi jasné, že s těmi se dnes nikdo zdržovat nebude....

Simča ~b~
 Zora N. 


Re: Taky velmi fandím 

(25.4.2010 12:02:42)
Kdo škrábe, bude škrábat stejně, takže čtenáře změna psacího vzoru před pláčem neuchrání. V Comenii stačí nedotáhnout tvar, neuzavřít písmen, nedodržet výšku "nožiček" nebo rozestupy mezi písmeny a "čárová kód" je na světě. Ono to v počítači vypadá hezky, i když tuctově - jiné to bude, až se na písmenech podepíše naše vlastní "Já". To bude najednou nových fontů - být Lencovou a Štormem, skoro bych se bála:-©
 Zora N. 


Re:"FANDÍM-NEFANDÍM" - TO JE VEDLEJŠÍ 

(25.4.2010 14:24:09)
Jak kdo píše je úplně jedno. Rozhodující je, co kdo dokáže přečíst.

Děti, které nenaučíme klasické psací písmo ho přečíst nedokáží. Znaky jsou odlišné a navíc spojované (je tedy těžké je identifikovat, pokud je bezpečně neznáte)

Starší žáci a sourozenci se budou prvňákům posmívat, že to neumějí. V horším případě může dojít i na šikanu. Ono k šikanování slabšího často stačí mnohem méně než neumět přečíst, co druhý napsal.

Pak vám úvahy typu "líbí - nelíbí, fandím - nefandím" budou na nic. ~e~
 Jana (dva synové) 
  • 

Re: Re:"FANDÍM-NEFANDÍM" - TO JE VEDLEJŠÍ 

(27.4.2010 8:10:20)
Zoro, už jsem vám odpovídala jinde v diskusi, mám dítě, které psacím písmem nepíše, ale čte ho. Není to nic zvláštního, když se nad tím zamyslíte.. běžně začínají děti dřív písmenka číst, než psát. Už tříleté dítě rozpozná některá velká tiskací písmena - jasně, ne každé dítě, ale jsou i dvouletí, co poznají písmenka. No a až o několik let později začínají obvykle psát.

Myslím, že ty představy o sociální izolaci dítěte, které neumí psací písmo... hm... spíš bych se bála o sociální izolaci dítěte, které nemá přístup k telefonu a mailu ;) Nevzpomenu si, kdy naposledy jsem s nějakým svým přítelem nebo přítelkyní potřebovala komunikovat psacím písmem. Jo vlastně. Recepty na vánoční cukroví jsme si psaly.. a to jsme psaly obě tiskacím, ať to po sobě jistojistě přečteme :))
 Lea 
  • 

rychlost? 

(22.4.2010 9:40:32)
Je mi celkem jedno jak pismo vypada vizualne, netrvam na krasopisne uprave a nostalgii, ze prichazime o "kulturni dedictvi" taky netrpim.

Ale vzdycky mi prislo, ze smysl psaciho pisma je v tom naucit se psat rychle, coz clovek v zivote potom uzije (ja tedy aspon ano). Nevim, jak casto pisete pro ostatni, ale ja pisu vetsinou pro sebe a taky to po sobe (v drtive vetsine pripadu prectu). Pokud potrebuji, aby to po mne precetl nekdo jiny, pisu tiskacim.

CS se mi libi, ale nejak mi prijde, ze se deti budou ucit dve varianty tiskaciho pisma a prijdou o moznost prepnout do rychle varianty, kdyz potrebuji...
 Kladrubka 
  • 

Re: rychlost? 

(22.4.2010 9:52:02)
Mám stejný názor. Je fakt, že lidé dneska možná píší méně než dřív, ale přesto si myslím, že psací písmo se smyčkama umožňuje vyvinout mnohem větší rychlost.
 Cimbur 


Re: rychlost? 

(22.4.2010 10:28:07)
Já to vidím stejně.
 maja 
  • 

Re: rychlost? 

(22.4.2010 15:16:06)
já taky
 mamula 


Re: rychlost? 

(22.4.2010 19:57:13)
Přesně tak a nevím, proč někdo říká, že to bude jednodušší pro leváky. Já jsem levák a nikdy jsem neměla problémy s psacím písmem, v první třídě jsem měla nejlepší sešity. Spíš se na tom zase někdo napakuje, školám se to prodraží a v dnešní situaci...
 Vanka 


Re: rychlost? 

(23.4.2010 9:25:31)
když chci psát tak aby to po mě lidé přečetli, píšu velmi podobně té nové verzi - to je teda pravda.
ale běžně píšu tím klasickým "škrabopisem" neb je to prostě fofr.

za zásadní problém nového písma považuji tedy zdlouhavost a pak jak jsem koukala na v novinách uveřejněné věty (psané po novu) - vždyť nebylo možno rozeznat kde končí a začíná slovo! to by se teda muselo ještě dost vypilovat.
 Alous 


Re: rychlost? 

(23.4.2010 14:37:25)
Souhlasím .... psané smyčky jsou opravdu mnohem rychlejší.
 Zora N. 


Re: rychlost? 

(25.4.2010 15:14:31)
Psaní se smyčkami je mnohem plynulejší a pohodlnější. Ze psaní tiskacím mě rychle rozbolí ruka - technika je jiná, tahy vedete shora (u psacího zdola) a musíte neustále zvedat tužku, jinak text splývá. Dokáži psát rychle tak i tak, ale k přečtení to stejně není, když se nesnažím....

Ve tvaru znaků to není, Lencová je vedle jak ta jedle.
Rukopis není tiskací font v počítači, každé individuum s ním naloží podle svého. Stačí nedotáhnout písmena, nedodržet výšku a rozestupy...
Bez drilu to stejně nepůjde ~a~

Jo, a všimli jste si, jak píší tiskacím malé děti, když nemají sešit s linkami ??? Psacím aspoň udrží řádek, i když třeba do kopce. Tiskací písmenka poskakují, jak se jim zachce. Ostatně obrázek v Mf DNES byl dostatečně výmluvný...

Dokonce jsem četla názor, že schopnost psát tiskacím čitelně vychází právě ze schopnosti psát psace, jakožto jakýsi druhý level nebo co. Jestli je to pravda, netuším.
 Líza 


Re: rychlost? 

(25.4.2010 15:36:06)
Zoro, podívej se do UK, do Austrálie a do podobných zemí. Ti chudáci tam zřejmě vůbec neumí psát, protože jim do hlav a prstů nikdo žádný psací písmo necpe, a to už dost dlouho na to, aby se projevilo, jestli skutečně jsou přiblblé kličky a obloučky nutné k tomu, aby z člověka nebyl dement.
 .Katka 


Re: rychlost? 

(25.4.2010 23:10:58)
No tak právě Británii bych jako příklad nedávala. Nejpozději v pěti letech jsou tam děti nuceny začít psát, ačkoli na to prostě ještě vývojově nemají, takže není divu, že tiskací písmo je to jediné, co tak nějak kostrbatě zvládnou. Moje 7letá dcera (druhačka) chodila v Anglii do školy, přišla tam v lednu v druhé třídě. Během prvních dvou dnů absolutně opustila české psací písmo (nechtěla se lišit) a začala psát tiskacím nespojovaným písmem. Byla to pro ni hračka přejít na tiskací. Učitelka ji chválila za úpravu a jak jsem to srovnala s ostatními dětmi, opravdu tiskacím psala lépe než mnohé z nich, a to je na psaní docela levá. Přičítám to tréninku z psacího. Britský Národní vzdělávacího plán říká, že se mají děti naučit psát čitelně a SPOJOVANĚ. Snad od 80. let probíhají diskuse o písmu a výuce psaní a problémech s ní a výsledkem je vždy to, že spojované písmo je jediné žádoucí. Dokonce byl pokus učit spojované od samého začátku, ale nějak to zapadlo, zbylo pouze to, že se písmenka aspoň učí s obloučkem na konci, aby se později dobře spojovala. Ke spojování má pak dítě postupně nějak dospět. Existují i vzory písma, kde je předepsáno, co se spojuje (např. Nelson script), a věřím, že to tak i na některých školách učí, na jiných ale vládne v psaní bezvládí. Nácvik psaní na "naší" škole probíhal u druháků tak, že děti opisovaly každé ráno 5 řádků podle předlohy SPOJOVANÝM písmem a pak celý den psaly tak, jak chtěly, tedy většinou nespojovaně.
V návrhu Comenia Script mi vadí právě ta nespojovanost a že není jasně řečeno, že spojování je při rychlém psaní nutnost.
Máme fungující psací písmo a do iniciativy slečny Lencové nikoho ani nenapadlo, že je záhodno ho zahodit a začít psát úplně jinak. Škrábat se dá každým písmem. To, že někteří lidé přejdou časem na tiskací, není důvod, aby tak psali všichni. Divím se, že na tento pochybný experiment MŠMT kývlo.
 Líza 


Re: rychlost? 

(26.4.2010 9:57:43)
Commenia Script JE spojované písmo.
 Zora N. 


Re: rychlost? 

(26.4.2010 16:26:08)
právě jsem zemřela smíchy - takže pozdrav ze záhrobí:
Lencová vysloveně uvádí, že spojování písmen vede k nečitelnosti !!!
Spojování několika málo skupin písmen, notabene občas poněkud krkolomné (ostré či pravé úhly) chcete stavět na roveň spojování do celých slov ???
~t~~t~~t~
 Markéta s párkem 
  • 

Re: rychlost? 

(27.4.2010 13:51:31)
Nemají tam ale děti úlevu proto, že mají mnohem těžší čtení a psaní v tom, že se každé slovo musí naučit nazpaměť, protože v angličtině se slova jinak píší a jinak vyslovují? Takže když se musí učit tyhle těžké věci, mají "úlevu" v tom, že se psací učí později?
 .Katka 


Re: rychlost? 

(27.4.2010 22:21:44)
Není pravda, že se angličtí rodilí mluvčí učí každé slovo nazpaměť. Tento čistě globální přístup je již překonaný a používá se spíše fonetická metoda. Vlastně se děti učí pravidla výslovnosti. Asi 85 % anglického textu se dá s použitím těchto pravidel normálně přečíst a prý se ten základ dá probrat za 4 měsíce, takže srovnatelně s češtinou. Ale konkrétně v Británii to souvisí ještě s tím, že podporují tvořivost a vlastní vyjádření už u mrňat, takže raději nechají děti psát dřív, než to pořádně umí, jen když to má myšlenku.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: rychlost? 

(28.4.2010 13:58:14)
Moje informace z USA je, že se děti učí skupiny slov, které se čtou podle určitého pravidla (to je asi ta fonetická metoda, o které píšeš) např. make, lake, cake, take x cold, hold, told atd. Ale pořád jde o to, že se to musí učit nazpaměť, nemůže číst, co vidí. A že by to uměli za 4 měsíce, tomu nerozumím. Když se děti za 4 měsíce nenaučí v jazyce, kde se čte, jak se píše, tak si neumím představit, že by to zvládly u tak složitýho jazyka jako je v tomhle angličtina.
 mamula 


Re: rychlost? 

(30.4.2010 0:01:30)
To víš, že ne. Čtení a psaní v rozsahu naší první třídy se tam učí 3 roky. Mají to složitější.
 Parvati 


Re: rychlost? 

(2.5.2010 14:00:19)
Zalezi na schopnostech ditete, ziji ve Francii, takze to same, jinak se pise a jinak se cte, dcera to zvladla hrave behem par mesicu kolem svych sestych narozenin a syn zacal cist v peti, behem 4-5 mesicu zvladl vsechny vyjimky, pak jeste chvilku trvalo, nez cetl zcela plynule.

A co se tyka pisma, to je zde psaci spojovane a rekla bych, ze mnohem krasopisnejsi, nez to, kteremu jsem se ucila ve skole ja, hlavne velka psaci pismena jsou dost komplikovana.
Jinak behem studiji zde jsem upustila od nekterych psacich velkych pismen po cesku (napr. A, M, zkratka ty, co se pisi skoro jak mala), presla jsem k tiskacim, aby to po me precetli. A zmenila jsem ceske male psaci "t" za to jejich (ktere se vpodstate podoba tiskacimu s tou carkou nahore, jen je spojene), protoze to je pro Francouze totalne necitelne.
 DENISA 


Bud to nebo to 

(22.4.2010 9:48:06)
Ja jsem bud za zachovani stavajiciho psaciho pisma, nebo jeho uplneho nahrazeni pismem hulkovym, tak jak ho pouzivaji deti napr v Americe. Ale toho je zas neco mezi, ani ryba ani rak, takze svetu se priblizime jen trochu a deti nebudou umet precist, co napsala jejich mama.
 PEtra Neomi 
  • 

Re: Bud to nebo to 

(22.4.2010 10:29:14)
Už léta píšu hůlkovým, psací pro mě nikdo nepřečte, dokonce někdy ani já sama. :) Mmch, to hůlkové normálně propojuju :)
 cyann 


Re: Bud to nebo to 

(22.4.2010 11:10:50)
Mně toto nové písmo hodně připomíná písmo, kterým se píše ve francii - a tam jsem byla na gymplu překvapená, jak i v tomhle věku všichni píší skoro stejně a písmo je vždy čitelné, zatímco pásmo mých spolužáků v ČR se nedalo rozluštit. A nemám pocit, že by francouzi psali pomaleji.
Za sebe bych byla za reformu moc ráda, protože když vidím grafické schopnosti mého dítěte, tak je mi jasné, že s klasickým písmem bychom hodně bojovali.
 Zora N. 


Re: Bud to nebo to 

(25.4.2010 14:57:47)
Máte pravdu, písmo má sloužit ke komunikaci.

Zajímavé je, že Lencová ruší tvary psacích písmen (tak, jak je známe), aby se chudáčci malí nepřetěžovali a nemuseli se učit někdy až (!) , ale ZŮSTÁVÁ NA PŮLI CESTY !
Proč tedy zvolila např. 2 zcela odlišné znaky pro A a a, B a b, D a d, E a e, F a f, G a g, H a h, I a i,......atd. (porovnejte sami) ???
Načež vzápětí uvádí, že mnohá písmena lze psát více způsoby (tedy existuje více variant !!!) a navíc je lze spojovat, jak se namane !!!

V tom se pak vyzná kdo ??? Rukopisy nikdy nevypadají jako tištěná předloha ! ~e~~e~~e~

 Helena 
  • 

může vzniknout problém 

(22.4.2010 11:13:52)
V MF Dnes dne 21.4. byl zajímavý článek- vysvětlení, že při psaní kliček a spojování se nějakým způsobem aktivují obě mozkové hemisféry, při jednotlivém psaní, čili oddělování písma - jenom jedna. To by mohlo mít údajně docela velký negativní dopad na další vývoj kreativity a jiných vlastností. Může se k tomu vyjádřit nějaký odborník?
 maja 
  • 

Re: může vzniknout problém 

(22.4.2010 15:20:40)
odborník nejsem , ale mám takovou zkušenost: před nějakou dobou jsme absolovovali se synem speciální grafomotorický výcvik, který je přímo ušitý na dělání různých kliček a pod. Dělá se to houbou na balicí papír, přímo to nesouvisí se psaním , ale nepřímo ano. Trénují se u toho různé kruhy , kličky a pod. a to proto , aby se právě propojovali obě hemisféry mozku a tím se spojení "mozků" aktivovalo jak pro psaní tak pro jiné činnosti.
 metty, 3 kluci 


nelíbí se mi to 

(22.4.2010 11:44:43)
Asi jsem stará konzerva, ale tohle písmo se mi nelíbí. Proč bychom se měli za každou cenu snažit psát jako v Americe nebo západní Evropě? Trochu ode zdi ke zdi, ne? Osobně budu raději učit děti psát tak, jak jsem se to učila jako dítě já. Je to rychlejší, nebolí z toho tolik ruka jako z písma hůlkového a pokud někdo něco po mě nepřečte, pošlu mu to ráda mailem :-).
 Zora N. 


Re: nelíbí se mi to 

(25.4.2010 12:11:13)
Nejstrašnější je, čím Lencová změnu zdůvodňuje a jaké nám dává návody. Je vidět, že sama žádné děti nemá a nejspíš žije (a tvoří) "single".

Pokud přece jen není sama, nejspíš žije VEDLE někoho, nikoliv S ním. JInak by totiž nemohla mluvot o radosti z kroků sólového tance. Pro tanec v páru (nebo skupině) pravidla existovat musí, jinak si aktéři vzájemně pošlapou nohy.

Potřeby dětí jsou pro ni španělská vesnička.

Nehledě na další příznak asociálního nahlížení na svět - tedy toho, že neřeší dopad zavedení Comenie na obtíže v komunikaci mezi generacemi (ale i uvnitř nich). Propasti se mají likvidovat, ne prohlubovat !!!!! ~q~~q~~q~
 Pekáčci 


Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(22.4.2010 12:04:44)
Když jsem o téhle novině slyšela prvně, prvním pocitem bylo pobouření. Čiré a hluboké. A cítím to tak dál. Snad proto, že jsem "graficky zdatná", a nebo jsem jen měla štěstí na normální učitele, kteří nebazírovali na krasopise, jsem s psacím písmem nikdy nebojovala.
Nemyslím, že bych byla zpátečník, sama jsem dost tvůrčí a ráda zkouším nové věci, pokrok je pěkná věc, ale zjednodušování vedoucí ke snižování lidských schopností snad až k jejich zániku se mi jeví snad až jako hřích. Už teď existují stroje, které převedou mluvené slovo v psaný text, nakonec že by se snad nemuseli takové složitosti jako je psaní děti učit vůbec?
Lidský mozek je využíván člověkem zatím jen z velmi malé části (5-10% z možné kapacity), je schopen obsáhnout mnohem, mnohem víc, nevidím tedy ke zjednodušování důvod, naopak, k normálnímu psaní ať se učí navíc i psaní na počítači, když to teď potřebuje každý.
Osobně umím psát psace i tiskace, obojí je čitelné, i když psací v rychlosti o něco méně. Ale každý přeci z knih známe tiskací a jde-li nám zrovna o čitelnost, vždycky ho můžeme použít.
V našem školství se ve snaze o světovost a pokrok napáchalo už dost škod. Vzdělanost nám klesá, nechci přijít i o naší zručnost "zlatých českých ručiček", nehled k tomu, když už se i vyzkoumalo, že ta jemná motorika kliček u psacího zpojuje namísto jedné obě hemisféry ~;).
 Lizzie 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(22.4.2010 12:10:52)
Myslím, že děti zjednodušeným písmem rozhodně nezhloupnou. Navíc zas musí umět jiné věci než generace předtím.
Pokud srovnám sebe a mé rodiče, tak oni se neorientují ve spoustě toho, co mě připadá zcela běžné a mám to v hlavě. A neříkám to jen za sebe.
Dřív se učíval i krasopis - jsem upřímně ráda, že mě to minulo. Píšu jak kocour a u krasopisu bych trpěla jak prase...vida, když tu výuku zrušili, též něco zjednodušili, že?
 cyann 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(22.4.2010 13:15:44)
Souhlasím, Lizzie. Děti tady v Holandsku snad už od druhé třídy vytvářejí powerpointové prezentace pro své spolužáky, přiznejme si kdo z nás to opravdu dobře umí? A nebude to nakonec pro ně užitečnější než se trápit u krasopisu?
 Janulenka 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(22.4.2010 19:02:16)
Verim, ze to neznamena, ze dotycne deti sice umeji dobre mackat tlacitka (a o to v powerpointu jde), ale nedokazou se poradne podepsat...?!
 cyann 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(22.4.2010 21:03:52)
Nemyslím prezentaci předvést, ale vytvořit. Třeba i s vložením videa, grafu, tabulky...
 Janulenka 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(23.4.2010 20:40:05)
Ja vim, ale i tohle je mnohem jednodussi,nez se naucit poradne psat... V podstate jenom mackate tlacitka a soupete ikonkami... Klavesnici na pocitaci se nauci v zakladni verzi obsluhovat mozna i lidoop, ale zkuste ho naucit psat!
 Pruhovaná 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(26.4.2010 1:08:36)
Jen do té doby, než vybuchne nějaká sopka a bude po elektřině :-)
Ale to pak možná bude i po psacím písmu.
Tahle glorifikace mačkání čudlíků a zjednodušování komunikace na grafy a přiblblé powerpointové prezentace o deseti větách mi připadá směšná.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(22.4.2010 14:37:36)
Já si myslím, že krasopis byl nutný proto, že se v něm vyhotovovaly všechny úřední listiny, takže bylo nutné, aby měly jednotnou úpravu a byly pro všechny čitelné. nevím, kdy byl krasopis zrušen, ale předpokládám, že v době, kdy do úřední korespondence zasáhly v široké míře psací stroje. Tím se stal krasopis zbytečný.
Psací písmo podle mě zbytečné není. Je prostě rychlejší a pohodlnější. Podle příspěvků soudím, že problém s čitelností mají většinou leváci, ale to je prostě dané tím, že píšeme zleva do prava. Pokud by psali v arabštině, tenhle problém by asi neměli :-)
Psaní deseti prsty na klávesnici bych zavedla, někdy koncem školy na jeden rok. Já to tak měla a stačilo to.
 maja 
  • 

Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(22.4.2010 15:29:44)
Myslím, že se tady spojují dvě rozdílné věci : krasopis a psaní jako takové.
Proti krasopisu jsem samozřejmě taky, proč bazírovat na tom, že všechno má být napsané jak podle písanky, bez odchylek a podobně. Krasopis asi svůj "moderní" význam nemá, ale psací písmo ano. Stejně se domnívám, že si každý nakonec vyvine nějakou svojí verzi písma, ať už základ vychází z čeho chce. Proč měnit knihy a písanky,učit učitele a rodiče něco nového ,když psaní se učí a bude učit ( akorát bude vypadat trochu jinak)stejně tak v 1-2-3 třídě a pak si píše každý podle svého? Není to zbytečné plýtvání energií??
 Janulenka 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(22.4.2010 16:28:55)
To, ze se vasi rodice neorientuji ve vecech, ktere vam pripadaji samozrejme, se prece vubec netyka pisma, nebo snad ano? Vsadim se, ze to plati i naopak!
 Lizzie 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(23.4.2010 18:00:46)
Ano, také neumím některé věci, co oni. Nicméně jsem reagovala na to, že by děti měly zhloupnout, protože budou psát jednodušeji...nemyslím si to! Oni zas musí umět jiné věci než lidi před 30 lety, resp. takové, které tehdy ovládat nemusely.
Kdybyste četla pořádně, neujde vám to,-)
 Janulenka 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(23.4.2010 20:44:03)
Lizzie, ja to cetla poradne, a bohuzel mam skutecne dojem, ze dnesni mladi nejsou sice hloupejsi, ale chybi jim vseobecny kulturni prehled... Rozhodne tudiz nemam dojem, ze by byli "chytrejsi" nez my. Co jste vubec myslela tim, ze toho musi zvladat vic nez predchozi generace?
 Lizzie 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(24.4.2010 7:56:22)
Janulenko, myslím, že se možná pohybuješ ve špatné společnosti - lidi kolem mají kulturního přehledu až až, to není otázka generace ale inteligence. Stejně jako mnozí třicátníci - čtyřicátníci nemají žádný.
Třeba to, že dost mladých už běžně ovládá jazyky, i třeba díky seriálům, práci na PC, různou techniku, dostanou se k ním knihy, které předchozí generace neměla a v leččems jsou na ně kladeny větší nároky. A to mi můžeš věřit, protože já jsem mladá.
To, jestli to napíšou novým písmem nebo starým je pro mě nepodstatné. Většina lidí, včetně mě, stejně zajásala, když jim někdo konečně přestal kecat do toho, ať píší krasopisně.
 Janulenka 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(24.4.2010 19:36:05)
Lizzie, uhodilas hrebicek na hlavicku... Tatovi je pres sedmdesat a jazyku umi hned nekolik. Kdo chtel, ke vzdelani se dostal. Ale stejne nesouhlasim s tim, ze jsou na dnesni mlade kladeny vetsi naroky-to je jen takove oblibene klise. A ze se jazyk naucis sledovanim serialu? O tom tedy pochybuju. Ona je otazka, jak jsou ty "naroky" vysoke... I v tomhle mas pravdu. Mlada generace povazuje naroky, ktere byly kdysi bezne, za vyssi... Zato se umi bajene hlasit o sva prava. Moje mama nema ani stredni skolu, a pravopis umi lip nez lecktery dnesni vysokoskolak. Uroven vzdelani byla postupne snizovana, az dosahla dnesni urovne. Jen aby se zaci a ucitele moc nenamahali. A tohle je vysledek... Prace s pocitacem o vysi inteligence nesvedci-s tim si take dovolim nesouhlasit. Krasopis je blbost, ale psaci pismo ne. Mozna jsi jen mela smulu na ucitele-me nikdo nebuzeroval, a dceru take ne. A kdyz napises v matice, ze jedna a jedna jsou tri, taky te ucitel opravi. Nelze proto vycitat cestinarce, ze opravuje nespravne vyvedene psaci pismo...
 Lizzie 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(24.4.2010 19:42:59)
Janulenko, nesouhlasím. A rozhodně jsem nepaušalizovala.
Sledování filmů/seriálů v originále se leccos naučit dá. A nemluvím jen z vlastní zkušenosti.
Každá doba má své, nicméně tvůj despekt vůči mladší generaci nesdílím, ačkoliv zásluhy a schopnosti těch starších také uznávám.
Doba se mění. A umět s počítačem není jen o tom, ten počítač zapnout a připojit se na internet nebo napsat text ve wordu...
 Janulenka 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(25.4.2010 18:58:34)
Lizzie, diky za peknou debatu. Zkusim koukat na mladsi generaci (i kdyz presne nevim, co tim myslim, ja sama si jako "starsi" generace jeste nepripadam :-)) pozitivneji. Ono by se vlastne o leccems, nejen o "generacnim" tematu, dalo polemizovat donekonecna... Mej se hezky a at se dari!
 Lizzie 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(25.4.2010 22:44:15)
Tobě taky.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(22.4.2010 16:13:31)
takže podle tvojí logiky tím chceš říct, že země, kde se píše výrazně jednodušším písmem, jsou plné nešikovných pitomců? eh...
 Janulenka 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(22.4.2010 16:26:00)
Naprosty souhlas! Jen jestli nas "nesouhlas" bude nekoho zajimat...
 Zora N. 


Re: Čím méně toho budem po dětech chtít, tím méně (a méně, a méně...) toho budou vědět/umět... 

(25.4.2010 15:05:40)
Mluvíte mi z duše.

A nejvíc mě pobuřuje, že se zase bude experimentovat s malými broučky, kteří se nemohou bránit.

Naším úkolem je nabízet jim co nejvíce alternativ, aby si jednou mohli sami zvolit cestu (tedy i druh písma), která jim vyhovuje.

Tím, že jim upřeme znát psací písmo, jim také vezmeme možnost volně komunikovat s těmi, kdo ho používají (nebo používali)

 Ekaterina 


Nejsem nijak nadšená 

(22.4.2010 12:18:16)
Sice sama píšu kombinací psacího a tiskacího písma (hl. velká počáteční písmena píšu tiskací), ale stejně se mi toto moc nelíbí. Mám pocit, že všechno budem tak dlouho zjednodušovat, až skončíme, když to přeženu, zas jako opice na stromech.
Ale co jsem v souvislosti s tímto návrhem zatím nikde nezjistila je, jaké budou případné náklady na změnu pomůcek, kurzy pro učitele, atd., pokud se toto písmo opravdu začne plošně učit. Aby se toho zas nechytl nějaký filuta, co si chce hlavně namastit kapsu~:(.
 Sitti 


Re: Nejsem nijak nadšená 

(22.4.2010 12:20:53)
a u tohoto písma se ještě musí vyřešit autorská práva - si zas někdo namastí kapsu
 DaVinci 


Moc se mi to písmo líbí 

(22.4.2010 12:32:36)
Podle mě se takovéto písmo učí v anglosaském světě, protože většina cizinců, se kterými jsem se sešla, psali podobně. Mám druháka a už mě ty kličky u v, k, r atd., které pořád procvičujeme, drtí. Sama píši polopsace, polotiskace a jak se píše velké psací L jsem si musela se synem připomenout.
 Ikara 


Re: Moc se mi to písmo líbí 

(22.4.2010 12:55:09)
Souhlasím, nedávno jsem o tomto písmu viděla reportáž v TV a docela jsem žasla, jak se vlastně píše velké psací Q... Sama už od gymnaziálních let píšu v podstatě CS písmem, je to jednodušší, rozhodně čitelnější a rychlost písma je jen otázka cviku - kdybych měla napsat něco psacím písmem, určitě by mi to trvalo mnohem déle. ~;)
 Beruška+J02A07T10 


Re: Moc se mi to písmo líbí 

(22.4.2010 14:10:14)
jj, jsem na tom podobně, dycky jsem hrabala, taky píšu polopsacepolotiskace, syn je taky ve druhé a pořád ho musím opravovat u t, s, p... atd.... jak se píše velké X, S, L, F, a podobná jsem musela taky chvíli loni pátrat, páč to jsou písmena, která vpsací podobě nepoužívám vůbec.
 Káca + prvnáček+mimi 
  • 

Stejně budou učitelky buzerovat 

(22.4.2010 13:15:37)
Tak právě dnes máme poslední písmenko v písance. K novému písmu mám dvě poznámky - čerstvé zkušenosti. Zas tak jednoduché mi pro děti nepřijde - no ano ubylo pár kliček, ale např. malé t mi přijde jednodušší současné psací malé. Jiná kapitola jsou velká psací písmena - ty snad nikdo neužívá, ale malá já nevím. Navíc už vidím ty učitelky, které ho ani neumí jak buzerují (pardon za ten výraz) děti, tady je tak trochu oblouček a tady není a tak. Máš moc velký skon - nebo naopak žádný. Učitelky nezměníme budou to dělat stejně - ať je písmo jednoduché nebo složité.
Navíc jaký guláš budou mít se spojováním písmen. Tohle písmenko se spojuje a tohle ne atd. Malá začínala psát ještě před školou tiskacím písmem a zaboha jsem jí nemohla vysvětlit, že mezi slovy se dělají větší mezery než mezi jedn. písmeny.
Psát jsem dceru naučila já. Praxe v naší škole je následují. Děti mají dvě písanky jednu školní a jednu domácí. Nové písmenko píší nejdříve doma do domácí (celou stránku) a druhý den ve škole do školní, ale už na známky - takže jak jsme je to naučili tak to umí. To bych se musela u druhého ještě naučit nové písmo - no abych už pomalu začla :-)
 Zora N. 


Re: Stejně budou učitelky buzerovat 

(25.4.2010 14:31:22)
Máte svatou pravdu, není to ve tvaru písma, ale v přístupu lidí. Zase zbyde na nás, mámách, abychom děti něco naučily... ~q~

Upřímně - už toho mám plné zuby. Musela jsem selhávání škol suplovat tolikrát, že už mi to leze krkem. ~o~~o~~o~
 Jana, 2/07+10/08+5/11 


Mně se to líbí 

(22.4.2010 13:20:32)
Tahle iniciativa se mi líbí, nevím teda, jak to bude vypadat. Ale živě si pamatuju, ač je to skoro 30 let, jakou práci mi dalo než jsem se psát naučila. Jak to pro mně bylo šílené. Dodnes držím špatně tužku, papír si musím naklonit skoro kolmo ke stolu, jinak nejsem schopná nic napsat. Pamatuju si, jak jsem záviděla malým Američánkům, že se nemusí mořit s krasopisem a psacím písmem. Jsem ráda, že se to pro naše děti zjednoduší a budou se moct zabývat opravdu tím, co je důležité. ~R^
 Dalila, kluk 4r + holčička 11měs. 
  • 

Re: Mně se to líbí 

(22.4.2010 15:01:57)
Vy jste jako šestiletá věděla o tom, jak píšou malí Američánci? No týýýý brďo....
 Lorraine 
  • 

Re: Mně se to líbí 

(22.4.2010 21:33:33)
Dalilo, a kdo píše o těch šesti letech? Jestli náhodou si to tam někdo nepřidává, aby si mohl rejpnout.. Já osobně jsem stejný pocit měla v ca 20-ti letech, když jsem hlídala malé, školou povinné Američánky v Praze, právě se v 1.třídě učili psát, pochopitelně tiskacím písmem. Připadalo mi, že v jejich výuce je výrazně důležitější obsah a písmo je jen způsobem, jak ho sdělit světu. Možná na tom něco bude?
 Dalila, kluk 4r + holčička 11měs. 
  • 

Re: Mně se to líbí 

(22.4.2010 22:38:58)
Reguji na toto od paní Jany, viz. výše

"Ale živě si pamatuju, ač je to skoro 30 let, jakou práci mi dalo než jsem se psát naučila. Jak to pro mně bylo šílené. Dodnes držím špatně tužku, papír si musím naklonit skoro kolmo ke stolu, jinak nejsem schopná nic napsat. Pamatuju si, jak jsem záviděla malým Američánkům, že se nemusí mořit s krasopisem a psacím písmem."

Předpokládám, že se paní učila psát v šesti letech.
 maja 
  • 

Re: Mně se to líbí 

(22.4.2010 15:35:23)
My máme "postiženého" syna a ani jemu nedělá zapamatování psacích písmen problém , je tedy fakt, že krasopis se nesleduje, píše jak to jde ,ale zapamatování velký problém nedělá a když mu třeba dám napsat seznam na nákup tak automaticky volí psací písmo.
 Zora N. 


Re: Mně se to líbí 

(25.4.2010 14:33:42)
Cha, jak jste před 30ti lety mohla závidět malým Američánkům ??? Přes železnou oponu nebylo ani vidět, jak píší... A jestli vůbec píší.

Komu psaní nejde, nepomůže mu ani svěcená. Kde nic není, ani čert nebere.
 bravad 


Re: Mně se to líbí 

(25.4.2010 21:01:17)
Hele Zoro, tebe to písmo nějak pálí...
 Zora N. 


Re: Mně se to líbí 

(26.4.2010 16:17:47)
nejsem sama...
 Jana (dva synové) 
  • 

Tiskace x psace 

(22.4.2010 13:32:47)
Jedno moje dítě absolvovalo první třídu s výukou psacího písma, druhé dítě se v první třídě učí psát pouze tiskacím. Takže jakési srovnání mám :)

Je mnohem jednodušší učit prvňáka pouze tiskací (malá i velká) písmena, i dítě s horší jemnou motorikou zvládne psát čitelně tiskací písmena. Nácvikem psaného písma jsme se starším synem trávili dost času, výsledky nevalné, až mizivé. Nikdy nepsal úhledně. Mladší syn zvládá tiskací písmo "levou zadní". Zkuste si napsat velké T nebo M psacím a tiskacím, ten rozdíl v obtížnosti psaní je markantní.

Mladší syn nemá problém se čtením psaného písma (pokud je psáno v čítance, t.j. přesně podle vzoru), přestože jím sám aktivně nepíše.

Jednoznačně jsem pro zjednodušení písma, pro vyloučení "krasopisu" ze škol.. ten by mohl patřit někam do výtvarné výchovy, jako součást kutlurního dědictví a všeobecného rozhledu, ale v běžném životě je to už přežitek. Sama umím psát psacím písmem i velmi pěkně a vzorově, když se snažím. Ale řekla bych, že je to jenom projev dostatečné drezůry v první třídě a výtvarného nadání, nijak se tím nezlepšuje, ani nezhoršuje moje úroveň vzdělání.

Nevím, jestli zrovna písmo CS je to pravé, nebo jestli by nějaké trochu jiné bylo vhodnější, ale to ať si posoudí odborníci.

 Horama 


Re: Tiskace x psace 

(22.4.2010 13:48:06)
Otázka je, jestli by tvému mladšímu levou zadní nešlo i to psací. :-)
 Jana (dva synové) 
  • 

Re: Tiskace x psace 

(22.4.2010 15:22:57)
To je samozřejmě možné :)
Já jenom vidím to, že každé nové tiskací písmenko (velké, či malé) stačilo 1x - 2x ukázat a syn píše. Kdežto psací písmo 1x - 2x ukázat nestačí. Psací písmo je potřeba drilovat. Jedinou nevýhodu tiskacího písma zatím vidím v častější záměně b - d, což u psacího odpadá.

Uvidíme, mladší začne s výukou zjednodušeného psacího příští rok.
 Zora N. 


Re: Tiskace x psace 

(25.4.2010 14:40:01)
V předchozím příspěvku píšete : "Jedno moje dítě absolvovalo první třídu s výukou psacího písma, druhé dítě se v první třídě učí psát pouze tiskacím."

Tak kde je pravda ????
 Jana 
  • 

Re: Tiskace x psace 

(26.4.2010 14:59:21)
Zoro, pokud mám děti dvě, tak jedno mohlo absolvovat první třídu s psacím písmem, druhé s tiskacím. Není v tom žádný rozpor, ani lež. Opravdu mám dvě děti a každé mělo jinou první třídu :)
 Jana 
  • 

Re: Tiskace x psace 

(26.4.2010 15:11:16)
Už mi to došlo. Mladší dítě je aktuálně prvňák a učí se pouze tiskací písmo. Psací se bude učit příští rok.
 Zora N. 


Re: Tiskace x psace 

(25.4.2010 14:35:22)
přesně tak ~;)
 susu 
  • 

Re: Tiskace x psace 

(22.4.2010 17:09:01)
Krasopis se už opravdu neučí. Už se učí jen psací písmo.
 Jana (2 synové) 
  • 

Re: Tiskace x psace 

(22.4.2010 19:05:43)
Mám ten krasopis v uvozovkách :)
Mělo tam asi být "psací písmo", aby bylo možno textu porozumět.
 Zora N. 


Re: Tiskace x psace 

(25.4.2010 14:38:28)
Rukopisy se ani zdaleka nepodobají tomu, co najdete v čítankách.

Psacím písmem psané texty děti znající JEN Comenia Script nerozluští.
 Jana 
  • 

Re: Tiskace x psace 

(26.4.2010 15:01:22)
Se s vámi nechci hádat, můj mladší syn píše pouze a výhradně tiskace, jinak to neumí. A psací písmo napsané v čítance umí přečíst.

To jsou fakta - existující dítě, existující čítanka. Na čem zakládáte své tvrzení vy?
 Janulenka 


Hruza 

(22.4.2010 16:09:25)
Myslim si, ze navrh noveho typu kurzivy je absolutni pitomost! Ze je vyhodny pro levaky? A kolik procent levaku ve spolecnosti je? Muj bratr i syn jsou levaci a pisi skvele! Navrh pani Radany je cesta ke zkaze-prizpusobovani se nizsim standardum totiz nic jineho neni... Vzdycky jsem si myslela, ze clovek se vzdelava soustavnym prekonavanim prekazek, nikoli jejich obchazenim! Jsem silne proti jejimu navrhu a je mi velice smutno, kam ceske skolstvi speje... Leta ziju v USA; navrh noveho typu kurzivy je vlastne totez, jak se deti uci psat tady. Vic jak devadesat procent z nich se nenauci ani tento zjednoduseny typ kurzivy, a stejne si cmara zcela necitelnym tiskacim. Dcera jako jedina ze tridy pise krasnou klasickou kurzivou, a to jen proto, ze jsem ji to ucila ja osobne (ma formu zvlastni vyuky-je vzdelavana soubezne v ceske i "americke" skole). Jinak by "skrabala" stejne jako jeji americti spoluzaci...
 DENISA 


Re: Hruza 

(22.4.2010 16:55:22)
No je to docela usmevne, ze kdyz jsem v USA odevzdala praci napsanou psacim pismem, tak me ucitelka pozadala, abych to prepsala na PC, ona to chudak vubec neumela precist.
 nel, dcera 10/06 
  • 

Re: Hruza 

(22.4.2010 17:15:36)
Tak já levák nejsem a přesto jsem už na gypmlu začala psát psace a stíhala jsem takto zapisovat i přednášky na výšce, s rychlostí jsem nikdy problém neměla. Zato můj psaný projev byl vždy nečitelná hrůza a to nejen proto že jsem hrabala, ale i proto, že neumím psát přijatelně velká písmena a malá psací se čtou hrozně špatně. A z hodin psaní jsem měla noční můry. Já tohle vítám, stejně si děti postupem času vytvoří vlastní jednoduchý styl, tak proč je nutit do kudrlinek. V současnosti bych asi psace byla schopná psát, pokud by tam nebylo moc velkých písmen, ale rozhodně rychlé by to nebylo a čitelné taky ne.
 Janulenka 


Re: Hruza 

(22.4.2010 18:59:57)
No jo, jenomze to bychom mohli jit jeste dal... Co treba takovy pravopis? Nedela detem nahodou taky potize? Proc ho rovnou jeste vic nezjednodusit, ci rovnou nezrusit? A vubec, k cemu umet pocitat? Mame prece kalkulacky! A k cemu pouzivat pribor? Mame prece ruce!
 Janulenka 


Re: Hruza 

(22.4.2010 18:57:06)
Souhlas!~:-D
 gambita 


Re: Hruza 

(22.4.2010 23:56:20)
Hihi, tak to se ani nedivim! Tim samozrejme nenarazim na citelnost tveho pisma, ale spise na zpusob, jakym se u nas v Cechach pise. ja jsem se musela totalne "preucit" z naseho ceskeho n, r, m, z atd. protoze memu pismu zaci v Anglii a ve Spanelsku vubec nerozumeli. Snad horsi psani maji jeste Polaci, to je fakt podobne svabachu a neda se to cist:)
Ja jsem pro zmenu!!
 nordica 


Re: Hruza 

(22.4.2010 22:53:34)
Naprosto s Vámi souhlasím, další snahy vše jen zjednodušovat - až kam?? Mám s podobným typem písma zkušenost z Dánska - když nyní jako čtenář různých rukou tiskace psaných dokladů - mám po pisatelích přeložit, co vůbec chtěli napsat, je to děs. Takže napřed rozluštit, pak přeložit. Hlavně, abychom děti příliš nezatěžovali. Pokud se do mne dáte, tak jen poznámka na okraj - jsem předělaný levák (za mého mládí se to ještě dělalo) a rozhodně jsem tím nějak neutrpěla.Proto dost dobře nechápu smysl celé téhle akce - proč by se děti dál neměly učit klasické psací písmo.Co budeme zjednodušovat příště?
 Dalila, kluk 4r + holčička 11měs. 
  • 

Re: Hruza 

(22.4.2010 22:59:13)
Příště to bude malá násobilka - nebude se učit vůbec - vždyť přece dnešní děti mají kalkulačku v mobilu....
 mamula 


Re: Hruza 

(25.4.2010 16:14:14)
Zrušíme i - y, ty snahy už tu taky byly, tak třeba teď dojdou slyšení ~t~~t~
 susu 
  • 

zbytené 

(22.4.2010 16:58:52)
Přijde mi to zbytečné. Teď, když skoro každý posléze přechází na psaní na počítači zavádět nové písmo? Přijde mi dostačující naučit se to stejné jako doteď a pak si každý vytvoří vlastní zjednodušení, pokud bude shodou okolností psát rukou. Stejně tak skoro všichni už píší jen poznámky pro sebe, ostatní se řeší nejčastěji přes počítač.

Jinak já taky dávám přednost psacímu písmu. V krátkých textech typu seznam nákupů ani ne, ale když si třeba v práci chystám delší text v ruce(neumím moc psát na počítači), tak je pro mě psací jednoznačně pohodlnější a ryhlejší.
 Zora N. 


Re: zbytené 

(25.4.2010 14:42:22)
Comenia SCript je opravdu ZBYTEČNÉ - PŘEDSTAVUJE PRO DĚTI DALŠÍ NOVOU A NADBYTEČNOU ZÁTĚŽ. I odpovědné orgány uvádějí, že děti BUDE NUTNÉ UČIT OBOJÍ !!!!! Na úkor čeho ????~a~
 Cimbur 


Rychlost psaní 

(22.4.2010 17:12:24)
Myslím si, že účelem psacího písma je zachytit co nejpohodlněji a nejrychleji mluvené slovo. Myslíte, že třeba na přednášce se bude studentům psát tiskacím lépe? Tedy pokud už nemají všichni notebooky.
 jana38 


Re: Rychlost psaní 

(22.4.2010 18:33:38)
Mnohem rychlejší na zapisování než psací písmo je těsnopis. Navrhuju učit děti těsnopis, budou si moct co nejrychleji zapsat zápisky~t~~t~~t~ Mmch na VŠ píše většina z nás zápisky na hodině přímo do notebooku.
 Petrajda 


Re: Rychlost psaní 

(23.4.2010 2:17:11)
Jenže těsnopis asi není srozumitelný obecně. Ve škole si napíšou zápisky a rodiče to po nich v případě potřeby nepřečtou. A na ZŠ snad ještě notebooky na zápisky nemají.

Teda nevím vlastně, jestli jsi to myslela vážně:-) Ale já to celkem vážně myslím - to když už někomu tolik vadí současné písmo a nechce např. jen zjednodušit některá psací písmena, tak už by byl místo psacího písma opravdu rozumnější těsnopis než tohle, aspoň by to mělo nějaký smysl, tohle je prostě k ničemu.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Rychlost psaní 

(25.4.2010 14:39:35)
Kočajdo, jak kde ~t~ Zkus si psát přímo do NB třeba přednášku z matematické analýzy. ~;)
 Jíťa 
  • 

Re: Rychlost psaní 

(23.4.2010 9:33:24)
Jsem ve strojopise docela zdatná, psané písmo používám minimálně, protože děsně čmárám (to už není ani škrabopis). Pokud chci aby někdo něco po mě přečetl, píšu tiskacím. Svoje poznámky si čmárám.

Myslím, že psací písmo je důležité právě kvůli zachycení jakýchkoliv poznámek, vlastních nápadů, myšlenek, přednášek... Ne vždycky máme po ruce NB. A na přednáškách nám ani NB moc nepomůže. Ačkoliv umím psát "všema deseti" tady bych zvolila papír a tužku, je to rychlejší.
 Alous 


Re: Rychlost psaní 

(23.4.2010 14:42:54)
NAPROSTÝ SOUHLAS ... opravdu ... zrovna chodím na nějaké přednášky, kde si musím hooodně rychle dělat poznámky do textu na papíře. Bez psacího písma by to bylo nemyslitelné.
 ivaxx 


Psací písmo může být pro děti i jednodušší 

(22.4.2010 18:39:01)
Synovi (1.třída) přijde snažší psát psacím písmem, než tiskacím. Lépe se mu oddělují slova a delší text tak po sobě snáze přečte. Píše-li tiskacím (které ovládá od cca 4,5 let, zatímco psací se začal učit až ve škole), má problémy - slova slévá dohromady nebo naopak není poznat, kde slovo končí a kde začíná. Celkem mi vyhovuje model jeho učitelky, která na krasopise nebazíruje a chce písmo psací, ale čitelné.
To, že je písmo comenius jednodušší pro dospělé, nemusí znamenat, že bude jednodušší i pro děti. Každý si časem stejně upraví písmo dle sebe.

Ještě poznámka k drilu a ztrátě času - to skutečně nepozoruji. Doma syn píše denně max. 4 řádky, ve škole stránku. Žádný čas navíc oproti novému písmu tím neztrácí.
 Zora N. 


Re: Psací písmo může být pro děti i jednodušší 

(25.4.2010 14:44:13)
Máte pravdu, mé tři děti jsou na tom stejně.

A byly to právě ony, které mě přesvědčily, abych zde diskutovala.

 Bouřka 


Zjednodušit 

(22.4.2010 20:04:53)
Já jsem rozhodně pro zjednodušení písma. Na hodinách psaní jsem trpěla jak zvíře, psací písmo jsem opustila hned jak to šlo, dnes píšu polopsace polotiskace. Čitelný to je. Rukou se dnes píše pomalu jen pro vlastní potřebu, tak nač ta buzerace kolem smyček a obloučků, které nakonec stejně hromada lidí opustí.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(22.4.2010 20:51:51)
a tohle podle mě zjednodušení je. Řada dětí timhle stylem začíná psát spontánně, když napodobují písmo z knížek...

Kdyby to nebylo spíš smutný, pobavila bych se nad argumenty o upadající úrovni znalostí a dovedností. To fakt nevidíte, že toho dnešní děti znají mnohem víc, než jsme znali my?
 lenacek 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(22.4.2010 23:32:06)
Dovolím si polemizovat s větou "dnešní děti toho znají víc...".
Dnešní děti mají více možností a zdrojů, kde informace získat, a taky jsou zdatní ve vyhledávání těchto informací, ale bohužel je často neumí správně zpracovat a vyhodnotit.
Od svých žáků slýchám argumenty typu: "a proč se to mám naučit zpaměti, když to můžu najít na internetu, až to budu potřebovat..."
Nám ale naši rodiče vždy říkali: "Co máš v hlavě, to ti nikdo nevezme." A já zase říkám svým studentům, že ne vždy budou připojení k internetu a taky, v nadsázce, že to, co se nepoužívá (v našem případě paměť - učím jazyky), to zakrní.
Myslím si, že se v současné době hrozně moc řeší, aby děti nebyly přetěžované, ale trochu se zapomíná na to, že člověk sílí a rozvíjí se překonáváním překážek a těžkostí a čelením různým výzvám.
U mých studentů mám často pocit, že by chtěli získat maximum, při minimálním vynaložení vlastního úsilí.
Teď nedávno jsem četla v nějaké diskuzi argument, že děti ve škole zlobí také proto, že se učí nezáživné učivo, které je těžké v jejich věku pochopit a jako příklad byla uvedená shoda podmětu s přísudkem v ČJ. Ale třeba právě toto je věc, kterou se každý naučí jen tím, že to procvičuje/driluje pořád dokola (stejně jako násobilku nebo slovíčka v jazycích).
My jako učitelé se můžeme snažit učit sebevíc kreativně, ale pokud chybí na straně žáků vědomí toho, že i oni musí udělat svůj díl práce, pak je to stejně k ničemu.

A nakonec ještě můj názor přímo k hlavnímu tématu: Nejsem zastáncem toho, aby byly děti stresované kvůli krasopisu, ale myslím si, že psací písmo je pro děti jednodušší z hlediska plynulosti a také při vymezování hranic jednotlivých slov. Viděla jsem texty dětí, které psaly jen tiskacím a často jejich přepis vypadal jako souvislý tok jednotlivých písmen s mezerami.
A ještě k problému nečitelnosti našeho psacího písma pro zahraniční lektory: v současné době studenti stejně většinu prací píší na počítači a tak se tím tento problém lehce vyřeší.
Jsem zastáncem zachování psacího písma jako společného základu. A jak si tento základ každý později upraví je už jen na něm. Právě v jedinečnosti písma každého člověka se pak také odráží jeho osobnost.
 Bruni 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(23.4.2010 0:02:47)
Víceméně souhlasím. Je pravda, že u dětí, co znám, je daleko přehlednější napojené psací písmo než velké tiskací. Na druhou stranu jsou jednotlivá tiskací písmena většinou čitelnější než ta psací.

Osobně si myslím, že dnešní psací písmo není zase tak náročné, aby se nutně muselo zjednodušovat. Časem si stejně každý najde svůj vlastní styl, který mu vyhovuje a pokud by se písmo zjednodušilo na nějaký tiskací hybrid, stejně se najde velká řada lidí, která bude písmena při rychlém psaní spojovat a vytvoří si svoje "psací" písmo. Takhle ostatně původně psací písmo vzniklo, ne?
A co se týče čitelnosti - někdo píše nečitelně tiskacím, někdo psacím, někdo obojím :-), myslím, že jiný typ písma to celoplošně nevyřeší.

Na závěr chci jen dodat, že ač se tu spíš zastávám ponechání psacího písma, sama píšu od střední školy malým tiskacím písmem, rychle a čitelně. Vyhovuje mi to víc než psací.
 Magnolya 
  • 

Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(23.4.2010 7:03:06)
Krásně a výstižně napsané.

Mně se vůbec nelíbí argumenty, které tu výše znějí "dnešní děti toho vědí víc" Prdlačky, jen lépe vědí, kde to najdou a mají to tááák jednoduché.
Říká se, že pokrok nezastavíš, kolikrát si říkám, že bych ho zastavila ráda, není vždy ku prospěchu.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(23.4.2010 7:18:47)
No, já taky učim.

Včera nám tu byl jeden pán promítat fotky z Peru, páč děláme projekt o pralese - promítnul obrázek, kde z řeky koukal čumák ryby a říká, že tam fotili delfíny a děti hned, že jde o delfínovce, což je delfínův příbuznej (dělali jsme i Amazonku, tak to vědí), pak u fotek z pralesa říkal, že tam jsou vysoké stromy a děti (MMCH prvňáci) hned reagovaly, že rostou vysoko, protože tam je velká konkurence ve snaze dostat se ke slunci atd atd. Přesně jsem poznávala info, který jsme zpracovávali v minulých dvou tejdnech - bez problémů ho dokázaly použít v situaci, kam patří. MMCH informace typu proč rostou stromy v pralese tak vysoko jsme nehledali na netu, ale měli je před tejdenm zkusit logicky vyvodit ve skupinkách.
Vzhledem k tomu, že nám projekty logicky navazujou, tak aby se v každym dalšim dalo odkazovat na ty předchozí, tak mám i kontrolu, že si děti pamatujou věci ze začátku roku.
Jinej zážitek mám třeba z loňska z hvězdárny - průvodce se mě několikrát ptal, jestli jsme výběrová škola, že jsou děti tak nabušený a já mu několikrát říkala, že opravdu ne, že je to jen zajímá a přemejšlí u toho. Jde o malotřídku - první až čtvrtá třída. Možná mám ve třídě mimozemšťany, ale umí info porovnávat a rozhodně už v první třídě vědí, že co se někde píše nemusí bejt nutně pravda, takže je třeba to buď srovnat s jinym zdrojem, nebo aspoň nechat projít zdravym rozumem.
Mně to, že nemůžu věřit všemu, co se píše nap. v učebnici, došlo až někde na druhym stupni ~n~
 Bruni 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(23.4.2010 9:48:22)
Jeno, svým způsobem JSTE výběrovka. Učila jsi na běžný škole? Zajímalo by mě, zda je někde nějaká statistika, jaké děti a z jakých rodin chodí na školy s jiným učebním systémem (alternativní - Montessori, Waldorf,..).
Osobně si myslím, že rodiče, které se svým dětem hodně věnují (může to být spojeno i s vyšším průměrným IQ), si dávají záležet na výběru školy. Ti, kteří se zase tak moc dětem nevěnují, prostě dají dítě do nejbližší školy, s nejlepší dostupností. Alespoň tak to vidím já kolem sebe. Bydlím na sídlišti, kde je několik ZŠ, vím o rodičích, co šli s dítětem k zápisu a nijak je nezajímalo, jak se ve škole učí a ti, co se snaží v dětech vypěstovat samostatný úsudek, rozumové myšlení, pomáhají jim s problémy, vysvětlují,.. ti vybírali školu pečlivě.
Proto si myslím, že ve škole, která má pověst, že děti naučí, má výborné učitele a dobrý program, je větší pravděpodobnost, že se sejdou děti, které učivo opravdu zajímá a přemýšlejí. Navíc když k tomu přidáš ten lepší program a lepšího učitele (tím teď myslím konkrétně i tebe :-) ), tak pak můžeš vyvozovat závěry, že všechny děti jsou takové.

Myslím, že v dnešní době mají děti rozhodně lepší možnosti než dřív, záleží, jak se s nimi naloží (a má na to vliv rodina i škola).
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(23.4.2010 19:42:28)
Ivik, určitě máme víc dětí, kterým se rodiče věnujou (někdy jde i o rodiče vyloženě úzkostlivý, který dětem nedopřejou žádnou samostatnost), ale jsem si jistá, že v alterkách je i vyšší počet problémových dětí, které se jejich rodiče bojí dát do normální školy, protože by ji nezvládly (nemám teda k dispozici statistiky, ale zatim jsem vždycky měla víc integrovaných dětí, než v běžných třídách v okolí). Taky je tam možná větší počet dětí podivně ambiciózních rodičů, který o daný metodě nic neví, ale chtějí ukázat sousedům nebo kdoví komu, že maj něco spešl - ti se pak k učitelce chovají jako zákazníci ve smyslu náš zákazník, náš pán ~a~
Ve výsledku to tak tipuju, že průměr bude zhruba nastejno, jako v běžný škole, ale v alterkách asi bude větší rozptyl od nadaných po handicapovaný děti.
Ráda bych měla ve třídě zastoupení odpovídající běžný populaci - když už to má bejt učení pro život - ale jak to zařídit? U zápisu v lepším případě zjistíš aktuální kondici dítěte, ale jak se bude vyvíjet dál, natož jak se vyklubou rodiče, to těžko říct...
 Bruni 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(24.4.2010 13:36:55)
Jeno, dík za odpověď.
Ještě by mě zajímalo, jak handicapované máte děti.

Stejně si myslím, že zapálený učitel, který hledá nové metody, jak děti motivovat, se snaží nastoupit buď do alternativní školy nebo aspoň do školy s prohloubeným zaměřením, s volnějším programem, atp.
Nevím, kolik máte učitelů a kolik jich znáš z jiných alternativek, ale jak ti to připadá? Jsou tam spíš nadšenci, který děti zaujmou nebo obyč. učitelé, který prostě učej?
V normální škole najdeš spíš většinu těch, co rezignovali (ne, že by je přímo učení nebavilo) a určitě je to daný i vedením školy a programem, tím, jakou volnost učitelé dostanou.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(24.4.2010 22:32:49)
Iviku, jenom odučit a jít tu nejde. Mám skvělý kolegyně, od kterých se můžu učit a se kterýma dáváme řadu věcí do kupy společně. Házet mi někdo klacky pod nohy, nezvládala bych to (taky už jsem z toho důvodu z jednoho místa odešla), takže jednoznačně obdivuju všechny, kdo se někde snaží bez psychický podpory okolí a ustojí to.
Ad první otázka - jde o tři děti (ale s pomocí asistentky). Asi bych na netu neměla psát konkrétní diagnózy, tak jen jednu z nich, páč to jde o našeho syna, a ten má smíšenou dysfázii, čili špatně rozumí mluvenýmu slovu a špatně mluví, učí se číst globální metodou čtení a předpoklad je, že čtení zvládne snad ve čtvrtý nebo pátý třídě.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(23.4.2010 19:49:24)
Jo, jinak statistiku rodičů jsem dělala v roce 2005 - tehdy ještě moc alterek nebylo, měla jsem tuším jen něco pod 300 respondentů, ale ve srovnání s běžnou školou byly rozdíly ve vzdělání rodičů sice ve prospěch alterek, ale minimální. Statisticky významnej rozdíl byl v profesích rodičů - rodiče v alternativách častěji vykonávali pomáhající profese...
 Rapiti 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(23.4.2010 13:22:08)
Jeno, nemáš tam mimozemšťany, máš děti, které učí výborná učitelka. ~R^ Kdyby ses mohla množit dělením, myslím, že bys byla na roztrhání.~;)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(23.4.2010 19:56:13)
Já umim komunikovat jen s dětma - kdo ví, kolik rodičů si o mně myslí, že jsem pošahaná ~t~

Těšim se na příští rok - letos máme jako celoroční projekt přírodu, ale od zaří začínáme společnost - půjde tam o to, jak se jeden od druhýho liší a jak se vzájemně obohacujem, o handicapované, menšiny, náboženství... To budou určitě zajímavý diskuse...
 Janulenka 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(24.4.2010 19:39:08)
Verim, ze jste detem neopomnela zduraznit, ze delfinovec neni ryba, nybrz savec, a ze nemuzou verit vsemu, co se pise v knihach stejne, jako nemuzou verit vsemu, co ctou na internetu a vsemu, co jim rikaji ucitele ci rodice... Objektivnost predevsim, ne?
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(24.4.2010 22:08:04)
Že delfíni (a nejen oni) jsou savci, proběhlo dávno před tím už jen proto, že třeťáci by takovej "životně důležitej" nedostatek prvňákům neodpustili ~t~
Nicméně delfínovci jsou prej hodně plachý, takže je těžký je vyfotit - na obrázku byl záběr na kus řeky i s chatrčema a byla řeč o tom, jak žijou místní lidi, páč to bylo základní náplní promítání (promítající se opakovaně setkal i s šamanem, čili bylo o čem mluvit). No a na tom záběru cosi koukalo z vody, takže nejdřív padla otázka, jestli to světlý je nějaká ryba, pak odpověď, že se tam pokoušeli fotit delfíny a na to přišla reakce, že v týhle oblasti to museli bejt delfínovci. O to, jesli je delfínovec ryba, vůbec nešlo.

Že nikdo nemá patent na rozum je snad samozřejmost - zrovna přes zvířata je u nás odborník jeden třeťák - zná kdejakou žoužel i latinsky, takže když kdokoli včetně mě něco potřebuje, jde za ním. Tu a tam ho přizývám k plánování projektů - já si hlídám ŠVP a metody, ale jemu říkám třeba: "Hele, T., neměl bys tip na nějaký zvíře, který se fakt zajímavě přizpůsobilo životu v poušti? Potřebuju něco, co by děti zaujalo." T. s očima navrch hlavy mi okamžitě začne líčit cosi o žábě, která se zavrtá v zemi a obalí se slizem, aby nevysychala a já se od toho odrazím. Nebo jsem mu volala, že vyrábim osmisměrky k jednotlivým biotopům, potřebuju k horským oblastem ještě několik zvířat a rostlin na 4 písmena a Googlem už nemůžu nic najít. Nebo např. máme třeťáka, kterej Ti třeba začne vysvětlovat rozdíl mezi alfa, beta a gama zářením... Když nám vykládal, co zas zjistil novýho o gravitaci různých těles ve vesmíru a chtěl vědět, co si o tom myslíme, tak jsem mu vysvětlovala, že my mu můžem leda věřit, že to fakt existuje a že si z nás nedělá psinu, ale rozebrat to s nim bude muset někdo fundovanější... A co se týká znalosti dinosaurů, tak jsem na tom z celý třídy definitivně nejhůř ~t~
 Janulenka 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(25.4.2010 19:03:29)
Jeno, tos me fakt dostala. Zni to az prilis skvele... To vis, dneska deckam sebevedomi nechybi-az se nekdy musi krotit. Drzim vasi skole palce!
 mamula 


Re: Já jsem taky pro zjednodušení písma 

(25.4.2010 16:22:05)
A taky je mnohonásobně víc dys všeho druhu a čímpak to asi bude?? Dřív děti trávily hodně času venku různými hrami, které mnohé tyto poruchy odbourávaly, dnes sice sedí u počítačů (které jsme v jejich letech neovládali), zato tím žádnou dys neodbourají. A není to jen tím, že dříve se tolik nediagnostikovalo, jak jistě někdo podotkne~;)

 Petrajda 


Nechápu - v čem je přínos tohoto písma oproti tiskacímu? 

(23.4.2010 0:34:29)
Souhlasím s tím, že se psací písmo už dnes moc nepoužívá, ale tím spíš by mělo být funkční v případech, kdy ho člověk potřebuje. A to mi připadá to současné lepší, prostě pro psaní je rychlejší. Nutit dětem tohle nové písmo, které je tak hodně podobné tiskacímu, mi připadá jako ztráta času - co by tím, že se ho naučí, měly děti vlastně získat? V čem je jeho výhoda oproti současnému tiskacímu? Pokud jim to nepřinese hlavní výhodu psacího písma, a to rychlost, pak nemá cenu učit je vůbec "psace" psát a vymýšlet pro ně "pseudopsací" písmo. Nevím, čím bych měla dítěti zdůvodnit, proč se musí tyhle tvary učit, proč se učit, která psímena spojovat, proč prostě nemůže psát tiskace, když se to stejně skoro neliší a k ničemu to není.

Jistě - některá současná velká psací písmena jsou nesmyslná, ale to by stačilo upravit těch pár problémových písmen. Jistě - je zbytečné přehnaně týrat děti s přesnou krasopisnou úpravou, ale myslím, že to v dnešní době už s "týráním" nikdo tak nepřehání, už za mě cca od 4. třídy bohatě stačilo, když bylo písmo čitelné a slušná úprava. Jistě - cizinci mohou mít problémy s některými našimi písmeny, pamatuju na naši lektorku, která vadilo české psací "t", ale tak jsme prostě to dané písmeno u ní psali tiskace. Mmch, to jejich psací "t" bylo stejně jiné než navrhované v CS, takže když už přizpůsobovat, tak ať to aspoň k něčemu je.
 Rapiti 


Re: Nechápu - v čem je přínos tohoto písma oproti tiskacímu? 

(23.4.2010 13:14:52)
Pod tohle se můžu podepsat. K čemu je tahle kurzíva dobrá? Navíc, dceru mám ve 3. třídě, učitelka je do žádného "krasopisu" nenutí. Opravuje písmenka, jen pokud je tam skutečně chyba, např. bříško u b na opačnou stranu.
 Janulenka 


Re: Nechápu - v čem je přínos tohoto písma oproti tiskacímu? 

(23.4.2010 21:50:11)
Moc pekne napsane! Plne se ztotoznuji!
 Jíťa 
  • 

A co strojopis? 

(23.4.2010 8:48:14)
Myslím si, že než měnit vizuální podobu psaného písma, bylo by daleko užitečnější začít zavádět do škol výuku strojopisu, aby se děti naučili psát "všema deseti". A to co nejdříve (nejpozději asi tak ve 3. třídě), jinak si děti vytvoří zlozvyky, které se jen těžko budou odnaučovat.

V dnešní počítačové době se mi zdá, že umět strojopis by mělo patřit k základnímu vzdělání. Vždyť bez počítače se dnes neobejdete skoro v žádné profesi.
 Bruni 


Re: A co strojopis? 

(24.4.2010 13:46:05)
Jíťo, jsem taky pro učení psaní všemi deseti na klávesnici, bez toho se dnes už člověk opravdu neobjede. Ale začít s tím nejpozději ve třetí třídě? To se mi zdá teda přehnaný. Vždyť ty děti ještě svýma malýma rukama ani neobsáhnou celou klávesnici. Taky naučit se to není jen tak, je to o tom trénovat a trénovat a trénovat a sotva se naučí psát perem, aby se nemusely soustředit přímo na psaní, ale na formulaci myšlenek, tak bychom jim šoupli další způsob psaní.
Rozhodně si nemyslím, že by se na prvním stupni psalo tolik referátů, aby děti museli potřebovat psát je na počítači. Na první stupeň patří seznámení se s počítačem, internetem, umět vyhledávat informace, atp.
Psaní všemi deseti stačí zařadit až někdy na druhém stupni.
 Jíťa 
  • 

Re: A co strojopis? 

(24.4.2010 22:08:13)
Ve 3. třídě mají děti kolem 10 let. Podle mě v tu dobu už začínají s počítačem skutečně pracovat i si na něm něco psát (když ne ve škole, tak alespoň soukromě). Proto si myslím, že je v tu dobu nejvyšší čas s výukou strojopisu. Na druhém stupni už píšou obvykle 2-4 prsty a dost těžko se bude tento zlozvyk odbourávat.
Klavír má taky klávesy přispůsobené především pro dospělé a nikdo z toho problém nedělá.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: A co strojopis? 

(25.4.2010 14:46:23)
Jíťo, ale u klavíru je rozdíl v tom, že dokud dětem ruka nedoroste, tak prostě nehrajou skladby, kde by nedosáhly. U psaní na klávesnici dost dobře nejde třeba vynechávat písmena s diakritikou, protože dítě nemá dost dlouhé prsty.
 Bruni 


Re: A co strojopis? 

(25.4.2010 16:02:48)
Přesně tak. Lída mě předběhla :-).

Jíťo, kolik dětí ve věku cca 10-12 let znáš a kolik z nich píše texty na počítači, jak často a jaké?
To není rýpnutí, ale zvídavá otázka.
 Jíťa 
  • 

Re: A co strojopis? 

(25.4.2010 22:13:55)
Neznám osobně žádné. Ale můžu se zeptat jinak: Od jakého věku si asi tak děti dopisují na ICQ, FB aj?

Spíš než klávesy s diakritikou dělají problém malíčky, které musí mít široký záběr do stran.
 Bruni 


Re: A co strojopis? 

(26.4.2010 20:08:46)
Co vím, tak děti chodí na FB, ICQ apod. a vytvářejí své blogy až na druhém stupni, nevím o žádným dítěti z prvního stupně, co by na internetu psalo. Spíš hrajou hry než chatujou.
 Líza 


Re: A co strojopis? 

(27.4.2010 8:43:42)
Iviku, moje dcera na prvním stupni je na FB, čile na něm komunikuje se svými kamarády, a už před časem podobným způsobem komunikovala s dětmi na alik.cz. MMCH když mě přesvědčovala, ať jí ten FB dovolím (moc se mi nechtělo), argumentovala, že tam jsou "všichni" - klasika, takový to, všichni můžou tohle, všichni chodí pozdě spát... moc jsem jí to nevěřila, ale nedalo mi to a zadala jsem si do vyhledávání děti z její a sousední třídy.
Skutečně tam jsou všichni, někteří už hodně dlouho, takže jsem to dovolila i jí.
 Bruni 


Re: A co strojopis? 

(27.4.2010 18:31:12)
Hmmm. Tak v mém okolí nevím o nikom, zkusím udělat "průzkum" v naší škole.
 Sylvie 


Re: A co strojopis? 

(27.4.2010 18:53:14)
Nj, mám starší holku ve třetí třídě a taky má na FB profil ~d~ Pravda teda je, že tam víc hraje hry, než chatuje... ale pravda je i to, že díky zahraničním spoluhráčům jsem ji aspoň trochu přinutila snažit se používat angličtinu (když se umí domluvit, spíš do hry získá to, co potřebuje). Jinak ze třídy je jich na FB cca čtvrtina.
 Alenka v říši divů 


Bojím se, že jde o něco úplně jiného 

(23.4.2010 14:04:21)
Myslím, že je úplně jedno, co je pro děti vhodnější, ale hlavně bude potřeba vytisknout nové čítanky, písanky, atd. Pak bude třeba proškolit učitele a kdovíco ještě. A co autorská práva k tomuto písmu?!? Myslím, že jde o to, aby si někdo dobře namastil kapsu...
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: Bojím se, že jde o něco úplně jiného 

(23.4.2010 18:16:41)
Přesně tak, jetliže vymyslím něco, na čem se dá pěkně zbohatnout, taky to budu všude propagovat, to dá rozum. Hlavně budu všude dokazovat, jak je to chytré, praktické, účelné, prostě nenahraditelné.
 susu 
  • 

Re: Bojím se, že jde o něco úplně jiného 

(23.4.2010 20:13:25)
V zásadě souhlas.
 Janulenka 


Re: Bojím se, že jde o něco úplně jiného 

(23.4.2010 21:48:30)
Souhlas. Otazka: Kdo to vsechno zaplati a kdo ZA to zaplati?
 Alenka v říši divů 


Re: Bojím se, že jde o něco úplně jiného 

(25.4.2010 13:11:39)
Obávám se, že daˇnoví poplatníci.....
 Daniela 
  • 

takových pokusů už bylo 

(23.4.2010 18:24:38)
Psané písmo, tak jak se ho učí děti teď, přispívá k propojení a posilování obou mozkových hemisfér. Proto vzniklo a proto vydrželo. Že si později každý vytvoří svůj styl písma, už je podružné. Nechejte děti psát bez kliček a budete s každým druhým dítětem muset chodit na zvláštní cvičení. Ne všechno, co vypadá jako zjednodušení, je dobré.
 Jacoby 


Ach jo 

(24.4.2010 13:19:21)
Tak jsem si myslela, že už mě nemůže nic zaskočit... Ale tahle zamýšlená novinka mě zaskočila opravdu hodně. A nutno podotknout že se jednalo o nemilé překvapení. Když jsem o novém školním písmu slyšela prvně, dokonce jsem předpokládala, že jde o špatný vtip. Myslela jsem, že až půjde syn za pár let do školy, naučí se číst, psát a počítat a já budu schopná mu s tím pomoci. Ale pokud se tahle novinka ujme a bude zavedená do praxe, budu si muset sama koupit písanku a učit se znovu psát, abych abych s tím pak mohla pomoci jemu. Tohle není usnadnění, ale spíš ztížení, protože stejně jako já na tam nejspíš bude většina rodičů. Navíc tu už předchozí pisatelé zmiňovali nutnost nových učebnic, přeškolení učitelů, a také už zmíněné zapojování obou hemisfér při psaní kliček... Ach jo... a já myslela, že aspoň na písmu se nic měnit nebude, když už se neustále mění pravopis. Ale abych nebyla jenom negativní... mně osobně se to písmo moc líbí, jen podle mě opravdu není vhodné jako náhrada toho stávajícího psacího pro prvňáčky, ale spíš do hodin výtvarné výchovy, kde se cvičí grafické psaní.
 Janulenka 


Re: Ach jo 

(24.4.2010 19:22:04)
Zatim se pismo zkousi na vybranych skolach, doufejme, ze bud zapadne, nebo se bude alespon rozsirovat velice pomalu... Meho syna se to nastesti nedotkne. Jsem rada. Mozna bychom my vsichni odpurci mohli "bombardovat" budouci(ho) ministr-yni(-a) skolstvi nasim negativnim stanoviskem... Ja vim, asi jsem naivni, ale kam by to vedlo, kdyby se clovek tak lehce podrizoval diktatu mocnych...
 VaSaMi 


Re: Ach jo 

(26.4.2010 16:51:58)
Souhlasím~3~
 Luky.Huky 


divný... 

(24.4.2010 22:26:10)
Já nevím, prostě mi to přijde divný..... všichni jsme se učili psací písmo a nikomu to neublížilo, tak proč to měnit?
Na mě to trochu působí tak, že těm dětem ještě "doporučujeme" zakrňovat...když to srovnám (neříkám, že je to tak u všech dětí, to rozhodně ne) - my jsme jako děti trávili téměř celý volný čas venku s kamarády, dneska, když už se kamarádi sejdou, tráví volno u počítačových her, v tom lepším případě - v tom horším si povídají přes Facebook, ICQ nebo SMS......
Až mě z toho mrazí....proč tedy nestanovit jako základní školní pomůcku notebooky? Děti by mohly rovnou datlovat a nemusí se učit nic - a písmo bude jednotné a nikdo si ho nebude měnit podle svého........divná doba ~d~~d~
 Zora N. 


Re: divný... 

(25.4.2010 14:49:28)
Celá akce je založena na lžích.
 Janulenka 


Re: divný... 

(25.4.2010 19:06:32)
Presne a vystizne! ~R^~R^
 Zora N. 


A co panáčkovat, milí rodičové ? 

(25.4.2010 16:47:06)
Máme se učit Comenia Script, abychom byli dětem příkladem ??? Třeba jim právě v tom příkladem být nechceme !

V době, kdy některé ZŠ nejsou schopné své žáky ani naučit správně časovat sloveso "to be" (v 5.třídě !), bude na nás, matkách, abychom je naučily alespoň psát???

Uvědomte si laskavě, že dítě vyrůstá mezi stejně starými jedinci jen do té doby, než školu opustí.
Následující období, obvykle několik desetiletí (do své smrti) bude pobývat ve věkově smíšených kolektivech. Bude komunikovat nejrůznějšími způsoby s nejrůznějšími lidmi z naprosto odlišných věkových a sociálních skupin !!!
Všichni tito lidé se v 1. třídách ZŠ učili běžné psací písmo. Všichni je tedy dokáží přečíst a většina (minimálně 2/3) ho i aktivně používá - ať se vám to líbí nebo ne.

Dítě, které nebude bezpečně ovládat (a tedy nebude schopno rozezenávat) současné psací písmo, je zcela neoddiskutovatelně odkázáno k izolaci, čímž je diskriminováno.

Jestli toto nechápete, obraťte se, prosím, s důvěrou na nejbližšího sociologa. Jestli to nepochopíte i tak, doporučuji rovnou psychiatra.
 Líza 


Re: A co panáčkovat, milí rodičové ? 

(25.4.2010 17:47:27)
Já psychiatr jsem. ;)
 Zora N. 


Re: A co panáčkovat, milí rodičové ? 

(25.4.2010 20:58:48)
V tom případě budete schopna určit, zda je tvrzení: "Písmo je jako tanec." pouze excentrické. K dalšímu studiu osobnosti autora doporučuji tento materiál: http://www.cuni.cz/IFORUM-6121-version1-Comenia.pdf a dále knihu: Rozhovory o písmu rukopisném.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.