| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Už zase mi neříká pravdu!

 Celkem 45 názorů.
 Jana + 3 rošťáci 


Lhaní 

(29.3.2010 9:42:49)
Zde v článku se píše pouze o lhaní předškoláků, ale co starší děti? U nás doma nejvíce lže prostřední dcerka - 8 let! A to v úplných blbostech! Třeba včera vylila trochu sodovky, ale jen to otřela ručníkem. Já na to přišla ve chvíli, kdy se mi ruka přilepila ke kuchyňské lince a na podlahu se mi lepily papuče. Ale dcerka nic, dokonce začala ublíženě brečet, že vše svádím na ni, když ona je svatoušek!!! Ale já to na dětech zatím dost dobře poznám, když lžou. Starší dcerka (11,5 roku) raději řekne pravdu, protože ví, že pak by měla třeba tresty dva - jeden za prohřešek (většinou velmi mírný) a druhý právě za lhaní a ten bývá vždy horší. Nejmladší syn má teprve 4 roky, takže na něj platí článek.
Nakonec se mi za dlouhou dobu dcerka přiznala - jen jsem po ní chtěla, aby to správně utřela, abych se opět nepřilepila. Takto jsem už musela umýt celou linku a vytřít kuchyň. Ale přiznala se za tak dlouho, že už jsem ji nijak netrestala. Ale ráda bych, kdyby tady někdo navrhl správný trest, protože mě už nic nenapadá - zákaz TV, počítače...to už nezabírá. Já vím, že se nehody stávají, to není nic hrozného, i já občas něco vyleju, nebo rozbiju, jen mi jde o to, aby mi o tom řekla a společně bychom to daly do pořádku i bez trestání...ale po těch lžích...
 Jana D. 
  • 

Re: Lhaní 

(29.3.2010 9:48:06)
Ja bych na tvem miste urcite dite netrestala, kdyz prizna, ze lhalo. To muze nadelat poradnou paseku.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 9:54:53)
Já naopak.
I kdyz se priznala za dlouhou dobu, potrestala bych za LHANI. Ne za vyliti sodovky.

 Jana + 3 rošťáci 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 10:53:59)
Přesně tak to dělám - nechci, aby si myslela, že když lže, bude mít výhody a nebude vůbec potrestaná. Za nehodu (tady konkrétně vylitá sodovka) jsem ji nepotrestala, ale nenávidím lhaní!!! Většinou dostane za lež druhý trest, třeba zákaz TV, počítače, nebo bruslí a kola. Taky třeba nemůže několik dní ven ze zahrady.... Ale moc to na ni nezabírá....
 Miriam, 4r + 2r 
  • 

Re: Lhaní 

(30.3.2010 2:36:27)
Aj u nas doma to tak fungovalo. Najvacsie tresty boli za klamanie. Klamali sme dalej a zaroven sa bali, co z toho bude. Ucis svoje deti neklamat, aby sa vyhli trestu. Podstata im unika.
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Lhaní 

(30.3.2010 7:06:02)
No nevím, snažím se jim vždy vysvětlit, proč jsou trestané, co je to lhaní už ve všku 8 let ví dost dobře... Taky vysvětluji - po nějakém potrestání, jak tomu zabránit - teda třeba u té sodovky - jak to správně utřít, aby nelepila celá kuchyň. Tím se příště vyhne jak lhaní, tak trestu. Takže si nemyslím, že podstata uniká
 jitucha 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 10:13:53)
nejlepší by asi bylo, kdyby to musela vytřít sama (bez ohledu na to, že bys to asi pak musela dodělat).
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 10:55:28)
Normálně by to udělat musela, ale bylo to už večer, byla vykoupaná v pyžamu...kdybych ji nechala vytírat, musela by znova do vany a čisté pyžamo... Takže jsem ji jen sprdla na tři doby.
 Mortadela 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 11:16:16)
Proč by musela znovu do vany a brát si čisté pyžamo? ~a~ To nerýpu, jen se ptám.
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 11:20:56)
Protože by byla celá mokrá! Už vytírání zkoušela a pak se celá převlékala! Neumí ještě tak dobře vyždímat hadr, takže byla fakt celá mokrá.... A kuchyň taky skoro plavala, takže jsem po ní musela jet ještě jednou
 Nítěnka 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 11:52:06)
Jani, souhlasím s Tebou. ~R^
Také trestám za lhaní a třeba drobky musí po sobě zamést, nebo utřít stůl od vylitého mléka. Akorát jí ještě není 5, ale myslím si, že by to mohla vytřít i v pyžamu, pokud bys jí vyždímala hadr.U nás to taky kolikrát dopadne tak, že samozžejmě to musím ještě uklidit já po ní. Ale chci, aby si na to zvykala.~z~

Když máme vytírat schody, malá vždycky nadšeně myje zábradlí. A to je kolikrát na převlečení. Ale včera jsme myly dvě okna a v pohodě. Jen jsem jí musela asi 20x důrazně říct, že na koberci jí hadr budu ždímat já, sama že může na chodbě, až budeme vytírat, tam že to tolik nevadí. ~t~

Jednou mi vysypala květináč, protože se měla svlékat na koupání a místo toho točila rolákem jako lasem, a shodila ho. Hlína přes půl pokoje. Tak jsme koupání o něco odložili, zrušili večerníčka a musela mi těch čtvrt hodiny pohlídat v pokojíčku brášku (který už lezl, ale nebyl ještě naočkovaný). Protože to by uklidit fakt ještě nezvládla.

Ale taky bych se ráda inspirovala, jaké tresty používají jiní.~o~
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 12:29:09)
Všechny tři děti si po sobě musí uklízet, i ten nejmenší čtyřleťák, i když ten jen trochu. Ono to dost záleží na náladě, jaká je. Pokud je celkem klídek (což při 3 dětech skoro nebývá), vše řešíme domluvou a samozřejmě úklidem. Pokud je už moc "husto", tak hříšníka spíše seřvu, ale úklid ho taky nemine. Mi vlastně nejvíce vadilo, že nic neřekla a pak lhala, že ona nic! Takže když jsme vychladli, vysvětlila jsem jí, co udělala a jak to napravit příště... To už byla v klidu i ona, hned mi říkala, že jo, že příště, když by vylila sladkou sodovku, že už ví, jak to utřít tak, aby nic nelepilo, že si vše zapamatuje...to jsem zvědavá!!!!
 štěpánka 
  • 

Re: Lhaní 

(29.3.2010 18:02:19)
Jano, tak po rozlití jsi to za ni utřela Ty, příště to utře ona - nejlepší trest je takový, že dítě odčiní co způsobilo, zkusí si tu práci, kterou rodičům zbytečmně přidělalo - vlastně to ani není trest, ale náprava toho, co způsobilo.~6~
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Lhaní 

(30.3.2010 7:08:01)
Dík
 Margot+1 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 20:01:06)
Já nevím, asi jsem naivní, ale mně by stačilo, že se to pokusila sama utřít. Výsledek sice nic moc, ale proč kolem toho dělat takové cavyky? Možná, že lže právě kvůli tomu.
Rozlitá limonáda je pro mě hloupost, která snad ani nestojí za řeč. Maximálně bych poznamenala něco v tom smyslu, ať si příště vezme mokrý hadr a už vůbec bych nezačínala rozmluvu slovy "Kdo to udělal..." To vlastně ke lži přímo svádí... ~d~
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Lhaní 

(30.3.2010 7:10:39)
Ale já mám tři děti, takže " kdo to udělal" je pro mne důležité. Ano, vylitá sodovka je pro někoho blbost...ale několikrát do týdne vytírat a umývat celou kuchyň fakt není moje hoby. Navíc jsem potřebovala znát "viníka", abych mohla dotyčnému vysvětlit, jak příště uklidit, abych mohla kuchyň normálně používat!!!! Teď už dcerka ví, jak to utřít, aby to nelepilo. Nevím, co je na tom špatného???
 komba 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 11:09:22)
Co to bylo za divnou sodovku, ktera lepi a je po ni nutno vytrit celou kuchyn, linku a prevlekat se ...
Sodovka je cista voda s bublinkama
 BludickazBC 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 11:13:29)
Třeba na brněnsku je "sodovka" to, co v Čechách limonáda a to co je v Čechách sodovka je na brněnsku "sifon", takže to bude asi otázka regionu odkud autorka pochází~;)
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 11:22:43)
Přesně tak - jsem ze severní Moravy
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 11:22:09)
No, u nás je sodovka jakákoliv - sladká i jen bublinková voda, té spíše říkáme soda. Ale v čechách říkají, myslím, limonáda????
 Lída+2 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 13:25:59)
Aha~t~ taky jsem tu nad tím dumala.....

MY máme:sodovka- voda+ bublinky.....já si to spojuju jen pod starodávnou lahví na bonbičky.....s drátěnou sítí...

minerálka- slazená i neslazená minerální voda

limonáda- ochucená bublinková třeba Kofola~t~
 Lída+2 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 13:28:57)
Aha~t~ taky jsem tu nad tím dumala.....

MY máme:sodovka- voda+ bublinky.....já si to spojuju jen pod starodávnou lahví na bonbičky.....s drátěnou sítí...

minerálka- slazená i neslazená minerální voda

limonáda- ochucená bublinková třeba Kofola~t~
 Lída+2 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 13:31:58)
Aha~t~ taky jsem tu nad tím dumala.....

MY máme:sodovka- voda+ bublinky.....já si to spojuju jen pod starodávnou lahví na bonbičky.....s drátěnou sítí...

minerálka- slazená i neslazená minerální voda

limonáda- ochucená bublinková třeba Kofola~t~
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Lhaní 

(29.3.2010 16:22:15)
v Ostravě máme "sodovku" sladkou, barevnou, velmi lepivou ~t~
 Libena 1 syn 
  • 

Re: Lhaní 

(29.3.2010 16:59:00)
No, tak to je kecu kvuli rozlite sodovce. A ta tragedie, co se tyce mokreho pyzama. Nechapu, ze se timhle vubec nekdo zaobira. A to ti nedoslo, ze ta holka ti lze prave kvuli tomu, ze ji chces za takovou blbost trestat?
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Lhaní 

(30.3.2010 7:12:50)
Podle tebe je trest, když si dítě ve věku osmi let po sobě má uklidit? Tak u nás je normální, že polité si umyje i syn, který má 4 roky!!!! Přečti si, prosím, celou diskusi, už jsem vše popsala aspoň 3x...
 kamcula+david 08/05+Verca 11/0 


Re: Lhaní 

(4.4.2010 12:36:30)
Ahoj Jani,
chápu, že při třech dětech a večerním kolotoči, příp. když není zrovna doma tatínek, tak rozlitá limonáda udělá paseku v programu. ~:( Ráno a večer mi občas chybí i minuta, kterou s někým protelefonuju. Když jsem měla jedno dítě, taky jsem spoustu věcí neřešila...
přeju pevné nervy!
k.
 hbf 


Re: Lhaní 

(30.3.2010 9:15:06)
Já se v kuchyni přilepím každý večer po příchodu z práce. A samozřejmě nikdo o ničem neví. To bych si musel doma zřídit expozituru NKVD ~;)
 Beruška+J02A07T10 


jak u nás 

(29.3.2010 13:10:55)
dcerka tři a kousek lže skoro pořád. Už asi půl roku - pak prej, že až mezi 3-5. Většinou třeba když udělá bordýlek v pokojíku, tak říká že to byl bráška. Před asi třemi měsíci to myslela smrtelně vážně, teď už se u toho chichotá a asi na potřetí řekne, že to přeci jen byla ona.

Syn 7,5 tak ten snad nelže vůbec. Zalhal mi tudle.. takovou blbost a bohužel dostal záhlavec, at je vůbec netrestám, ale mě to přišlo tak nehorázné, že mi lhal do očí až mi to prostě ulítlo. Hrozně mě to mrzí, krz takovou blbinu, ale měla jsem blbej den, už tři dny se chystám, že se mu omluvím, že pohlavek dostat neměl, že mi prostě ujeli nervy. Nicméně to efekt mělo, uvědomil si, že to je k ničemu.

Jinak po sobě taky musí drobky zamést nebo vysát, to dělají oba rádi, máme malý ruční vysavač, malá ho alespoň třeba donese. Protože jezení třeba sušenek u TV moc neřeším a krom toho syn hrozně drobí.
ROzlité samozřejmě taky, malá tedy nahlásí a malej už i po sobě utírá. Jinak syn i vysává, ne tedy nějak pravidelně, ale tak 1x-2x do týdne vysává buď u nich v pokojíčku nebo celý byt a když nevysává, tak aspoň pomáhá, že mi vyndá a schová vysvavač, protože s tím pupíkem se mi to už blbě tahá.

Jinak myslím, že u dcerky to lhaní je spíš taková hra a syn ten hned přizná, že to třeba rozlil nebo rozsypal on.

Uklízet si pomáhají.

Jinak u nás byl trest za lhaní - zákaz návštěvy kamarádů do odvolání, stále tedy trvá, už jsou to čtyři dny.
Malou za to netrestám, spíš se snažím, aby se nebála říct, že to byla ona.. a docela si myslím, že se nám to daří.
 Vrtule 
  • 

Re: jak u nás 

(30.3.2010 9:45:02)
Moje 3 letá dcera počmárala zeď fixou a pak řekla, že to udělal pes :-D Musela jsem se jít nejdřív uklidnit vedle do pokoje (záchvat smíchu při té představě), než jsem jí mohla začít něco vysvětlovat o lhaní a kárat.
 Marcela 
  • 

Re: jak u nás 

(30.3.2010 11:30:34)
U nás za spoustu věcí může "bubák" :o) obvykle se dostaneme k tomu kdo to byl, nejspíš proto, že mám jedno dítě... :D
 rusmar 


Re: jak u nás 

(30.3.2010 13:58:49)
Dceri budou v kvetnu 2 roky a taky to zkousi...
napr. otazka:kdo pocmaral zed? odpoved:dedecek(bydli od nas 300km)
otazka:Terezko, ty ses pokakala? odpoved:nene,tatinek
 Katka + 2 
  • 

Je to složité 

(29.3.2010 18:50:58)
Moje dcera "lže" přesně stejně jako já.

Vždy říkám o to o čem jsem přesvědčena, věřím tomu, že to je pravda.

Hm. a když mě někdo donutí přiznat logickými úvahami, že to pravda nebyla, nevím, co nám to oběma přineslo.

Když vidím, že dcerka říká to, o čem je přesvědčená, že je pravda, nějak s ní nemám chuť rozebírat, jak je to doopravdy.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Trest za lhaní 

(29.3.2010 21:00:00)
Dcera začala se lhaním někdy začátkem školního roku. Nejvíc mě štvalo, že mi do očí lže o hloupostech, co musí prasknout. Typu kdo něco udělal, jako kdo pustil CD, snědl sušenky apod ~a~ Lhala i přesto, že jsem jí za takové věci nikdy netrestala. Za lhaní ovšem trest samosebou přišel, a taky vééééélmi dlouhé vysvětlování, jak je hnusné, když lže a že je to hloupost ~l~ Na chvilku to zabralo, ale ne na dlouho. Pak začala lhát jako že si už čistila zuby, napsala úkol, četla v čítance, už začala uklízet... Zase to vždycky hned prasklo, a zase tresty a dlouhé hovory. Když nic z toho nepomáhalo, řekla jsem jí, že když si tedy lžeme, budu lhát i já jí. Nejdřív jsem jí vysvětlila, co jí čeká - např. řeknu ti, že svačinu máš v aktovce a přitom ji tam nedám, slíbím ti, že pojedeme na večeři do restaurace a večer řeknu, že jsem lhala, řeknu ti že jsem ti koupila nové omalovánky a až je budeš chtít, zjistíš, že je nemám. Nejdřív docela zírala a pár týdnů byl pokoj, pak zalhala zas a tak jsem pár věcí uvedla do praxe. Slíbený a nedodaný sešit s HSM jí dost zaskočil, nekonaná večeře v restauraci jí rozbrečela a při nekonaném výletě konečně asi pochopila, že tudy cesta nevede ~;) Od té doby máme klid. Nevím na jak dlouho, občas má tendence lhát, ale hned se sama "opraví" ~6~
 Dalila, kluk 4r + holčička 10 
  • 

Re: Trest za lhaní 

(29.3.2010 21:21:50)
Tý brďo !!! No to se tedy vážně povedlo. Připadá mi to jako hodně dobrý přístup. Jste skvělá. Musím si to zapamatovat a pokud to jednou bude potřeba tak zkusím vaší metodu. Kluk zatím má to předškolní vymýšlení a snad ho to přejde.
 štěpánka 
  • 

Re: Trest za lhaní 

(29.3.2010 23:04:05)
Dost dobrý...~R^~R^~R^
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Trest za lhaní 

(30.3.2010 7:15:28)
Jé, to je supr nápad!!! Moje dcerka lže snad ve stejných případech, jako tvoje dcerka!!!! Takže to udělám, jako ona - pokud lže, budu taky ~g~ Tohleto mě fakt nenapadlo.....
 Švestka,Vojtík06&Tomík08 


Re: Trest za lhaní 

(12.4.2010 21:53:55)
Jani, přesně tenhle postup je popsaný v knížce Josífek sedmilhář (nebo tak nějak, měli jsme to opakovaně půjčené z knihovny). Je to o sedmiletém chlapečkovi, který lhal vlastně úplně o všem, pak se mu v den jeho narozenin začarovali rodiče, nebyl dort, ačkoliv mu ho maminka slíbila, nebyl dárek, autíčko, co tatínek donesl si nechal na hraní sám... atd. Týden žil Josífek ve vylhaném světě, nakonec ho to poučilo natolik, že už nelhal. Náš starší synek se zatím kolikrát i hrdě přizná, že něco udělal on, až mám kolikrát na jazyku - to se máš čím chlubit, ale vždycky to spolknu, lepší takhle, než řešit lhaní...
No a když už někdy lhaní zkouší, připomeneme Josífka a hned je klid :-)
 Myss 


Re: Trest za lhaní 

(7.4.2010 17:08:23)
myslím,že báječný tip.Předvést,jaké to opravdu je.Super!!!
 Astrit 


Lžou malí inteligenti 

(30.3.2010 12:34:08)
V televizi jsem viděla zajímavý dokument o dětech, které testovali ve speciální "laboratoři". Vlastně se jednalo o hernu. Asi tříleté děti posadili na židličku, kterým připravili za zády přikrytý stoleček a na stolečku byla dráha s vláčkem. Dítě nevědělo, co se za jeho zády skrývá. Maminka mu pak nařídila, že se NESMÍ v žádném případě ohlédnout a dítě slíbilo, že se neohlédne. Pak maminka odkryla vláček a odešla a společně s týmem psychologů pozorovali dítě přes průhledné zrcadlo. Dálkovým ovládáním spustili vláček, který jezdil a houkal. Dítě vzorně sedělo a asi tři vteřiny vydrželo koukat před sebe a pak se jen asi na pikosekudnu ohlédlo. Když přišla maminka a ptala se, zda se ohlédlo, dítě tvrdilo, že ne a že neví co má zády. Takto lhalo osm tříletých dětí z desíti.
Resume: dítě ve třech letech už ví, že za nesprávné jednání ponese následky (trest) a proto vědomě lže, aby se trestu vyhnulo. Čím dříve se dítě naučí lhát, tím dříve si dokáže vyvodit následky plynoucí za své nesprávné jednání. Dítě, které to ještě neumí, mluví pravdu a nic než pravdu a klidně samo na sebe práská.
.....ale lhát se nemá, to je jasná věc~;)
 Alena Musilová 
  • 

Re: Lžou malí inteligenti 

(30.3.2010 15:52:35)
Zajímalo by mě jak to je se lhaním u náctiletých. Můj 15-tetý lže jak když tiskne, aniž by musel a příšerně si vymýšlí, že tomu snad i věří. Díky
 luthienka 


Re: Lžou malí inteligenti 

(6.4.2010 17:53:02)
Já setrvale lhala asi do 16- 17 let. Pak mě to začalo štvát- přece jen žít v síti polopravd a mýtů unaví. Pomalu jsem přecházela k pravdomluvnosti a teď jsem téměř pravda sama ~:-D . Jinak syn ( 13) lže taky, ale zatím nijak závratně ( např: "úkol nemáme, z matiky mám dobrý známky,učil jsem se..."). No, zkrátka celá maminka. Tak mám na něj vždycky jenom "blbé" výchovné kecy. Poté uzná, že mám pravdu, že lhát se nemá a kdesi cosi... Ale nějk mě to hlouběji netrápí. Život ho naučí.
No, a malá (5) trpí klasickou dětekou lhavostí - např : "Klidně vyskočím až na lustr." Taky to nijak nehrotím, vyroste z toho.
 Duslik 


Lhaní 

(2.4.2010 21:52:41)
Právě tohle období prožíváme. Syn má dost bujnou fantazii a kromě lhaní že si umyl ruce, že uklidil a podobně, mi neustále líčí co kdo ve školce udělal jemu nebo někomu jinému. Naposledny dnes při mytí mi řekl že jeden kluk zlobil a paní učitelka mu dála pár pohlavků. Vždycky když mu řeknu že to určitě není pravda, tak mi řekne že to byla hádanka.


Laďka + Domík(5let)
 Švestka,Vojtík06&Tomík08 


Re: Lhaní 

(12.4.2010 21:57:18)
Ale tohle moc za lhaní teda nepovažuju, není to spíš projev příliš bujné fanztazie? Vojtík nám taky tuhle líčil, a nebýt to taková blbost, fakt bych mu věřila, že jeho kamarád, jménem Kendiš, spadl támhle na tom obraze do vody a utopil se ~t~
 Myss 


proč děti lžou? 

(7.4.2010 17:04:42)
Všechno je vlastně v úvodním článku.Náš syn má 6,nelže vůbec nikdy.Vždycky přišel a řekl,jak to bylo,protože nikdy nepřišel trest.Nejvíce tu píšete o rozlité limonádě,drobcích atd.Syn už také ledacos rozbil,sklenici..,ale vždycky to normálně řekl a moje reakce?Ve vnitře naštvaná,ale navenek?Prostě normálka,to se může stát každému.Stejnou reakce vidí,když něco rozbije táta nebo já a ještě nám jde pomoct uklízet.I kdyby rozbil něco z drahého servisu,prostě si uvědomím,že už to nejde vzít zpátky,ta věc navždy bude rozbitá a hlavně-že to syn neudělal schválně a to taky zdůrazním.I kdyby donesl špatnou známku,ví,že se nic neděje,protože řeknu,že se to může stát a je to signál k tomu,že v tomhle musíme víc trénovat.Asi je důležitá ta reakce mámy,prostě žádný vztek,žádný děsný smutek..samozřejmě pořád beru,že to není schválně,to by byla jiná kapitola.Syn ví,že kdyby provedl cokoli,ale opravdu cokoli,tak má mámu,která to pochopí a pomůže.Proto za ní přijde a věci řekne,jak jsou

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.